Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradiční smíchovský masopust na Praze 5

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V sobotu 20. února propukne tradiční smíchovský masopust na Praze 5 plný hudby, smíchu a jídla. Tradiční trhy v parku Portheimka oživí maškary, komedianti, žongléři, ale i lidová řemesla, soutěže, hry a hlavně dramatický souboj imitátorů. O hudbu se postarají hudebníci jako Čechomor, Moravanka nebo Fireballs.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Tradiční smíchovský masopust na Praze 5 | foto: ahr

Předposlední únorový víkend bude na Smíchově zasvěcen karnevalovému veselí. Smíchovský masopust odstartuje při slavnostním zahájení na pěší zóně Anděl starosta městské části Praha 5 Milan Jančík.

Za zvuků staročeských šlágrů kapely Šmrnc a po předání vlády nad Prahou 5 králi masopustu, kterého představuje i tentokrát Václav Upír Krejčí, se průvod kostýmovaných účastníků a maškar odebere do parku Portheimka, kde bude po celý den tradiční smíchovský masopust probíhat.

Výtěžkem z masopustu na Praze 5 přispěje městská část na projekt Kapka Naděje.

"Jsme rádi, že můžeme masopustním veselím zároveň podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují nejvíc," říká starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

"Masopust je svátkem hojnosti, radosti, jídla i zábavy, což jsou věci, které bychom neměli dopřávat jen sobě, ale i druhým. Věřím, že výtěžek ze Smíchovského masopustu projektu pomůže," dodává.

Smíchovský masopust, který volně navazuje na tradici lidových veselic, byl návštěvníky hodnocen jako jedna z nepovedenějších kulturních akcí roku 2009.

Není divu, skvělé kapely, herci a baviči v krásném prostředí historického parku přitahovali snad všechny kolemjdoucí. Kvůli velkému zájmu při loňském ročníku budou letos trhy na Andělu probíhat už od soboty 13. až do neděle 21. února.

Lákadla tradičního smíchovského masopustu

A protože masopust je odjakživa svátkem radosti a dobré nálady, bude na hlavním jevišti v parku Portheimka po celou sobotu probíhat onen zmiňovaný souboj imitátorů. Můžete se těšit na známé tváře a daleko více ještě známějších hlasů v podání mistrů Faltuse, Jablonského, Martináka nebo Libora Pantůčka.

TIP

Podrobnosti o programu

Podrobnosti o programu i veškeré další informace týkající se tradičního smíchovského masopustu na Praze 5 najdete na adrese www.Praha5.cz a v měsíčníku Pražská pětka.

Hlavním hudebním lákadlem masopustu na Praze 5 bude nepochybně koncert skupiny Čechomor v komorním obsazení. Posluchači se ale mohou samozřejmě těšit i na lidové písničky v podání Moravanky.

Vyhrávat k tanci i poslechu budou také Patrola se staropražskými šlágry, rokenroloví Fireballs, rómská kapela Gitanes, folkoví Právě teď a mnoho dalších.

O povyražení publika se budou starat i komedianti, kteří k této krásné tradici neodmyslitelně patří stejně jako věštec, žongléři, polykači ohně, chůdaři a herci.

Info

Ptáte se, kde má masopustní tradice svůj původ?

Masopust (na Moravě nazývaný fašank nebo fašinek) předznamenával velký půst, který trval od Tří králů do Popeleční středy. S hodováním a nevázaným veselím jsou spojeny poslední dny tohoto období, kdy se blíží období odříkání a rozjímání, završené velikonočními svátky.

V historických záznamech jsou k nalezení písemné zmínky o masopustních radovánkách už ze 13. století. S oslavami je spojena také postava krále masopustu, který dohlíží na to, aby všichni pořádně jedli, pili, hodovali a dováděli. V dávných dobách tomu bylo dokonce tak, že v čase oslav vládl na trůnu místo krále největší chuďas a král nosil šaty žebráka.

Masopust ovšem znamená především jídlo, lid si vynahrazoval nadcházející předvelikonoční půst zabijačkami a pitím přes míru už odedávna. Proto si užijte domácí zabijačkové hody, svařené víno i medovinu, sladkosti co hrdlo ráčí, masopust je přece jen jednou za rok.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi...

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery.

Nenechte si ujít výstavu jedné z největších českých sbírek současného zahraničního a českého umění, která je výsledkem...

Najdete na iDNES.cz