Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Terénní sociální služby umožní nejen seniorům zůstat doma

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V řadě jihočeských měst a obcí již řadu let nabízí služby seniorům obecně prospěšná společnost LEDAX. Co služby zahrnují a na koho se v případě potřeby obrátit, jsme se zeptali ředitelky společnosti, Ing. Ireny Lavické.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma | foto: Ledax o.p.s.

Komu jsou vaše služby určeny?
Pečovatelská služba, osobní asistence a domácí ošetřovatelská a hospicová péče je určená primárně seniorům, ale také dalším osobám, které potřebují péči z důvodu chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Všechny služby jsou tzv. „terénní“, což znamená, že za vámi přijedeme a poskytneme vám péči přímo u vás doma.

Kdo vás o služby žádá?
V praxi to vypadá většinou tak, že o naši službu žádají převážně sami senioři nebo o ni žádají rodinní příslušníci, protože potřebují pomoc s péčí o své blízké. Úzce spolupracujeme i se sociálními odbory městských úřadů, takže budoucí uživatelé mají možnost se o nás dozvědět i touto cestou nebo naopak my se dozvíme o konkrétních lidech, kteří by službu uvítali a potřebovali.

Kde všude působíte?
Střediska pečovatelské služby máme v 7 městech Jihočeského kraje (České Budějovice, Dačice, Jindřichův Hradec, Prachatice, Trhové Sviny, Třeboň a Týn nad Vltavou), dále působíme i v menších obcích přímo v domech s pečovatelskou službou a za svými uživateli dojíždíme do jejich domácností i v menších vesničkách. V některých střediscích nabízíme také osobní asistenci. Domácí ošetřovatelskou a hospicovou péči aktuálně poskytujeme pouze v Českých Budějovicích a okolí.

S čím vším vlastně pomáháte vašim uživatelům?
Pomáháme např. s přípravou a zajištěním stravy (dovoz obědů), s osobní hygienou (koupání, omývání na lůžku), s chodem domácnosti (úklid domácnosti, praní a žehlení prádla, nákupy) nebo zprostředkováváme kontakt se společenským prostředím (procházky, doprovod k lékaři). Našim uživatelům ale i venčíme domácí mazlíčky nebo děláme pedikúru. Velmi často také pomáháme s vyřízením příspěvku na péči, poradíme, kde o dávku žádat, pomůžeme vyplnit tiskopisy apod.

Dále pro naše uživatele pořádáme různě zaměřené akce, tzv. aktivizace, kde se mohou potkávat, pobavit se a společně strávit čas. Tyto volnočasové aktivity jsou velmi oblíbené a jsou pro uživatele i pro nás zpestření a rozradostnění všedních dnů.

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma

Kolik hodin denně se o své uživatele staráte? Je nějaký rozdíl mezi pečovatelskou službou a osobní asistencí?
O naše uživatele pečujeme během dne různě dlouho a v různých denních dobách. Někomu pomáháme s ranní hygienou a snídaní, někomu vozíme obědy a chodíme na nákupy, jinde zase třeba chodíme pomáhat s úklidem. Rozdíl mezi pečovatelskou službou a osobní asistencí je především v časovém rozsahu služby.

Osobní asistence může být poskytována 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Tuto službu mohou využívat jak mladší lidé s postižením, tak i senioři. Osobní asistenti jim pomáhají nejen fyzicky, ale také jim pomáhají zvládat mnohdy všudypřítomnou samotu a izolaci. Osobní asistenti s uživateli procvičují paměť, asistují na procházkách, kulturních akcích a tím umožňují člověku žít doma ve vlastní domácnosti životem, který se co nejvíce blíží běžnému standardu. Asistent se tak pro dotyčného stává pomocnou rukou, nohou, uchem, mozkem anebo třeba jen oázou klidu a pochopení.

Pečovatelská služba, byť poskytuje hodně podobných úkonů, je časově omezena a poskytujeme ji v různém časovém rozsahu – dle jednotlivých středisek, nejčastěji ve všední dny cca od 6:30 do 18:00 hod., o víkendech a svátcích přibližně od 7:00 do 13:00 hod. Osobní asistence je naopak služba poskytovaná nepřetržitě, tzn., že se o uživatele postaráme i v jinou hodinu – např. večer nebo přes noc.

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma

Aktuálně se v médiích hodně řeší stížnosti na neregistrované poskytovatele sociálních služeb. Patříte vy mezi registrované poskytovatele? Co to znamená v praxi?
Ano, společnost Ledax o.p.s. je registrovaným poskytovatelem a je pod přísnou kontrolou Ministerstva práce a sociálních věcí stejně jako ostatní, registrování, poskytovatelé.

Registrovaná sociální služba v praxi znamená, že ten kdo ji poskytuje, se musí řídit zákonem č. 108/2006Sb. o sociálních službách, ze kterého plynou různé povinnosti, např. mít zavedené tzv. „Standardy kvality sociálních služeb“. Velmi zjednodušeně se dá říci, že je to obsáhlý soubor pravidel a povinností, kterými se musíme ve své práci řídit. Tím jsme schopni garantovat úroveň kvality poskytovaných služeb a náš uživatel má jistotu, že poskytujeme službu tak, jak ukládá zákon.

V praxi to u zmiňovaných služeb například znamená, že osobní asistenci jsme povinni poskytovat 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Naopak, pokud někdo nabízí nepřetržitě pečovatelskou službu, nejedná v souladu se zákonem o sociálních službách. Pečovatelská služba a osobní asistence patří do kategorie sociálních služeb, lze je mezi sebou kombinovat (tzn. tak jak uživatel potřebuje) a můžete na ně žádat příspěvek na péči. Domácí ošetřovatelská a hospicová péče pak poskytuje úkony zejména zdravotnického charakteru (např. ošetřování dekubitů, bércových vředů, pooperačních ran, aplikace injekcí, inzulínu, podávání léků, měření TK, pulsu, glykémie apod.)

Vraťme se tedy zpět ke službám. Jak mám, jako případný zájemce o poskytované služby, začít?
Ideální je se telefonicky obrátit na naše zaměstnance na tel.: 606 723 225 - a spolu si upřesníte, co konkrétně potřebujete. Podle toho, kde bydlíte, případně kde potřebujete službu využívat, Vás nasměruje na sociální pracovnici daného střediska a s tou si posléze domluvíte osobní schůzku. Schůzka probíhá nejčastěji přímo v domácnosti zájemce, jednak je to pro budoucího uživatele pohodlnější a také sociální pracovník potřebuje znát prostředí uživatele.

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma

Terénní sociální služby umožní (nejen) seniorům zůstat doma

V případě, že se se zájemcem o službu domluvíte na jejím poskytování, je třeba uzavřít nějakou písemnou smlouvu?
Ano, je potřeba písemně uzavřít smlouvu o poskytování služby. Smlouvu lze uzavřít na dobu neurčitou nebo určitou, např. týden, měsíc apod. dle potřeby. Někdy dojde k situaci, že si rodina přeje zajistit péči pro svého blízkého, ale ten nemá zájem. Bohužel, pak péči poskytnout nemůžeme, neboť smlouva i přímá péče je vždy vázaná na konkrétního člověka (nemá-li ze zákona určeného opatrovníka). Nejde tedy, aby rodina chtěla zajistit určitou péči a dotyčný člověk neměl zájem.

Jak je to s úhradou za služby a kolik služby stojí?
Hradí se pouze ty úkony, které byly skutečně využity. Úhrada probíhá jednou měsíčně, a to zpětně. Běžná cena u pečovatelské služby i osobní asistence je 30 Kč za 15 minut, ale pak jsou i tzv. ceny za úkon, protože třeba praní prádla se nedá počítat na minuty. Sazebník (ceník) služeb je vždy součástí smlouvy a najdete ho i na našich stránkách www.ledax.cz.

Zde bych znovu připomněla možnost úhrady služeb z příspěvku na péči.

Je ještě něco co byste závěrem chtěla dodat?
Možná bych jen ráda zmínila, že pečovatelky, které tvoří náš tým, jsou ženy, které v Ledaxu pracují řadu let, většinou pocházejí přímo z míst, kde službu poskytujeme, takže znají místní komunitu, podmínky i život zdejších lidí. Uživatelé už je většinou znají jmény a vědí, že dnes přijde Mirka, Stáňa nebo Blanka a přinese jim nákup nebo oběd a postará se  o ně. To dává naší práci osobnější rozměr, za což jsem moc ráda.

Více informací na www.ledax.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

VŠTE získala akreditaci Evropské logistické asociace

Vysoká škola technická a ekonomická získala prestižní akreditaci Evropské...

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích se stala první veřejnou vysokou školou, a teprve druhou v...

Vepřové hody v Ternu lákají na zabijačkové pochoutky

Vepřové hody v Ternu

Českobudějovické Terno zve své zákazníky v pátek 16. února na vepřové hody. Vepřové hody se budou konat na parkovišti...

Nakupujeme zdravě s Ternem

Nakupujeme zdravě s Ternem

Českobudějovické Terno zve své zákazníky na akci Nakupujeme zdravě, která se bude konat v pátek 19. ledna 2018 od 10 do...

Najdete na iDNES.cz