Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

U bolestí zad je zásadní odstranit nikoli poškození, ale příčinu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bolesti zad a pohybové potíže postihují většinu současné populace. Mnohdy se opakují a přecházejí až do chronického stádia. Statistiky uvádějí, že tuto bolest zažilo až 85 procent lidí. Nemoci pohybového ústrojí jsou také hned na druhém místě, pokud jde o důvod pracovní neschopnosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

U bolestí zad je zásadní odstranit nikoli poškození, ale příčinu | foto: Jona s.r.o.

Na vině často bývá sedavé zaměstnání, nezdravý životní styl, v němž postrádáme dostatek pohybu, či dlouhodobý stres. Účinek následné léčby mívá nízký efekt a bolesti se vracejí, jestliže se nepodaří správně diagnostikovat pravou příčinu potíží. Řešením je integrální přístup prostřednictvím metody Computer Kinesiology, která kromě strukturálního poškození dokáže zobrazit i funkce jednotlivých částí pohybového systému včetně přetíženosti orgánů. Tuto nejmodernější počítačovou metodu ve svých centrech v Praze a Pardubicích nabízí klientům Centrum zdraví JONA.

Co nás trápí a proč

U bolestí zad je zásadní odstranit nikoli poškození, ale příčinu

Na záznamu magnetické rezonance je pak vidět, jak vyhřezlá ploténka tlačí na nerv.

Většině z nás chybí pravidelný pohyb, případně pohyb, který by střídavě zapojoval co největší počet svalů. Mnoho sportů vyžaduje jen jednostrannou zátěž, takže i při pravidelném cvičení můžeme trpět nedostatkem rozmanitosti pohybů a některé svaly naopak přetěžujeme. Další chybou je, že se soustředíme především na výkon a zapomínáme rozhýbat a procvičit i ostatní svaly v těle.

Řadu svalů v běžném životě používáme minimálně. Mnoho hodin denně trávíme vsedě nebo v nepřirozených polohách, většinu prací a činností vykonáváme s rukama vpřed. Předměty držíme v zorném poli očí a díky zapojení rukou i hmotnosti předmětů, s nimiž manipulujeme, nakláníme tělo dopředu. Ve svislé poloze tak zatěžujeme především dlouhé zádové svaly, které vedou podél páteře. 

Výsledkem je osové zatížení páteře a zvýšení tlaku na ploténky. Tato zátěž se postupně kumuluje, a pokud ji nevyvážíme jinými pohyby, dochází až k poškození plotének. Ulevit páteři bychom mohli při aktivitách, které se však již z našeho běžného života vytratily. 

Nepotřebujeme se chytat za větve stromů, abychom vylezli výše, neházíme oštěpem nebo kamenem na zvěř, abychom ulovili něco k jídlu. Stačí nám navštívit supermarket, kde vybíráme potraviny opět v mírném předklonu s rukama dopředu. Stejnou polohu zaujímáme i při práci na počítači nebo při řízení auta. Není divu, že problémy se zády jsou při dnešním stylu života jen otázkou času.

Další příčiny bolesti zad

Bolest zad mívá i jinou než mechanickou příčinu. Nedostatečný pitný režim s malým přísunem tekutin vede ke snížení pružnosti tkání, případně k přetížení ledvin, a může způsobit bolesti v kříži. Nevhodná skladba jídelníčku s přebytkem cukrů nebo masa má na svědomí překyselení tkání a rovněž následné bolesti pohybového ústrojí. 

Některé potraviny přetěžují určité orgány, což se reflexně projevuje jako bolest v určitých místech těla. Potíže s pohybovým ústrojím zaznamenávají lidé s celiakií (nesnášenlivostí na lepek) při nedodržování bezlepkové diety nebo netolerancí na mléčné výrobky.

Za bolestmi zad často stojí i dlouhodobý stres, nedostatek odpočinku či nepravidelný denní režim. Chronický nebo často opakovaný stres vede ke zvýšenému napětí určitých skupin svalů.

Diagnostika a možnosti léčby

V praxi má bolest zad často více příčin – například dlouhodobý stres, špatné stravovací návyky, nedostatek rovnoměrného pohybu. Pak už stačí jen zvýšená zátěž, jeden nevhodný fyzický úkon a zastaví nás prudká bolest.

Léčba obvykle trvá delší dobu s dlouhodobou pracovní neschopností. Často nízký efekt souvisí se zaměřením léčby především na potlačení bolesti a nikoliv na příčinu. Pro efektivní výsledek potřebujeme znát odpověď na otázku: „Proč záda bolí?“

Mechanickou poruchu (např. výhřez ploténky) nevyléčí jen rehabilitace nebo operace, ale odstranění příčiny bolesti. Zatímco RTG, CT nebo magnetická rezonance ukazují strukturální změny, tedy stav, kdy již došlo k poškození tkání, metoda Computer Kinesiology zobrazuje i funkci jednotlivých částí pohybového systému, kvalitu tkání, psychické faktory i bolesti reflexně způsobené přetížením orgánů. Tento integrální přístup umožňuje navrhnout a zvolit adekvátní způsob léčby, který bolesti zad trvale odstraní.

Individuální postup a efektivní zlepšení díky Computer Kinesiology

U bolestí zad je zásadní odstranit nikoli poškození, ale příčinu

Díky metodě Computer Kinesiology lze vytvořit individuální sestavu cviků, která se zaměří na přetěžovaná místa v těle.

Metoda Computer Kinesiology s využitím počítačové techniky nalézá nejen příčinu bolestí zad, ale nabízí i individuální postup pro rychlé a efektivní zlepšení funkcí pohybového systému. Komplexní přístup zahrnuje počítačem individuálně vytvořenou sestavu cviků pro obnovení správného osového zatížení páteře a speciální masáže. Další složku tvoří doporučení úpravy či změny životního stylu, zaměřeného na zlepšení kvality tkání a výživu plotének. Výsledkem cíleného individuálního postupu je rychlá úleva od bolesti, zlepšení rozsahu pohybů a výrazné zkrácení doby pracovní neschopnosti.

Computer Kinesiology přináší efekt rovněž u ostatních zdravotních potíží, mezi něž patří únava, bolesti hlavy, počínající psychické potíže, gynekologické problémy, oslabení imunitního systému apod. Nezastupitelnou roli má Computer Kinesiology v oblasti prevence. Pomáhá nalézt nejvíce přetěžovaná místa těla a navrhnout opatření k nápravě sestavou cviků na míru. Díky nim lze bolesti zad předcházet.

Za zdravím do Centra zdraví JONA

Tým zkušených specialistů Centra zdraví JONA s pracovišti v Praze a Pardubicích se soustředí nejen na bolesti zad, ale je připraven vám pomoci i při dalších zdravotních potížích. Při léčbě využívá nejmodernějších počítačových metod. 

Podrobné informace o Centru zdraví JONA, kompletní nabídce služeb, programů a produktů pro zdravý způsob života naleznete na www.jona.cz.

 

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.

V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a...

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Najdete na iDNES.cz