Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tepelná čerpadla – úsporný a čistý druh vytápění

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  15:46 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tepelné čerpadlo je zařízení, které pomocí kompresoru a pracovní látky přečerpává běžně nevyužitelnou energii (země, voda, vzduch) na vyšší teplotní úroveň, díky níž zajišťuje plnohodnotné vytápění objektů i ohřev užitkové vody.

Ukázka instalace tepelného čerpadla v rodinném domě | foto: PRE

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jak tepelné čerpadlo funguje?

V systému tepelného čerpadla cirkuluje chladivo, které při kontaktu se zdrojem energie odebere tomuto zdroji potřebné výparné teplo a přejde z kapalného stavu do plynného. Zdroj tepla se tím o několik stupňů ochladí. Chladivo je pak stlačováno kompresorem, čímž dojde k jeho zahřátí. Poté proudí do kondenzátoru, kde nabyté teplo odevzdá jiné teplonosné látce z topného okruhu (například vodě u teplovodního vytápění) a vlivem ochlazení opět zkondenzuje. V expanzním ventilu se pak seškrtí na původní nízký tlak a cyklus se opakuje.

Princip tepelného čerpadla

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla se dělí na několik typů podle zdroje energie. Jaké tepelné čerpadlo je nejvhodnější pro příslušný objekt, závisí na konkrétních podmínkách, princip fungování čerpadel zůstává vždy stejný.

  • Země / voda

Toto řešení je vhodnější pro chladnější oblasti. Zemské teplo lze odebírat pomocí vrtů či plošného kolektoru. Výhodou tohoto typu je stabilní topný výkon nezávislý na venkovní teplotě a vysoký topný faktor. Nevýhodou může být v případě plošného kolektoru potřeba dostatečně velkého pozemku s nezastavěnou plochou nebo velký stavební zásah u domu při hloubení vrtu.

  • Voda / voda

Tento typ je vhodný zejména pro oblasti s rozsáhlým výskytem spodních vod. Teplo obsažené ve vodě lze odebírat ze studny, případně z vodního plošného kolektoru, což je ale spíš teoretická možnost, v praxi téměř nevyužívaná. Čerpadlo zajistí stabilní výkon nezávislý na venkovní teplotě a vysokou efektivitu provozu. Voda však musí mít potřebné parametry a dostatečný průtok, pro instalaci je proto nutný podrobný rozbor vody a povolení příslušného vodoprávního úřadu. Nevýhodou může být investice do druhé, tzv. vsakovací studny, do které se ochlazená voda zase vypouští.

  • Vzduch / voda

Tato varianta tepelného čerpadla je nejrozšířenější. Jedná se buď o kompaktní čerpadla, u kterých je celá technologie umístěna ve venkovní jednotce a do domu již pouze trubkou proudí teplá voda, nebo o splitová čerpadla, kdy mezi venkovní a vnitřní jednotkou (hydroboxem) cirkuluje chladivo. Výhodou těchto typů čerpadel je jednoduchá instalace a nízké pořizovací náklady. Navíc tepelná energie vzduchu je 100% obnovitelná a nemůže se „vyčerpat“. Tento typ je ideální pro rodinné domy s malým nebo dokonce žádným pozemkem. V letních měsících může čerpadlo zajišťovat chlazení domu ve spojení s podlahovým či stropním vytápěním.

  • Vzduch / vzduch

V tomto případě se jedná o klimatizaci s funkcí vytápění.

Proč si pořídit tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo představuje v současné době moderní a ekonomický způsob vytápění. Oproti například elektrickému vytápění uspoříte až 60 % nákladů. Jedná se zároveň o ekologické a řadou dotací podporované řešení (Kotlíková dotace, Nová zelená úsporám, Čistá energie pro Prahu). 

Životnost tepelného čerpadla se pohybuje mezi 15 a 20 lety v závislosti na životnosti kompresoru. Instalací čerpadla získáváte nárok na výhodnou distribuční sazbu D57d (20 hodin nízkého tarifu). V neposlední řadě je potřeba zmínit plně automatický provoz, kdy po nastavení ideální topné křivky čerpadlo optimálně pracuje bez zásahů a obsluhy, a možnost dálkového dohledu přes mobilní aplikaci.

Instalace tepelného čerpadla na klíč

Společnost PREměření nabízí montáž tepelných čerpadel předních výrobců Stiebel Eltron a NIBE „na klíč“. Čerpadla uvedených značek jsou vysoce kvalitní, mají výborné parametry účinnosti a velmi nízkou hladinu hluku. Realizace probíhají jako montáže jak v rodinných domech, tak celé kaskády tepelných čerpadel například pro bytové domy. Čerpadla od PRE uvádějí do provozu přímo certifikovaní technici výrobce. 

Dále PRE nabízí možnosti prodloužené záruky a kompletního záručního i pozáručního servisu. Poskytuje samozřejmě součinnost při podání žádosti o některou z dotací. V případě zájmu o bližší informace nebo o zpracování nabídky navštivte Centrum služeb PRE v Jungmannově ulici, kde všem specialisté rádi poradí.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Operativní leasing BARTH Operák je jednoduchá cesta k novému vozu

Operativní leasing BARTH Operák je jednoduchá cesta k novému vozu

BARTH Operák je operativní leasing, který nabízí více než 100 modelů vozů značek Volkswagen, ŠKODA, Audi, SEAT, Kia a...

Letní Letná zve na velkolepý narozeninový open air zdarma

Letní Letná zve na velkolepý narozeninový open air zdarma

Velkolepý narozeninový open air již ve středu 15. srpna slavnostně odstartuje 15. ročník populárního festivalu Letní...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Péče o bazén ve velkém horku. Pouze chemie nestačí

Péče o bazén ve velkém horku: Pouze chemie nestačí

Teploty venku v podstatě každým dnem atakují třicítku, a tak se frekvence koupání ve vlastním bazénu rapidně zvýšila....

Další z rubriky

Autosklo Servis CZ otevírá v Praze už sedmou pobočku

Autosklo Servis CZ otevírá v Praze už 7. pobočku

Společnost Autosklo Servis CZ je vám nyní ještě blíž! V Praze právě otevírá svou v pořadí sedmou pobočku. Šťastnou...

Pouliční divadlo, muzika a dílny na Výstavišti. Festival Za dveřmi!

Pouliční divadlo, muzika a dílny na Výstavišti. Festival Za dveřmi!

Na čtyřicet divadelních představení, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti, tančírna... Artisté ze...

Vinylové podlahy Vinylcork jsou krásné a praktické

Tawern

Vinylové podlahy Vinylcork nabízejí ty nejlepší vlastnosti vinylu a korku. Získáte tak moderní podlahy, které do vašeho...

Najdete na iDNES.cz