Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru, který stačí „naložit“ jen jednou, aby hořel padesát let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM

P81e22t92r 35M13i80c80h61a62l

22. 7. 2018 20:54

Tak doufám, že to bude fungovat spolehlivěji než Windows. :-\

0 0
možnosti
MB

"Rychlé sodíkové reaktory" x "reakce probíhá nesmírně pomalu"...8-o

2 0
možnosti
TH

Rychlost reakce != rychlosti uvolnenych neutronu.

Neutrony rychle, reakce pomala.

1 0
možnosti
JH

Západ na jadernou energii zanevřel. Firma Westinghouse (designér reaktoru AP1000) krachla. Areva (EPR) je dost v háji, v podstatě všechny její projekty jsou velmi prodražené s velkým zpožděním (dokonce i v Číně to trvalo 8 3/4 roku postavit první EPR).

Je jen dobře, že to Čína použije, lepší, než aby se to hodilo do koše.

0 0
možnosti
RP

Západ na jadernou energii nezanevřel.

Ale určité skupiny rozvoj JE sabotují, protože jsou jim trnem v oku velké, stabilní a dlouhodobě fungující zdroje elektřiny provozované velkými firmami.

Ty se totiž špatně ovládají pouhou ideologií z ústředí politické strany nebo všelijakými "guruy" , protože zaměstnávají odborníky a protože musí technicky i ekonomicky fungovat dlouhá desetiletí, produkovat elektřinu za slušnou cenu a přitom být ekonomicky plusové. Není tam prostor pro všelijaké ideologické nesmysly a blouznění či pro jejich využívání jako zdroje lukrativních příspěvků pro další rozvoj ideologie, všelijakých "prospěšných" neziskovek i pro osobní obohacení jednotlivých guruů příslušného ideologického hnutí.

Naopak pokud se zdroje elektřiny "rozmělní" na malé provozovny vlastněné jedntlivými osobami a malými subjekty, je možnost z části majitelů snadno podléhajících příslušné ideologii a marketingovému "přesvědčování" ždímat lukratrivní příspěvky.-

1 1
možnosti
JV

Docela dobrý článek, ale byly i další rychlé reaktory, z hlavy francouzská Rapsodie a sovětský BN-60, na kterém došlo k vážné nehodě. V jejím důsledku byla v SSSR vyhlášena soutěž na nový parní generátor, kterého se snad od nás zúčastnila Královopolská strojírna. Nakonec zvolili docela netypický koncept, který se však na rozdíl od Superfénixu ukázal provozuschopný.

Ale dost pochybuji, že amíci tak snadno doženou ruský náskok, ten je po spuštění BN-800 ohromný - snad staví i další. Nehledě na to, že reaktory VVER dnes fakticky pracují jako pokročilé konvertory (významná konverze 238U na 239Pu) a nové palivo asi bude mít už 6-letou kampaň. Nehledě na to, že Rusko má úplně nový projekt BREST, který kompenzuje největší slabinu reaktorů chlazených sodíkem - jako chladivo se používá olovo.

1 0
možnosti
VW

Nemá ten BN-60 být správně BOR-60? To byl úplně první experimentální prototyp sodíkového reaktoru v Rusku. Začal pracovat v roce 1969. Ovšem pak nevím přesně, co máte na mysli tou vážnou nehodou. Reaktor se provozoval až do současnosti (pochopitelně byla provázena řada vylepšení a úprav). O žádném BN-60 nevím.

0 0
možnosti
JD

Autor vychází pouze z novějších údajů. Stavbou sodíkem chlazených reaktorů se proslavilo USA (Clementine, EPR II, Enrico Fermi) ale také rychle skončili. Kromě toho měli ponorku s reaktorem chlazeným sodíkem, po dvou letech problémů jej nahradili tlakovodním. Sovětské (stíhací) ponorky byly chlazeny směsí olova a vismutu ne sodíkem. Nejdále se asi dostala Francie, Super Phenix byla prototypová elektrárna (ne výzkumný reaktor), pokud si pamatuji výkonu 1200 MW el. Ovšem kvůli poruchám byla dlouho v opravě, nakonec spolu s Phenixem, který byl provozován delší dobu, byl věnován jako oběť zeleným, kteří se zato zavázali neútočit na "klasické" JE. Provoz sodíkových reaktorů byl ovšem drahý i bez těch poruch. Kromě toho ve Francii na rozdíl od SSSR se pokusili o přepracování paliva a využití plutonia, ruské reaktory používaly palivo obohacené U235. I u BN350 došlo k velkému požáru sekundárního sodíku, v případě Enrico Fermi došlo dokonce k roztavení AZ.

1 0
možnosti
VW

Měl bych jednu opravu k tomu Phenixu a Super Phenixu. Super Phenix byl obětován v rámci politických ústupků zeleným. Phenix s výkonem 260 MWe však běžel až do konce své životnosti mezi léty 1968 - 2009). Na rozdíl od reaktorů BN600 a BN800 šlo experimentální energetické bloky a nebyl cíl jejich standardního komerčního provozování. Čili sloužily hlavně k různým testům různého typu provozování a ne jako standardní dodavatel elektřiny pro síť jako ruské bloky. Těmi se měly stát až bloky postavené na základě zkušeností s nimi. A ty by musely mít diametrálně odlišné ekonomické parametry. Uzavření Super Phenixu tak bylo hlavně škoda z důvodů ztracené příležitosti získat důležité informace a zkušenosti. Nutnost stabilních dodávek pro město částečně omezuje využívání reaktorů BN600 a BN800 k různým testům.

Měl bych ještě dvě poznámky k textu o čínském rychlém reaktoru CEFR v článku. To je opravdu testovací reaktor, který se zkouší ve velice různých režimech bez ohledu na výrobu elektřiny (ale vyrábí ji). Na plný výkon 20MWe běžel poprvé v roce 2014. Jinak o údajné nehodě nepsala Mezinárodní atomová agentura, ale pouze Japonská atomová agentura, což je podstatný rozdíl.

1 0
možnosti
PS

Na Česko se chystá ohromný TUNEL - za dostavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech má stát zaplatit (ano, stát, dohledejte si, a občané, v jaderném poplatku podobně jako na OZE) totéž, co stojí celý ČEZ vč. Temelína, Dukovan, uhelných, vodních,... elektráren, drárů, transformátorů,.. a smluv s odběrateli.

Není divu, že se to v diskusi jen hemží podporovateli jádra.

Ta ty prachy,... ;-D

2 11
možnosti
VZ

Aááá jéje. S jedněmi nesmysly jste pohořel, tak jste si napsal nebo zavolal o nové noty. Mohu se zeptat kam? Hnutí Duha, Greenpeace nebo Děti Země? Tam lze narazit na podobné demagogie celkem standardně.

9 2
možnosti
JP

Jediný spolehlivý zdroj energie s nulovým zdrojem emisí je jaderná elektrárna s tím někdo nemusí souhlasit ale to je tak vše . Proto se hledají nejefektivnější řešení .

10 0
možnosti
MV

M92i65l49a17n 79V62o80l81e69k

17. 7. 2018 16:58

Emise nejsou jen CO2.

0 4
možnosti
MV

M74i74l34a24n 54V66o78l71e91k

17. 7. 2018 16:20

Já v tom tedy žádný velký pokrok nevidím. Pořád 'století páry' a není zmíněno, co se stane, když nebude dostatečný odvod tepla. Formulace "Připomeňme, že ve Fukušimě výpadek chlazení vedl k částečnému roztavení aktivních zón některých postižených reaktorů, i když radioaktivní pevnélátky se mimo obal reaktoru nedostaly." už zavání manipulací a hraní se slovíčky, jako že ve Fukušimě k žádnému úniku radiace nedošlo.

0 9
možnosti
AH

Oba izotopy U235 i U238 jsou v normalnim stavu radioktivni zhruba stejne, rozdil je 'pouze' v ochote U235 prijimat pomale neutrony. Rozhone U235 neni 'ten radioaktivni izotop' .. U235 i U238 jsou nejmene radioaktivni izotopy uranu, tudiz nejvic stabilni, a jen proto se taky stale volne vyskytuji v prirode. U238 je samozrejme bezpecnejsi, co se tyce skladovani, protoze nemuze vytvorit retezovou reakci.

3 0
možnosti
TG

A jak se to tedy, ať už cíleně či v případě havárie, vypíná? Co jsem ze článku pochopil, tak po vložení paliva tam bude prostě 50 let probíhat reakce.

V článku je uvedeno, že při nehodě samovolně dojde k zastavení štěpné reakce. A že po zastavení reakce to pak "hřeje" podstatně méně. Já ale nechápu, jak k zastavení štěpné reakce dojde.

1 0
možnosti
OZ

Já to pochopil tak že těch padesát let se to palivo mebude muset měnit.

Předpokládanám že se to zastaví spuštěním egulačních tyčí, podle toho schématu to na to vypadá.

3 0
možnosti
  • Nejčtenější

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 24 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 21 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Devět praktických triků pro užívání Windows. Usnadněte si práci s textem

v diskusi je 8 příspěvků

1. května 2024

Ať už připravujete itinerář dovolené, dokument pro šéfa či esej do školy, jistě toužíte potom, aby...

Na Ukrajině zuří válka dronů. Co jsou sebevražedné drony a vyčkávací munice?

v diskusi je 9 příspěvků

30. dubna 2024

Sebevražedné drony a vyčkávací munice zažily obrovský rozvoj, protože se dají vyrobit za pár...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 21 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 18 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...