Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trápí vás ve vodě bakterie legionella? Poradíme, jak jí předejít

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Výskyt bakterie má skoro pokaždé stejný průběh. Legionella je zjištěna na výtoku jednoho z bytů, přitom dodavatel teplé vody distribuuje vodu nezávadnou. Problém totiž není u dodavatele teplé vody, ale nejčastější příčinou je zanedbání vnitřních rozvodů domu nebo konkrétního bytu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Trápí vás ve vodě bakterie legionella? Poradíme, jak jí předejít | foto: ilustrační

Tuto bakterii lze běžně najít ve velmi malém množství v zemi a ve vodě. Nebezpečí pro člověka nastává až ve chvíli, kdy se bakterie rozmnoží. Bakterie totiž rády kolonizují člověkem vytvořené vodní systémy a vyznačují se značnou tolerancí k teplotě. Na rozdíl od jiných běžných vodních mikroorganismů se dokážou množit až do teploty 45 °C, ale přežijí i teplotu vyšší.

Tato vlastnost jim umožňuje namnožit se například ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných vnitřních rozvodech teplé vody, v teplých bazénech, chladicích věžích, fontánkách apod. Důležitou živinou je kromě organických látek i železo.

Předávací stanice s oddělenými okruhy

Jak je možné vidět na obrázku níže, ohřev teplé vody probíhá v předávací stanici odděleně. Nejčastější příčinou rozmnožení bakterie jsou zanedbané vnitřní rozvody. Může se jednat o výtokové kohouty či slepá ramena vnitřních bytových rozvodů teplé vody. Pokud je z předávací stanice zásobováno více objektů (například v rámci sídliště), může takto zanedbaný stav vnitřního potrubí ohrozit i objekty, které mají rozvody v pořádku.

Trápí vás ve vodě bakterie legionella? Poradíme, jak jí předejít

Nejdůležitější je prevence

Ideální je mít vnitřní systém teplé vody nastavený na co nejvyšší teplotu. Celý systém by ale měl být teplotně vyvážený. Vyhláškou požadovaná minimální teplota u koncového spotřebitele je 45 stupňů. Lidé by také měli pečovat o své výtokové kohouty. Pokud používají například 25 let starou baterii či sprchovou hlavici, vytváří nevědomky prostředí, které je pro bakterii příznivé. Doporučená teplota teplé vody, při které se bakterie již nemnoží, je 50 až 55 stupňů. A právě sprchové hlavice či perlátory nemají teplotu teplé vody, ale pokojovou teplotu, která je samozřejmě mnohem nižší. V tomto prostředí poté může bakterie legionella jednoduše přežívat.

Co je legionella

Legionella je rod bakterií s více než padesáti druhy. Některé druhy lze dále rozlišit na dvě i více sérologických skupin. Z hlediska zdravotního je nejvýznamnější druhlegionellapneumophila, který obsahuje 16 sérologických skupin. Nejvíce onemocnění způsobuje legionellapneumophilaséroskupina 1, podskupina pontiac.

K nákaze nedochází při požití kontaminované vody, ale při vdechnutím vodní mlhy, páry nebo kapky, která bakterii obsahuje. Je totiž potřeba, aby voda vnikla do dýchací trubice. Nemoc není nakažlivá a nedochází tedy k přenosu z člověka na člověka. Zdravý člověk po kontaktu s bakterií v drtivé většině neonemocní. Pozor by si měli dávat zejména starší lidé, lidé s nemocemi dýchacího ústrojí nebo s oslabeným imunitním systémem. U nich se může vyskytnout zápal plic nebo legionářská nemoc.

Riziková místa

Velmi rizikovým stavem jsou zejména neobývané byty, kde teplota vody dlouhodobě stagnuje při pokojové teplotě. Pokud se tyto rozvody začnou opět používat, může být na výtoku bakterie oživena, začne se množit a může kontaminovat celý okruh.

Hygienici doporučují jednou denně pustit teplou vodu naplno (například před napuštěním dřezu nebo vany) a nechat část teplé vody odtéct. Při napouštění vany je potom vhodnější napustit nejprve horkou vodu a následně ji naředit vodou studenou. Pokud bychom si ideální teplotu pro koupel míchali ve směšovači (baterii), tak neproběhne teplotní dezinfekce.

Trápí vás ve vodě bakterie legionella? Poradíme, jak jí předejít

Dezinfekce rozvodů

V případě nálezů na koncových zařízeních je dodavatel teplé vody schopen zajistit plošnou dezinfekci rozvodů (všechny objekty, spadající pod předávací stanici, kde byl výskyt bakterie). Je ale nutné si uvědomit, že v tomto případě budou náklady spojené s dezinfekcí přeúčtovány majiteli domu, resp. zákazníkovi. Může se jednat o desítky tisíc korun v závislosti na délce trvání dezinfekce.

V průběhu dezinfekce je nutné, aby teplou vodu lidé odtáčeli. Jinak se výtokové kohouty nevydezinfikují. Dezinfekce sice bude cirkulovat v okruhu, ale na jejich kohouty, které jsou nejrizikovější, se nedostane. Množství dezinfekční látky je takové, že se voda může běžně užívat. Po určitou dobu je vhodné omezit sprchování hlavy, ale vodu lze dál používat.

Závěrem

Výskytu bakterie legionella lze poměrně snadno zabránit. Stačí správně používat výtoky v bytě a udržovat v dobrém stavu vnitřní rozvody v domě. Odpovědnost za vnitřní rozvody v domě má majitel, resp. správce objektu. Právě vnitřní rozvody jsou nejčastější příčinou výskytu legionelly, takže přestože je dodavatelem teplé vody dodávána voda nezávadná, vlivem zanedbaných vnitřních rozvodů může dojít ke kontaminaci ostatních objektů napojených na stejnou předávací stanici.

Věděli jste, že...

  • Nejčastější příčinou výskytu a množení bakterie je zanedbání vnitřních rozvodů domu nebo konkrétního bytu.
  • Odpovědnost za vnitřní rozvody v domě má majitel, resp. správce objektu, nikoliv dodavatel teplé vody.
  • Nejvíce rizikovými místy jsou zejména neobývané byty, kde teplota vody dlouhodobě stagnuje při pokojové teplotě.
  • K nákaze dochází při vdechnutím vodní mlhy, páry nebo kapky, která bakterii obsahuje.
  • Nemoc není nakažlivá a nedochází tedy k přenosu z člověka na člověka. Zdravý člověk po kontaktu s bakterií v drtivé většině neonemocní.
  • U osob s oslabenou imunitou se může vyskytnout zápal plic nebo legionářská nemoc.
  • Pro zamezení výskytu je potřeba mít systém teplé vody nastavený na co nejvyšší teplotu, minimálně na 50 stupňů.
  • Důležitou živinou je kromě organických látek i železo.
Autor:
Témata: nemoc

Hlavní zprávy

Další z rubriky

ČSAD Střední Čechy hledá do svého týmu další spolehlivé řidiče.
ČSAD Střední Čechy hledá do svého týmu další spolehlivé řidiče

Do přátelského týmu řidičů jsou vítáni muži, ženy i aktivní důchodci, třeba i na vedlejší pracovní poměr. Za volantem autobusů ČSAD Střední Čechy jezdí už tři...  celý článek

Se SlevovyKupon.net Vám neuteče žádná marketingová akce.
Se SlevovyKupon.net Vám neuteče žádná marketingová akce

Každému je jasné, že konkurenční prostředí je prakticky zápasem o to, kdo dokáže zástupy zákazníků přetáhnout na svoji stranu. Internet není jiný. Jaké mají...  celý článek

Vychutnejte si tekuté zlato - pivo MMX
Vychutnejte si tekuté zlato - pivo MMX

Je velká škoda, že dnešní technologie nejsou natolik pokročilé, abychom mohli prostřednictvím článku přenést barvu, vůni a tu jedinečnou chuť poctivého piva...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.