Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třídit odpad je moderní a smysluplné

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Třicetilitrový odpadkový koš naplněný z prasknutí – a to za jediný den! Takové starosti řeší mnoho domácností, kde ještě netřídí odpad. Přitom je to tak snadné a efektivní. Čím víc domácího odpadu vytřídíte, tím víc místa zbyde v odpadkovém koši se směsným odpadem.

Jaký systém si doma na třídění odpadu zvolíte, záleží jen na vás. Praktickým a elegantním pomocníkem jsou třeba barevné tašky na třídění, které rozdávají některá města a obce ve spolupráci se společností EKO-KOM. | foto: EKOKOM

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Říkáte si, že to nedává smysl, že toho dohromady vynesete stejně? Ano i ne, záleží totiž jen na vás, jaký systém si zvolíte. Vytříděný odpad můžete vynášet do barevných kontejnerů buď průběžně - cestou do práce, na nákup nebo cestou do tělocvičny, anebo je můžete shromažďovat ve stylových barevných taškách na třídění nebo papírových krabicích či starých igelitkách a jednou za čas je vytřídíte do nedalekých kontejnerů. Třídit odpad je dnes už naprosto samozřejmé pro 72 % obyvatel ČR.

S vytříděným odpadem nemusíte chodit k barevným popelnicím několikrát denně....

S vytříděným odpadem nemusíte chodit k barevným popelnicím několikrát denně. Můžete třídit třeba cestou do práce.

Plastové vaničky od zeleniny donesené z obchodu, papírový sáček od mouky, slupky od banánů, prázdná lahev od vína nebo igelitová taška, ve které jsme přinesli celý nákup. Odpady zkrátka produkujeme všichni – někdo víc, někdo míň. Ale zamysleli jste se někdy, jestli je opravdu nutné vyhazovat vše?

Rozhodně tím neříkáme, abyste si dělali z bytu skladiště, ale věci, které ještě slouží, nemusíte přeci nutně měnit za nové. A některé rádoby odpady lze ještě velmi dobře využít – například použité PET lahve jsou v tomto období ideální na naplnění moštem nebo burčákem. Igelitové tašky vám můžou zase posloužit na třídění odpadu, sklenice od džemu můžete zase použít třeba na zavaření potravin.

Nadobro se nemusíme ale loučit ani s věcmi, které jsme se rozhodli vyhodit. Pokud je nevyhodíme slepě do kontejneru na směsný odpad, ale vytřídíme je, pravděpodobně se s nimi dříve či později znovu potkáme – v nové podobě. Z barevných kontejnerů putuje vytříděný odpad svozovými vozy na třídící linku, kde se dotřídí a upraví na druhotné suroviny. Ty pak využívají další zpracovatelé, přidávají je při výrobě buď k surovinám z primárních zdrojů, nebo z nich vyrábí zcela nové - recyklované - výrobky.

Recyklovaný papír najdete v tiskárnách už běžně, tiskne se na ně například...

Recyklovaný papír najdete v tiskárnách už běžně, tiskne se na ně například většina tuzemských novin.

Z druhotných surovin se tak dnes už zcela běžně vyrábí věci každodenní potřeby, stačí se jen rozhlédnout nebo prostudovat cedulky na oblečení. Nevěříte? Začněme tedy třeba u PET lahví – syntetické vlákno, na které se zpracovávají, najdeme dneska už ve většině zimních bund, spacáků, nebo polštářů a přikrývek. A celou padesátku PET lahví máte možná i vy ve svém šatníku – v té pohodlné fleecové bundě. A i noviny, které prohlížíte ráno v trafice cestou na tramvaj, jsou z velké části z recyklovaného papíru. A lahev s vínem, které jste si večer doma otevřeli, pochází možná z Vámi vytříděného skla.

Druhotné suroviny, tedy upravený vytříděný odpad, se stávají každodenní součástí našich životů stále častěji. A je to zcela logické – zásoby primárních neboli přírodních surovin nejsou bezedné, ačkoliv si to často nepřipouštíme, jednou se vyčerpají. Ale naše potřeby, stejně jako odpady, zůstanou – je tedy logické tyto dvě zdánlivě neslučitelné věci co nejvíc propojit.

Má to smysl, třiďte odpad!

Témata: práce, víno

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Jak vybrat příruční zavazadlo do letadla?

Cestovní kufr je pak další hojně využívanou možností. Oceníte jej především...

Rok 2018 přinesl radost nejednomu milovníkovi cestování. Nízkonákladové letecké společnosti totiž přislíbily otevření...

Tříděním odpadu šetříme přírodu

Barvy třídicích kontejnerů zná snad každý. Do modrého patří papír, zelený je na...

Žádné další skládky, méně emisí, úspora přírodních surovin. To jsou ty nejzásadnější důvody, proč se vyplatí třídit...

Třídění odpadu má smysl! Začíná to už v našich domácnostech

Třídění odpadu má smysl! Začíná to už v našich domácnostech.

Koš na směsný odpad a zvlášť nádoba na ten vytříděný. Tak to má doma většina z nás. Proč? Protože tříděním nepřispíváme...

Najdete na iDNES.cz