Tichá pandemie, která ohrožuje každého. Antibiotická rezistence

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Stále větší rezistence bakterií na léčivé účinky antibiotik zabije v Evropě ročně více než 35 000 lidí. Ti by mohli žít, kdyby antibiotika byla pořád stejně dobře účinná. Jenže některé scénáře predikují, že v roce 2050 bude mít antibiotická rezistence více obětí než rakovina. Jak to můžeme změnit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přestože se o tzv. antibiotické rezistenci více dozvídáme v posledních letech, je vnímána jako závažný problém ohrožující veřejnost po celém světě už od r. 1998, kdy v dánské Kodani proběhla konference Microbial Threat.

„Antibiotická rezistence je schopnost bakterií odolat působení jednoho nebo více antibiotik. Důsledkem je, že antibiotika přestávají účinkovat v případech, kdy dříve běžně fungovala,“ uvádí MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole. „Účinná antibiotika jsou potřeba, když dojde k rozvoji závažných infekcí, které vyžadují hospitalizaci, kde infekce může mít fatální důsledky. Antibiotika dokonce hrají důležitou roli v prevenci případných bakteriálních komplikací u řady chirurgických výkonů.“

Infekce způsobené rezistentními bakteriemi se léčí poměrně náročně. Proto antibiotická rezistence vede k delšímu pobytu v nemocnici, zvýšenému riziku úmrtí pacienta a vyšším nákladům na léčbu.

Rezistentní bakterie může nakazit naprosto každého

Každý rok zemře v Evropské unii, na Islandu a v Norsku na infekce rezistentní vůči antibiotikům více než 35 000 lidí. To odpovídá počtu cestujících na 13 výletních lodích. Přední český infektolog upozorňuje na mýtus, který je stále mezi lidmi poměrně rozšířený: „Velmi často se setkávám s názorem, že když jsem neměl téměř nikdy antibiotika, nemusím se bát antibiotické rezistence. Jenže to je velký omyl. Vůči antibiotikům se totiž nestávají odolnými lidé, ale samotné bakterie. Je sice pravdou, že tyto bakterie mají tendenci napadnout spíše oslabeného jedince, ale nikdy nevíme, zda jimi nebudeme zrovna my nebo někdo z našich blízkých. Typickým příkladem je autonehoda, kdy se zraní naprosto zdravý člověk. Ten se dostane do nemocnice, je léčen na důsledky úrazu, ale bohužel se může stát, že se nakazí rezistentní bakterií a nepřežije to.“

Hlavní příčinou je nevhodné užívání antibiotik v humánní medicíně

Každý problém má svého viníka. U antibiotické rezistence je jedním z nich evoluce. Bakterie jsou živé a v rámci zachování života reagují na nepřítele, mutují a vytvářejí si imunitu. Nicméně tento fakt bohužel zbytečně a nesmyslně urychlujeme nevhodným užíváním a nadužíváním antibiotik.

„Antibiotika jsou jedinými léky, které čím více používáme, tím méně fungují. Měli bychom s nimi šetřit. Důležitá je také jejich volba. Opravdu nevhodným typem je azitromycin, tzv. třídenní antibiotikum. Nejenže v organismu působí dlouhou dobu a velmi nepříznivě ovlivňuje mikroflóru nosohltanu, ale dokonce významně zvyšuje rezistenci bakterií i na jiná antibiotika,“ varuje lékař.

Velkým problémem je také nevhodné zacházení s antibiotiky v naší populaci. Nepříliš optimistická fakta ukázal společný výzkum agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021. Z něj vyplynulo, že téměř 18 % dotazovaných užívala antibiotika bez konzultace s lékařem (nebo bez předpisu) a skoro 34 % má antibiotika v domácí lékárničce.

„Indikovat antibiotika si nedovolím ani já sám bez nějakého pomocného vyšetření. Stejné příznaky zásadně nesignalizují stejného původce infekce. Samoléčba antibiotiky bohužel velmi podporuje odolnost bakterií.“

Jak zase vrátit antibiotikům sílu? Každý může pomoci

Zdravotní zátěž, kterou infekce rezistentní vůči antibiotikům představují, je srovnatelná se zátěží způsobenou chřipkou, tuberkulózou a HIV/AIDS dohromady. Jak můžeme tuto situaci zvrátit?

„Abychom v budoucnu zachovali účinnost antibiotik, užívejme je pouze v případě, kdy jsou nezbytná, tedy na doporučení lékařů. Ti mají v ruce ještě jeden zajímavý nástroj – odloženou preskripci. To znamená, že nám sice napíšou recept, který si ovšem můžeme vyzvednout až v situaci, kdy se náš stav zhorší. Někdy je lepší s indikací antibiotik pár hodin počkat. Ukazuje se, že ve většině případů si pacienti antibiotika opravdu nevyzvednou, čímž se může zachránit řada životů,“ dodává MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN v Motole.

Více na www.antibiotickarezistence.cz. Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.

  • Nejčtenější

Brno má první chirurgický robotický systém Versius v České republice.

16. dubna 2024

Komerční sdělení Lékaři brněnské soukromé nemocnice SurGal Clinic začali jako první v České republice využívat...

Pojišťovna úspěšně propojuje osobní kontakt a digitální služby

17. dubna 2024

Komerční sdělení Generali Česká pojišťovna se dlouhodobě etabluje jako klientsky nejdostupnější pojišťovna a klade...

Víte, jak spoří úspěšní Češi? Odpověď vás překvapí

18. dubna 2024

Komerční sdělení Úspory jsou základem finanční stability a zajištění do budoucna. Vytváříme si rezervy pro případ...

Kolagen, opravdová pomoc, nebo další podvod?

15. dubna 2024

Komerční sdělení Kolagen? Reklama na každém kroku. Také si pokládáte otázku, proč to tak je? Skutečně funguje, nebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chrášťany u Prahy v bublině dezinformací a plné negativních emocí

12. dubna 2024

Komerční sdělení Vypjatá a emotivní situace kolem realizace casina v Chrášťanech u Prahy je nepřehledná a plná...

Cena veřejnosti Zlaté koruny 2024 jde do finále

18. dubna 2024

Komerční sdělení Hlasujte pro svůj oblíbený finanční produkt.

Vysávání a vytírání: Srovnání robotických vysavačů s mopem od Dreame

18. dubna 2024

Komerční sdělení Robotické vysavače Dreame se stávají stále oblíbenějšími pomocníky v domácnosti. V našem srovnání...

V knihovně se řešily evropské dotace, migrace, byznys i klima

18. dubna 2024

Komerční sdělení V Českých Budějovicích se ve spolupráci s tamní Jihočeskou vědeckou knihovnou, Krajským úřadem...

Život mladého páru bez starostí

18. dubna 2024

Komerční sdělení Mladí snoubenci často musí řešit spoustu starostí jejich začínajícího společného života. Jde hlavně...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...