Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Svět umělé inteligence podle Nvidie

  10:00aktualizováno  10:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
I am an Explorer a objevuji cizí světy, I am a helper a pomáhám potřebným, I am a healer a formuji budoucnost medicíny, I am a builder a pracuji v plně automatizovaných továrnách, I am a narrator a vyprávím vymyšlené příběhy, I am a composer a skládám hudbu, I am AI -- jsem umělá inteligence…

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět umělé inteligence podle Nvidie | foto: M Computers s.r.o.

Těmito slovy začínají prezentace zakladatele a generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga, ve kterých hovoří o proměnách světa pomocí umělé inteligence. Nvidia totiž není pouze výrobcem nevýkonnějších grafických karet, ale za poslední roky se stala jedním z nejvýznamnějších průkopníků technologií na poli umělé inteligence. Již od roku 2007 uvádí na trh nový hardware i software pro zpracování vědeckotechnických výpočtů, algoritmů pro strojové učení nebo nasazení neuronových sítí. I to je jedním z důvodů, proč se produkty Nvidie staly hlavní výpočetní silou nejvýkonnějších IBM superpočítačů na světě, jmenovitě Summit (#1) a Sierra (#2). Oba superpočítače jsou postaveny právě na čipech NVIDIA Tesla V100.

Nvidia akcelerátory aktuálně bojují proti nemoci COVID-19. Genom virusu dokázaly sekvenovat během pouhých sedmi hodin. V reálném čase analyzovaly šíření infekce, prověřily miliardu chemických sloučenin pro vývoj léku během jediného dne, zrekonstruovaly 3D strukturu viru a také vytvořily AI model nemoci COVID-19 pro určení diagnózy ze snímků plic. Na základě NVIDIA technologií byl také zkonstruován robot pro podávání léků nemocným pacientům.

Ve čtvrtek 14. května 2020 představil Jensen Huang novou architekturu Nvidia Ampere, dále nejvýkonnější kartu pro akceleraci výpočtů NVIDIA A100 a systém (superpočítač) NVIDIA DXG A100. 

Akcelerátor NVIDIA A100, jenž se vyrábí v továrně TSMC, je postavený na 7 nm technologii a obsahuje přes 54 miliard tranzistorů. Moorův zákon, hovořící o zdvojnásobení počtu tranzistorů přibližně každé dva roky, tak v podstatě již od 70. let minulého století stále platí. Mezi hlavní technologické inovace nového čipu patří:

· Tensor jádra (3. generace) optimalizované pro HPC výpočty a AI,

· 40 GB rychlé HBM2 s propustností 1,6 TB/s, 40 MB L2 cache,

· Multi-Instance GPU (MIG) pro práci více uživatelů s jednou kartou,

· rychlejší NVLINK pro vzájemné propojení více karet (600 GB/s na kartu),

· PCIe gen4 sběrnice pro připojení k CPU a síťovým kartám (31,5 GB/s).

Vylepšení Tensor jader ve FP64 (double precission) výpočtech výrazně pomáhá výpočetnímu výkonu v tradičních HPC aplikacích a simulacích, zatímco podpora TF32 a BF16 akcelerují trénování i následné nasazení (inference) neuronových sítí. Pro práci s hlubokými neuronovými sítěmi představila NVIDIA podporu Fine grained structured sparsity. Díky ní dokáže jediná karta NVIDIA A100 zpracovat až 625 biliónů AI operací za jedinou sekundu!

K čemu je vlastně takový výkon dobrý? V posledních letech se výzkum v oblasti umělé inteligence soustředí do oblasti zpracování řeči a komunikace člověka s počítačem, tzv. Natural Language Processing (NLP). Neuronové sítě, které tyto úlohy řeší, obsahují miliardy parametrů a jejich zpracování je extrémně náročné na výpočetní výkon. A právě zde se nové akcelerátory skvěle uplatní. V některých typech výpočtů je NVIDIA A100 až dvacetkrát rychlejší než její předchůdce NVIDIA V100. Už nyní vidíme příklady reálného nasazení v praxi, ať už se to týká překladu cizích řečí v reálném čase, virtuálních asistentek nebo umělé inteligence generující texty (povídky, novinové články), které jsou k nerozeznání od textů napsaných člověkem.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Příklad konverzace s umělou inteligence v rámci prezentace Jensena Huanga

Příklad konverzace s umělou inteligence v rámci prezentace Jensena Huanga.

NVIDIA DGX A100 přestavuje konkrétní systém (superpočítač), který je osazený osmi akcelerátory NVIDIA A100. Jedná se o referenční architekturu systému s vyladěnými komponenty a výkonem 5 PetaFLOPS (5 biliard operací za sekundu) pro AI aplikace.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Systém NVIDIA DGX A100

Konfigurace NVIDIA DGX A100:

· 2× AMD Rome 7742 (64 jader, 2,25 GHz),

· 1 TB DDR4-3200 RAM,

· 8× Nvidia A100 GPU (celkem 320 GB),

· 8× Mellanox HDR InfiniBand (200 Gb/s),

· 1× Mellanox Ethernet 200 Gb/s dual-port,

· 2× 1,92 TB NVMe pro OS,

· 4× 3,84 TB NVMe pro data (15 TB),

· spotřeba 6,6 kW.

SW výbavu tvoří Nvidia software stack vyladěný pro AI aplikace. Hostitelským operačním systémem je Ubuntu Linux (plánuje se podpora RedHatu). V něm je nainstalována vrstva pro spouštění aplikačních kontejnerů (Docker). Jednotlivé aplikace se stahují z NVIDIA GPU Cloudu (NGC), což je portál s obsáhlou knihovnou HPC a AI aplikací, vývojářských frameworků a předtrénovaných modelů a skriptů. Z NGC je tak možné stáhnout populární AI frameworky TensorFlow, PyTorch, MXNet, RAPIDS, DeepStream nebo aplikace MatLab, NAMD, GROMACS, Paraview a mnohé další. NGC je volně dostupný na https://ngc.nvidia.com. Pro zákazníky, kteří si systém NVIDIA DGX A100 zakoupí, nabízí Nvidia podporu hardwaru i celého softwarového stacku, včetně aplikací dostupných v NGC. Zákazník tak neřeší, zda se problém týká hardwaru, operačního systému, ovladače, knihovny nebo AI frameworku, případně aplikací.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

NVIDIA DGX software stack

Bude zajímavé sledovat další vývoj v oblasti umělé inteligence a jak se v dalším rozvoji uplatní nová architektura NVIDIA Ampere. Určitým vodítkem může být právě prezentace Jensena Huanga, který patří k největším vizionářům dnešního IT světa. V letošním roce probíhala netradičně přímo z jeho kuchyně:

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Prezentace Jensena Huanga k novým Nvidia produktům.

V České republice zastupuje Nvidii společnost M Computers.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

„Získali jsme jako jediný partner ve střední a východní Evropě nejvyšší stupeň Nvidia partnerství ELITE. Nabízíme testování Nvidia produktů, konzultace včetně návrhu Nvidia řešení, projektové slevy a speciální cenové akce pro školy, vědecké instituce a AI start-upy. V České republice jsme dodali několik superpočítačů s NVIDIA technologiemi. Mezi naše nejvýznamnější dodávky určitě patří první superpočítač DGX-2 ve střední Evropě na IT4Innovations v Ostravě, RCI cluster na FEL ČVUT, AI superpočítač s pěti DGX-1 uzly na ČVUT CIIRC, nebo superpočítač na ÚOCHB,“ uvádí Kamila Jeřábková, NVIDIA produkt manažerka ve společnosti M Computers. „V letošním roce jsme pro představení nové NVIDIA Ampere architektury připravili sérii webinářů s tématy akcelerovaných výpočtů a novinek z GTC konference.“ Konají se v následujících termínech:

• 20. května 2020, 15:00: Úvod do akcelerovaných výpočtů

• 21. května 2020, 9:00: Novinky NVIDIA, architektura Tesla Ampere

• 27. května 2020, 15:00: Novinky NVIDIA, architektura Tesla Ampere (stejný obsah jako 21. května)

• 3. června 2020, 15:00: NVIDIA GPU Cloud (NGC) prakticky

Tyto webináře jsou zdarma, stačí se jen zaregistrovat na výše uvedených odkazech nebo na stránce https://www.mcomputers.cz/webinare.

  • Nejčtenější

Jihočeská firma vyrábí hygienické produkty na ochranu proti koronaviru

Komerční sdělení Když koronavirus zasáhl do života v Česku, mnohé se muselo ze dne na den změnit. Na pandemii zareagovala velmi rychle...

Zájem o nové byty v krizi vzrostl. V Praze se zahajují nové projekty

Komerční sdělení I přes koronavirovou krizi zájem o nové byty vzrostl. Proto už v dubnu zařadil Central Group do prodeje byty v projektu...

Léto na zahradě nebo na terase? Bioklimatická pergola vám dopřeje stín

Komerční sdělení Blíží se léto a spousta z nás musela změnit svoje plány a dovolenou u moře vyměnit za krásy Česka. Ať už se chystáte na...

Zabere Sparta? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Komerční sdělení Sparta vs. Plzeň! Česká první fotbalová liga nabírá hned po nucené pauze pořádné tempo a láká na dlouho očekávané mače....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Už nikdy nechci být tlustá. Jak zdravě jíst a zhubnout?

Komerční sdělení Přečtěte si příběh Hanky Púllové, která zhubla 18 kg díky správné volbě. Dnes říká: „Už nikdy nechci být tlustá!“

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Užijte si opravdovou zábavu! TCL X10 první MiniLED TV

Komerční sdělení TCL X10 Mini LED TV je první televize z nové generace Mini LED TV. Společnost TCL, s vedoucím postavením na trhu...

Přechod na DVB-T2 je tady. Vyřešte ho snadno a rychle

Komerční sdělení České domácnosti se postupně připravují na přechod na nový typ pozemního vysílání DVB-T2. Přechod ze standardu DVB-T na...

Jarní novinky od HONORu: notebooky MagicBook a sluchátka Magic Earbuds

Komerční sdělení HONOR zahájil prodej zcela nové kategorie produktů, notebooků MagicBook 14 a 15, které se pyšní až 10 hodinovou výdrží...

Užijte si opravdovou zábavu! Smazali jsme hranice

Komerční sdělení TCL X10 Mini LED TV je první televize z nové generace Mini LED TV.

Najdete na iDNES.cz