Právě v německy mluvících zemích a v zemích Beneluxu je na cyklostezkách a in-line dráhách nejvíce vidět padesátníky a aktivní seniory. Koloběžkový sport totiž skrývá netušené možnosti v podobě celkového procvičování většiny svalových partií. Hlavně těch, které při běžném pohybu leží ladem a postupně degenerují.
Navíc jsou výborným pomocníkem při boji proti bolesti zad. "Ano jízda na koloběžce je velmi vhodná na posílení a tvarování svalů dolních končetin, zpevnění hýžďových, bočních zádových a břišních svalů. Navíc ji lze efektivně využít při aktivním snižování nadváhy," potvrzuje specialista na léčebnou a sportovní rehabilitaci MUDr. Kamil Ramík.
Bolesti zad trápí celou populaci
Bolesti a zatuhlost zádového svalstva není problémem výhradně starší generace. Bolesti zad, zvláště v bederní oblasti, trápí celou populaci. Ale jejich odstranění u starších bývá nejnákladnější. A právě jízda na koloběžce se může stát vhodným kompenzačním cvičením, které od bolesti zad pomůže.
Jízdou na koloběžce je výrazně posilováno boční zádové a břišní svalstvo, které se jinak zpevňuje jen velmi obtížně. Dochází k celkové stabilizaci kyčlí a trupu, která hraje v prevenci potíží s páteří zásadní roli. Navíc se efekt může pozitivně projevit i na kondici zbývajících kloubů dolních končetin.
Je třeba mít na paměti, že při bolesti zad musí primárně dojít k jejich řádnému uvolnění, teprve poté přichází na řadu jejich posílení. Právě z tohoto hlediska je ovšem koloběžka ideální a zvláště ve srovnání s cyklistikou, která právě při bolestech zad příliš vhodná není. Pokud na koloběžce jezdíme technicky správně a pravidelně střídáme končetiny, svaly trupu se nejen posilují, ale zároveň i uvolňují.
Účinná pomoc při bolesti zad i při hubnutí
Nejen že nás koloběžka vysvobodí od bolesti zad, lze s ní i shodit nějaké to kilo. Jízda na koloběžce totiž představuje minimální zátěž na klouby a páteř a jde zároveň o pohybovou aktivitu, při níž spálíme nemalé množství kalorií. Ze studie zpracované mezinárodní asociací IKSA vyplývá, že při pohybu na koloběžce vydáme o 30% více energie než na kole.
Jiné zdroje dokonce uvádějí, že 50 minutová jízda na koloběžce hravě nahradí až 2 hodinovou jízdu na kole. Zvláště příslušnice něžného pohlaví navíc ocení, že zároveň dochází k formování "problematických" partií stehen, hýždí, boků a pasu. A při srovnání jízdy na koloběžce s rychlou chůzí je výsledek ještě výraznější - chodec spálí necelých 50 % energie proti jezdci na koloběžce.
Když na koloběžce, pak jedině tou správnou technikou
Princip správného pohybu na koloběžce spočívá v dynamickém odrazu z odrazové nohy, současně v prudkém posunu paží a ramen směrem vpřed. Důsledkem toho dochází k mírnému posunu trupu dozadu a k celkovému snížení postoje do předklonu. Tím je docíleno lepší aerodynamiky. Po ukončení odrazu se tělo narovná zpět do vzpřímené polohy a dojde k uvolnění svalových zádových a břišních partií.
Jak vybrat tu pravou
Pokud zvažujete koupi koloběžky, neberte markety útokem. Ne každá levná koloběžka je neskutečně výhrou.
KOSTKA - kolobka
Mezi kvalitní a současně i levné koloběžky lze řadit výrobky největší tuzemské firmy KOSTKA - kolobka. Více než 10 let se tento český výrobce specializuje na výrobu kvalitních laserem upravovaných ocelové rámů. Má vlastní vývojovou halu, kde s týmem projektantů a designerů vyvíjí modely pro děti a dospělé, pro závodníky i speciální modely pro turistiku nebo do městského provozu. Každá koloběžka, která opouští brány firmy, je skutečným skvostem.
Většina typů je osazena špičkovými komponenty SHIMANO, díky nimž jsou koloběžky bezpečné i ve vysokých rychlostech a současně zaručují dokonalé jízdní pohodlí. Proto není divu, že na takovém koloběžkovém speciálu za sebou hravě zanecháte i kdejakého rekreačního cyklistu. KOSTKA kolobka s.r.o. navíc jako jedna z mála firem v této branži dbá také na design a celkové provedení
K-bike
Lehké stroje, dobrý poměr cena/výkon, obstojná dílenská kvalita, v konstrukci zúročené mnohaleté zkušenosti ze závodů koloběžek.
Omezená nabídka "malých" koloběžek. Celkem pouze tři typy, z toho dva 12 + 12 palců, jeden 16 + 12" kola. Velmi omezená škála barev (pouze černá).
Mibo
Poměrně široké portfolio - jeden z největších českých výrobců nabízející od 12" modelů až po závodní 28" koloběžku. Možnost výběru komponent, doplňků i barev. Poměrně těžká konstrukce - bytelné rámy s těžkou zadní částí. Z hlediska cenové politiky jde spíše o modely dražší.
Vella
Minoritní český výrobce - v nabídce modely s 2 × 20" koly, z nichž model Speedboard využívá pružné dřevěné stupátko, jehož kratší životnost snižuje užitnou hodnotu celé koloběžky a oba modely dále mají možnost nastavení výšky hlavového složení. Ceny vyšší, ale zákaznická konfigurace a případný výběr z modelové řady velmi omezený.
POZOR na levné supermarketové asijské koloběžky. Jednou z mála předností je velmi nízká cena. Mají příliš vysoká stupátka a zbytečně předimenzovanou a těžkou konstrukci (typickým znakem je rám se třemi předními trubkami). Zpravidla bývají osazeny levnými komponenty. Souhrnnou vlastností bývá celkově nižší kvalita dílenského zpracování a krátká životnost.