Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Od září 2016 je nedaleko Kolína otevřena soukromá základní škola Prosperity. Do školy chodí jednou za měsíc i rodiče – aby si na vlastní kůži vyzkoušeli inovativní metody učení. Pravidelné rodičovské čajovny jsou velmi oblíbené a dospělí mohou zažívat to, co děti v průběhu vyučování.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče | foto: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PROSPERITY

Základní škola Prosperity v Nové Vsi u Kolína ráno otvírá své brány v sedm hodin – děti mohou přijít do družiny a počkat tu do půl deváté, kdy začíná výuka. Ta probíhá v devadesátiminutových blocích. Mezi nimi je půlhodinová přestávka na svačinu. Ředitel školy Mgr. Tomáš Ort říká: „Děti se v delším časovém bloku mohou víc zabrat do problému, který řeší. Dovedou se soustředit a v práci je nepřerušuje zvonění.“ Ve škole opravdu nezvoní. Každý týden zahajuje pondělní assembly – ranní setkání v kruhu ve školní tělocvičně. Děti v tričkách s logem školy se sejdou a proberou s ředitelem a učiteli vše, co se bude dít, zrekapitulují to, co se podařilo, řeší aktuální problémy. Pak už následuje vyučování ve třídách.

„I ve třídě se začíná ranním kruhem,“ říká zřizovatelka školy Mgr. Dita Nastoupilová. „Děti mají příležitost sdělit ostatním to, co považují za důležité.“ Protože ve třídách je méně dětí, dostane se na každého a učitelé se mohou více věnovat jednotlivým žákům. „Ranní kruh zároveň slouží jako podpora výuky, naplňuje evokační složku vzdělávacího procesu,“ doplňuje Mgr. Nastoupilová.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

Škola klade důraz nejen na znalosti, ale i dovednosti. Od první třídy mají děti předmět etická výchova, ve kterém se soustředí na sebepoznání, na vztahy s ostatními, na osobnostní výuku. Učí se komunikovat, sdílet zkušenosti, pomáhat si, požádat o pomoc. Mezi dětmi patří tento předmět k nejoblíbenějším. Spolu s tělocvikem a matematikou.

Matematiku se tu učí podle metody prof. Hejného. „Vybrali jsme si tuto metodu proto, že podporuje samostatné uvažování dětí, jejich diskusi. Děti mají radost z objevování zákonitostí, jejich pokroky jsou viditelné, a hlavně je zkoumání matematických vztahů velmi baví,“ potvrzuje druhá zřizovatelka školy Magdalena Málková.

Inovativní prvky najdeme ale i v jiných předmětech. Prvňáci se učí číst genetickou metodou čtení, důraz je kladen na porozumění. Už před Vánocemi děti z první třídy četly smysluplné texty. „Přicházejí k nám i děti, které čtou a s ohledem na jejich individuální vzdělávací potřeby je podstatné k nim takto přistupovat,“ říká Mgr. Dita Nastoupilová, která napsala učebnice genetické metody čtení. Právě ty děti využívají. „Je to hezké, když čteme z učebnic, které napsala naše Dita,“ sdělují prvňáci.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

„Děti učitelům tykají,“ potvrzuje ředitel školy. „To ale neznamená, že k nim nemají respekt. Vzájemný vztah dětí a dospělých stavíme na partnerství, úctě a spolupráci.“ Ve škole je patrná přátelská atmosféra a je tu cítit příjemné školní klima. Zatím se tu děti učí od prvního do pátého ročníku, v budoucnu budou pokračovat i na druhém stupni. „Škola je malá, děti jsou tu téměř v rodinném prostředí, ani třídy nepřipomínají klasickou základní školu.“ Děti sedí v učebních skupinách po čtyřech, prostor je členěn policemi s pomůckami, ve třídách jsou moderní tabule s projektory.

Nechybí koberce ani knihovny. „Ve škole využíváme principy Začít spolu – děti pracují v tzv. centrech aktivit. Využíváme integrovanou tematickou výuku – když se děti učí o rodině, v češtině čtou o rodinných vztazích, v matematice počítají věk jednotlivých členů a v ateliéru tvoří rodinné stromy,“ doplňuje ředitel školy.

„Témat se týkají i domácí úkoly,“ říká M. Málková. „Děti je dostanou v pondělí a mají celý týden na to, aby je vypracovaly. Jsou to soubory pracovních listů tvořené učiteli dětem na míru – jde o tematicky zaměřené úlohy. Učíme tak děti plánovat. Je na nich, kdy úkoly udělají, na konci týdne je musí přinést do školy. Pak o nich mluvíme, sdílíme zážitky, hodnotíme.“

Rodiče jsou s tímto způsobem výuky spokojeni. Sami se účastní seminářů, které pro ně škola připravuje. Na tzv. čaji o páté jednou měsíčně se setkávají dospělí, aby si zkusili způsoby výuky, které jako děti nezažili. A tak počítají příklady z prostředí Hejného matematiky, objevují skupinovou práci, pracují v dílnách čtení, sdílejí své zážitky z učení a odnášejí si pocity, na které pak s úsměvem vzpomínají.

Velmi podstatná role rodičů je i v oblasti hodnocení školních výsledků dětí. Jednou za tři měsíce se schází žák, rodič a učitel na tzv. konzultacích. Smyslem těchto schůzek je zhodnocení uplynulého období z pohledu každého z nich a nastavení plánu pro budoucí období. Součástí hodnocení jsou nejen známky, ale i písmena, která dokáží sdělit míru aktivity dětí při práci ve výuce i mimo ni.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

Škola je otevřená zájemcům nejen v době dílen, ale po dohodě v podstatě kdykoliv. „Jsme zvyklí na to, že se rodiče chodí se svými dětmi dívat do výuky. Stalo se, že k nám někdy děti přestoupily hned následující týden. Není třeba čekat na nový školní rok,“ upřesňuje Mgr. Tomáš Ort. „Ale i my máme samozřejmě zápis budoucích prvňáků, a to ve dvou termínech. První je 3. dubna, druhý 24. dubna. Vždy od jedné do pěti hodin odpoledne. Ve školním roce 2017/18 budeme otvírat jednu první třídu. Několik volných míst máme i ve vyšších ročnících.“

Prezentaci školy můžou zájemci vidět ještě v březnu, a to ve čtvrtek 23. března v podnikatelském inkubátoru v Kolíně. Základní škola Prosperity zve všechny zájemce o inovativní způsob vzdělávání na toto setkání. Začíná se v 17 hodin a prostor bude i pro zodpovězení dotazů.

Kontakt: Magdalena Málková, www.skolaprosperity.cz.

Témata: matematika

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

El Clásico na vlastní oči. Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

El Clásico na vlastní oči: Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

Zhlédnout ta nejkvalitnější fotbalová utkání je snem nejen mnohých mužů. V minulosti to byl problém, jelikož nebylo...

Tichá, pracovitá, výkonná. Jak vybrat čističku vzduchu?

Tichá, pracovitá, výkonná: Jak vybrat čističku vzduchu?

Smog nebo alergeny v podobě roztočů či plísní mají aktuálně zelenou, a nejen alergici nebo astmatici řeší, jak zdravě...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz