Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě u Sýkorova mostu se bude střílet, tentokrát ale slepými

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ostravsko-opavská operace, která přinesla svobodu městu Ostravě, se zapsala do historie druhé světové války jako jedna z největších vojenských akcí na území tehdejšího Československa.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostrava nezapomíná | foto: Magistrát města Ostravy

Jen při osvobozovacích bojích o Ostravu na přelomu dubna a května 1945 padlo přes 1 500 rudoarmějců, příslušníků 1. čs. samostatné tankové brigády a civilistů.

Přestože od těchto událostí uplynulo již 70 let, na statečnost a odhodlání osvoboditelů Ostrava nezapomíná. Město Ostrava spolu s krajem, krajským vojenským velitelstvím a kluby vojenské historie připravilo k oslavě výročí atraktivní program.

„Chceme nejenom uctít paměť obětí a vzdát hold veteránům, kteří prošli peklem 2. světové války a zasloužili se o osvobození našeho města, ale také oslovit mladší generaci a ukázat jí něco z naší ne až tak vzdálené minulosti,“ vysvětluje primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Dobrým průvodcem po historii osvobozovacích bojů o Ostravu je speciální web věnovaný ostravsko-opavské operaci www.ostravanezapomina.cz. Vedle zpráv z bojišť, dobových fotografií a mnoha zajímavostí nabídne i podrobný program oslav, jehož vojenskou část zajistila Armáda ČR.

Už 15. dubna startují dvě výstavy, které připomenou dramatické události z osvobozovacích bojů na Ostravsku a nejen na fotografiích přiblíží život a nálady lidí té doby. Jedna bude instalována ve foyer Nové radnice, druhá v Ostravském muzeu. Expozice doplní kniha vzpomínek Bez nároku na slávu, která přináší zpověď dvou válečných hrdinů, letce RAF, plukovníka Pavla Vranského, a legendárního tankisty a čestného občana Ostravy, generálmajora Mikuláše Končického. Vydání knihy podpořilo město Ostrava, kraj a společnost Hyundai.

Protože Ostrava nezapomíná, bude součástí oslav také výsadba Stromu svobody, který zapustí kořeny v Komenského sadech. Oslavy vyvrcholí ve čtvrtek 30. dubna. Od 10 hodin se uskuteční u Památníku Rudé armády v Komenského sadech pietní akt se spoustou domácích i zahraničních hostů, vojáky a veterány, na který naváže slavnostní defilé vojenské techniky. Konvoj projede Sokolskou ulicí a zamíří k Havlíčkovu nábřeží.

V té době už bude žít oslavami celá Ostrava. Na Masarykově náměstí budou vojáci prezentovat soudobou vojenskou techniku a vyroste na něm pódium pro kulturní program. Do doby před sedmdesáti lety nás přenesou ukázky osvobozovacích bojů v bermě řeky Ostravice u Sýkorova mostu s pyrotechnickými efekty a imitační municí. Závěr slavnostního dne bude patřit prezentaci historické vojenské techniky u Slezskoostravského hradu, v devět večer rozzáří nebe nad Ostravou závěrečný ohňostroj.

„Pro mnoho dnešních lidí jsou události 2. světové války jen dávno zašlou historií. Ne nadarmo se ale říká, že dějiny jsou matkou moudrosti. Jsou pro nás inspirací a poučením, abychom při dnešním rozhodování o věcech budoucích neopakovali minulé chyby,“ konstatuje primátor T. Macura.

Historii osvobozovacích bojů a program oslav přináší web www.ostravanezapomina.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Španělé již 21 let (d)obývají sever Moravy v srdci Nízkého Jeseníku

Španělé již 21 let (d)obývají sever Moravy v srdci Nízkého Jeseníku

Nasedáme do auta. Dnes je mi spolujezdcem sestra. Naše cesta: Ostrava – Dvorce u Bruntálu. Po průjezdu Opavou vjíždíme...

Vaše karta na nás platí

Vaše karta na nás platí

Zájem o bezhotovostní platby kartou mezi cestujícími Dopravního podniku Ostrava (DPO) roste. Měsíčně stoupne počet...

Vaše karta na nás platí

Vaše karta na nás platí

Zájem o bezhotovostní platby kartou mezi cestujícími Dopravního podniku Ostrava (DPO) roste. Každý měsíc stoupne počet...

Najdete na iDNES.cz