Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční smíchovský masopust na Praze 5

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V sobotu 20. února propukne tradiční smíchovský masopust na Praze 5 plný hudby, smíchu a jídla. Tradiční trhy v parku Portheimka oživí maškary, komedianti, žongléři, ale i lidová řemesla, soutěže, hry a hlavně dramatický souboj imitátorů. O hudbu se postarají hudebníci jako Čechomor, Moravanka nebo Fireballs.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tradiční smíchovský masopust na Praze 5 | foto: ahr

Předposlední únorový víkend bude na Smíchově zasvěcen karnevalovému veselí. Smíchovský masopust odstartuje při slavnostním zahájení na pěší zóně Anděl starosta městské části Praha 5 Milan Jančík.

Za zvuků staročeských šlágrů kapely Šmrnc a po předání vlády nad Prahou 5 králi masopustu, kterého představuje i tentokrát Václav Upír Krejčí, se průvod kostýmovaných účastníků a maškar odebere do parku Portheimka, kde bude po celý den tradiční smíchovský masopust probíhat.

Výtěžkem z masopustu na Praze 5 přispěje městská část na projekt Kapka Naděje.

"Jsme rádi, že můžeme masopustním veselím zároveň podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují nejvíc," říká starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

"Masopust je svátkem hojnosti, radosti, jídla i zábavy, což jsou věci, které bychom neměli dopřávat jen sobě, ale i druhým. Věřím, že výtěžek ze Smíchovského masopustu projektu pomůže," dodává.

Smíchovský masopust, který volně navazuje na tradici lidových veselic, byl návštěvníky hodnocen jako jedna z nepovedenějších kulturních akcí roku 2009.

Není divu, skvělé kapely, herci a baviči v krásném prostředí historického parku přitahovali snad všechny kolemjdoucí. Kvůli velkému zájmu při loňském ročníku budou letos trhy na Andělu probíhat už od soboty 13. až do neděle 21. února.

Lákadla tradičního smíchovského masopustu

A protože masopust je odjakživa svátkem radosti a dobré nálady, bude na hlavním jevišti v parku Portheimka po celou sobotu probíhat onen zmiňovaný souboj imitátorů. Můžete se těšit na známé tváře a daleko více ještě známějších hlasů v podání mistrů Faltuse, Jablonského, Martináka nebo Libora Pantůčka.

TIP

Podrobnosti o programu

Podrobnosti o programu i veškeré další informace týkající se tradičního smíchovského masopustu na Praze 5 najdete na adrese www.Praha5.cz a v měsíčníku Pražská pětka.

Hlavním hudebním lákadlem masopustu na Praze 5 bude nepochybně koncert skupiny Čechomor v komorním obsazení. Posluchači se ale mohou samozřejmě těšit i na lidové písničky v podání Moravanky.

Vyhrávat k tanci i poslechu budou také Patrola se staropražskými šlágry, rokenroloví Fireballs, rómská kapela Gitanes, folkoví Právě teď a mnoho dalších.

O povyražení publika se budou starat i komedianti, kteří k této krásné tradici neodmyslitelně patří stejně jako věštec, žongléři, polykači ohně, chůdaři a herci.

Info

Ptáte se, kde má masopustní tradice svůj původ?

Masopust (na Moravě nazývaný fašank nebo fašinek) předznamenával velký půst, který trval od Tří králů do Popeleční středy. S hodováním a nevázaným veselím jsou spojeny poslední dny tohoto období, kdy se blíží období odříkání a rozjímání, završené velikonočními svátky.

V historických záznamech jsou k nalezení písemné zmínky o masopustních radovánkách už ze 13. století. S oslavami je spojena také postava krále masopustu, který dohlíží na to, aby všichni pořádně jedli, pili, hodovali a dováděli. V dávných dobách tomu bylo dokonce tak, že v čase oslav vládl na trůnu místo krále největší chuďas a král nosil šaty žebráka.

Masopust ovšem znamená především jídlo, lid si vynahrazoval nadcházející předvelikonoční půst zabijačkami a pitím přes míru už odedávna. Proto si užijte domácí zabijačkové hody, svařené víno i medovinu, sladkosti co hrdlo ráčí, masopust je přece jen jednou za rok.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.

V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a...

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let,...

LadyPraga – láska na první notu

LadyPraga – láska na první notu.

Praha, 27. října 2017 – Popová formace s přesahy do několika hudebních stylů, výrazný a jistý vokální projev zpěvačky...

Najdete na iDNES.cz