Transformátory: k čemu se dají využít a jak fungují?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Při vyslovení termínu transformátor si většina lidí vybaví příslušenství k elektrickému vláčku nebo nebezpečný převaděč vysokého napětí hyzdící naši krajinu. Ti znalejší si ho možná spojí s fungováním elektrických spotřebičů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Transformátory mají mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomujeme, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. | foto: JK-ELTRA s.r.o. - Transformátory

Transformátory mají přitom mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomuje, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. Transformátor se totiž používá všude tam, kde je třeba měnit elektrické napětí.

Užití transformátoru není pouhou výsadou výrobců a elektrikářů, ale občas nastane situace, kdy se může hodit každému z nás, ať už k opravě rozbitého spotřebiče anebo k sestavení vlastního zařízení.

Co je to transformátor?

Transformátor 2Jak popisuje funkci transformátoru encyklopedie? Transformátor, neboli hovorově tranďák, trafo, je elektrický netočivý stroj, který elektromagnetickou indukcí převádí elektřinu z jednoho obvodu do jiného. Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z nízkého napětí na vysoké) při zachování kmitočtu nebo pro oddělování elektrických obvodů.

Pro koho jsou transformátory vhodné?

Kromě výrobních společností může "svůj transformátor" potřebovat čas od času většina z nás. Transformátory v domácích spotřebičích nemají neomezenou životnost, takže se často setkáváme se situací, kdy se trafo spálí. Vyhodit celý výrobek není vždy ekonomické, jelikož transformátor je možné vyměnit.

Bez transformátorů se neobjedou ti, co si opatřili techniku z jiných zemí, kde je jiné napětí než 230 V (např. v USA). Nejčastěji dovážené zboží, u kterých je třeba měnit trafa jsou notebooky, hi-fi aparatury, ruční nářadí, lednice, sušičky, ale i drobné domácí přístroje jako fény, kávovary a pod. Transformátory jako nezbytnou součást velmi často využívají hudebníci či hi-fisti ke stavbě vlastní techniky v podobě různých zesilovačů, komb či hi-fi souprav.

Další specifickou skupinu tvoří radioamatéři, kteří transformátory využívají pro vysílačky a jiná vysokonapěťová zařízení. Rovněž studenti elektrotechnických škol se neobejdou bez transformátorů při realizaci svých závěrečných prací. Transformátory jsou také často využívané ve zdravotnické technice u elektromagnetických přístrojů, u halogenového osvětlení či výtahové techniky.

Jak vybrat správný transformátor ?

Transofmátor 3Při nákupu transformátoru se vyplatí zvolit některého z ryze českých výrobců. Důležitým kritériem výběru je shoda vlastností výrobků s normami a předpisy. Pokud je transformátor kvalitní, vydrží a zajistí dlouhou životnost výrobku. Vhodné je i zalití trafa do plastové krabičky, jelikož častou závadou je prodření izolace.

Osvědčeným českým výrobcem je společnost JK-ELTRA, která byla založena v roce 1991 a její hlavní obor činnosti je vývoj, výroba a rovněž převíjení toroidních transformátorů. Výrobou transformátorů se zabývá již od roku 1979. V široké nabídce jsou transformátory od výkonu 10 VA do cca 2500 VA.

Toroidní transformátory mají proti běžným transformátorům tvaru EI nebo M řadu výhod, které příznivě ovlivňují kvalitu zařízení, ve kterých jsou použity. Toroidní trafo má svůj magnetický tok soustředěn do kruhu (odtud jeho název).

Společnost JK-ELTRA je schopna nabídnout transformátory atypických rozměrů dle přání zákazníka. Všechny toroidní transformátory byly odzkoušeny a schváleny v Elektrotechnickém zkušebním ústavu (EZÚ) v Praze a ve VOP-026 Šternberk Vyškov.

Cílem společnosti je zvyšovat kvalitu vyráběných transformátorů a uspokojit zákazníky širokým rozsahem nabídky.

Více informací naleznete na www.jkeltra.cz.

Autor:
 

Nejčtenější

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků? Jde to!

Příjem televizního vysílání bez stále rostoucích poplatků?

Poplatky za příjem televizního vysílání přes satelit zdražují, taková zpráva zastihla diváky už po několikáté za...

Nabízím ti život v hojnosti a naději, která nezklame

"Ježíš ti nabízí život v plnosti a naději do každé situace."

„Přišel jsem ti na Velikonoce přinést něco mnohem více než jen svátky jara. Život, lásku a vztah. Proč? Protože tě...

Zrzavý, Šíma, Procházka - aukční událost sezóny v Mánesu

Hlava – Zrzavý

V pražské výstavní síni Mánes se 28. dubna od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá lídr...

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: Až 127 500 korun na nový kotel

Kotlíkové dotace potřetí a naposledy: až 127 500 korun na nový kotel

Vytápíte dům starým uhelným kotlem? Za tři roky začne platit zákaz starých kotlů na tuhá paliva a čeká vás investice do...

Vyražte na Volkswagen Maraton Praha a získejte běžeckou bundu adidas

Vyražte na maraton a získejte běžeckou bundu

Volkswagen Maraton Praha slaví 25 let, dárek ale dostanou běžci, a to v podobě kvalitní adidas bundy. Ta bude všem...

Další z rubriky

Jak na nový a výkonný web? Specialisté z MK-VISION poradí

Jak na nový a výkonný web? Specialisté z MK-VISION poradí.

Vytvořením samotného webu veškerá práce nekončí, ale obvykle teprve začíná. Ve společnosti MK-VISION s.r.o. se...

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Sledování televize je pro většinu Čechů jedním z hlavních způsobů relaxace, a o Vánocích to platí dvojnásob. Jak...

Až 9 hackerských útoků denně. To je realita českých firem

Až 9 hackerských útoků denně. To je realita českých firem

Podle statistik se v roce 2017 stalo v České republice terčem DDoS útoku až 33 % firem, což je od roku 2016 dvojnásobný...

Najdete na iDNES.cz