Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Videokamery v autě: nehodě nezabrání, ale pomohou při dokazování viny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Mít či nemít kameru v autě? To je otázka, kterou řeší stále více řidičů. V případě nehody, přestupku nebo jiné nepříjemnosti, která nás může při cestě autem potkat, je totiž jistě lepší kameru mít, než nemít.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Trend dneška: videokamery do auta. Od nehody vás nezachrání, ale při dokazování viny ano | foto:  1st M+H

Všichni dobře víme, co všechno se může stát při jízdě po silnici nebo vašemu zaparkovanému vozu na parkovišti. Kvůli nedostatku důkazů často nepomůže policie a mnohdy ani pojišťovna. Tomu všemu lze předejít, když svůj vůz vybavíte kamerou do auta. Pořízené videozáznamy se vám v mnoha případech mohou stát poměrně cenným důkazním materiálem.

Jakou videokameru do auta vybrat a kam jí nejvhodněji umístit vám poradí odborníci z plzeňské firmy M+H, která na trhu servisu automobilů funguje už dvacet let. Právě v rámci dvacátého výročí si můžete pořídit mnoho služeb v rámci výhodných akcí a slev. Proč toho nevyužít právě při montáži palubní kamery? Veškeré zboží máme skladem a k předvedení, samozřejmostí je provedení komplexní profesionální instalace.

Trend dneška: videokamery do auta. Od nehody vás nezachrání, ale při dokazování...

Palubní kamery jsou v dnešní době dostupné pro jakýkoliv automobil a v mnoha případech Vám mohou pomoci. Díky černé skřínce snadno získáte přehled o chování řidičů na cestách a díky GPS můžete analyzovat efektivitu jízdy, což ocení zejména profesionální řidiči a jejich zaměstnavatelé. Pokud by byl řidič neprávem označen za viníka dopravní nehody, hrozí mu pokuta, ztráta bodů a viníci nejzávažnějších dopravních nehod mohou dokonce skončit za mřížemi.

Trend dneška: videokamery do auta. Od nehody vás nezachrání, ale při dokazování...

Každý se může stát účastníkem dopravní nehody, po které je navíc určování viníků z různých důvodů sporné. Skutečný viník může po nehodě velmi obratně jednat, na místě se objeví několik svědků, kteří budou svědčit v jeho prospěch atd. A právě v takovýchto situacích je řidič ohrožen. V naší praxi sledujeme, že kamery vozí stále více – a to hlavně profesionálních řidičů vč. řidičů kamionů a autobusů. Využívání palubních kamer našim řidičům rozhodně doporučujeme,“ říká Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa a dodává: „Klienti nám již několikrát záběry z kamer ve vozidle předložili. Využili jsme je a většinou nám pomohly stanovit míru zavinění jednotlivých účastníků nehody.“

To je totiž důležitá podmínka, záznamy musí jednoznačně prokazovat děj, míru zavinění a zároveň musí být vozidla identifikovatelná. Na záznamu nemusí být přímo vidět čitelná registrační značka, ale v kontextu s jinými důkazy je nutné vozidla jednoznačně identifikovat. Například na záběru z kamery je vidět samotný střet vozidel, který je následně doplněn fotografiemi postavení vozidel po nehodě, které obsahují i zmíněné registrační značky jednotlivých účastníků nehody.

Trend dneška: videokamery do auta. Od nehody vás nezachrání, ale při dokazování...

Pozor byste si ale měli dát na výběr kamery. Největším zklamáním pro nového uživatele levné palubní kamery totiž může být výsledné velmi nízké rozlišení záznamu. Kamera například může ukládat záznam ve Full HD 1080p, ale tento záznam je pouze interpolovaný. To znamená, že soubor, který byl nahrán, má daleko nižší rozlišení. Například často používaných 640x480. To má za výsledek nejen, že se ve Full HD záznamu neobjeví nové detaily, záznam je navíc „obohacen“ o nutnou dávku šumu způsobenou softwarovou interpolací. Zapínat Full HD na levnějších kamerkách tedy nemá praktický význam. Pokud si pořídíte videokameru do auta v hodnotě okolo jednoho tisíce korun, často se ukážou i další problémy. Například když se kamera příliš zahřeje, nelze rozpoznat SPZ protijedoucího vozidla, což je v případě nutnosti velmi důležitý faktor.

Trend dneška: videokamery do auta. Od nehody vás nezachrání, ale při dokazování...

Kvalitní kamera by měla mít alespoň HD rozlišení (tedy 1920×1080 pixelů) a měla by být vybavena antireflexním (depolarizačním) filtrem, aby si poradila s odlesky z čelního skla vozidla, na kterém je instalovaná. A také, aby nebyly odlesky na SPZ natáčených vozidel. V lepším případě jsou pak kamery rovněž vybaveny GPS, která zaznamenává, kde bylo video pořízeno. Datovou kapacitu záznamu, kterou je možné do kamery uložit, ovlivňuje zejména (kromě kvality videa) kapacita paměťové karty.

Nicméně pokud kamery slouží vyloženě k záznamům nehody, stačí, když je na záznamu jen několik minut videa před kolizí a po ní. Postačující jsou tedy i paměťové karty s nejnižší kapacitou – např. 16 GB. Po nehodě musí ale být paměťová karta vysunutá (nebo kamera vypnutá), aby nedošlo k přemazání záznamu natáčením po kolizi (na paměťové kartě je novým záznamem po vyčerpání kapacity paměti přemazáván kontinuálně ten starý). Kamera by také měla umět zaznamenávat aktuální rychlost vozidla nebo mít integrovaný napájecí kabel v držáku.

Trend dneška: videokamery do auta. Od nehody vás nezachrání, ale při dokazování...

I když zatím podle právníka Emanuela Mašína neexistuje žádná zvláštní legislativa, která by používání palubních kamer regulovala, kromě pojišťoven se záznamy běžně pracuje i Policie ČR. Jozef Bocán, mluvčí z Policejního prezidia říká: „Záznam z palubní kamery bere Policie ČR jako podpůrný důkaz. Policie ČR si v rámci řešení každé dopravní nehody vede vlastní šetření spojené s ohledáním místa nehody, zajištěním výpovědí účastníků dopravní nehody, případných svědků apod.“ Záznam pak může policistům posloužit jako podpůrný důkaz v případě, že je dopravní nehoda řešena v blokovém řízení na místě.

Policii ale nezajímají jen záznamy z palubních kamer. Jde rovněž o to, jakým způsobem je kamera umístěna ve vozidle, či na jakém funguje principu, jak říká Bocán: „Záznamové zařízení musí být ve vozidle umístěno tak, aby neomezovalo a neohrožovalo řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránilo výhledu z místa řidiče.“ V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty, které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla. Znamená to například, že kamera pevně uchycená za zpětným zrcátkem být může za předpokladu, že nebude omezovat řidiče ve výhledu.

V případě, že se rozhodnete videokameru do svého auta pořídit, kontaktujte firmu M+H. Více o ní najdete na stránkách www.mh.cz.

Proč mít videokameru v autě?

  • ZACHYCENÍ SILNIČNÍCH PIRÁTŮ A VANDALŮ
  • ZAZNAMENÁNÍ DOPRAVNÍCH NEHOD A PŘESTUPKŮ
  • OCHRANA PŘED POKUTOU
  • VYHNUTÍ SE KŘIVÉMU OBVINĚNÍ
  • PŘEHLED O ŘIDIČÍCH, KTEŘÍ PRACUJÍ PRO VAŠI FIRMU
  • ZDOKUMENTOVÁNÍ ZAJÍMAVÝCH ZÁBĚRŮ Z JÍZDY
  • SPORTOVNÍ AUTOMOBILOVÉ AKTIVITY
  • ZACHYCENÍ VŠECH NEOBVYKLÝCH SITUACÍ, KTERÉ MŮŽE VYMYSLET JEN ŽIVOT SÁM

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

V těžké chvíli vám pomůže Pohřební služba Adámek
V těžké chvíli vám pomůže Pohřební služba Adámek

Zemřel vám někdo blízký a chcete se s ním důstojně rozloučit? V těžkých chvílích je zde pro vás sušická Pohřební služba Adámek s.r.o., která pomáhá už 23....  celý článek

Letní SPORTMANIE ovládne Plzeň, začíná 18. srpna
Letní Sportmanie ovládne Plzeň, začíná 18. srpna

Město Plzeň zve na velký atraktivní sportovní projekt pro celé rodiny, Letní SPORTMANIE Plzeň 2017 startuje 18. srpna a potrvá do 27. srpna. Desetidenní akce...  celý článek

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.
Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování posílat ze svého účtu na účet majitele...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.