Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční smíchovský masopust na Praze 5

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V sobotu 20. února propukne tradiční smíchovský masopust na Praze 5 plný hudby, smíchu a jídla. Tradiční trhy v parku Portheimka oživí maškary, komedianti, žongléři, ale i lidová řemesla, soutěže, hry a hlavně dramatický souboj imitátorů. O hudbu se postarají hudebníci jako Čechomor, Moravanka nebo Fireballs.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tradiční smíchovský masopust na Praze 5 | foto: ahr

Předposlední únorový víkend bude na Smíchově zasvěcen karnevalovému veselí. Smíchovský masopust odstartuje při slavnostním zahájení na pěší zóně Anděl starosta městské části Praha 5 Milan Jančík.

Za zvuků staročeských šlágrů kapely Šmrnc a po předání vlády nad Prahou 5 králi masopustu, kterého představuje i tentokrát Václav Upír Krejčí, se průvod kostýmovaných účastníků a maškar odebere do parku Portheimka, kde bude po celý den tradiční smíchovský masopust probíhat.

Výtěžkem z masopustu na Praze 5 přispěje městská část na projekt Kapka Naděje.

"Jsme rádi, že můžeme masopustním veselím zároveň podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují nejvíc," říká starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

"Masopust je svátkem hojnosti, radosti, jídla i zábavy, což jsou věci, které bychom neměli dopřávat jen sobě, ale i druhým. Věřím, že výtěžek ze Smíchovského masopustu projektu pomůže," dodává.

Smíchovský masopust, který volně navazuje na tradici lidových veselic, byl návštěvníky hodnocen jako jedna z nepovedenějších kulturních akcí roku 2009.

Není divu, skvělé kapely, herci a baviči v krásném prostředí historického parku přitahovali snad všechny kolemjdoucí. Kvůli velkému zájmu při loňském ročníku budou letos trhy na Andělu probíhat už od soboty 13. až do neděle 21. února.

Lákadla tradičního smíchovského masopustu

A protože masopust je odjakživa svátkem radosti a dobré nálady, bude na hlavním jevišti v parku Portheimka po celou sobotu probíhat onen zmiňovaný souboj imitátorů. Můžete se těšit na známé tváře a daleko více ještě známějších hlasů v podání mistrů Faltuse, Jablonského, Martináka nebo Libora Pantůčka.

TIP

Podrobnosti o programu

Podrobnosti o programu i veškeré další informace týkající se tradičního smíchovského masopustu na Praze 5 najdete na adrese www.Praha5.cz a v měsíčníku Pražská pětka.

Hlavním hudebním lákadlem masopustu na Praze 5 bude nepochybně koncert skupiny Čechomor v komorním obsazení. Posluchači se ale mohou samozřejmě těšit i na lidové písničky v podání Moravanky.

Vyhrávat k tanci i poslechu budou také Patrola se staropražskými šlágry, rokenroloví Fireballs, rómská kapela Gitanes, folkoví Právě teď a mnoho dalších.

O povyražení publika se budou starat i komedianti, kteří k této krásné tradici neodmyslitelně patří stejně jako věštec, žongléři, polykači ohně, chůdaři a herci.

Info

Ptáte se, kde má masopustní tradice svůj původ?

Masopust (na Moravě nazývaný fašank nebo fašinek) předznamenával velký půst, který trval od Tří králů do Popeleční středy. S hodováním a nevázaným veselím jsou spojeny poslední dny tohoto období, kdy se blíží období odříkání a rozjímání, završené velikonočními svátky.

V historických záznamech jsou k nalezení písemné zmínky o masopustních radovánkách už ze 13. století. S oslavami je spojena také postava krále masopustu, který dohlíží na to, aby všichni pořádně jedli, pili, hodovali a dováděli. V dávných dobách tomu bylo dokonce tak, že v čase oslav vládl na trůnu místo krále největší chuďas a král nosil šaty žebráka.

Masopust ovšem znamená především jídlo, lid si vynahrazoval nadcházející předvelikonoční půst zabijačkami a pitím přes míru už odedávna. Proto si užijte domácí zabijačkové hody, svařené víno i medovinu, sladkosti co hrdlo ráčí, masopust je přece jen jednou za rok.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.
Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi filmů. Známá díla světových skladatelů,...  celý článek

Výstava Krajinou mé duše představí osobitá díla Karla Těšínského
Výstava Krajinou mé duše představí osobitá díla Karla Těšínského

Nechte se okouzlit jedinečným stylem krajinomalby Karla Těšínského, který svůj pohled na okolí promítal na plátno v jednoduchých, avšak nápaditých tazích...  celý článek

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...
Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let, teď Smíchovský pivovar objevuje v rámci...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.