Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spojení v extrémních podmínkách: Kdo ve válce opraví komunikační sítě?

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Zničená infrastruktura, výpadky proudu a teritorium pod kontrolou nepřítele – operátoři na Ukrajině se již druhým rokem snaží společně s dodavateli poskytovat navzdory otřesným okolnostem stabilní a spolehlivé připojení. Jaké slaví úspěchy?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Být neustále online nám v době všudypřítomného připojení přijde naprosto normální. Obyvatelé Ukrajiny však s loňským únorem o tuto samozřejmost přišli. Díky pečlivé práci zaměstnanců telekomunikací, kteří ve válečné zóně v extrémních podmínkách opravují poškozená zařízení, se však situace pomalu obrací k lepšímu. Současný stav stručně představil Vladyslav Ivanov z ukrajinské pobočky společnosti Huawei, který na konferenci Kam kráčí digitální sítě v Olomouci hovořil o zkušenostech technologické firmy při zajišťování provozu a bezpečnosti telekomunikačních sítí.

Obří výzva pro dodavatele i operátory

Na rozvoji digitálního prostředí a ekonomiky na Ukrajině se Huawei podílí již bezmála dvacet let. Nyní však poprvé čelí výzvám, které dramaticky a nepředvídatelně ohrožují chod telekomunikačních sítí. Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území došlo k narušení strategicky důležité telekomunikační infrastruktury, byla zničena značná část základnových stanic BTS, válečný konflikt ohrozil možnosti přepravy komponent a všeobecný strach a obavy vystřelily poptávku po telekomunikačních službách do závratných výšin. Všichni chtěli a stále chtějí vědět, zda-li jsou jejich příbuzní v pořádku. Huawei tak spolu s operátory musela vymyslet, jak co nejrychleji dodat spolehlivá, účinná a mnohdy i velmi nadstandardní řešení na ta správná místa a udržet sítě ve stavu, který umožní místním lidem vzájemné spojení.

Čekání na konflikt a vypínání světel

„S přípravami akčního plánu jsme začali společně s operátory už pár měsíců před vypuknutím války,“ vysvětlil Ivanov a popsal tíživou atmosféru plnou nejistot, se kterou se potýkalo celé odvětví. Jedním z prvních kroků bylo přemístění jádra sítě na západní Ukrajinu, kde se v případě střetu s Ruskem očekávaly vzhledem k blízkosti EU menší škody, a postupně následovaly další jako optimalizace sítě či řešení redundancí. Jedním z největších problémů do teď zůstávají výpadky proudu, které znemožňují hladké fungování sítí nezávisle na jejich stavu. Právě proto Huawei navíc poskytl státním úřadům a institucím přes tisíc kusů lithiových baterií, které zajistily elektrickou energii při výpadcích dodávek.

Huawei zřídila speciální podpůrnou jednotku složenou z více než tří stovek vývojářů, lokálních expertů i techniků na dálku, aby mohla 24 hodin denně monitorovat celou síť a pomáhat, kdekoliv to bylo možné. V průběhu jednoho roku se tento tým postaral o implementaci 1919 změn v síti, 15 610 updatů softwaru, vyřídil 440 poptávek technické pomoci na dálku a zajistil 827 dodávek náhradních dílů. „Co se dílů týče, poptávka stoupla v porovnání s předchozími lety čtyřikrát,“ uvedl Ivanov a dodal, že technici byli nasazováni například i na tak kuriózní akce, jako je vývoj softwaru pro deaktivaci LED osvětlení na BTS stanicích, které by se jinak mohly stát snadným cílem útoku. Společnost navíc v polních podmínkách dokázala během války posílit kapacitu a rozšířit dostupnost 4G sítě prostřednictvím 4500 BTS.

Náklaďák ve válečném prostoru a ochrana vládních dat

Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území 24. února 2022 vyskočil síťový provoz o 60 % a migrace lidí z východu do bezpečnějších lokalit velmi rychle proměnila profil celé sítě. Na Ukrajině se poprvé v historii země spojili operátoři a začali navzájem sdílet své sítě prostřednictvím národního roamingu tak, aby zlepšili dostupnost služeb v oblastech s výpadky proudu nebo omezením přenosu.

Na mnoha místech i přesto bylo nutné infrastrukturu ještě více posílit, konflikt ovšem výrazně zkomplikoval jakoukoliv dopravu a implementaci řešení. Využívané logistické trasy se staly nedostupnými – vyslat nákladní auto napříč válečnou zónou by bylo holé šílenství a tyto trasy musely projít výraznou proměnou, která je nezřídka mnohonásobně protáhla. Došlo také k dramatickému růstu cen. Přesto se Huawei podařilo posílit dodávky náhradních dílů a zboží a všechny doručit před očekávaným termínem.

Po vypuknutí války čelila Ukrajina obrovské vlně kybernetických útoků a bylo potřeba zabránit možnému zmocnění se citlivých vládních dat neoprávněnými subjekty. Na naléhavý požadavek jedné z organizací ukrajinské vlády Huawei připravila rychlé řešení formou nasazení mobilního datového centra s modulární architekturou, které bylo umístěné na bezpečném místě a připravené k okamžitému přemístění v případě možného rizika uzmutí datového centra agresorem. Architektura Dorado splňovala požadavky ukrajinské vlády na zrcadlení dat, schopnosti přenosu dat a jejich zabezpečení během války.

Sítě pro univerzity a lekce do budoucna

Pomoc je však potřeba také jinde než v datových centrech a lokalitách BTS. Ve spolupráci s Ministerstvem školství a vědy Ukrajiny vyvinula Huawei program pro duševní zdraví dětí a pomocí telefonní aplikace napomáhá digitální inkluzi. Firma také formou poskytnutí technického vybavení a zařízení vysokým školám, univerzitám a univerzitním kampusům pomohla s obnovou školních a univerzitních sítí, aby mohla výuka co nejlépe dále pokračovat. Zároveň zajistila mobilní Wi-Fi pokrytí v řadě univerzitních protibombových krytů.

Již druhým rokem trvající válečná situace s sebou pro operátory i dodavatele technologií nese řadu těžce vydobytých poučení – například jak je důležité i v běžném provozu myslet na kvalitní záložní napájení pro klíčové základnové stanice, na budování záložních logistických kanálů či správnou implementaci protokolů o bezpečnosti a zabezpečení sítě. Nemusí totiž hned jít o válečný konflikt, připravenost se hodí například i pro případ živelné katastrofy. „Lekcí do budoucna máme hodně,“ uzavřel Ivanov, snad je nebude nutné v dohledné době aplikovat.

  • Nejčtenější

Víte, jak spoří úspěšní Češi? Odpověď vás překvapí

18. dubna 2024

Komerční sdělení Úspory jsou základem finanční stability a zajištění do budoucna. Vytváříme si rezervy pro případ...

5 tipů, jak zútulnit obývací pokoj s minimálními náklady

22. dubna 2024

Komerční sdělení Pod pojmem útulný domov si každý z nás představí něco trochu jiného. Někdo má rád perfektně...

Sjednáním pojištění práce poradce nekončí, ale teprve začíná

24. dubna 2024

Komerční sdělení Kvalitní pojišťovací poradci se svými klienty mnohdy vytvářejí partnerství na celý život. Jejich...

Dopřejte svým očím pohodlí s biometrickými brýlovými čočkami

22. dubna 2024

Komerční sdělení Nosíte brýle a znáte podobné situace? Neustálé čištění, které snad nikdy není dokonalé, dešťové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hezká prsa i po dvou dětech a dlouhém rozhodování, JOY!

19. dubna 2024

Komerční sdělení Povídali jsme si se Šárkou, maminkou dvou dětí, která se po dlouhém váhání před rokem rozhodla pro...

Fotovoltaika je historicky nejlevnější

25. dubna 2024

Komerční sdělení Poslední měsíce přinesly řadu otazníků do světa fotovoltaických elektráren (FVE). Snížení dotací...

Když stres ochromuje naše zdraví, pomoci může magnézium

25. dubna 2024

Komerční sdělení Magnézium je minerál, který je mimořádně důležitý pro správné fungování našeho organismu v různých...

Zaostřeno na Karvinsko. Z čeho bude v budoucnosti těžit?

25. dubna 2024

Komerční sdělení Území pohornického Karvinska se po ukončení těžby uhlí připravuje na nové projekty. A nebude jich...

Za operou do Ostravy a zpět za hubičku Smetanovským vlakem

25. dubna 2024

Komerční sdělení Národní divadlo moravskoslezské zve na opery Bedřicha Smetany diváky na trase Praha – Olomouc –...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...