Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těžké a oteklé nohy mohou znamenat vážný problém

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Venku se oteplilo a vás už zase trápí těžké a oteklé nohy? Neváhejte a s prvními příznaky určitě vyhledejte lékaře. Jen tak se lze vyhnout něčemu mnohem horšímu. Těžké a oteklé nohy rozhodně nepodceňujte.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Máte oteklé nohy? U oteklých nohou platí – čím dříve, tím lépe | foto: Žilní poradna

Příznaky chronického žilního onemocnění, kterými mohou být právě těžké a oteklé nohy, trpí ohromná skupina lidí, podle některých statistik je jimi postiženo až 50 % celkové populace a postihuje asi dvakrát více žen než mužů.

Těžké a oteklé nohy? "Významnou roli hraje dědičnost, žilní stěna je v takových případech méně pružná, tlaku krve klade slabší odpor a je více propustná. Nejprve jsou postiženy žíly s větším průsvitem, později nejtenčí žilky – kapiláry," uvádí prof. MUDr. Alena Pospíšilová, CSc., přednostka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Brno-Bohunice.

Těžké a oteklé nohy mohou být příznakem onemocnění, pro jeho vznik jsou klíčové ještě tzv. spouštěcí mechanismy, především dlouhodobé sezení či stání, zdvihání těžkých břemen, zátěžové sporty, obezita či déletrvající hormonální antikoncepce.

Oteklé nohy by měl určitě vidět lékař

Výskyt prvních obtíží mívá typicky sezónní charakter. Koncem jara a v létě bývá tepleji, žilní stěny díky tomu ztrácejí napětí, jsou uvolněné a tlaku krve kladou výrazně menší odpor.

"Pacienti si stěžují na nepříjemné tlaky, bolesti a únavu nohou. Oteklé nohy jsou kolem kotníků a v dolní třetině bérce. Trápí je pocit ‘těžkých nohou‘, napětí, pálení, stěžují si, že mají nohy oteklé ‘jako konve‘.

Začnou se jim zařezávat ponožky, nevejdou se do těsnějších bot. Lékaře je třeba navštívit na samém začátku choroby, hned při objevení prvních příznaků, kdy ještě nejsou na nohách patrné žádné zjevné známky žilního onemocnění.

Právě takoví nemocní zasluhují zvýšenou pozornost, protože musíme odlišit jiné, potenciálně velmi závažné choroby ledvin či srdce – i když jsou méně časté a méně pravděpodobné," doporučuje Pospíšilová.

křečové žíly

Máte oteklé nohy? U oteklých nohou platí – čím dříve, tím lépe

S postupujícím onemocněním se krev později začne městnat v žilách povrchového systému, ty se pozvolna rozšiřují a mohou prosvítat přes kůži v různých formách. Nejlehčí variantou jsou "metličky" – povrchové drobné žilky. Už v této době bychom ale měli podle Pospíšilové určitě zajít k lékaři:

"Chronické žilní onemocnění je dlouhodobý a trvalý proces, který se ale, bohužel, pozvolna zrychluje. Kromě různých typů křečových žil (varixů), otoků a pigmentací má i další klinické projevy – například bércový ekzém či opakovaný zánět povrchových žil, vyúsťující až v bércový vřed, který je výsledkem těžké destrukce kožní a podkožní tkáně. Čím dříve s tím, v tomto případě vlastně preventivně, začneme něco dělat, tím lépe pro budoucnost. Máme šanci významně tím oddálit nástup vážnějších obtíží."

Pokud máte tedy těžké a oteklé nohy, rozhodně se doporučuje nevyčkávat a pocit těžkých a oteklých nohou konzultovat s lékařem.

Jak a čím léčit těžké a oteklé nohy?

Těžké a oteklé nohy Léčba těžkých a oteklých nohou se liší podle stupně onemocnění. V raných stadiích jsou v tomto případě, v rámci ještě "preventivní" podpůrné terapie, prakticky vždy doporučovány kompresní punčochy, které by se měly nosit přes den, hlavně při dlouhém stání.

Mohou být lýtkové či stehenní – jejich společným úkolem je podporovat návrat žilní krve k srdci pomocí jejich déletrvající komprese. Jejich nasazení je ale často limitováno počasím, v teplých měsících jednoduše nejsou příjemné.

"Pacientům doporučuji, aby stále užívali léčiva, která jsem jim předepsala, a kompresní punčochy nosili tak dlouho, dokud to je teplotně únosné. S nástupem letních měsíců je obvykle odkládají a pokračují jen s léky," říká Pospíšilová a dodává, že nejlepší jsou tzv. venofarmaka, která by měla především zvyšovat pružnost a pevnost žilní stěny (která díky nim tak snadno neochabne) a potlačovat zánět.

Pokud máte těžké a oteklé nohy, jděte k lékaři na vyšetření. Po potvrzení diagnózy je obvykle předepsáno kvalitní a velmi účinné venofarmakum:

"Já osobně při výběru léčiva spoléhám pouze na ověřené a spolehlivé informace z velkých klinických studií o jeho účinnosti a bezpečnosti. Taková data nemají volně dostupně potravní doplňky, ale pouze léky vázané na recept a já je při léčbě chronické žilní nemoci předepisuji," uzavírá Pospíšilová.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

Skupina T.E zahájila výstavbu projektu Bleriot v pražských Kbelích

V projektu Bleriot v pražských Kbelích skupina T.E postaví do první poloviny roku 2020 více než 150 nových bytů....

Další z rubriky

Knižní tip: Rodina, třetí kniha úspěšné fantasy série Osm světů

Osm světů

RODINA je třetí kniha úspěšné fantasy série OSM SVĚTŮ, ve které jedna z nejmladších českých spisovatelek Marcela...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Sluneční dioptrické brýle. Chytrá vychytávka na jaro a léto

Sluneční dioptrické brýle – to je chytrá vychytávka na jaro a léto

Nosíte brýle a nevíte, co a jak na sluníčku? Nechte nás hádat. Nosíte jen čiré dioptrické a na sluneční jste...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz