Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zdraží vám povinné ručení? Sedm tipů, jak můžete ušetřit

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Potřebujete sjednat povinné ručení, havarijní pojištění nebo se nevyznáte v připojištění? Jste zavaleni spoustou nabídek a nevíte, jakou pojišťovnu zvolit? Nebo smlouvy již léta automaticky prodlužujete a chcete zjistit, jestli byste jejich přenastavením mohli ušetřit?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Využijte možnosti jednoduše porovnat různé nabídky na online srovnávači, jako je například Top-Pojištění.cz. Součástí portálu, který srovnává povinná ručení nebo havarijní pojištění, jsou také praktické rady, které vám mohou poradit, jak uzavřít pojištění co nejvýhodněji pro vás či vaše blízké. Na sedm těch nejdůležitějších se můžete podívat teď hned.

1Zvažte, jak často budete používat vaše vozidlo

Před uzavřením povinného ručení nejprve promyslete, jak často budete vozidlo používat. Podle toho pak zvolte limit tzv. pojistného plnění. "Jedná se o částku, kterou za vás pojišťovna zaplatí v případě, že způsobíte nehodu," vysvětluje Ing. Tomáš Voharčík ze srovnávacího portálu www.top-pojisteni.cz.

Minimální výše je 35 milionů za škodu způsobenou na zdraví a 35 milionů za škodu na majetku. Do limitu se však započítávají nejen náklady na léčení, ale i ušlý zisk. Proto je dobré zvážit využití vyšších limitů. Nejčastěji se jedná o limity ve výši 50, 70 nebo 100 milionů za škodu na zdraví a na majetku.

2Jak dosáhnout co nejlevnějšího pojištění?

Jak u povinného ručení, tak u havarijního pojištění je hlavním atributem jízda bez nehod, což má přímý vliv na bonusy, které dokážou stlačit cenu až o 60 % dolů. "My třeba nyní máme akci, že klient dostane slevu 50 % na pojistném automaticky. Stačí, aby neboural a bylo mu nad 30 let nebo je podnikatel," dodává Voharčík.

Slevu dostane klient také za zvolenou roční frekvenci placení. Sleva je udělována také za tzv. propojištěnost, tzn., že klient si sjedná zároveň povinné ručení i havarijní pojištění, za což dostane obvykle 5 % slevu.

V neposlední řadě má na výši pojištění výrazný vliv sleva internetového srovnávače, protože velké firmy, jako je Top-Pojištění zprostředkovali stovky milionů pojistného a mají silnou vyjednávací pozici.

3Porovnejte nabídky dodatečných připojištění k povinnému ručení

Ne všechny pojišťovny nabízejí dodatečné produkty k povinnému ručení. Obvykle lze sjednat připojištění čelního skla a rozšířené asistenční služby. Pokud plánujete připojištění čelního skla, raději si ověřte v autorizovaném servisu, kolik by výměna skla stála, aby vám pojištění krylo celkové náklady a vy jste nemuseli později nic doplácet.

Samozřejmě si také můžete připojistit zavazadla, střet se zvěří nebo do svého povinného ručení zahrnout úrazové pojištění řidiče. Při sjednávání připojištění střetu se zvěří si ale dejte pozor a pečlivě si přečtěte smlouvu. Je totiž rozdíl, zda srazíte zvěř, nebo zvíře.

"Pokud potřebujete další informace, je možno nás kontaktovat na 841414141 a naši specialisté vám budou ve všem nápomocni," dodává Voharčík.

4Jaký rozsah by mělo mít havarijní pojištění

Prakticky všechny pojišťovny nabízejí havarijní pojištění, pojištění proti živelní události, odcizení či vandalismu. Jedná se o souhrn pojištění často nazývaný jako "All Risk". Pokud však z nějakého důvodu pro vás není některá z těchto složek důležitá (např. parkujete-li automobil v garáži a riziko odcizení je minimální) můžete se pojistit je na část rizik.

Nicméně na cenu havarijního pojištění má vliv především výše pojistné částky, kterou stanovuje aktuální tržní cena vozu. Důležitá je rovněž spoluúčast, tedy jakou měrou se v případě pojistné události budete podílet na škodě.  Běžně se klienti podílí 5 % na pojistném plnění, minimálně však 5 000 Kč.

Existují také spoluúčasti 10 % nebo 20 % i jiné. Na celkovou pojistnou částku mají kromě toho zásadní vliv i bonusy z havarijního pojištění, které je možné převést z předchozího pojištění.

5Ušetřete převedením bonusů z povinného ručení na havarijní pojištění

Tušili jste, že můžete výrazně ušetřit na havarijním pojištění, pokud použijete své bonusy z povinného ručení? Pojistné se zlevňuje v případě, že nebouráte a pojišťovna vás odmění za bezeškodní průběh.

Každý rok se jedná zpravidla o 5 %. Na povinném ručení tak můžete mít i 50% bonus (například za 96 bezeškodných měsíců) a tento bonus se vám přenese také na havarijní pojištění. Máte tedy 50 % slevu jak na povinném, tak havarijním pojištění.

Mnohdy proto za cenu jen o málo vyšší máte kompletně pojištěno vaše vozidlo. Jedním z mála portálů, které havarijní pojištění v takovém rozsahu nabízí, je Top-pojištění.cz.

6Nespoléhejte na to, že vás ČKP nebude pokutovat

Když zapomenete nebo záměrně neuzavřete povinné ručení, ozve se Česká kancelář pojistitelů a bude po Vás chtít zaplatit příspěvek za dobu, kdy vozidlo není pojištěno. Sazby jsou stanoveny dle zákona a podle kategorie vozidla se může jednat od 20 korun do 300 korun za den, tj. od 600 do 900 Kč měsíčně. Navíc lze uložit pokutu až do výše 40 000 Kč.

Zdaleka nejhorší je však situace, když se s takto nepojištěným vozidlem způsobí dopravní nehoda. Škoda, kterou řidič způsobí, pak pojišťovna po něm vymáhá, a to se jedná bez nějakého přehánění o desítky milionů korun.

7Prostudujte si podmínky, jak a kdy je možné vypovědět pojistnou smlouvu

Pojistnou smlouvu není možné vypovědět kdykoliv, způsoby jsou dány zákonem. Výpověď musí být písemná a opatřena vlastnoručním podpisem. Nejčastějším způsobem je výpověď ke konci pojistného období, která musí být podána nejpozději 6 týdnů před tzv. výročním dnem.

Další možností je výpověď do 2 měsíců od uzavření smlouvy bez udání důvodu. K ukončení smlouvy může dojít i v případě, že pojišťovna zdraží pojistku nebo se změní vlastník vozidla. Na www.top-pojisteni.cz naleznete všechny vzory výpovědí a další důležité tiskopisy.

Top-Pojištění.cz

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Zbavte se pomalých videí na internetu jednou pro vždy. Máme pro vás trik.
Zbavte se pomalých videí na internetu jednou pro vždy. Máme pro vás trik

Dokáží vás při sledování filmů a videí na internetu pořádně vytočit rozostřený obraz a neustálé zasekávání? Zbavte se tohoto problémů rychle a jednoduše....  celý článek

Erik Štefanovič, jednatel projektantsko-manažerské kanceláře DELTA...
Udržitelná výstavba jde ruku v ruce s hospodárností

Závěr měsíce září patří celosvětovému svátku trvale udržitelných budov. Jak taková udržitelná výstavba probíhá v praxi jsme se zeptali Erika Štefanoviče,...  celý článek

Vaše důležité elektronické dokumenty ochrání Bezpečné úložiště.
Jak uchovávat dokumenty elektronicky a opravdu bezpečně

Pořídit si zajištěný úložný prostor je snadné. Své důležité dokumenty budete mít uložené v elektronické podobě a přitom budou opravdu v bezpečí.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.