Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Čistší prostředí pro život obyvatel, úsporné řízení města a efektivní využití moderních technologií, to jsou hlavní body závazku, který se město Třinec rozhodlo stvrdit podpisem. V praxi to znamená zavedení chytrých principů, které už fungují v jiných evropských městech, a spolupráci s veřejností.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“ | foto: Moravskoslezský kraj

Cílem projektu chytrého regionu (Smart region) a chytrého města (Smart city) je zlepšit celkovou kvalitu životního prostoru a podporovat udržitelný rozvoj nejen v regionech České republiky, ale i Evropy. Moravskoslezský kraj stále bojuje proti znečištění ovzduší, které jeho obyvatele dlouhodobě trápí. Proto se chce na tomto principu aktivně podílet z hlediska celého regionu i v rámci jednotlivých měst. Na začátku dubna podepsal hejtman Miroslav Novák společně s primátorem Ostravy Tomášem Macurou, starostkou Třince Věrou Palkovskou a zástupci Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu a obchodu deklaraci o spolupráci na přípravě konceptu chytrého města a chytrého regionu.

„Chytré město pro nás znamená zavedení elektronických služeb a aplikací, sbírání, vyhodnocování a zveřejňování dat o městě. Budeme podporovat investice do obnovitelných zdrojů, zelené infrastruktury a čistého ovzduší, elektromobilitu a další alternativní způsoby dopravy. To vše musí být podpořeno zavedením moderních systémů technologií,“ popsala třinecký koncept Smart city starostka města Věra Palkovská.

Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“

Smart city znamená hlavně ekologii v dopravě

Náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž věří, že zájem, který Třinec projevil, by mohl do budoucna inspirovat i jiná města: „Koncept představuje další nástroj pro zlepšení životního prostředí v České republice a získání dalších finančních prostředků na kvalitní projekty zaměřené na snížení energetické náročnosti, udržitelnou dopravu, snižování emisí a podporu nových technologií. Proto vítáme zájem města Třince, který je v oblasti Smart city velmi aktivní.“

Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“

Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“

Největším problémem Moravskoslezského kraje je plošné překračování imisních limitů pro jemné prachové částice PM10 a PM2,5 a karcinogenní benzo(a)pyren. Kromě lokálních topenišť je jejich významným zdrojem také silniční doprava. Úkol Třince se tedy bude týkat především dopravy. Město by mělo podporovat využití elektrovozidel ve veřejné hromadné dopravě, včetně budování potřebné dobíjecí infrastruktury, využívat inteligentní systémy řízení dopravy, starat se o vzdělávání v oblasti udržitelné dopravy, dále podporovat cyklojízdu a rozvíjet zelené plochy ve městě. Důležitou roli bude hrát také práce s informacemi a zapojení partnerů města do projektu.

Rakouská metropole jako příklad

„O své město chceme pečovat nejen citem, ale i rozumem. Pro každou ze čtyř oblastí našeho konceptu – správu města, mobilitu, životní prostředí a informační technologie – máme zpracovaný souhrn investic a projektů,“ říká třinecká starostka. Na tvorbě „chytrého regionu“ se podílí také město Ostrava, které je členem Paktu starostů a primátorů. Ten sdružuje evropská města s aktivitami směřujícími k omezení emisí CO2 do ovzduší.Primátor Tomáš Macura má svoji představu, jak v rámci Ostravy postupovat: „Být oním chytrým městem znamená řešení problémů a rozvoje i s ohledem na vzdálenější budoucnost, abychom nezatěžovali životní prostředí, nezvyšovali nároky na rozpočet města a současně pracovali na tom, aby Ostrava byla co nejlepším místem pro život.“

Dobrým vzorem pro města Moravskoslezského regionu by se v tomto ohledu mohla stát například Vídeň, která vede už řadu let světový žebříček měst s nejvyšší kvalitou života. Rakouské hlavní město plánuje do roku 2050 snížit na minimum emise CO2, vyrábět polovinu energie z obnovitelných zdrojů, snížit motorizovanou osobní dopravu, zavést alternativní pohon u všech aut ve městě, omezit spotřebu energie na vytápění a zachovat 50 % zelených ploch. Součástí strategie je také spolupráce Vídně s Brnem a Bratislavou na inovacích a výzkumech.

V Moravskoslezském kraji jsme průběžně mohli zaznamenat snahu o snižování množství prachových částic v ovzduší díky kotlíkovým dotacím, rozšíření flotily služebních aut na alternativní pohony, energeticky úsporná opatření v budovách nebo zavedení elektronického nákupního systému pro krajské příspěvkové organizace. Tím se dají ročně ušetřit desítky milionů korun. „Věřím, že v budoucnu bude náš kraj prvním opravdu chytrým regionem v Česku,“ dodávámoravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Třinec na sobě hodlá pracovat a stát se „chytrým městem“
Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.
Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před vámi se rozprostírá Hlučín a Ostravsko....  celý článek

Jan Cichý
Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?

Železárny v regionu investovaly miliardové prostředky do odprášení provozů. Obrovské filtry zachytí tisíce tun prašných částic z oceláren. Jejich likvidace je...  celý článek

Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu.
Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu

Až do 15. září se malé a střední firmy mohou přihlašovat do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, kterou 28. března oficiálně vyhlásil...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.