Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svodiče přepětí od firmy Eaton nabízejí různá řešení k ochraně zařízení

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V důsledku přímých i vzdálených úderů blesků každoročně vznikají velmi závažné škody. Nejnáchylnější částí objektu je jeho elektrické a elektronické vybavení. I relativně slabé účinky vzdáleného úderu blesku často vedou ke zničení elektronických spotřebičů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svodiče přepětí od firmy Eaton. Zleva: UPS Protection Station / Protection Box | foto: EATON ČESKÁ REPUBLIKA

Opatření proti těmto škodám jsou principiálně velmi snadná, stačí použít tzv. svodiče přepětí. Uživatelé jsou ale mnohdy rozčarováni, když během bouřky zařízení se svodičem přepětí – typicky zásuvkový adaptér nebo UPS – nejenže neochrání připojený spotřebič, ale dokonce je i samo poničeno. Příčina je obvykle v mylném pochopení funkce a užití konkrétního výrobku.

Častou chybou je předpoklad, že svodiče přepětí ve zmíněném zásuvkovém adaptéru či UPS jsou schopny samy o sobě potlačit zavlečenou energii bleskového výboje. Ve zmíněných zařízeních jsou v podstatě výhradně používány svodiče přepětí třídy T3 (III, D). Ty jsou vhodné pouze ke snížení zbytkového přepětí na úroveň bezpečnou pro citlivou elektroniku, ale nejsou schopné odvést energii bleskového výboje. Je nutné, aby ke kompletní ochraně elektroinstalace před účinky blesku byly použity i svodiče třídy T1 (I, B) pro redukci hlavní části energie zavlečeného bleskového proudu a svodiče třídy T2 (II, C), které sníží přepětí na úroveň bezpečnou pro běžné instalační prvky (včetně např. svodičů třídy T3).

Svodiče přepětí třídy T1 a T2 jsou obvykle instalovány v rozváděčích, svodiče T3 (III, D) se naopak instalují co nejblíže chráněnému zařízení. Přestože firma Eaton nabízí kompletní sortiment svodičů přepětí pro ochranu elektroniky před účinky bleskových proudů, je pro běžné uživatele nejčastějším přístrojem svodič přepětí třídy T3 (III, D), který se používá pro koncovou ochranu citlivých elektronických spotřebičů.

Svodič přepětí T3 pro montáž na DIN lištu

Svodič přepětí T3 pro montáž na DIN lištu

Svodič přepětí T3 pro montáž na DIN lištu

Svodiče přepětí se v tomto případě instalují co nejblíže chráněnému zařízení. Jeden svodič přepětí lze přitom využít pro ochranu více zařízení, jelikož jeho ochrana je účinná do vzdálenosti asi 5 m (za místem instalace svodiče přepětí i před ním). 

Domovní zásuvka s přepěťovou ochranou T3

Domovní zásuvka s přepěťovou ochranou T3

V nabídce firmy Eaton lze nalézt různá řešení svodičů řady T3 (III, D). Jako příklad je možné uvést svodiče přepětí nové řady SPD T3, které jsou určeny pro montáž na lištu DIN a používají se k ochraně citlivých zařízení, která jsou součástí moderních rozváděčů. Dalším nabízeným svodičem jsou instalační zásuvky ze systému xComfort. Jde o zásuvky pro zapuštěnou montáž; zásuvka je vybavena bezpečnostními clonkami a kontrolkou pro signalizaci nefunkční přepěťové ochrany. Dalšími zařízeními vybavenými svodiči přepětí jsou zásuvkové moduly s přepěťovou ochrannou Protection Strip (čtyři a šest zásuvek) a Protection Box (jedna, pět a osm zásuvek. Kromě ochrany silové části nabízejí tato zařízení volitelně i ochranu telefonní a datové linky.

Protection Strip 6FR

Protection Strip 6FR

Poslední, již zmíněnou skupinou výrobků, které lze využít jako ochranu před přepětím, jsou záložní zdroje UPS. Tyto záložní zdroje nejenže jsou při výpadcích dodávky elektrické energie schopny připojené zařízení napájet, a tím uživateli umožňují bezpečně dokončit rozdělanou práci, ale zároveň se používají i jako ochrana koncových zařízení, neboť na jejich výstupu je svodič přepětí T3. Stejně jako Protection Strip a Protection Box nabízejí malé systémy UPS do 1 600 V•A (Protection Station, 3S, Ellipse ECO, 5E, 5S, Ellipse PRO) ochranu datových linek.

Svodiče přepětí jsou spolu s dalšími informacemi k nalezení na www.eaton.cz.

Kontakt:

EATON ČESKÁ REPUBLIKA

Komárovská 2406

Praha 9

www.eaton.cz

mail: elektrotechnikacz@eaton.com

tel.: 267 990 411


EATON ČESKÁ REPUBLIKA
Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Další z rubriky

Aukce European Arts nabídne vrcholný obraz Jindřicha Štyrského

UTONULÁ / ŠTYRSKÝ Jindřich

V neděli 19. listopadu 2017 jde do aukce společnosti European Arts vrcholný artificielistický obraz Jindřicha Štyrského...

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE.

16. ročník soutěže Stavba roku Karlovarského kraje zveřejnil své výsledky. Průmyslová hala WITTE získala čestné uznání...

V programu KB „Nastartujte se“ uspěl český výrobce reproduktorů

V programu KB „Nastartujte se“ uspěl český výrobce reproduktorů.

Společnost Boem Audio získala první místo v grantovém programu Komerční banky Nastartujte se.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.