Transformátory: k čemu se dají využít a jak fungují?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Při vyslovení termínu transformátor si většina lidí vybaví příslušenství k elektrickému vláčku nebo nebezpečný převaděč vysokého napětí hyzdící naši krajinu. Ti znalejší si ho možná spojí s fungováním elektrických spotřebičů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Transformátory mají mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomujeme, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. | foto: JK-ELTRA s.r.o. - Transformátory

Transformátory mají přitom mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomuje, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. Transformátor se totiž používá všude tam, kde je třeba měnit elektrické napětí.

Užití transformátoru není pouhou výsadou výrobců a elektrikářů, ale občas nastane situace, kdy se může hodit každému z nás, ať už k opravě rozbitého spotřebiče anebo k sestavení vlastního zařízení.

Co je to transformátor?

Transformátor 2Jak popisuje funkci transformátoru encyklopedie? Transformátor, neboli hovorově tranďák, trafo, je elektrický netočivý stroj, který elektromagnetickou indukcí převádí elektřinu z jednoho obvodu do jiného. Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z nízkého napětí na vysoké) při zachování kmitočtu nebo pro oddělování elektrických obvodů.

Pro koho jsou transformátory vhodné?

Kromě výrobních společností může "svůj transformátor" potřebovat čas od času většina z nás. Transformátory v domácích spotřebičích nemají neomezenou životnost, takže se často setkáváme se situací, kdy se trafo spálí. Vyhodit celý výrobek není vždy ekonomické, jelikož transformátor je možné vyměnit.

Bez transformátorů se neobjedou ti, co si opatřili techniku z jiných zemí, kde je jiné napětí než 230 V (např. v USA). Nejčastěji dovážené zboží, u kterých je třeba měnit trafa jsou notebooky, hi-fi aparatury, ruční nářadí, lednice, sušičky, ale i drobné domácí přístroje jako fény, kávovary a pod. Transformátory jako nezbytnou součást velmi často využívají hudebníci či hi-fisti ke stavbě vlastní techniky v podobě různých zesilovačů, komb či hi-fi souprav.

Další specifickou skupinu tvoří radioamatéři, kteří transformátory využívají pro vysílačky a jiná vysokonapěťová zařízení. Rovněž studenti elektrotechnických škol se neobejdou bez transformátorů při realizaci svých závěrečných prací. Transformátory jsou také často využívané ve zdravotnické technice u elektromagnetických přístrojů, u halogenového osvětlení či výtahové techniky.

Jak vybrat správný transformátor ?

Transofmátor 3Při nákupu transformátoru se vyplatí zvolit některého z ryze českých výrobců. Důležitým kritériem výběru je shoda vlastností výrobků s normami a předpisy. Pokud je transformátor kvalitní, vydrží a zajistí dlouhou životnost výrobku. Vhodné je i zalití trafa do plastové krabičky, jelikož častou závadou je prodření izolace.

Osvědčeným českým výrobcem je společnost JK-ELTRA, která byla založena v roce 1991 a její hlavní obor činnosti je vývoj, výroba a rovněž převíjení toroidních transformátorů. Výrobou transformátorů se zabývá již od roku 1979. V široké nabídce jsou transformátory od výkonu 10 VA do cca 2500 VA.

Toroidní transformátory mají proti běžným transformátorům tvaru EI nebo M řadu výhod, které příznivě ovlivňují kvalitu zařízení, ve kterých jsou použity. Toroidní trafo má svůj magnetický tok soustředěn do kruhu (odtud jeho název).

Společnost JK-ELTRA je schopna nabídnout transformátory atypických rozměrů dle přání zákazníka. Všechny toroidní transformátory byly odzkoušeny a schváleny v Elektrotechnickém zkušebním ústavu (EZÚ) v Praze a ve VOP-026 Šternberk Vyškov.

Cílem společnosti je zvyšovat kvalitu vyráběných transformátorů a uspokojit zákazníky širokým rozsahem nabídky.

Více informací naleznete na www.jkeltra.cz.

Autor:
 

Nejčtenější

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Tři tipy na chytré vánoční dárky, za které dostanete pochvalu

Tři tipy na chytré vánoční dárky, za které dostanete pochvalu

Potěšte o Vánocích sebe i své blízké novým telefonem nebo hodinkami. Z letošních modelů vyberete pro každého to pravé,...

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Společnost RTINGS připravila už tři testy týkající se vypalování a retence obrazu.* Z výsledků jasně vyplynulo, že u...

Výhody pro Superusery Samsung Community? Slevy a na veletrhy jako VIP

Samsung Community: Tipy a rady o mobilech Samsung na jednom místě

Jste technologický nadšenec, zajímáte se nejnovější televizory a vždy umíte všem poradit? Nebo naopak hledáte radu vy...

Najdete na iDNES.cz