Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tlustokožci na váze: jak snadno vážit slony bez toho, že bychom je stresovali

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Curyšská ZOO váží slony na váhovém můstku od společnosti METTLER TOLEDO, který je šitý na míru přesně tomuto účelu. Zkoušku ohněm již má váha za sebou, jelikož všechna zvířata už se na ní zvážila. Přesto jsou sloni stále trochu podezřívaví, když se deska nad snímači hmotnosti o několik milimetrů posune.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Slon Maxi se vážení ale ani tak nebojí. | foto: METTLER TOLEDO

Nový výběh pro slony má rozlohu téměř 10 000 m2. Autorská práva: Zoo...

Nový výběh pro slony má rozlohu téměř 10 000 m2. Autorská práva: Zoo Zurich/Schietsch Architekten GmbH

Všichni sloni v curyšské ZOO se bezpečně přesunuli do svého nového domova o rozloze téměř 10 000 m². Společnost METTLER TOLEDO v jejich stěhování žádnou roli nehrála, nicméně účastní se vážení těchto impozantních tvorů. Zvířata si nový přístroj, váhu s terminálem IND560 a snímači PDX, poprvé vyzkoušela uvnitř prostorného pavilonu.

Po úspěšném vážení slupne sloní samec Maxi sušenku přímo z rukou ošetřovatele.

Po úspěšném vážení slupne sloní samec Maxi sušenku přímo z rukou ošetřovatele.

Hmotnost slona se v průběhu života mění a je důležitým ukazatelem jeho zdravotního stavu. Šedí obři v curyšské zoo se donedávna vážili každé dva měsíce, ale na menší váze. „Vždycky jsme se museli ujistit, že slon na váze opravdu stojí všema čtyřma nohama,“ dodává Robert Zingg, senior kurátor zoo. 

V novém výběhu však slony nikdo do ničeho nenutí - vedou zde život srovnatelný s životem v pravé divočině. Z tohoto důvodu se váhy nainstalovaly na cestičku mezi pavilonem a venkovním výběhem. Ošetřovatelé tak mají možnost slony snadno zvážit dle plánu, tedy jednou týdně. „Chceme zvířata vážit pravidelně, abychom měli jejich váhu pod kontrolou,“ vysvětluje Zingg.

Gigantická konstrukce

Technici společnosti METTLER TOLEDO instalují snímače hmotnosti.

Technici společnosti METTLER TOLEDO instalují snímače hmotnosti.

Celý proces zavádění nových vah, od prvního zkontaktování až po instalaci čtyř snímačů PDX, vůbec nebyl lehký. Trval celé čtyři roky. Společnost METTLER TOLEDO musela přesvědčit příslušného konzultanta nákupu, Stefana Büchiho, aby rychle opustil původní myšlenku pořízení vah pro vážení kamionů. Mytí těchto vah by bylo až příliš náročné. Další možností byl váhový modul Pinmount, který jsme také zavrhli, protože by se v něm pravděpodobně zachycovalo příliš mnoho slámy. Nakonec zvítězil jednoduchý snímač hmotnosti.

To správné místo pro vážení a zdravotní ošetření.

To správné místo pro vážení a zdravotní ošetření.

Váha se nachází v oploceném prostoru. Pokud chtějí ošetřovatelé nějakého toho tlustokožce zvážit, prostě ho nechají se zatoulat do míst, kde je váha nainstalovaná, a zavřou plot. „Slon na váze nemusí stát zcela nehybně. Výkyvy způsobené pohybem lze vyfiltrovat,“ říká k tomu Büchi. 

Pokud je ale z nějakého důvodu potřeba slona na chvilku kompletně znehybnit, např. za účelem zdravotního ošetření, je to možné. V tomto oploceném prostoru, kterému se přezdívá „objímačka“, může být slon uzavřen i na menší ploše tím, že se posune boční plot. Život v podmínkách podobných divoké přírodě si občas žádá trochu komplikovanější úpravy prostředí. 

Ještě jeden poslední krok a pak už vážení slonů v curyšské zoo nestojí nic v...

Ještě jeden poslední krok a pak už vážení slonů v curyšské zoo nestojí nic v cestě.

Se snímači hmotnosti PDX je všechno naopak jednodušší. Poskytují neobyčejně spolehlivé výsledky, hodně toho vydrží a snadno se udržují. Čtyři nainstalované snímače jsme propojili robustní sítí protokolů CAN bus. Všechny snímače, kabely a spoje jsou vodotěsné.

Podle Büchiho „by jim teoreticky neměly uškodit ani záplavy“. K odečítání hmotnosti až šestitunových asijských slonů používají ošetřovatelé váhový terminál, který je umístěný hned vedle váhy. Zoologická zahrada má s váhou zatím velmi pozitivní zkušenosti. Deska, která leží nad snímači hmotnosti, však mezi slony až tak oblíbená není, přestože z konstrukčního hlediska se posouvá opravdu jenom o několik milimetrů.

Těžké váhy

Váhu jsme uvedli do provozu jednoho zamračeného dne v únoru 2014. Až se v červnu sloní park oficiálně otevře, návštěvníci zoo s váhou nepřijdou do styku. Proto je v návštěvnickém prostoru umístěná obrazovka, která ukazuje aktuální váhu slonů. Když si samec Maxi na váhu nedávno stoupl, ukázala asi 5,6 tuny, což je zcela běžná hmotnost. Hmotnosti sloních samic jsou také v normě. Sloni v zoo denně spořádají dva až čtyři kilogramy otrub, 10 až 15 kilogramů mrkve, jablek nebo krmné řepy, zhruba dva kilogramy granulí a 15 kilogramů sena. Při takové stravě jeden snadno přibere pár tun.

O METTLER TOLEDO

Přístroje METTLER TOLEDO se používají na vědecko-výzkumných pracovištích, v laboratořích pro kontrolu kvality, mimo jiné ve farmaceutickém, chemickém, potravinářském a kosmetickém průmyslu. Společnost je největším světovým dodavatelem ve třech skupinách přístrojů, které zároveň patří k nejpoužívanějším v laboratořích. Jedná se o váhy, pipety a pH metry. Navíc patří mezi průkopníky v oblasti automatizovaných chemických systémů. METTLER TOLEDO svým zákazníkům v České republice nabízí pravidelnou údržbu a servis pipet všech značek běžně dostupných na českém trhu. Servisní služby jsou certifikovány dle ISO 9001.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Operátoři v roli Ježíšků. Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Operátoři v roli Ježíšků: Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Ani tento rok mobilní operátoři nezapomněli pro své zákazníky přichystat sváteční nadílku. Své vánoční kampaně spustili...

Pomoc místo slev. Jubilejní rok ve znamení iniciativy {SPOLEČNĚ}

dm oslavila 25 let na českém trhu

Unikátní narozeninová iniciativa {SPOLEČNĚ} podpořila u příležitosti 25. narozenin společnosti dm v roce 2017 celkem...

El Clásico na vlastní oči. Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

El Clásico na vlastní oči: Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

Zhlédnout ta nejkvalitnější fotbalová utkání je snem nejen mnohých mužů. V minulosti to byl problém, jelikož nebylo...

Najdete na iDNES.cz