Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě u Sýkorova mostu se bude střílet, tentokrát ale slepými

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Ostravsko-opavská operace, která přinesla svobodu městu Ostravě, se zapsala do historie druhé světové války jako jedna z největších vojenských akcí na území tehdejšího Československa.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostrava nezapomíná | foto: Magistrát města Ostravy

Jen při osvobozovacích bojích o Ostravu na přelomu dubna a května 1945 padlo přes 1 500 rudoarmějců, příslušníků 1. čs. samostatné tankové brigády a civilistů.

Přestože od těchto událostí uplynulo již 70 let, na statečnost a odhodlání osvoboditelů Ostrava nezapomíná. Město Ostrava spolu s krajem, krajským vojenským velitelstvím a kluby vojenské historie připravilo k oslavě výročí atraktivní program.

„Chceme nejenom uctít paměť obětí a vzdát hold veteránům, kteří prošli peklem 2. světové války a zasloužili se o osvobození našeho města, ale také oslovit mladší generaci a ukázat jí něco z naší ne až tak vzdálené minulosti,“ vysvětluje primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Dobrým průvodcem po historii osvobozovacích bojů o Ostravu je speciální web věnovaný ostravsko-opavské operaci www.ostravanezapomina.cz. Vedle zpráv z bojišť, dobových fotografií a mnoha zajímavostí nabídne i podrobný program oslav, jehož vojenskou část zajistila Armáda ČR.

Už 15. dubna startují dvě výstavy, které připomenou dramatické události z osvobozovacích bojů na Ostravsku a nejen na fotografiích přiblíží život a nálady lidí té doby. Jedna bude instalována ve foyer Nové radnice, druhá v Ostravském muzeu. Expozice doplní kniha vzpomínek Bez nároku na slávu, která přináší zpověď dvou válečných hrdinů, letce RAF, plukovníka Pavla Vranského, a legendárního tankisty a čestného občana Ostravy, generálmajora Mikuláše Končického. Vydání knihy podpořilo město Ostrava, kraj a společnost Hyundai.

Protože Ostrava nezapomíná, bude součástí oslav také výsadba Stromu svobody, který zapustí kořeny v Komenského sadech. Oslavy vyvrcholí ve čtvrtek 30. dubna. Od 10 hodin se uskuteční u Památníku Rudé armády v Komenského sadech pietní akt se spoustou domácích i zahraničních hostů, vojáky a veterány, na který naváže slavnostní defilé vojenské techniky. Konvoj projede Sokolskou ulicí a zamíří k Havlíčkovu nábřeží.

V té době už bude žít oslavami celá Ostrava. Na Masarykově náměstí budou vojáci prezentovat soudobou vojenskou techniku a vyroste na něm pódium pro kulturní program. Do doby před sedmdesáti lety nás přenesou ukázky osvobozovacích bojů v bermě řeky Ostravice u Sýkorova mostu s pyrotechnickými efekty a imitační municí. Závěr slavnostního dne bude patřit prezentaci historické vojenské techniky u Slezskoostravského hradu, v devět večer rozzáří nebe nad Ostravou závěrečný ohňostroj.

„Pro mnoho dnešních lidí jsou události 2. světové války jen dávno zašlou historií. Ne nadarmo se ale říká, že dějiny jsou matkou moudrosti. Jsou pro nás inspirací a poučením, abychom při dnešním rozhodování o věcech budoucích neopakovali minulé chyby,“ konstatuje primátor T. Macura.

Historii osvobozovacích bojů a program oslav přináší web www.ostravanezapomina.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu.
Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu

Až do 15. září se malé a střední firmy mohou přihlašovat do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, kterou 28. března oficiálně vyhlásil...  celý článek

Zaměstnanci společnosti DEZA se zapojili do soutěže Do práce na kole.
Zaměstnanci společnosti DEZA se zapojili do soutěže Do práce na kole

Jednatřicet květnových dní bylo ve společnosti DEZA, a.s. ve znamení nemotorových dopravních prostředků. Již třetí rok v řadě vyměnili zaměstnanci společnosti...  celý článek

Investoři stále čelí požadavkům BOZP.
Investoři stále čelí požadavkům BOZP

Pro mnoho zadavatelů staveb je posouzení potřeby koordinátora BOZP na staveništi stále velkou neznámou. V roce 2016 došlo k zásadním legislativním změnám v...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.