Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trvalou udržitelnost budov lze nyní hodnotit i díky systému SCoRE

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Trvalá udržitelnost budov, tedy souběžné hodnocení environmentálních, sociálních a ekonomických vlastností staveb je oblast, o které se v poslední době hovoří stále častěji. Snaha hodnotit vlastnosti budov je pochopitelná, uvážíme-li, jak málo se veřejnost tímto tématem dosud zabývala. Trvalou udržitelnost budov lze nyní hodnotit také díky systému SCoRE.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Budova vědecko-technického parku VTP Roztoky získala v roce 2012 zlatý certifikát SCoRE | foto: TÜV SÜD Czech s.r.o.

U výrobků, které běžně kupujeme v obchodech, je pro nás samozřejmé, že k nim dostáváme i podrobnou informaci o jejich funkci, životnosti, požadavcích na údržbu a obsluhu. Dozvíme se tak často informace, které bychom ani nesháněli, kdyby nám nebyly automaticky předloženy a jejichž význam oceníme teprve dodatečně.

V případě budov a nemovitostí je situace podstatně horší. Informaci, kterou si sami nevyžádáme, se také často ani nedozvíme.

Jaké informace o budovách zjišťovat a prezentovat, je v současné době spíše otázkou související úzce s účelem, ke kterému mají být informace použity a komu mají sloužit. Na trhu  je dnes dostupná celá řada hodnotících systémů zaměřených na trvalou udržitelnost.

Tyto systémy posuzují budovy nejčastěji z celospolečenského hlediska a tedy ve velké šíři. Zabývají se ekologickými dopady všech součástí budovy v rámci jejich celého životního cyklu, od získávání primárních surovin přes výrobu a dopravu až po konečnou likvidaci.

Vedle těchto systému je zde také legislativní povinnost prokazovat úroveň energetické náročnosti budov, která je vlastně pouze jedním z aspektů trvalé udržitelnosti.

Hodnotící systém SCoRE

Společnost TÜV SÜD Czech uvedla v roce 2009 v této souvislosti na trh certifikační schéma SCoRE (Sustainability Certification of Real Estate), které má za cíl posoudit trvalou udržitelnost stávajících budov způsobem, který přinese majiteli praktické informace pro její provoz a upozorní na potenciál možností k efektivnímu zlepšení. Produkt  vychází z dlouholetých zkušeností při technických due-dilligence nemovitostí, prováděných společností TÜV SÜD podle požadavků klientů, a je od letošního roku dostupný i zákazníkům v ČR prostřednictvím  společnosti TÜV SÜD Czech.

SCoRE – vice než certifikát trvalé udržitelnosti budov

Žádané užitné vlastnosti budovy se posuzují ve vztahu k jejím negativním vlivům a ceně, za kterou je těchto vlastností dosaženo. Certifikát SCoRE proto získá pouze budova poskytující vynikající komfort, který ale není vykoupen vysokými náklady na její údržbu a spotřebu energie, nebo negativním vlivem na životní prostředí.

Hodnocena je i flexibilita a nahraditelnost vybavení, lokalita, bezpečnost a všechny další aspekty trvalé udržitelnosti. V oblasti požadavků na vnitřní i vnější prostředí je hodnotící systém SCoRE zcela nekompromisní a v některých ohledech také přísnější než bývá obvyklé.

V oblasti energetické náročnosti se striktně vyžaduje zpracování průkazu energetické náročnosti budovy podle národní legislativy. Zpracování průkazu energetické náročnosti budovy proto může být součástí hodnocení podle systému SCoRE. Spotřeba energie, ale i ostatní aspekty se ovšem pravidelně ověřují na základě měření a skutečného provozu tak, aby byly zcela prokazatelné.

TÜV SÜD Czech s.r.o.

Výstupy z hodnocení jsou určeny především majiteli objektu. Z tohoto důvodu není posuzován celý životní cyklus jednotlivých prvků budovy. V centru pozornosti jsou zejména stávající vlastnosti, které musí majiteli umožňovat environmentálně, společensky a ekonomicky udržitelný provoz objektu.

Další informace najdete na internetových stránkách www.tuv-sud.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Svěřte své zboží do našich rukou

Svěřte své zboží do našich rukou

Česká rodinná společnost Lorenc Logistic, s.r.o. se sídlem v Klatovech během svého pětadvacetiletého působení na trhu...

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Plánování směn a nepřítomností zaměstnanců nikdy nebylo snadnější

Máte při plánování směn zaměstnanců problémy s hlídáním jejich počtu směn a dodržováním legislativy? Neztrácejte se v...

Mějte své globální portfolio plně pod kontrolou

Mějte své globální portfolio plně pod kontrolou

Průběžné sledování rizik u větší skupiny vašich obchodních partnerů, navíc rozptýlených po celém světě, se může zdát...

Najdete na iDNES.cz