Těšínské Slezsko – region na Trojmezí

Komerční sdělení   7:12aktualizováno  7:12 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pokud přemýšlíte, kde strávit víkend či dovolenou v Česku, zapište si do svých plánů Těšínské Slezsko. Málokterá oblast si zachovala tolik původních lidových tradic a folklóru, jako se to daří v nejvýchodnější části České republiky – v regionu v okolí Bohumína, Karviné, Těšína, Třince, Jablunkova…

Český Těšín | foto: tesinskeslezsko.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Setkávají se zde zvyky tří zemí. Soužití Slezanů, Slováků a Poláků prolíná každodenní život a poznáte to podle místní kuchyně, specifického nářečí nebo třeba lidové architektury. Těšínské Slezsko lemuje pás Slezských Beskyd s legendami opředeným vrchem hory Velká Čantoryje. Hřebenové trasy jsou ideální pro horská kola nebo pěší túry. Horské chodníky vedou kolem tradičních turistických chat, které stojí většinou v místech s výhledy do okolní krajiny.

MTB

Pro návštěvníky, kteří rádi poznávají historii, je v Těšínském Slezsku řada míst, která stojí za to poznat – najdete tady dávno zaniklá sídla prvních Slovanů, stejně jako krásou stále zářící zámky odrážející bohatství slezské šlechty. A to vše je zpestřeno původní dřevěnou lidovou architekturou, od typických chalup přes vesnické kapličky až po kostelíky na hřebenech hor.

Fotogalerie

Za návštěvu stojí místo, kde se stýkají hranice tří zemí: České republiky, Slovenska a Polska. Tak zvané Trojmezí najdete u obce Hrčava, na lukách za hustými lesy nad Jablunkovským průsmykem. Kamenné obelisky se symboly tří zemí připomínají odvěké soužití lidí v této části Evropy. A když už jsme u těch hranic – jen nedaleko odtud můžete najít další z vlastivědných a historických unikátů. 

Na opačné straně údolí nad Mosty u Jablunkova se nachází Šance - pevnost, která v dávných dobách střežila vstupní bránu do země, tedy pověstný Jablunkovský průsmyk. Tady příroda otevřela dveře v hradbě neprostupných hor. A proto právě tudy proudily karavany kupců. Ale také vojenské šiky. Pozůstatky mohutného opevnění jsou dodnes na kopci s půvabnými výhledy na Těšínsko a na Slovensko poznat. Přímo to tady voní historií místa, které navštívil (a patřičně zvelebil) i mladičký Josef II., syn císařovny Marie Terezie…

Jedno z nejzajímavějších míst této oblasti najdete u Chotěbuze. Slovanské hradiště, jehož pozůstatky před desetiletími objevili archeologové, je dnes znovu postaveno a připomíná dobu, kdy právě tady, na kopci nad řekou Olší, hospodařili staří Slované. Jen coby kamenem dohodil je město Těšín – dnes stejnou řekou, tedy Olší, rozdělen na český a polský. V dávné minulosti jedno velké a důležité město. V dobách nedávno minulých město drsně rozdělené hranicí a střežené celníky. Dnes dvě části jednoho města, které sice leží ve dvou zemích, ale kde už zase lidé žijí společným životem.

Ale pojďme dál. Prales se zvučným názvem Mionší zavede návštěvníky do míst, kde rostou staleté stromy, do lesů, kde se nesmělo a dodnes nesmí těžit a kde tedy příroda žije podle svých dávných pravidel. Komorní Lhotka, obec pod horami, je pověstná bylinnými lázničkami, unikátní saunou a tím, že odtud vystoupíte k jednomu z původních dřevěných kostelíků na hoře zvané Prašivá.

Mionší turistika

Těšínské Slezsko je ale také region, který v nedávné historii vyrostl na těžbě černého uhlí. Jedním z míst, která se v mozkových závitech našince spojují s pojmem uhlí, je Karviná. Nedejte se mýlit – i toto město má svou silnou historii. Objevíte ji například v historické části Fryštát se zámkem a překrásným parkem. Toto je původní Karviná, místo slezské šlechty.

To vše a mnoho jiného a dalšího, najdete na Těšínském Slezsku. Ještě jeden, a to turistický, unikát zde na návštěvníky čeká. Je jím návštěvnická karta. První karta tohoto druhu v Moravskoslezském kraji, díky které se o všech atraktivních místech regionu dozvíte. Spolu s průvodci tímto regionem ji pořídíte v informačních centrech, u historických památek, v hotelích či penzionech. Díky ní se dozvíte, která místa regionu navštívit a co tam najdete.

Těšínské Slezsko je totiž místem, kde si návštěvníků váží.

logo
logo

Nejčtenější

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

Na stáří nemusíte jen šetřit, můžete na něm i vydělat

V České republice se investoři na výnosech ze Silver Economy mohou rovněž podílet.

Top trendy zimy 2018/2019: ikonické pohorky jsou zpět

Top trendy zimy 18/19: Ikonické pohorky jsou zpět!

S posledními paprsky slunce vás přicházejí oslnit novinky z oblasti obuvi, módy a životního stylu. Nadcházející sezona...

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

S přicházejícím podzimem, kdy trávíme všichni mnohem více času uvnitř domova, vám přinášíme inspiraci pro zvelebení...

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

O tom, že je půjčka od lidí levnější, už všichni vědí. Že mají peníze do pěti minut na účtu, si teprve lidé zvykají....

Audioknižní bestsellery za 149 Kč? Audiotéka slaví sedm let

Audioknižní bestsellery za 149,- Kč? Audiotéka slaví 7 let!

Audiotéka, největší distributor audioknih v Česku a poskytovatel stejnojmenné mobilní aplikace, právě slaví 7....

Další z rubriky

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Vydejte se na Mělnicko nejen za gastroturistikou

Vydejte se na Mělnicko nejen za gastroturistikou

Máte rádi dobré jídlo a skvělé víno? Máme pro vás několik tipů, kam na Mělnicku vyrazit za gastroturistikou. Tento...

Těšínské Slezsko – region na Trojmezí

Český Těšín

Pokud přemýšlíte, kde strávit víkend či dovolenou v Česku, zapište si do svých plánů Těšínské Slezsko. Málokterá...

Najdete na iDNES.cz