Světlovody Solatube®: inteligentní zdroj přírodního světla

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Světlovody se staly nedílnou součástí stavebních úprav bytů či domů, kam není možné přivézt denní světlo do středových místností. Takto tmavé prostory nejsou dostatečně osvíceny a snižují náš pocit příjemného interiéru.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

1.Jak dlouhá je vlastně historie světlovodů?

Kořeny vzniku prvního světlovodu sahají až do roku 1980, kdy australský vynálezce a vizionář Steve Sutton vytvořil inovativní koncept umožňující převádět přírodní denní světlo z exteriéru do interiéru budov. Úkolem bylo zkonstruovat tubusový systém vycházející ze základních fyzikálních vlastností optiky, který by efektivně převedl maximální množství denního světla i na velké vzdálenosti s minimálními ztrátami. Sestrojil tak první prototyp světlovodu, který přijímá a převádí denní světlo a rozptyluje ho v interiéru. 

2.Na jakém principu světlovody fungují, z čeho se vyrábějí?

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

Světlovody fungují na fyzikálním principu  kdy dopadající přímé i nepřímé denní světlo je opticky usměrňováno nástřešní kopulí do světlovodu a dále pomocí vnitřní odrazivé vrstvy odráženo na stropní difuser kde se rozptýlí do interiéru místnosti.  Světlovody se diametrálně liší technicky i výkonově. Tubusy dělíme na pevné (tenkostěnný válcovaný hliník s odrazivou vrstvou) a měkké (odrazivá plocha a torso tubusu jsou vlnité). Světlovody s pevným torsem jsou obecně výkonnější, avšak i mezi nimi jsou stále obrovské výkonové rozdíly určené především vnitřní odrazivou vrstvou. Metalické odrazivé materiály nedosahují takové povrchové odrazivosti jako dnešní polymerické odrazivé plochy. Tyto odrazivé povrchy jsou nejzásadnějším rozdílem a faktorem ovlivňující výslednou výkonnost různých značek světlovodů.

3.Jaký je hlavní přínos instalace světlovodů v domě?

Hlavním přínosem světlovodu je variabilita možných technických řešení jak světlo přivézt do centrálních místností objektu kde nelze osadit klasické okno. Nesrovnatelně menším stavebním otvorem dokážeme dovést více světla než mnohem větším střešním oknem. Jako hlavní pozitivum je ekonomická úspora a také pohodlí pro obyvatele při osvícení přírodním světlem. Jako významné lze považovat i to, že zdroj světla je umístěn na stropě a tudíž neoslňuje.

4.Světlovody kondenzují ?

Nosným materiálem světlovodu je ve většině případů hliník, což je výborný tepelný vodič, který vede teplo a chlad ze střechy až do interiéru. Při hledání optimálního řešení pro snížení energetických ztrát trubice a zamezení vzniku kondenzátu nebylo zaizolování světlovodu, ale tzv. Cool tube hliník.

Tento technologicky upravený hliník je kompozitní materiál o více vrstvách, kde na vnitřní straně povrchu tvoří polymerická odrazivá vrstva Spectralight® Infinity vynikající tepelný izolant, čímž vytváří tzv. Cool tube efekt. Efekt, kdy vzduch uzavřený v tubusu tvoří v kombinaci s polymerickou vrstvou skutečný tepelný izolant vůči okolnímu prostředí, kterým trubice probíhá.

Výhodou světlovodného systému Solatube® a jeho technologie "Cool tube hliníku" je to, že tubusy s polymerickou odrazivou vrstvou není díky nižší tepelné vodivosti nutné v místech jejich vedení izolovat a na tubuse ani uvnitř něj nevznikne kondenzace. Pro bezchybné fungování tohoto efektu je rovněž nutné precizní uzavření systému stropním difuzerém a kopulí o daných tepelně-izolačních vlastnostech.

Světlovody Solatube® - inteligentní zdroj přírodního světla

Systémové řešení celé sestavy v podobě kompozitního materiálu s nižší tepelnou vodivostí a vysoká světelná odrazivost jsou klíčem pro to jak dosáhnout vynikajících tepelně-izolačních vlastností světlovodné trubice a zároveň zachovat vysoký světelný výkon. Kvalitní výrobci v oblasti světlovodů jsou schopni splňovat přísné certifikace LEED. 

5.Kde nachází světlovody největší uplatnění?

V minulosti bylo více odběratelů do rezidenčních objektů nebo pasivních domů, nicméně se zvyšující se cenou paliva a energií spotřebovávané na osvětlení je světlovod stále více užívaný k osvětlení skladových velkoplošných provozů. Snížení energetické náročnosti na minimum, komfortní denní osvětlení, pozitivní dopad na lidské zdraví a produktivitu práce. To vše láká uživatele rezidenčních i skladových prostor aby racionalizovali své provozní náklady a šli tak vstříc budoucnosti i svému obchodu. 

6.Závěrem , když se někdo rozhodne si takovýto světlovod pořídit co byste jako odborník doporučil ?

Jednoznačně je důležité porovnat veškeré vlastnosti jednotlivých komponentů světlovodu, zda jsou vhodné a přínosné pro efektivní způsob přenosu světla. Sledovat druhy použitých materiálů, jejich životnost a to vše poměřit na vahách kvality, výkonu a ceny.

Autor:

Nejčtenější

Co muže více potěší nežli lahev nejoceňovanější whisky na světě?

Co muže více potěší nežli lahev nejoceňovanější whisky na světě?

Nejedna žena před Vánocemi přemýšlí, čím by potěšila svůj mužský protějšek. Přeci jenom – rozzářené mužské oči u...

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Češi na internetu riskují a ztrácejí kontrolu nad svými online daty

Češi si na internetu se svými údaji počínají neopatrně, zjistili odborníci z Kaspersky Lab. Navíc skoro třetina rodičů...

Tato zima bude bez propadlých kanálů a výmolů

Tato zima bude bez propadlých kanálů a výmolů

Firma POKLOPSYSTEM s.r.o. přináší dobrou zprávu pro řidiče. V letošní zimě nemusí nikde být výmoly a propadlé nebo...

Jak na nejlepší řízky

Jak na nejlepší řízky

Štědrý den je den, kdy vrcholí všechny přípravy vánočních svátků. Dárky jsou koupené, zabalené, výzdoba je hotová,...

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Skutečně dokonalé domácí kino už není utopie

Sledování televize je pro většinu Čechů jedním z hlavních způsobů relaxace, a o Vánocích to platí dvojnásob. Jak...

Další z rubriky

S varnými deskami De Dietrich grilovací sezóna nikdy nekončí

S varnými deskami De Dietrich grilovací sezóna nikdy nekončí

Grilování s rodinou a přáteli patří mezi oblíbené letní aktivity, zejména v našich zeměpisných šířkách. Na grilu se...

Úžasné vánoční povlečení! Inspirujte se

Úžasné vánoční povlečení! Inspirujte se

Hledáte perfektní vánoční dárek? Nebo si jen chcete udělat radost něčím pěkným, příjemným a veselým, co bude dýchat...

Novinky v obkladech a dlažbách? Třeba design kovů či akvarelové barvy

Obklady a dlažby v přírodních barvách jsou v módě dlouhodobě.

Nejaktuálnější trendy v obkladech a dlažbách tradičně udává italský veletrh CERSAIE. Jaké žhavé novinky nejen pro...

Najdete na iDNES.cz