Doporučujeme

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Svět umělé inteligence podle Nvidie | foto: M Computers s.r.o.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

I am an Explorer a objevuji cizí světy, I am a helper a pomáhám potřebným, I am a healer a formuji budoucnost medicíny, I am a builder a pracuji v plně automatizovaných továrnách, I am a narrator a vyprávím vymyšlené příběhy, I am a composer a skládám hudbu, I am AI -- jsem umělá inteligence…

Těmito slovy začínají prezentace zakladatele a generálního ředitele společnosti Nvidia Jensena Huanga, ve kterých hovoří o proměnách světa pomocí umělé inteligence. Nvidia totiž není pouze výrobcem nevýkonnějších grafických karet, ale za poslední roky se stala jedním z nejvýznamnějších průkopníků technologií na poli umělé inteligence. Již od roku 2007 uvádí na trh nový hardware i software pro zpracování vědeckotechnických výpočtů, algoritmů pro strojové učení nebo nasazení neuronových sítí. I to je jedním z důvodů, proč se produkty Nvidie staly hlavní výpočetní silou nejvýkonnějších IBM superpočítačů na světě, jmenovitě Summit (#1) a Sierra (#2). Oba superpočítače jsou postaveny právě na čipech NVIDIA Tesla V100.

Nvidia akcelerátory aktuálně bojují proti nemoci COVID-19. Genom virusu dokázaly sekvenovat během pouhých sedmi hodin. V reálném čase analyzovaly šíření infekce, prověřily miliardu chemických sloučenin pro vývoj léku během jediného dne, zrekonstruovaly 3D strukturu viru a také vytvořily AI model nemoci COVID-19 pro určení diagnózy ze snímků plic. Na základě NVIDIA technologií byl také zkonstruován robot pro podávání léků nemocným pacientům.

Ve čtvrtek 14. května 2020 představil Jensen Huang novou architekturu Nvidia Ampere, dále nejvýkonnější kartu pro akceleraci výpočtů NVIDIA A100 a systém (superpočítač) NVIDIA DXG A100. 

Akcelerátor NVIDIA A100, jenž se vyrábí v továrně TSMC, je postavený na 7 nm technologii a obsahuje přes 54 miliard tranzistorů. Moorův zákon, hovořící o zdvojnásobení počtu tranzistorů přibližně každé dva roky, tak v podstatě již od 70. let minulého století stále platí. Mezi hlavní technologické inovace nového čipu patří:

· Tensor jádra (3. generace) optimalizované pro HPC výpočty a AI,

· 40 GB rychlé HBM2 s propustností 1,6 TB/s, 40 MB L2 cache,

· Multi-Instance GPU (MIG) pro práci více uživatelů s jednou kartou,

· rychlejší NVLINK pro vzájemné propojení více karet (600 GB/s na kartu),

· PCIe gen4 sběrnice pro připojení k CPU a síťovým kartám (31,5 GB/s).

Vylepšení Tensor jader ve FP64 (double precission) výpočtech výrazně pomáhá výpočetnímu výkonu v tradičních HPC aplikacích a simulacích, zatímco podpora TF32 a BF16 akcelerují trénování i následné nasazení (inference) neuronových sítí. Pro práci s hlubokými neuronovými sítěmi představila NVIDIA podporu Fine grained structured sparsity. Díky ní dokáže jediná karta NVIDIA A100 zpracovat až 625 biliónů AI operací za jedinou sekundu!

K čemu je vlastně takový výkon dobrý? V posledních letech se výzkum v oblasti umělé inteligence soustředí do oblasti zpracování řeči a komunikace člověka s počítačem, tzv. Natural Language Processing (NLP). Neuronové sítě, které tyto úlohy řeší, obsahují miliardy parametrů a jejich zpracování je extrémně náročné na výpočetní výkon. A právě zde se nové akcelerátory skvěle uplatní. V některých typech výpočtů je NVIDIA A100 až dvacetkrát rychlejší než její předchůdce NVIDIA V100. Už nyní vidíme příklady reálného nasazení v praxi, ať už se to týká překladu cizích řečí v reálném čase, virtuálních asistentek nebo umělé inteligence generující texty (povídky, novinové články), které jsou k nerozeznání od textů napsaných člověkem.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Příklad konverzace s umělou inteligence v rámci prezentace Jensena Huanga

Příklad konverzace s umělou inteligence v rámci prezentace Jensena Huanga.

NVIDIA DGX A100 přestavuje konkrétní systém (superpočítač), který je osazený osmi akcelerátory NVIDIA A100. Jedná se o referenční architekturu systému s vyladěnými komponenty a výkonem 5 PetaFLOPS (5 biliard operací za sekundu) pro AI aplikace.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Systém NVIDIA DGX A100

Konfigurace NVIDIA DGX A100:

· 2× AMD Rome 7742 (64 jader, 2,25 GHz),

· 1 TB DDR4-3200 RAM,

· 8× Nvidia A100 GPU (celkem 320 GB),

· 8× Mellanox HDR InfiniBand (200 Gb/s),

· 1× Mellanox Ethernet 200 Gb/s dual-port,

· 2× 1,92 TB NVMe pro OS,

· 4× 3,84 TB NVMe pro data (15 TB),

· spotřeba 6,6 kW.

SW výbavu tvoří Nvidia software stack vyladěný pro AI aplikace. Hostitelským operačním systémem je Ubuntu Linux (plánuje se podpora RedHatu). V něm je nainstalována vrstva pro spouštění aplikačních kontejnerů (Docker). Jednotlivé aplikace se stahují z NVIDIA GPU Cloudu (NGC), což je portál s obsáhlou knihovnou HPC a AI aplikací, vývojářských frameworků a předtrénovaných modelů a skriptů. Z NGC je tak možné stáhnout populární AI frameworky TensorFlow, PyTorch, MXNet, RAPIDS, DeepStream nebo aplikace MatLab, NAMD, GROMACS, Paraview a mnohé další. NGC je volně dostupný na https://ngc.nvidia.com. Pro zákazníky, kteří si systém NVIDIA DGX A100 zakoupí, nabízí Nvidia podporu hardwaru i celého softwarového stacku, včetně aplikací dostupných v NGC. Zákazník tak neřeší, zda se problém týká hardwaru, operačního systému, ovladače, knihovny nebo AI frameworku, případně aplikací.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

NVIDIA DGX software stack

Bude zajímavé sledovat další vývoj v oblasti umělé inteligence a jak se v dalším rozvoji uplatní nová architektura NVIDIA Ampere. Určitým vodítkem může být právě prezentace Jensena Huanga, který patří k největším vizionářům dnešního IT světa. V letošním roce probíhala netradičně přímo z jeho kuchyně:

Svět umělé inteligence podle Nvidie

Prezentace Jensena Huanga k novým Nvidia produktům.

V České republice zastupuje Nvidii společnost M Computers.

Svět umělé inteligence podle Nvidie

„Získali jsme jako jediný partner ve střední a východní Evropě nejvyšší stupeň Nvidia partnerství ELITE. Nabízíme testování Nvidia produktů, konzultace včetně návrhu Nvidia řešení, projektové slevy a speciální cenové akce pro školy, vědecké instituce a AI start-upy. V České republice jsme dodali několik superpočítačů s NVIDIA technologiemi. Mezi naše nejvýznamnější dodávky určitě patří první superpočítač DGX-2 ve střední Evropě na IT4Innovations v Ostravě, RCI cluster na FEL ČVUT, AI superpočítač s pěti DGX-1 uzly na ČVUT CIIRC, nebo superpočítač na ÚOCHB,“ uvádí Kamila Jeřábková, NVIDIA produkt manažerka ve společnosti M Computers. „V letošním roce jsme pro představení nové NVIDIA Ampere architektury připravili sérii webinářů s tématy akcelerovaných výpočtů a novinek z GTC konference.“ Konají se v následujících termínech:

• 20. května 2020, 15:00: Úvod do akcelerovaných výpočtů

• 21. května 2020, 9:00: Novinky NVIDIA, architektura Tesla Ampere

• 27. května 2020, 15:00: Novinky NVIDIA, architektura Tesla Ampere (stejný obsah jako 21. května)

• 3. června 2020, 15:00: NVIDIA GPU Cloud (NGC) prakticky

Tyto webináře jsou zdarma, stačí se jen zaregistrovat na výše uvedených odkazech nebo na stránce https://www.mcomputers.cz/webinare.