Sviťte zdravě v souladu s přírodou, radí Hynek Medřický z Artemide

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Většina lidí nakupuje svítidla pro svoje domovy hlavně podle vzhledu. Málokdo si uvědomuje, že světlo zasahuje do našich životů tak významně, že může narušit přirozeně daný biorytmus.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

„Sviťte zdravě v souladu s přírodou,“ radí Hynek Medřický z Artemide

Svítidla bychom měli vybírat tak, aby všechny procesy v našem těle mohly probíhat podle původního přirozeného nastavení. Společnost Artemide přírodu nezapírá, naopak při svém řešení a nabídce svítidel jsou s ní v harmonii.

Modré světlo ovlivňuje náš život

Nabídka designových svítidel Artemide a z nich řešených světelných plánů domovů odpovídá nezpochybnitelnému vlivu světla na zdraví člověka. Příroda lidský organismus vybavila biologickými hodinami, které řídí životně důležité procesy v těle na základě pravidelného střídání světla a tmy. Aby přes den člověk mohl podávat co nejlepší výkon, musí přes noc odpočívat. Známé pravdy prokázaly vědecké výzkumy, ví se, že v pozadí stojí hormony. Spánek vyvolává a ovlivňuje melatonin, aktivitu a bdělost naopak stimuluje serotonin. A jejich tvorbu ovlivňuje právě světlo.

„Sviťte zdravě v souladu s přírodou,“ radí Hynek Medřický z Artemide

„Sviťte zdravě v souladu s přírodou,“ radí Hynek Medřický z Artemide

Ale jak vysvětluje Hynek Medřický ze společnosti Artemide ne celé barevné spektrum. "Bylo prokázáno, že tvorbu obou hormonů ovlivňuje jedna jeho barevná složka, konkrétně modré světlo o vlnové délce 446–477 nm,“ říká Medřický a dodává: "V průběhu dne dochází postupně k úbytku modré složky z denního světla, což brzdí tvorbu serotoninu a začíná s navečerem aktivovat vyměšování melatoninu. Lidský organismus se pozvolna připravuje na spánek. Používáme-li k prodloužení dne umělé světlo obsahující modrou barvu, tuto fázi oddalujeme a snižujeme si celkové množství melatoninu, což může způsobovat nespavost, ale i závažnější zdravotní problémy.“

Není světlo jako světlo

Artemide nabízí ojedinělý koncept osvětlení domova, který plně respektuje přirozené potřeby člověka. V jejich nabídkové paletě je na 350 různých svítidel Artemide a 85 unikátních svítidel Ingo Maurer. Všechna svítidla mají společnou nadčasovost, jsou moderní a vysoce funkční. Mohou váš interiér skutečně rozsvítit. A navíc světlem, které vás pohladí po těle i duši.

"Zdroje světla je třeba volit podle účelu jejich použití. Vhodným příkladem je koupelna. Ráno, když se potřebujeme co nejrychleji probrat a zlikvidovat poslední zbytky melatoninu v organismu (zejména v zimním období, kdy se vstává před rozedněním), můžeme použít bílé světlo např. ze zářivky nebo LED osvětlení. Naopak večer před spaním, kdy potřebujeme vyloučit modrou složku ze světla, měli bychom použít osvětlení s klasickou nebo halogenovou žárovkou vybavené stmívačem, pomocí něhož si podle potřeby snížíme světelný výkon. Stejné osvětlení bychom pak měli použít i v ložnici. Z praktického důvodu by se v ložnicích vůbec nemělo instalovat LED osvětlení s bílým světlem, jasné bílé světlo, které se co nejvíce přibližuje tomu dennímu, patří k pracovním činnostem,“ upřesňuje Hynek Medřický.

„Sviťte zdravě v souladu s přírodou,“ radí Hynek Medřický z Artemide

Podle jakých parametrů vybírat zdroje světla?

Důležitým faktorem při výběru vhodného zdroje pro práci nebo pro relaxaci je podíl modré složky v barevném spektru vyzařovaného světla. Z tohoto hlediska je rozhodujícím parametrem teplota chromatičnosti neboli barevná teplota (Kelvin – K), která charakterizuje zastoupení jednotlivých barevných složek v celém spektru viditelného světla.

Pro laika přílišná složitost? Pak si zapamatujme vyjádření "teplé“ (žluté až načervenalé) světlo s nízkým podílem modré složky nebo "studené“ (namodralé) světlo s vysokým podílem modré složky.
Barevná teplota denního světla se v průběhu dne mění od zhruba 1 800 K při východu slunce přes zhruba 6 000 K v poledne a opět klesá k 1800 K při západu slunce. Tímto jednoduchým
pravidlem bychom se měli řídit také při volbě vhodných zdrojů umělého světla podle jejich účelu.

Svítidla v prostorách pro relaxaci by měla být v rozsahu 2 000 – 2 500 K, v dětských hernách 3 000 K, do místností pro učení a práci je dobré pořídit světla s 4 000 K. Pro krátkodobé velmi intenzivní učení se doporučuje 5 000–6 000 K.

Druhým důležitým faktorem je index podání barev, který určuje věrnost barevného vjemu ze světelného zdroje v porovnání ve světle slunce.
Pro umělé osvětlení v interiérech bychom měli používat zdroje s co nejvyšší hodnotou indexu.

Chcete i vy svítit zdravě a navíc designově zajímavými svítidly? Pak navštivte Artemide showroom, Sázavská 32, Praha 2, kde si na ploše 286 m2 můžete prohlédnout ve dvou podlažích unikátní svítidla a poradit se s odborníky na vhodném řešení pro váš domov. 

Nové kurzy

Nově byly otevřeny kurzy, na nichž se dozvíte další zajímavé informace o tom, jak světlo působí na cyrkadiánní cykly a jak si zachovat silný časový systém Vašeho organismu.

Kurzy osvětlení probíhají jednou týdně od 18:00 a jejich termíny se dozvíte na www.design-light.cz/kurzy.html.

Autor:

Nejčtenější

Mountfield překvapuje: ve velkém se pustil do vánočních dekorací

Vánoční dekorace Mountfield.

Mountfield letos pojímá Vánoce ve velkém stylu. Připravil pro zákazníky ohromný výběr vánočních dekorací. Od LED...

Kupka, Toyen, Štyrský. Aukce roku umění v Mánesu

Toyen-Čedičové skály

V pražské výstavní síni Mánes se dne 28. října 2018 od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá...

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

S přicházejícím podzimem, kdy trávíme všichni mnohem více času uvnitř domova, vám přinášíme inspiraci pro zvelebení...

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Společnost RTINGS připravila už tři testy týkající se vypalování a retence obrazu.* Z výsledků jasně vyplynulo, že u...

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

O tom, že je půjčka od lidí levnější, už všichni vědí. Že mají peníze do pěti minut na účtu, si teprve lidé zvykají....

Další z rubriky

Odemykejte běžný zámek smartphonem!

Odemykejte běžný zámek smartphonem!

Lovit z kapsy nebo tašky klíče je nepříjemné, zvlášť když zrovna nesete těžký nákup a máte plné ruce, nebo když...

Jak prodat nemovitost s pomocí realitní kanceláře?

Jak prodat nemovitost s pomocí realitní kanceláře?

Chystáte se prodat svou nemovitost, ale nevíte si rady? Celý proces může být poměrně náročný, zejména v případě, že...

Pořiďte si kvalitní dřevěná eurookna a ušetříte za vytápění

Pořiďte si kvalitní dřevěná eurookna a ušetříte za vytápění

Právě je ideální doba začít přemýšlet o výměně oken a dveří, aby vám příští sezónu neunikalo drahocenné teplo. Kvalitní...

Najdete na iDNES.cz