Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět knihy Praha 2010

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Šestnáctý ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy 2010 se blíží. Konat se bude v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti od 13. do 16. května. Čestným hostem letošního veletrhu bude Polsko, jež nabídne návštěvníkům to, co je aktuální a kvalitní na polské literární scéně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Program doprovodného literárního festivalu a další informace pro návštěvníky najdete na stránkách www.svetknihy.cz. | foto: SVĚT KNIHY

Součástí programu Polska budou setkání se spisovateli, autogramiády, diskuse, výstavy, pořady a dílny pro děti, zajímavé akce pořádané i mimo výstaviště.

V rámci polské ústřední knižní expozice budou vystavovat klíčová polská nakladatelství. Spolupořadateli polské účasti jsou Polský institut v Praze, Institut knihy v Krakově. Účast je zaštítěna ministrem kultury Polské republiky, který se osobně zúčastní slavnostního zahájení veletrhu.

návštěvy ze zahraničí

Aktuální mezinárodní skladba vystavovatelů a spolupracujících partnerů je z těchto zemí:

Belgie (Vlámsko, Valonsko-Brusel), Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Saudská Arábie, Slovenská republika, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, USA, Velká Británie

Na veletrhu přivítáme nositelku Nobelovy ceny za literaturu Wisławu Szymborskou, vynikající světoznámou autorku Dorotou Masłowskou, českým čtenářům již dobře známé Olgu Tokarzcuk, Andrzeje Sapkowskeho a Andrzeje Pilipiuka, spisovatele a scénáristu Wojciecha Kuczoka, autora detektivních příběhů Marka Krajewskeho, nekonvenčního autora Michała Witkowskeho a další spisovatele píšící beletrii, knihy pro děti, esejisty a publicisty, výtvarné umělce i herce. Kromě polských autorů na veletrh zavítají umělci z dalších 14 zemí světa.

Na programu dále spolupracují Evropská literární centra a organizace sdružené v rámci projektu EU Literature Across Frontiers, EUNIC – síť evropských kulturních center, Dům národnostních menšin, Katedra romistiky UK, Muzeum romské kultury, zahraniční kulturní zastoupení a ambasády v ČR.  

Témata doprovodného literárního festivalu jsou vybírána především s ohledem na atraktivitu a předpokládaný zájem široké veřejnosti a nabízejí programovou inspiraci vystavujícím nakladatelům:

  • Literatura a sbližování kultur — v roce, který UNESCO vyhlásilo "Mezinárodním rokem sbližování kultur", připravujeme pořady a programy věnované významné úloze literatury v rámci vzájemného poznávání rozličných kultur. V souvislosti s tématem proběhnou na veletrhu autorská setkání, debaty a knižní prezentace relevantní k otázkám jako je literární diaspora, kulturní a jazyková identita, úloha překladové literatury a její propagace. Literární díla jsou jedním z významných prostředků přenosu "informace" o kultuře, historii a současném životě dané společnosti a její charakteristice.
  • Rosteme s knihou — téma, jež pravidelně doprovází literární program veletrhu, v roce 2010 zvýrazní ve větším měřítku tvorbu pro děti a mládež. Součástí programu bude pavilon s názvem Svět knihy dětem, kde bude probíhat řada pořadů jako literární soutěže, setkání se spisovateli a ilustrátory, dílny, výstavy ilustrací a knih, multimediální prezentace. Součástí prostoru bude i knihovna s mezinárodní dětskou literaturou. Odborný program věnovaný této problematice nabídne setkání s lidmi, kteří se zabývají podporou četby v jednotlivých zemích, na veletrhu představíme mezinárodní projekt EU Read, jehož členem je i kampaň Rosteme s knihou. Poprvé proběhne na veletrhu předkolo plánované celonárodní soutěže Souboj čtenářů, jež je inspirována mezinárodní soutěží základních škol ve frankofonních zemích tzv. Bitvou knih. Velmi zajímavá bude výstava knih oceněných prestižní mezinárodní Cenou Ragazzi od roku 2000 zapůjčená z italské Bologne a ze Švédska získané knihy oceněné Cenou Astrid Lindgrenové.
  • Svět knihy ve filmu 8. – 16. 5.
    Filmová přehlídka představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. Počátek projektu je datován týden před veletrhem, partnerem pořadatele je kino Atlas a Ponrepo, filmy jsou promítány i přímo na veletrhu. Dramaturgie programu je připravována ve spolupráci s Národním filmovým archivem a společností Studio Fáma 92.
  • Svět knihy na jevišti 13. 4. – 13. 5.
    Přehlídka současných divadelních představení v repertoárech divadel České republiky inspirovaných vybranou tématikou.

Program doprovodného literárního festivalu a další informace pro návštěvníky najdete na stránkách www.svetknihy.cz.

SVĚT KNIHY PRAHA 2010 logo

 
Autor:
Témata: Nobelova cena

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?
Brno ovládla výstava Kmeny 90. Jak se žilo v devadesátkách?

Politický převrat v listopadu 1989 nastartoval dramatické změny a lidem se celý život obrátil vzhůru nohama. Jak toto období prožívala městská mládež,sleduje...  celý článek

Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem
Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem

Před dvěma lety nově otevřený e-shop Českého rozhlasu poprvé nabídl zájemcům a posluchačům vybrané tituly mluveného slova. Nenechte si ani vy ujít audioknížky...  celý článek

Divadlo SemTamFór přineslo to nejlepší ze zájezdů i do Prahy
Divadlo SemTamFór přineslo to nejlepší ze zájezdů i do Prahy

Divadlo SemTamFór je v Praze již dva měsíce. Jak se divadlu v hlavním městě daří a co plánují na příští rok, nám sdělil principál nového pražského divadla...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.