Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z lakýrníka programátorem bez znalosti kódu? Jde to, říká CTO startupu

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Když Henry Ford před více než sto lety představil světu první pohyblivou montážní linku, způsobil tím revoluci ve výrobě automobilů. A možná právě teď stojíme na prahu dalšího převratu. Český startup učí malé výrobní podniky flexibilně programovat roboty, aniž by k tomu potřebovaly programátora.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyšší bezpečnost práce, přesnost a efektivita – využití robotů ve výrobních procesech má celou řadu výhod. Ne všechny podniky však mají možnost investovat do drahé technologie a zkušeného programátora, o to více ne ve chvíli, kdy se jim výrobní proces mění podle zakázky. „Je stále ještě hodně činností, které jsou vykonávány lidmi, ale neměly by být,“ říká zakladatelka RoboTwin Megi Mejdrechová. A rozhodla se s tím něco udělat. Její startup pomáhá s automatizací i tam, kde to dosud nebylo možné, díky no-code robotics řešení postaveném na sledování a imitaci lidského pohybu.

Co vás přivedlo na myšlenku vymyslet robota, který se sám programuje?

Začalo to mojí diplomovou prací, kterou jsem psala na Fakultě strojní v roce 2020. Měla jsem štěstí na zajímavé téma – přišla za námi jedna menší česká lakovna a chtěla pomoci se zavedením automatizace do jejich ručního provozu. Klasické metody automatizace pro ně nefungovaly, protože vyrábějí v malých sériích a často potřebují přeprogramovávat robota na nový díl. Zároveň ale nemají nikoho, kdo by byl současně dobrým programátorem robotů a k tomu znal technologii lakování, aby mohl vytvořit kvalitní program i pro tvarově složité díly a navíc za rozumně krátkou dobu.

Takže díra na trhu pro RoboTwin?

Nejprve jsme museli vytvořit koncept, pak prototyp, founders tým a společně jsme dali dohromady první byznys plán a technickou roadmapu. RoboTwin jsme založili na konci roku 2021, prošli jsme několika startupovými soutěžemi a inkubátory. Pak jsme byli úspěšní v žádosti o první evropský grant, který nás hodně nakopl, a hlavně jsme si vybudovali síť průmyslových partnerů, našich early adopters. Díky tomu jsme mohli strávit spoustu času ve výrobě a správně pochopit, co je pálí a kde a jak jim můžeme pomoct.

V roce 2023 už jsme vystavovali naše zařízení na snadné učení robotů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně hned na dvou stáncích a dnes řešíme instalace nejen v Česku, ale i Rakousku, Německu a USA.

Jak se vlastně takový robot učí od lidí?

Vezměte si třeba lakování – lakýrník si připne malé zařízení, tzv. plug&play, na lakovací pistoli a nalakuje první výrobní kus. Zařízení během toho sbírá data, algoritmus, který jsme vyvinuli, je zpracuje a automaticky vygeneruje odpovídající program pro robota. Program se nahraje do robota a všechny další díly v sérii pak lakuje robot. Z lakýrníka se tak přirozeně stává programátor, aniž by musel napsat jediný řádek kódu. Díky tomu se robotizace stane jednodušší, rychlejší a levnější. Obdobně si proces můžeme představit v případě broušení, sváření a dalších operací.

A co takhle využití v jiných oblastech mimo výrobu? Dočkáme se třeba robotických tanečních instruktorů nebo kuchařů?

Inovace pronikají do všech odvětví, nejen průmyslu, ale i služeb nebo umění, a to je podle mě dobře. Každé chce ale svoje a i když má robotika obrovský a stále ještě ne plně využitý potenciál, neznamená to, že je ultimátním řešením na vše. Čím víc se nám daří nechat technologie převzít za nás rutinní činnosti, těžkou práci vykonávanou v nepříjemném prostředí – prach, hluk, chemikálie třeba právě v případě lakování a broušení – tím víc si můžeme dopřát lidskosti v jiných činnostech, které pro nás mají tu skutečnou přidanou hodnotu.

V čem vidíte největší přínos robotiky?

Jednoznačně je stále ještě hodně činností, které jsou vykonávány lidmi, ale neměly by být. Ve výrobním průmyslu speciálně. Nejde o řemesla, jde o rutinní, fyzicky náročné práce, které vedou k předčasným zdravotním problémům. Není divu, že o takové pracovní pozice je nedostatek zájemců a že závislost na lidech, kteří by byli ochotni je dělat, výrobní firmy ničí.

Činnosti ve výrobě se snažíme standardizovat, abychom je mohli zautomatizovat strojem, robotem, který umí dokonale opakovat jeden program dokola. Standardizace má ale svoje limity a je to taková utopie. Proto se teď objevují automatická řešení, která jsou flexibilnější, reaktivní, umí se přizpůsobit aktuální situaci a umí vykompenzovat nedokonalosti a odchylky, které prostě ve výrobním procesu jsou. Tato řešení jdou od jednoduchých kamerových systémů, které v reálném čase sledují uložení dílu a upravují robotickou trajektorii tak, aby na něj seděla, přes naše učení robotů, které umožňuje efektivně automatizovat i tzv. high mix – low volume produkce s nízkou standardizací produktového portfolia.

S RoboTwin jste vybojovali třetí místo v soutěži Vodafone Nápad roku. Jak vás tato účast posunula?

Když přinášíte na trh něco úplně nového, inovaci, musíte se prosadit. Zákazníci se o vás a vašem produktu potřebují dozvědět, nejdřív musíte hodně vysvětlovat a budovat důvěru. V tom určitě pomáhá publicita, kterou s sebou nese právě umístění v soutěžích, jako jsou Vodafone Nápad roku nebo StartUp roku. Zároveň to, že jsme prošli výběrem poroty složené ze zkušených podnikatelů a investorů, je i pro nás určitá forma validace. Od nich a od mentorů jsme získali super hodnotnou zpětnou vazbu a spoustu podnětů, se kterými budeme dál pracovat.

Jakým směrem se tedy podle vás bude ubírat vaše firma v následujících letech?

Teď se zaměřujeme na upevnění pozice naší metody učení robotů v konkurenci klasických metod. Děláme osvětu, budujeme důvěru a dostáváme naši inovaci do povědomí hlavně v oblasti průmyslu povrchových úprav. Přirozeným dalším krokem, na který už se připravujeme, je expanze do dalších vertikál, jako jsou třeba sváření a kontrola kvality, a také do dalších regionů Evropy a USA.

Naším cílem je reálně přispívat k tomu, aby se zavírala propast mezi tím, jaké technologie existují a jsou známé v akademickém světě, a jaké se používají a jsou skutečně užitečné v průmyslu. Neskončíme u jedné inovace v podobě RoboTwin nástroje na učení robotů. Vyšší a vyšší míra autonomie výrobních zařízení, ovšem se zachováním robustnosti, spolehlivosti a plné kontroly nad celým systémem, to jsou trendy, které pomůžou zefektivnit průmyslovou výrobu. Tímto směrem půjdeme.

Soutěž Vodafone Nápad roku a její přidružené partnerské kategorie již sedmnáct let pomáhají nadějným startupům na cestě k úspěchu. V rámci vlastní kategorie Huawei Startup Roku každoročně uděluje ocenění také společnost Huawei. Letos firma vyznamenala startupy Lakmoos AI, Infigy a RoboTwin a jejich zástupce tak v příštím roce čeká technologická exkurze do Číny.

Nejčtenější

Velkoformátové panely ROCKO: moderní řešení pro váš interiér

Komerční sdělení

Představte si interiér, který Vám každý den bere dech. Obkladové desky ROCKO v sobě skloubí moderní design, praktičnost a jednoduchou instalaci. V dnešní době je stále více kladen důraz na funkční,...

Jak správně topit aneb alchymie ovládání vzduchu

Komerční sdělení

Topná sezona je v plném proudu a snad každému z nás se občas stane, že sice doma topíme, přesto máme pocit, že je tam pořád dost chladno. Do kamen pak přikládáme víc a víc, efekt ale žádný. Co se...

Rozdělení společnosti ROSTRA: Specializace a nové příležitosti

Komerční sdělení

Společnost ROSTRA s.r.o. se rozhodla pro strategický krok, který změní podobu jejího fungování. S účinností od 1. ledna 2025 byla rozdělena na dvě samostatné společnosti – ROSTRA Tools s.r.o. a...

Hejtman vyzval vládu k bezúplatnému převodu pozemků u jezer

Komerční sdělení

Na jednání hejtmana Ústeckého kraje Richarda Brabce s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem bylo hlavním tématem budoucí využití a správa pozemků v okolí jezer Most a Milada. Hejtman Brabec...

Díky hejtmanství mizí z Bohumína tuny nebezpečného odpadu

Komerční sdělení

Po dlouhých 6 letech zmizí z bohumínského Pudlova zhruba 330 tun nebezpečného odpadu. Odstraní jej Moravskoslezský kraj, práce na jeho likvidaci začaly na začátku ledna.

Vzdělávací projekt na Ukrajině jako vstupenka k úspěchu

Komerční sdělení

Když se Viktor Skrobach rozhodl v roce 2016 nastoupit na Unicorn Vysokou školu, ještě netušil, jak moc tento krok ovlivní jeho budoucnost. Zvolil obor Management ICT projektů, který mu umožnil získat...

23. ledna 2025

Vodíkové hubnutí: Když antioxidanty spojí síly s chilli

Komerční sdělení

Zdravé hubnutí nemusí být jen o snižování kalorií a intenzivním cvičení. Díky pokrokům ve vědě je dnes možné tento proces podpořit inovativními metodami, které nejen usnadní cestu k ideální váze, ale...

23. ledna 2025

Společnost Sweet Delight a.s. oslavuje úspěšný rok 2024

Komerční sdělení

Hodnotný 14% finanční růst podtrhuje překonání obratu 200 milionů korun oproti roku 2023, přičemž více než 70 % této částky pochází z exportu. Tento výsledek zřetelně dokládá sílu společnosti na...

22. ledna 2025

Kreativita bez hranic: Nastartuj svou kariéru v grafickém designu

Komerční sdělení

Staň se grafikem budoucnosti! Přihlas se na školu, kde se tvoří skutečný design. Zeptali jsme se současného studenta Střední školy mediální grafiky a tisku, proč je právě tato škola pro něj ta pravá....

22. ledna 2025

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...

Po otcově smrti přišlo peklo. Prohrál jsem vše, říká syn Josefa Vinkláře

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (89) vydala loni knihu s názvem Můj příšerný syn a její hlavní hrdina Adam Vinklář...

Soaking: sexuální praktika, která je příliš bizarní, aby byla reálná

Virální, bizarně kreativní, legrační. Sexuální praktika soaking uhranula internet, fascinuje. Slouží jako nástroj...

Nejbohatší člověk světa byl přistižen při podvádění ve hrách, nenese to dobře

Nejbohatší člověk světa Elon Musk chtěl během streamování předvést hráčům své umění v aktuálním herním hitu Path of...