Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK má před sebou rok plný událostí. „83. koncertní sezóna bude vyvrcholením první etapy spolupráce s Pietari Inkinenem jako šéfdirigentem. Vyvrcholí rovněž tříletá umělecká rezidence José Cury,“ láká ředitel FOK Daniel Sobotka.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí. | foto: FOK

„Kromě umělecké autority, která je přínosná pro orchestr, velmi oceňuji i jejich osobní angažmá ve prospěch FOKu – u Pietari Inkinena je nejzřejmější u obsazení zahajovacího koncertu sezóny s Pinchasem Zukermanem, u závěrečného se Simonem O ́Neillem a u premiéry Rautavaarovy poslední dokončené kompozice Na počátku,“ prozradil Daniel Sobotka.

„U José Cury se zase promítá do programové nápaditosti šité na míru našemu publiku. Každá koncertní sezóna je ovšem filigránskou kombinací toho, co posluchači očekávají, a nových osobností, nápadů, objevů. Očekávaný je návrat Garricka Ohlssona, další mahlerovská dávka Jac van Steena, adventní koncerty s Hradišťanem a recitál Štefana Margity, vždy je u FOK vítaný Elli Jaffe, Tomáš Netopil, Kian Soltani, Martin Kasík, Ivan Ženatý, Lukáš Vondráček a další,“ dodává Daniel Sobotka.

„Objevem v 83. sezóně bude – česká premiéra, považte – Sibeliova Kullerva, projekce filmu Obchod na korze s živou hudbou, recitál Julie Fischer, houslové gala v režii Pavla Šporcla, který je nově i tváří edukativních programů FOK. Přehlédnout nelze ani zcela nový společný projekt s Divadlem Viola, cyklus Slovo a hudba,“ uzavírá Sobotka.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí.

Šéfdirigent Pietari Inkinen

Pietari Inkinena čeká s Pražskými symfoniky znovu 12 koncertů. V Praze bude dirigovat český, světový a finský repertoár, vystoupí s předními českými i zahraničními sólisty v čele se sólistou zahajovacích koncertů Pinchasem Zukermanem. „Těším se na spolupráci s českými i světovými sólisty, na všechny programy. Mimořádnou událostí bude česká premiéra chorální symfonie Kullervo, která připomene 100 let nezávislosti Finska. Skvělý bude jistě také závěrečný koncert se Simonem O’Neillem a Glagolskou mší,“ vyznal se Pietari Inkinen. FOK se pod jeho taktovkou znovu vrátí k Beethovenovi, Brahmsovi i Brucknerovi.

Rezidenční umělec José Cura

Častým hostem Pražských symfoniků bude José Cura, který se ve své poslední rezidenční sezóně znovu představí hned v několika rolích. Ve světové premiéře zazní jeho skladba Modus, zpívat bude latinsko-americké písně a dirigovat mimo jiné Musorgského Obrázky z výstavy či českou premiéru jediné symfonie polského autora Mieczysława Karłowicze. V 83. sezóně mu připadne také nelehká úloha orchestrátora. „Symfonická verze skladby Misa Criolla byla velkým snem mého krajana Ariela Ramíreze. Mluvili jsme o tom při jedné spolupráci a on mne tehdy vyzval, ať se jí ujmu. Nikdy na to nebyl čas, ale teď i na výzvu FOKu, jsem se do toho pustil. Doufám, že Ariel, který na nás bude shlížet shůry, bude spokojen,“ dodává José Cura.

Hlavní hostující dirigent Jac Van Steen

Pokračuje i angažmá holandského dirigenta Jac van Steenav roli hlavního hostujícího dirigenta. FOK s ním v listopadu uvede Devátou symfonii Gustava Mahlera. V dubnu pak bude řídit provedení Rachmaninovova Koncertu č. 3 v podání Lukáše Vondráčka a suitu z Prokofjevovy Popelky.

Premiéry

Kromě zmíněných děl zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v české premiéře teprve před rokem objevenou Pohřební píseň Igora Stravinského a poslední skladbu Einojuhani Rautavaary Na počátku, ve světové premiéře uved Koncert pro hoboj Jiřího Gemrota.

Abonentní cykly

Orchestrální i komorní cykly zůstávají zachovány. Novým cyklem, který se uskuteční ve spolupráci s Divadlem Viola a Literárními novinami, je řada čtyř hudebně-literárních večerů Slovo a hudba. V cyklu se představí plejáda předních hereckých osobností, které připomenou, jak dobře k sobě Hudba a Slovo pasují.

Mimořádné koncerty

Tradiční nabídku mimořádných koncertů (Valdštejnská zahrada, Koncert pro republiku, Vánoční koncerty v kostele sv. Šimona a Judy, Novoroční koncert, velikonoční provedení Stabat mater) doplní v 83. sezóně několik zajímavých novinek. V rámci zahájení oslav vzniku samostatného státu se bude 10. ledna ve Smetanově síni Obecního domu konat projekce filmu Obchod na korze za doprovodu živého orchestru. Na stejné místo zavítá 7. března v recitálu jedna z nejvýraznějších houslových virtuosek současnosti Julia Fischer. Další skvělí houslisté v čele s Pavlem Šporclem, Bohuslavem Matouškem či Josefem Špačkem pak vystoupí na koncertu u příležitosti 60. výročí Kocianovy houslové soutěže.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK čeká letos mnoho událostí.

Předprodej vstupenek

Předprodej abonentních i jednotlivých vstupenek bude zahájen v úterý 2. května 2017. Nákup je možné uskutečnit v pokladně FOK v Obecním domě nebo on-line.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pro nové generace

Práce s dětmi a mladými lidmi je vedle orchestrální a komorní hudby třetím pilířem činnosti Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Pod názvem „FOK pro nové generace“ se skrývají jak aktivity pro rodiny, tak edukativní pořady v kostele sv. Šimona a Judy pro školy, od mateřských po střední. Letos se do nich zapojí nové tváře, garantem edukativních pořadů se stává Pavel Šporcl, s hudbou stříbrného plátna děti seznámí Jan Kučera a Ondřej Brousek.

Partnerství 83. sezóny

Zřizovatelem FOK je hlavní město Praha, orchestr sídlí v Obecním domě. Akciová společnost Obecní dům zůstává Premium partnerem FOK. Klíčové partnerství má FOK také s vlastníkem kostela sv. Šimona a Judy Hospitálským řádem sv. Jana z Boha – Milosrdnými bratry. Koprodukčními partnery FOK jsou v 83. sezóně Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Divadlo Viola a Národní galerie v Praze. FOK udržuje partnerství se zastupitelskými úřady vybraných zemí, které poskytly záštitu některých koncertů. Pokračuje partnerství s Obchodním domem Kotva, který poskytuje zvýhodněné parkování pro návštěvníky koncertů FOK v Obecním domě. FOK bude znovu hostit adventní koncert pro UNICEF a koncert pro Akademii věd České republiky.

Více informací najdete na www.fok.cz.


Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou...

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Edsel Bronfman, hlavní hrdina románu Neobyčejná dobrodružství, se může snadno stát novým oblíbeným knižním hrdinou...

Najdete na iDNES.cz