Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Od září 2016 je nedaleko Kolína otevřena soukromá základní škola Prosperity. Do školy chodí jednou za měsíc i rodiče – aby si na vlastní kůži vyzkoušeli inovativní metody učení. Pravidelné rodičovské čajovny jsou velmi oblíbené a dospělí mohou zažívat to, co děti v průběhu vyučování.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče | foto: ZÁKLADNÍ ŠKOLA PROSPERITY

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Základní škola Prosperity v Nové Vsi u Kolína ráno otvírá své brány v sedm hodin – děti mohou přijít do družiny a počkat tu do půl deváté, kdy začíná výuka. Ta probíhá v devadesátiminutových blocích. Mezi nimi je půlhodinová přestávka na svačinu. Ředitel školy Mgr. Tomáš Ort říká: „Děti se v delším časovém bloku mohou víc zabrat do problému, který řeší. Dovedou se soustředit a v práci je nepřerušuje zvonění.“ Ve škole opravdu nezvoní. Každý týden zahajuje pondělní assembly – ranní setkání v kruhu ve školní tělocvičně. Děti v tričkách s logem školy se sejdou a proberou s ředitelem a učiteli vše, co se bude dít, zrekapitulují to, co se podařilo, řeší aktuální problémy. Pak už následuje vyučování ve třídách.

„I ve třídě se začíná ranním kruhem,“ říká zřizovatelka školy Mgr. Dita Nastoupilová. „Děti mají příležitost sdělit ostatním to, co považují za důležité.“ Protože ve třídách je méně dětí, dostane se na každého a učitelé se mohou více věnovat jednotlivým žákům. „Ranní kruh zároveň slouží jako podpora výuky, naplňuje evokační složku vzdělávacího procesu,“ doplňuje Mgr. Nastoupilová.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

Škola klade důraz nejen na znalosti, ale i dovednosti. Od první třídy mají děti předmět etická výchova, ve kterém se soustředí na sebepoznání, na vztahy s ostatními, na osobnostní výuku. Učí se komunikovat, sdílet zkušenosti, pomáhat si, požádat o pomoc. Mezi dětmi patří tento předmět k nejoblíbenějším. Spolu s tělocvikem a matematikou.

Matematiku se tu učí podle metody prof. Hejného. „Vybrali jsme si tuto metodu proto, že podporuje samostatné uvažování dětí, jejich diskusi. Děti mají radost z objevování zákonitostí, jejich pokroky jsou viditelné, a hlavně je zkoumání matematických vztahů velmi baví,“ potvrzuje druhá zřizovatelka školy Magdalena Málková.

Inovativní prvky najdeme ale i v jiných předmětech. Prvňáci se učí číst genetickou metodou čtení, důraz je kladen na porozumění. Už před Vánocemi děti z první třídy četly smysluplné texty. „Přicházejí k nám i děti, které čtou a s ohledem na jejich individuální vzdělávací potřeby je podstatné k nim takto přistupovat,“ říká Mgr. Dita Nastoupilová, která napsala učebnice genetické metody čtení. Právě ty děti využívají. „Je to hezké, když čteme z učebnic, které napsala naše Dita,“ sdělují prvňáci.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

„Děti učitelům tykají,“ potvrzuje ředitel školy. „To ale neznamená, že k nim nemají respekt. Vzájemný vztah dětí a dospělých stavíme na partnerství, úctě a spolupráci.“ Ve škole je patrná přátelská atmosféra a je tu cítit příjemné školní klima. Zatím se tu děti učí od prvního do pátého ročníku, v budoucnu budou pokračovat i na druhém stupni. „Škola je malá, děti jsou tu téměř v rodinném prostředí, ani třídy nepřipomínají klasickou základní školu.“ Děti sedí v učebních skupinách po čtyřech, prostor je členěn policemi s pomůckami, ve třídách jsou moderní tabule s projektory.

Nechybí koberce ani knihovny. „Ve škole využíváme principy Začít spolu – děti pracují v tzv. centrech aktivit. Využíváme integrovanou tematickou výuku – když se děti učí o rodině, v češtině čtou o rodinných vztazích, v matematice počítají věk jednotlivých členů a v ateliéru tvoří rodinné stromy,“ doplňuje ředitel školy.

„Témat se týkají i domácí úkoly,“ říká M. Málková. „Děti je dostanou v pondělí a mají celý týden na to, aby je vypracovaly. Jsou to soubory pracovních listů tvořené učiteli dětem na míru – jde o tematicky zaměřené úlohy. Učíme tak děti plánovat. Je na nich, kdy úkoly udělají, na konci týdne je musí přinést do školy. Pak o nich mluvíme, sdílíme zážitky, hodnotíme.“

Rodiče jsou s tímto způsobem výuky spokojeni. Sami se účastní seminářů, které pro ně škola připravuje. Na tzv. čaji o páté jednou měsíčně se setkávají dospělí, aby si zkusili způsoby výuky, které jako děti nezažili. A tak počítají příklady z prostředí Hejného matematiky, objevují skupinovou práci, pracují v dílnách čtení, sdílejí své zážitky z učení a odnášejí si pocity, na které pak s úsměvem vzpomínají.

Velmi podstatná role rodičů je i v oblasti hodnocení školních výsledků dětí. Jednou za tři měsíce se schází žák, rodič a učitel na tzv. konzultacích. Smyslem těchto schůzek je zhodnocení uplynulého období z pohledu každého z nich a nastavení plánu pro budoucí období. Součástí hodnocení jsou nejen známky, ale i písmena, která dokáží sdělit míru aktivity dětí při práci ve výuce i mimo ni.

U Kolína se v nové základní škole vzdělávají i rodiče

Škola je otevřená zájemcům nejen v době dílen, ale po dohodě v podstatě kdykoliv. „Jsme zvyklí na to, že se rodiče chodí se svými dětmi dívat do výuky. Stalo se, že k nám někdy děti přestoupily hned následující týden. Není třeba čekat na nový školní rok,“ upřesňuje Mgr. Tomáš Ort. „Ale i my máme samozřejmě zápis budoucích prvňáků, a to ve dvou termínech. První je 3. dubna, druhý 24. dubna. Vždy od jedné do pěti hodin odpoledne. Ve školním roce 2017/18 budeme otvírat jednu první třídu. Několik volných míst máme i ve vyšších ročnících.“

Prezentaci školy můžou zájemci vidět ještě v březnu, a to ve čtvrtek 23. března v podnikatelském inkubátoru v Kolíně. Základní škola Prosperity zve všechny zájemce o inovativní způsob vzdělávání na toto setkání. Začíná se v 17 hodin a prostor bude i pro zodpovězení dotazů.

Kontakt: Magdalena Málková, www.skolaprosperity.cz.

Témata: matematika

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Jarní Zemědělec 2018: plato třiceti českých vajec za 70 Kč

Plato 30ks českých vajec za 70 Kč! Jarní Zemědělec 2018  21.–25.3 2018

První jarní den oslavíme zahájením výstavy na Výstavišti Lysá nad Labem! Již čtyřicáté osmé pokračování této největší...

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Nebojte se aukcí, odborníci z Galerie KODL jsou zde pro vás

Máte obraz či grafiku a chcete je zpeněžit? Sháníte nějaké umělecké dílo? Poraďte se s týmem odborníků přímo v aukční...

Najdete na iDNES.cz