Sobota 11. července 2020, svátek má Olga
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 11. července 2020 Olga

Svět umělé inteligence podle Nvidie

  10:00aktualizováno  10:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
I am an Explorer a objevuji cizí světy, I am a helper a pomáhám potřebným, I am a healer a formuji budoucnost medicíny, I am a builder a pracuji v plně automatizovaných továrnách, I am a narrator a vyprávím vymyšlené příběhy, I am a composer a skládám hudbu, I am AI -- jsem umělá inteligence…

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět umělé inteligence podle Nvidie | foto: M Computers s.r.o.

Těmito slovy začínají prezentace zakladatele a generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga, ve kterých hovoří o proměnách světa pomocí umělé inteligence. Nvidia totiž není pouze výrobcem nevýkonnějších grafických karet, ale za poslední roky se stala jedním z nejvýznamnějších průkopníků technologií na poli umělé inteligence. Již od roku 2007 uvádí na trh nový hardware i software pro zpracování vědeckotechnických výpočtů, algoritmů pro strojové učení nebo nasazení neuronových sítí. I to je jedním z důvodů, proč se produkty Nvidie staly hlavní výpočetní silou nejvýkonnějších IBM superpočítačů na světě, jmenovitě Summit (#1) a Sierra (#2). Oba superpočítače jsou postaveny právě na čipech NVIDIA Tesla V100.

Nvidia akcelerátory aktuálně bojují proti nemoci COVID-19. Genom virusu dokázaly sekvenovat během pouhých sedmi hodin. V reálném čase analyzovaly šíření infekce, prověřily miliardu chemických sloučenin pro vývoj léku během jediného dne, zrekonstruovaly 3D strukturu viru a také vytvořily AI model nemoci COVID-19 pro určení diagnózy ze snímků plic. Na základě NVIDIA technologií byl také zkonstruován robot pro podávání léků nemocným pacientům.

Ve čtvrtek 14. května 2020 představil Jensen Huang novou architekturu Nvidia Ampere, dále nejvýkonnější kartu pro akceleraci výpočtů NVIDIA A100 a systém (superpočítač) NVIDIA DXG A100. 

Akcelerátor NVIDIA A100, jenž se vyrábí v továrně TSMC, je postavený na 7 nm technologii a obsahuje přes 54 miliard tranzistorů. Moorův zákon, hovořící o zdvojnásobení počtu tranzistorů přibližně každé dva roky, tak v podstatě již od 70. let minulého století stále platí. Mezi hlavní technologické inovace nového čipu patří:

· Tensor jádra (3. generace) optimalizované pro HPC výpočty a AI,

· 40 GB rychlé HBM2 s propustností 1,6 TB/s, 40 MB L2 cache,

· Multi-Instance GPU (MIG) pro práci více uživatelů s jednou kartou,

· rychlejší NVLINK pro vzájemné propojení více karet (600 GB/s na kartu),

· PCIe gen4 sběrnice pro připojení k CPU a síťovým kartám (31,5 GB/s).

Vylepšení Tensor jader ve FP64 (double precission) výpočtech výrazně pomáhá výpočetnímu výkonu v tradičních HPC aplikacích a simulacích, zatímco podpora TF32 a BF16 akcelerují trénování i následné nasazení (inference) neuronových sítí. Pro práci s hlubokými neuronovými sítěmi představila NVIDIA podporu Fine grained structured sparsity. Díky ní dokáže jediná karta NVIDIA A100 zpracovat až 625 biliónů AI operací za jedinou sekundu!

K čemu je vlastně takový výkon dobrý? V posledních letech se výzkum v oblasti umělé inteligence soustředí do oblasti zpracování řeči a komunikace člověka s počítačem, tzv. Natural Language Processing (NLP). Neuronové sítě, které tyto úlohy řeší, obsahují miliardy parametrů a jejich zpracování je extrémně náročné na výpočetní výkon. A právě zde se nové akcelerátory skvěle uplatní. V některých typech výpočtů je NVIDIA A100 až dvacetkrát rychlejší než její předchůdce NVIDIA V100. Už nyní vidíme příklady reálného nasazení v praxi, ať už se to týká překladu cizích řečí v reálném čase, virtuálních asistentek nebo umělé inteligence generující texty (povídky, novinové články), které jsou k nerozeznání od textů napsaných člověkem.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Příklad konverzace s umělou inteligence v rámci prezentace Jensena Huanga

Příklad konverzace s umělou inteligence v rámci prezentace Jensena Huanga.

NVIDIA DGX A100 přestavuje konkrétní systém (superpočítač), který je osazený osmi akcelerátory NVIDIA A100. Jedná se o referenční architekturu systému s vyladěnými komponenty a výkonem 5 PetaFLOPS (5 biliard operací za sekundu) pro AI aplikace.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Systém NVIDIA DGX A100

Konfigurace NVIDIA DGX A100:

· 2× AMD Rome 7742 (64 jader, 2,25 GHz),

· 1 TB DDR4-3200 RAM,

· 8× Nvidia A100 GPU (celkem 320 GB),

· 8× Mellanox HDR InfiniBand (200 Gb/s),

· 1× Mellanox Ethernet 200 Gb/s dual-port,

· 2× 1,92 TB NVMe pro OS,

· 4× 3,84 TB NVMe pro data (15 TB),

· spotřeba 6,6 kW.

SW výbavu tvoří Nvidia software stack vyladěný pro AI aplikace. Hostitelským operačním systémem je Ubuntu Linux (plánuje se podpora RedHatu). V něm je nainstalována vrstva pro spouštění aplikačních kontejnerů (Docker). Jednotlivé aplikace se stahují z NVIDIA GPU Cloudu (NGC), což je portál s obsáhlou knihovnou HPC a AI aplikací, vývojářských frameworků a předtrénovaných modelů a skriptů. Z NGC je tak možné stáhnout populární AI frameworky TensorFlow, PyTorch, MXNet, RAPIDS, DeepStream nebo aplikace MatLab, NAMD, GROMACS, Paraview a mnohé další. NGC je volně dostupný na https://ngc.nvidia.com. Pro zákazníky, kteří si systém NVIDIA DGX A100 zakoupí, nabízí Nvidia podporu hardwaru i celého softwarového stacku, včetně aplikací dostupných v NGC. Zákazník tak neřeší, zda se problém týká hardwaru, operačního systému, ovladače, knihovny nebo AI frameworku, případně aplikací.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

NVIDIA DGX software stack

Bude zajímavé sledovat další vývoj v oblasti umělé inteligence a jak se v dalším rozvoji uplatní nová architektura NVIDIA Ampere. Určitým vodítkem může být právě prezentace Jensena Huanga, který patří k největším vizionářům dnešního IT světa. V letošním roce probíhala netradičně přímo z jeho kuchyně:

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Prezentace Jensena Huanga k novým Nvidia produktům.

V České republice zastupuje Nvidii společnost M Computers.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

„Získali jsme jako jediný partner ve střední a východní Evropě nejvyšší stupeň Nvidia partnerství ELITE. Nabízíme testování Nvidia produktů, konzultace včetně návrhu Nvidia řešení, projektové slevy a speciální cenové akce pro školy, vědecké instituce a AI start-upy. V České republice jsme dodali několik superpočítačů s NVIDIA technologiemi. Mezi naše nejvýznamnější dodávky určitě patří první superpočítač DGX-2 ve střední Evropě na IT4Innovations v Ostravě, RCI cluster na FEL ČVUT, AI superpočítač s pěti DGX-1 uzly na ČVUT CIIRC, nebo superpočítač na ÚOCHB,“ uvádí Kamila Jeřábková, NVIDIA produkt manažerka ve společnosti M Computers. „V letošním roce jsme pro představení nové NVIDIA Ampere architektury připravili sérii webinářů s tématy akcelerovaných výpočtů a novinek z GTC konference.“ Konají se v následujících termínech:

• 20. května 2020, 15:00: Úvod do akcelerovaných výpočtů

• 21. května 2020, 9:00: Novinky NVIDIA, architektura Tesla Ampere

• 27. května 2020, 15:00: Novinky NVIDIA, architektura Tesla Ampere (stejný obsah jako 21. května)

• 3. června 2020, 15:00: NVIDIA GPU Cloud (NGC) prakticky

Tyto webináře jsou zdarma, stačí se jen zaregistrovat na výše uvedených odkazech nebo na stránce https://www.mcomputers.cz/webinare.

  • Nejčtenější

V létě lze ušetřit desetitisíce. Samsung nabízí obrovské slevy

Komerční sdělení Samsung spustil letní akci, díky které lze získat bonus ve výši až 50 tisíc korun. Zároveň pořádá cestovatelskou soutěž...

Škoda za pár stovek, ale i několik tisíc. Čechy trápí hlodavci a kuny

Komerční sdělení Většinou se to stane, když nejvíc spěcháte. Sednete si za volant, otočíte klíčkem a nic. Marně to zkoušíte, až dojde na...

Kdo ovládne super-finále Oktagonu Underground?

Komerční sdělení V sobotu 4. července vyvrcholí unikátní projekt Oktagon Underground, sedmitýdenní exhibiční koncept složený ze sedmi...

Zlomí Sparta slávistické prokletí? Vsaďte si a sledujte na TV Tipsport!

Komerční sdělení Nadstavbová část elitní české fotbalové ligy pomalu vrcholí. Skupina o titul ve středu napíše svoji závěrečnou tečku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nová éra betonárky v Lesonicích - moderní technologie i ruční výroba

Komerční sdělení Padesát let se vyráběly v Lesonicích na Třebíčsku betonové výrobky. Skruže a dlaždice z Lesonic znal každý. Jenže...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

VIDEOUKÁZKA: Precizní laserové vrtání

Komerční sdělení Laserové vrtání patří mezi obtížnější laserové aplikace, chceme-li získat výstup, který je kvalitní a zároveň vytvořený...

Nové tiskárny HP Neverstop Laser - první laserový tank systém na světě

Komerční sdělení Na českém trhu je v nabídce inovativní a ekologická tiskárna HP Neverstop Laser. Jak již název napovídá, jedná se o...

Užijte si opravdovou zábavu! TCL X10 první MiniLED TV

Komerční sdělení TCL X10 Mini LED TV je první televize z nové generace Mini LED TV. Společnost TCL, s vedoucím postavením na trhu...

Nejoblíbenější sluchátka a reproduktory teď pořídíte s 20% slevou

Komerční sdělení Ať už jste si chtěli pořídit bezdrátová sluchátka nebo reproduktor, máte nyní ideální příležitost. Mobil Pohotovost...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...