Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři milníky ve vaření piva na Liberecku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Vedle sklářské, textilní výroby a zpracování dřeva bylo na Liberecku neméně slavné i pivovarnictví. První zmínky z osidlování našeho kraje ve 14. století neobsahují úředně zjištěné záznamy o vaření piva, první ověřená listina pochází z roku 1560, kdy se měšťané domohli práva várečného od Bedřicha z Redernů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tři milníky ve vaření piva na Liberecku | foto: Konrad

Již roku 1562 stál na Soukenném náměstí první liberecký pivovar, sladovna v Široké ulici, pivo se točilo v 63 domech právovárečníků. K tomu počítejme vaření piva ve šlechtických sídlech, některými řeholníky v klášterech i tajné domácí vaření šikovnými hospodyňkami.

Chutě bývaly pestré a kvalita všemožná. Majitelé panství ještě dohlíželi nad tvrdou rajonizací a konzumenti museli pít příslušné pivo vyráběné feudály (Valdštejn - jeho pivovar stál v místě kina Adria, Gallasové) podle bydliště a nikoli podle kvality, což přetrvalo až do dob 19. století, kdy bylo zrušeno propinační právo (1869) a tato rajonizace, byť přímo ve městě byla zrušena již o 100 let dříve, pomalu odeznívala až do 80. let 20. století.

100 000 hl piva ročně v 19. století i dnes

Konrad pivní pečeť

Možnosti neomezeného čepování piva využili bohatí liberečtí měšťané a průmyslníci a v roce 1872 se rozhodli postavit moderní pivovar se sladovnou na vodním zdroji v Liberci-Vratislavicích. V té době začínala sláva vaření piva plzeňského typu a zdejší investoři zaměstnali plzeňského sládka pana Hájka, který rozjel výrobu ve velkém. Již za 15 let přesáhl výstav piva 100 000 hl za rok, což znamenalo posun do první desítky českých pivovarů, mezi kterými liberečtí zůstanou přes 100 let.

Překotný vývoj privatizace a rekapitalizace v 90. letech 20. století přinesl vaření piva na Liberecku těžkou ránu, kterou naštěstí po dvouleté přestávce zacelila skupina nových vlastníků a v roce 2000 pivovarská tradice dále pokračuje do dnešních dnů. Tlak konkurenční propagandy je silný, ale cesta ke spotřebiteli je díky kvalitě a osvětě. Pivovar dokáže vyrábět již víc než 10 druhů piva a opět přesáhl svých 100 000 hl za rok.

Liberecké vaření piva se mezi konkurencí neztratí

Konrad

Byť není dnešní konzument povinně vázán na místní pivo, zvyšující se spotřeba ukazuje, že i v konkurenci se liberecké vaření piva neztratí, naopak přibývají i konzumenti ze vzdálenějších oblastí.

V současnosti je příjemné posezení u piva samozřejmě přímo u zdroje v Pivovarské hospodě. Síť restaurací umožňuje provést ochutnávku piva pod značkou Konrad nejen v celém Libereckém kraji a velkých českých městech. Chuť už navodí jen vyjmenování některých z nich: U Soukupů (Liberec),U Žabáka (Liberec), U Koláče (Jablonné v.P.), Nádražní (např. Nový Bor), Fontána (Varnsdorf), U Hada (Hejnice), U Vaška (Děčín), Pivnice 109 (Praha), U Lesa (Praha-Klánovice), Houba (Ústí n.L.), U Hasiče (Č.Budějovice), U zapadlých vlastenců (Paseky n.J.) a spousta dalších výčepů, penziónů, koupališť a dařenek (koncertů či eventů). Pro domácí prostředí pořídíte sudy nebo lahve od malých po velké i ve všech významných prodejnách i malých obchůdcích.

Moderní technologie a rychlá doprava umožňuje konzumaci i ve vzdálenější cizině, např. v Německu, Francii, Itálii, Španělsku nově i v Egyptě a Indii. Pivovar v současnosti nabízí klasická piva se značkou Konrad od světlého výčepního až po ležáky světlý i tmavý, též prémiový ležák 12°, dále piva podle původních receptů (retro) - Svatopavelskou 16° i novinky speciálních piv - Červený Král, nealko Pilot a lehký Chytrón s jemnou příchutí.

19. 3. 2012 Petr Hostaš - ředitel

Konrad - Pivo 2011
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Tři výhody, které dostanete od T-Mobile. Stačí být v Magentě 1

3 výhody, které dostanete od T-Mobile - stačí být v Magentě 1

Parádních výhod vás u T-Mobile čeká mnohem víc, tady jsme jich vybrali jen pár. U nás prostě platí: čím víc služeb si...

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

Největší pražský krajinářský park Stromovka v letošním roce slaví své 750. výročí založení. Při této příležitosti...

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Ceny ve studentské architektonické soutěži Central Group byly rozdány. Vyhlášení výsledků proběhlo v Centru...

Najdete na iDNES.cz