Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Transformátory: k čemu se dají využít a jak fungují?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Při vyslovení termínu transformátor si většina lidí vybaví příslušenství k elektrickému vláčku nebo nebezpečný převaděč vysokého napětí hyzdící naši krajinu. Ti znalejší si ho možná spojí s fungováním elektrických spotřebičů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Transformátory mají mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomujeme, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. | foto: JK-ELTRA s.r.o. - Transformátory

Transformátory mají přitom mnohostranné využití a ačkoliv si to neuvědomuje, denně se s nimi setkáváme na každém kroku. Transformátor se totiž používá všude tam, kde je třeba měnit elektrické napětí.

Užití transformátoru není pouhou výsadou výrobců a elektrikářů, ale občas nastane situace, kdy se může hodit každému z nás, ať už k opravě rozbitého spotřebiče anebo k sestavení vlastního zařízení.

Co je to transformátor?

Transformátor 2Jak popisuje funkci transformátoru encyklopedie? Transformátor, neboli hovorově tranďák, trafo, je elektrický netočivý stroj, který elektromagnetickou indukcí převádí elektřinu z jednoho obvodu do jiného. Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (např. z nízkého napětí na vysoké) při zachování kmitočtu nebo pro oddělování elektrických obvodů.

Pro koho jsou transformátory vhodné?

Kromě výrobních společností může "svůj transformátor" potřebovat čas od času většina z nás. Transformátory v domácích spotřebičích nemají neomezenou životnost, takže se často setkáváme se situací, kdy se trafo spálí. Vyhodit celý výrobek není vždy ekonomické, jelikož transformátor je možné vyměnit.

Bez transformátorů se neobjedou ti, co si opatřili techniku z jiných zemí, kde je jiné napětí než 230 V (např. v USA). Nejčastěji dovážené zboží, u kterých je třeba měnit trafa jsou notebooky, hi-fi aparatury, ruční nářadí, lednice, sušičky, ale i drobné domácí přístroje jako fény, kávovary a pod. Transformátory jako nezbytnou součást velmi často využívají hudebníci či hi-fisti ke stavbě vlastní techniky v podobě různých zesilovačů, komb či hi-fi souprav.

Další specifickou skupinu tvoří radioamatéři, kteří transformátory využívají pro vysílačky a jiná vysokonapěťová zařízení. Rovněž studenti elektrotechnických škol se neobejdou bez transformátorů při realizaci svých závěrečných prací. Transformátory jsou také často využívané ve zdravotnické technice u elektromagnetických přístrojů, u halogenového osvětlení či výtahové techniky.

Jak vybrat správný transformátor ?

Transofmátor 3Při nákupu transformátoru se vyplatí zvolit některého z ryze českých výrobců. Důležitým kritériem výběru je shoda vlastností výrobků s normami a předpisy. Pokud je transformátor kvalitní, vydrží a zajistí dlouhou životnost výrobku. Vhodné je i zalití trafa do plastové krabičky, jelikož častou závadou je prodření izolace.

Osvědčeným českým výrobcem je společnost JK-ELTRA, která byla založena v roce 1991 a její hlavní obor činnosti je vývoj, výroba a rovněž převíjení toroidních transformátorů. Výrobou transformátorů se zabývá již od roku 1979. V široké nabídce jsou transformátory od výkonu 10 VA do cca 2500 VA.

Toroidní transformátory mají proti běžným transformátorům tvaru EI nebo M řadu výhod, které příznivě ovlivňují kvalitu zařízení, ve kterých jsou použity. Toroidní trafo má svůj magnetický tok soustředěn do kruhu (odtud jeho název).

Společnost JK-ELTRA je schopna nabídnout transformátory atypických rozměrů dle přání zákazníka. Všechny toroidní transformátory byly odzkoušeny a schváleny v Elektrotechnickém zkušebním ústavu (EZÚ) v Praze a ve VOP-026 Šternberk Vyškov.

Cílem společnosti je zvyšovat kvalitu vyráběných transformátorů a uspokojit zákazníky širokým rozsahem nabídky.

Více informací naleznete na www.jkeltra.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Obraz jako v hollywoodském filmovém studiu

Obraz jako v hollywoodském filmovém studiu.

Televizory osazené panely OLED nabízejí v současnosti nejvyspělejší zobrazovací technologie. Panasonic EZ950 uspokojí i...

Panasonic LUMIX GX800: pro špičkové 4K fotky a videa na sociálních sítě

Panasonic LUMIX GX800: pro špičkové 4K fotky a videa na sociálních sítě.

Stylová kompaktní bezzrcadlovka LUMIX GX800 upoutá pozornost stylovým designem, speciálními funkcemi pro selfíčka,...

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Získejte zpět svou krásu v laserovém centru VS Lasera

Trápí vás nežádoucí chloupky, vrásky, tetování, nebo třeba chrápání? Všeho se můžete bezbolestně zbavit pomocí šetrných...

Najdete na iDNES.cz