Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě u Sýkorova mostu se bude střílet, tentokrát ale slepými

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ostravsko-opavská operace, která přinesla svobodu městu Ostravě, se zapsala do historie druhé světové války jako jedna z největších vojenských akcí na území tehdejšího Československa.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ostrava nezapomíná | foto: Magistrát města Ostravy

Jen při osvobozovacích bojích o Ostravu na přelomu dubna a května 1945 padlo přes 1 500 rudoarmějců, příslušníků 1. čs. samostatné tankové brigády a civilistů.

Přestože od těchto událostí uplynulo již 70 let, na statečnost a odhodlání osvoboditelů Ostrava nezapomíná. Město Ostrava spolu s krajem, krajským vojenským velitelstvím a kluby vojenské historie připravilo k oslavě výročí atraktivní program.

„Chceme nejenom uctít paměť obětí a vzdát hold veteránům, kteří prošli peklem 2. světové války a zasloužili se o osvobození našeho města, ale také oslovit mladší generaci a ukázat jí něco z naší ne až tak vzdálené minulosti,“ vysvětluje primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Dobrým průvodcem po historii osvobozovacích bojů o Ostravu je speciální web věnovaný ostravsko-opavské operaci www.ostravanezapomina.cz. Vedle zpráv z bojišť, dobových fotografií a mnoha zajímavostí nabídne i podrobný program oslav, jehož vojenskou část zajistila Armáda ČR.

Už 15. dubna startují dvě výstavy, které připomenou dramatické události z osvobozovacích bojů na Ostravsku a nejen na fotografiích přiblíží život a nálady lidí té doby. Jedna bude instalována ve foyer Nové radnice, druhá v Ostravském muzeu. Expozice doplní kniha vzpomínek Bez nároku na slávu, která přináší zpověď dvou válečných hrdinů, letce RAF, plukovníka Pavla Vranského, a legendárního tankisty a čestného občana Ostravy, generálmajora Mikuláše Končického. Vydání knihy podpořilo město Ostrava, kraj a společnost Hyundai.

Protože Ostrava nezapomíná, bude součástí oslav také výsadba Stromu svobody, který zapustí kořeny v Komenského sadech. Oslavy vyvrcholí ve čtvrtek 30. dubna. Od 10 hodin se uskuteční u Památníku Rudé armády v Komenského sadech pietní akt se spoustou domácích i zahraničních hostů, vojáky a veterány, na který naváže slavnostní defilé vojenské techniky. Konvoj projede Sokolskou ulicí a zamíří k Havlíčkovu nábřeží.

V té době už bude žít oslavami celá Ostrava. Na Masarykově náměstí budou vojáci prezentovat soudobou vojenskou techniku a vyroste na něm pódium pro kulturní program. Do doby před sedmdesáti lety nás přenesou ukázky osvobozovacích bojů v bermě řeky Ostravice u Sýkorova mostu s pyrotechnickými efekty a imitační municí. Závěr slavnostního dne bude patřit prezentaci historické vojenské techniky u Slezskoostravského hradu, v devět večer rozzáří nebe nad Ostravou závěrečný ohňostroj.

„Pro mnoho dnešních lidí jsou události 2. světové války jen dávno zašlou historií. Ne nadarmo se ale říká, že dějiny jsou matkou moudrosti. Jsou pro nás inspirací a poučením, abychom při dnešním rozhodování o věcech budoucích neopakovali minulé chyby,“ konstatuje primátor T. Macura.

Historii osvobozovacích bojů a program oslav přináší web www.ostravanezapomina.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Zákaz skládkování. Pro obce i občany je šancí nová technologie

Zákaz skládkování. Pro obce i občany je šancí nová technologie

Jak naložit s odpady za šest let, kdy vejde v platnost zákaz jejich ukládání na skládky. Před nárůstem nákladů uchrání...

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer sídlí v Hranicích na Moravě a je jednou z těch firem, které na návštěvníka působí moderním dojmem. Od...

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu.

O tom, kdy ideálně začít, podle čeho si vybrat kurz a také jak určit svoji jazykovou úroveň, si povídáme s ředitelkou...

Najdete na iDNES.cz