Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Transformátory: k čemu se dají využít a jak fungují?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Při vyslovení termínu transformátor si většina lidí vybaví příslušenství k elektrickému vláčku nebo nebezpečný převaděč vysokého napětí hyzdící naši krajinu. Ti znalejší si ho možná spojí s fungováním elektrických spotřebičů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Transformátory mají mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomujeme, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. | foto: JK-ELTRA s.r.o. - Transformátory

Transformátory mají přitom mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomuje, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. Transformátor se totiž používá všude tam, kde je třeba měnit elektrické napětí.

Užití transformátoru není pouhou výsadou výrobců a elektrikářů, ale občas nastane situace, kdy se může hodit každému z nás, ať už k opravě rozbitého spotřebiče anebo k sestavení vlastního zařízení.

Co je to transformátor?

Transformátor 2Jak popisuje funkci transformátoru encyklopedie? Transformátor, neboli hovorově tranďák, trafo, je elektrický netočivý stroj, který elektromagnetickou indukcí převádí elektřinu z jednoho obvodu do jiného. Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z nízkého napětí na vysoké) při zachování kmitočtu nebo pro oddělování elektrických obvodů.

Pro koho jsou transformátory vhodné?

Kromě výrobních společností může "svůj transformátor" potřebovat čas od času většina z nás. Transformátory v domácích spotřebičích nemají neomezenou životnost, takže se často setkáváme se situací, kdy se trafo spálí. Vyhodit celý výrobek není vždy ekonomické, jelikož transformátor je možné vyměnit.

Bez transformátorů se neobjedou ti, co si opatřili techniku z jiných zemí, kde je jiné napětí než 230 V (např. v USA). Nejčastěji dovážené zboží, u kterých je třeba měnit trafa jsou notebooky, hi-fi aparatury, ruční nářadí, lednice, sušičky, ale i drobné domácí přístroje jako fény, kávovary a pod. Transformátory jako nezbytnou součást velmi často využívají hudebníci či hi-fisti ke stavbě vlastní techniky v podobě různých zesilovačů, komb či hi-fi souprav.

Další specifickou skupinu tvoří radioamatéři, kteří transformátory využívají pro vysílačky a jiná vysokonapěťová zařízení. Rovněž studenti elektrotechnických škol se neobejdou bez transformátorů při realizaci svých závěrečných prací. Transformátory jsou také často využívané ve zdravotnické technice u elektromagnetických přístrojů, u halogenového osvětlení či výtahové techniky.

Jak vybrat správný transformátor ?

Transofmátor 3Při nákupu transformátoru se vyplatí zvolit některého z ryze českých výrobců. Důležitým kritériem výběru je shoda vlastností výrobků s normami a předpisy. Pokud je transformátor kvalitní, vydrží a zajistí dlouhou životnost výrobku. Vhodné je i zalití trafa do plastové krabičky, jelikož častou závadou je prodření izolace.

Osvědčeným českým výrobcem je společnost JK-ELTRA, která byla založena v roce 1991 a její hlavní obor činnosti je vývoj, výroba a rovněž převíjení toroidních transformátorů. Výrobou transformátorů se zabývá již od roku 1979. V široké nabídce jsou transformátory od výkonu 10 VA do cca 2500 VA.

Toroidní transformátory mají proti běžným transformátorům tvaru EI nebo M řadu výhod, které příznivě ovlivňují kvalitu zařízení, ve kterých jsou použity. Toroidní trafo má svůj magnetický tok soustředěn do kruhu (odtud jeho název).

Společnost JK-ELTRA je schopna nabídnout transformátory atypických rozměrů dle přání zákazníka. Všechny toroidní transformátory byly odzkoušeny a schváleny v Elektrotechnickém zkušebním ústavu (EZÚ) v Praze a ve VOP-026 Šternberk Vyškov.

Cílem společnosti je zvyšovat kvalitu vyráběných transformátorů a uspokojit zákazníky širokým rozsahem nabídky.

Více informací naleznete na www.jkeltra.cz.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Světoví novináři oceňují nový QLED televizor Samsung QE65Q9FN

Světoví novináři oceňují nový QLED televizor Samsung QE65Q9FN

Model z letošní řady QLED boduje v recenzích díky technologii Quantum Dot a zobrazení 100% objemu barev, vysoké úrovni...

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Nové A3 tiskárny od HP s důrazem na bezpečnost

Kanceláře budoucnosti se neobejdou bez výkonné multifunkční tiskárny s maximálním zabezpečením. Společnost HP Inc.,...

Inkoustové tiskárny jsou zase in. Nabízejí mnoho výhod

Inkoustové tiskárny jsou zase IN. Nabízejí mnoho výhod

Také řešíte otázku, jestli jsou dnes lepší laserové nebo inkoustové tiskárny? Kterou si pořídit? Zažité modely, které...

Najdete na iDNES.cz