Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svět knihy již po sedmnácté. Tentokrát ve znamení arabské literatury

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Letošní, již 17. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, od 12. do 15. května, bude mimořádně zajímavý - i s ohledem na současný politický vývoj, neboť se na něm představí arabská literatura v čele s čestným hostem Královstvím Saúdské Arábie.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Svět knihy, s.r.o. - Arabská literatura | foto: Svět knihy, s.r.o.

Účast Saúdské Arábie jako čestného hosta na veletrhu Svět knihy Praha se připravuje Ministerstvo vysokoškolského vzdělávání (MOHE) v Rijádu, které dostalo za úkol naplánovat a zajistit jak stánek, kde bude k vidění hlavně arabská literatura, tak doprovodný program týkající se prezentace země.

Ministerstvo tedy zodpovídá prostřednictvím svých úřadů v zahraničí za vědecké a kulturní aktivity, jako jsou přednášky, semináře a literární akce. MOHE obvykle vybírá odborníky, spisovatele, filozofy, autory a profesory pro účast na jednotlivých akcích.

Knihy, které se v květnu vystaví v saúdském stánku na veletrhu Svět knihy Praha, byly vybírány tak, aby prezentovaly co nejširší oborové zaměření, počínaje odbornou literaturou, až po digitální knihy a literaturu pro děti. Saúdskou delegaci budou tvořit zástupci z Ministerstva kultury a informací, Knihovny krále Abdul Azize, z úřadu Nejvyššího zmocněnce pro turistiku a památky, Národní knihovny krále Fahda a řady saúdských univerzit.

Svět knihy, s.r.o. obr. 2

Ve společných diskuzích pak mezinárodní odborníci budou řešit témata jako islámská civilizace, orientalistika či vývoj literárních hnutí v Saúdské Arábii a České republice.

Pro návštěvníky, které okouzlila arabská literatura, bude na veletrhu Svět knihy Praha také možnost v rámci širší kulturní prezentace země seznámit se s tradičním arabským folklórem, saúdským sochařstvím a kaligrafií ve speciálním stanu, který vyroste před Průmyslovým palácem.

Arabská literatura jako hlavní téma knižního veletrhu v Praze

Jako hosté hlavního tématu veletrhu, kterým je arabská literatura, přijedou do Prahy autoři a další osobnosti například z Egypta, Tuniska, Libanonu.

Ve spolupráci s partnerskou organizací Literature Across Frontiers a za odborné pomoci pracovníků Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK, Společnosti česko-arabské a nakladatelství Dar-Ibn-Rushd se podařilo na veletrh Svět knihy Praha pozvat řadu významných jmen, jako jsou Abdelkader Benali (Maroko-Nizozemí), Hasan Balásim (Irák-Finsko), Mansúra ´Izz ad-Dín (Egypt), Tahar Ben Jelloun (Maroko-Francie), Hassúna al-Musbáhí (Tunisko), Magdí aš-Šáfi´í (autor populárních komiksů, Egypt), Fátima Šaraf ad-Dín (Libanon-Belgie).

Dále přijíždí delegace arabských nakladatelů a odborných návštěvníků např. Šaríf Bakr (Al Arabi Publishers, Egpyt), Neil Hewison (American University Cairo Press, Egypt), Nahla Hannú (portál arabských autorek, Egypt), Ahmen Ibráhím (Spinx Agency, Egypt). Důležitou návštěvu pro českou literaturu a nakladatele představuje pan Chálid al-Biltagí, profesor českého jazyka na univerzitě Al Alsun v Káhiře.

Svět knihy, s.r.o. obr. 4

Můžeme se těšit na pořady pro Evropany mnohdy exotických témat jako o světě moderní arabské literatury, o současné tuniské poezii, vzniku a rozvoji arabského dramatu a divadla, o kouzlu arabské kaligrafie či vývoji arabské dětské literatury.

Arabský program, jehož hlavním tématem bude arabská literatura, připravený pro veletrh Svět knihy Praha jistě zaujme jak svou šíří, tak zdrojem informací, jež se běžně nemáme šanci dozvědět.

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

LadyPraga – láska na první notu

LadyPraga – láska na první notu.

Praha, 27. října 2017 – Popová formace s přesahy do několika hudebních stylů, výrazný a jistý vokální projev zpěvačky...

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.

V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a...

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Edsel Bronfman, hlavní hrdina románu Neobyčejná dobrodružství, se může snadno stát novým oblíbeným knižním hrdinou...

Najdete na iDNES.cz