Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Události, které Vás podle Nomury, nenechají v roce 2017 klidně spát

Komerční sdělení   10:00aktualizováno  10:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Analytici Nomura připravili seznam deseti sice nepravděpodobných, ale přesto možných událostí, které budou investory v příštím roce okrádat o klidné spaní.

Události, které Vás podle Nomury, nenechají v roce 2017 klidně spát | foto: Web4Trader s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Po roce 2008 se do podvědomí investorů dostal díky profesorovi Nassimu Nicholasi Talebovi pojem černá labuť, která označuje nepředvídatelnou událost vymykající se z rámce běžného uvažování, která přináší zásadní proměnu systému. Za takovouto černou labuť označil krizi finančního systému z roku 2008, kdy došlo ke kolapsu trhu s hypotékami v USA a krachu banky Lehman Brothers. Za jakousi měkkou variantu této události můžeme považovat takzvanou šedou labuť, která má sice srovnatelně negativní dopady a přestože je stále vysoce nepravděpodobná, dá se do jisté míry předvídat.

Minulý rok takovéto šedé labutě přinesl podle analytiků minimálně dvě, nejdříve brexit a nyní zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem Spojených států amerických. Jedno i druhé nyní výrazně zvýšilo rizika, se kterými by investoři měli počítat do příštího roku, nabádají analytici Nomura. Mezi nepravděpodobné, ale ne nemožné budoucí události se značným dopadem budou v příštím roce podle analytiků patřit například zavedení kapitálových kontrol v rozvojových ekonomikách, náhlý růst inflace v Japonsku či zamrznutí spolupráce až otevřené nepřátelství mezi Federálním rezervním systémem a novou vládou USA. Jestli investory právě se končící rok něco naučil, pak to, že nepravděpodobné se nerovná nemožné.

Ozbrojený konflikt s Ruskou federací

Již od obsazení poloostrova Krym před dvěma roky vévodí možný ozbrojený střet s Ruskem všem seznamům rizik pro světové trhy. Přestože je ozbrojený konflikt většího rozsahu stále velmi nepravděpodobný, příští rok mu může vytvořit příznivé podmínky, ať už je to změna zahraniční politiky USA či zvolení populistických lídrů v Evropě. Zajištění mohou investoři hledat u dlouhých pozic na swapy úvěrového selhání (CDS) baltických států, případně mohou zaujmout krátkou pozici na kreditní a obchodní rating Polska.

Náhlé zvýšení produktivity v USA

Představitelé FEDu již naznačili, že plánovaný fiskální stimulus nové vlády by měl být ideálně zaměřen na zvýšení produktivity. Analytici Nomura jsou toho názoru, že současné zvýšené náklady na výzkum a vývoj již navýšení produktivity položily základy. Stejně jako v devadesátých letech, kdy technologický boom trhy zcela zaskočil, by i nyní mohlo skokové zvýšení produktivity mít za následek rychlejší navyšování úrokových sazeb FEDu a posilování akciových indexů v USA.

Čína zavede plovoucí kurz jüanu

Nynější kapitálový odliv naznačuje, že v případě příliš uspěchané liberalizace měnového režimu v druhé největší ekonomice světa může nastat prudké oslabení jüanu (CNY). Pravděpodobnost, že Čína zavede plně plovoucí kurz jüanu v příštích 12 měsících je velmi nízká, ale pokud se tak stane, počítejte s oslabováním CNY, uvedli analytici.

Brexit se nakonec neuskuteční

Heslem britské ministerské předsedkyně, Theresy Mayové se stalo již okřídlené „Brexit znamená brexit.“ Původní plán aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy již v březnu příštího roku dostatečně výmluvně naznačoval, že s odchodem země z EU to nová vláda myslí vážně. Cesta k brexitu však nebude jednoduchá. Nejvyšší soud Spojeného království by mohl svým rozhodnutím iniciovat vypsání nových parlamentních voleb, v jejichž případě se nedá vyloučit výraznější mobilizace proevropsky smýšlejících voličů. A nemůžeme ani zcela zamítnout možnost, že Evropská unie ve snaze zabránit dalšímu rozpadu nabídne Velké Británii značné ústupky.

Kapitálové kontroly v rozvojových ekonomikách

Pokud plánovaná fiskální opatření zvoleného prezidenta Donalda Trumpa přinutí FED urychlit tempo zvyšování úrokových sazeb, bude mít silnější dolar za následek značný kapitálový odliv z rozvojových ekonomik. Ve snaze ochránit vlastní ekonomiku mohou poté některé země zavést kapitálové kontroly. Představitelný je také scénář koordinovaného postupu celého bloku rozvojových ekonomik proti USA. Mezi nejohroženější budou v tomto scénáři země s volatilní měnou, nízkým stavem devizových rezerv a nízkými úrokovými sazbami.

Míra inflace v Japonsku začne nečekaně rychle růst

Bankéři japonské centrální banky se skoro po dvě desetiletí marně snaží podpořit růst inflace v zemi. Co když se jim to v příštím roce skutečně podaří? Vyšší ceny ropy by mohly v kombinaci se slabším japonským jenem (JPY) vést ke nečekaně vysokému růstu inflace, a přimět Bank of Japan ke zvýšení cílového výnosu desetiletých státních dluhopisů na úroveň 0 %. Tato událost by měla výrazný vliv na globální finanční trhy, jelikož míra inflace a výnosy státních dluhopisů vyspělých ekonomik jsou v úzké korelaci.

Zúčtovací krize

Zúčtovací banky a jiné zúčtovací instituce byly původně zavedeny jako opatření proti systémovým krizím, v poslední době se však ukazuje, že i ony samotné se staly jejich zdrojem. Uvědomují si to také finanční dohledové orgány v mnoha zemích, které po roce 2008 zavedly takzvané zátěžové testy a další opatření proti systémovým rizikům spjatým se zúčtovacími bankami. Ostré pohyby cen na předražených trzích by mohly vzhledem k nízkému podílu vlastního kapitálu zúčtovacích bank vést k systémové krizi značných rozměrů. Ačkoli se jedná o nejhorší možný scénář, nedá se zcela vyloučit.

Otevřená válka mezi prezidentem Trumpem a Federálním rezervním systémem

Současná předsedkyně Rady guvernérů FEDu, Janet Yellenová již oznámila, že nehodlá po zvolení Donalda Trumpa rezignovat a zůstane ve funkci po zbytek svého funkčního období. Yellenová a další vedoucí představitelé FEDu byli během Trumpovy předvolební kampaně terči ostré kritiky. Existuje jisté riziko, že nový prezident bude chtít zasáhnout do pravomocí FEDu, tvrdí analytici Nomura. Pravděpodobnějším scénářem je samozřejmě jmenování nových členů Rady, kteří budou více souznít s názory nového prezidenta poté, co některým guvernérům vyprší funkční období. Následkem bude rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb.

Abenomika selže

Političtí komentátoři se povětšinou shodují v názoru, že z příštích parlamentních voleb v Japonsku vyjde současný ministerský předseda, Šinzó Abe posílen. V opačném případě by pokles politické podpory současnému vedení země měl dramatickou odezvu na finančních trzích. Investoři, kteří původně počítali s pokračováním vládních fiskálních stimulů, by se odvraceli především od japonských akcií, jež by tak čekal prudký propad.

Konec hotovosti

Není třeba věšteckých schopností, aby bylo jasné, že elektronické platby a digitální měny jednoho dne zcela nahradí současné papírové peníze a mince, příliš rychlý a neočekávaný přechod by však mohl mít značné negativní důsledky. Centrální banky po celém světě své varianty státní digitální měny již nějakou dobu vyvíjejí a podle analytiků Nomura mohou mít motivaci k jejich co nejrychlejšímu zavedení Pokud dojde k dalšímu poklesu úrokových sazeb do negativního pásma, povede to u obyvatelstva ke shromažďování peněz v hotovosti spíše než na účtech, kde budou vystaveny ztrátám. Zákaz hotovosti by mohl centrálním bankám sloužit jako ideální způsob, jak tomuto vývoji zabránit. Rizikem je v tomto případě znehodnocení úspor a úprk spotřebitelů k alternativním měnám. Dobrým příkladem je nedávný zákaz indických bankovek s nejvyšší nominální hodnotou, který Indy vedl k nákupům digitální měny bitcoin.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Řiďte svůj podnik chytře s Business Intelligence

Řiďte svůj podnik chytře s Business Intelligence

Začalo to nápadem, který se realizoval v pronajaté místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních. Brzy bylo nutné najít...

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Nedostatek parkovacích míst pomohou vyřešit parkovací domy

Parkoviště Astron

Centra měst, sídliště, nemocnice, letiště, nádraží i obchodní centra se dnes potýkají s nedostatkem parkovacích míst....

Najdete na iDNES.cz