Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švandovo divadlo ovládne Misantrop, komedie o lásce a přizpůsobivosti

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Talentovaný slovenský režisér Lukáš Brutovský nastudoval pro Švandovo divadlo veršovanou komedii o lásce, pohrdání a přizpůsobivosti – Misantrop od Molièra. Těšit se můžete na výborné obsazení, jak je na smíchovské scéně zvykem, i na překvapivou současnou interpretaci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Švandovo divadlo ovládne Misantrop, komedie o lásce a přizpůsobivosti. Filip Čapka, Eva Josefíková | foto: Ivo Dvořák

V sobotu 30. května ve Velkém sále Švandova divadla proběhne premiéra komedie s hořkým jádrem Misantrop, která patří mezi nejznámější a nejvýznamnější díla francouzského spisovatele vystupujícího pod pseudonymem Molière. Napsal ji v roce 1666, když mu král Ludvík XIV. zmařil uvádění předchozích dvou her, Tartuffe a Don Juan.

„Misantropem navazujeme na Hamleta, kterého u nás v roce 2013 zdařile inscenoval Daniel Špinar, a zároveň jím pokračujeme v dramaturgické linii nesoucí název Příběh muže/Příběh světa,“ říká umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár. V příští sezóně na ni hodlá smíchovská scéna navázat hrou Baal, divadelní prvotinou Bertolta Brechta, a posléze i Shakespearovým Králem Learem.

Nadčasové téma, které bude vždy aktuální

V téměř 350 let staré komedii Misantrop popsal autor své vlastní dilema, které je aktuální i v současnosti. Zda má nadále zůstat v centru únavných intrik a přetvářky, ovšem se slušným postavením a po boku milované ženy, nebo všechnu světskou slávu opustit a odejít do ústraní. Hlavní postava Alcest patří k vysoké společnosti královského dvora, kde se má skutečně dobře, ale nedokáže přehlížet zdejší pokrytectví, neupřímnost, závist a nevěry.

Režisér Lukáš Brutovský s Mirem Dachem, spoluautorem úpravy Molièrova textu, pojali hru o idealistovi, který se ostře a občas i dost nepříjemně vymezuje vůči společenskému pokrytectví, jako ryze současný příběh. Oprostili hru od prostředí královského dvora, zásadní témata, motivy a veršovanou strukturu psanou v alexandrínu však zachovali. Prvotřídní překlad Vladimíra Mikeše se místy přibližuje hovorové češtině, a přitom důsledně pracuje s jemnými významy slov.

Bohdana Pavlíková a Eva Josefíková  ve Švandově divadle/ foto: Ivo Dvořák

Bohdana Pavlíková, Eva Josefíková / foto: Ivo Dvořák

Misantrop vystihuje i složitý vztah muže a ženy

Režiséra Lukáše Brutovského, jehož inscenace Maryša v brněnském HaDivadle byla nedávno v anketě Divadelních novin vyhlášena jako nejlepší inscenace roku, zaujalo na Molièrově textu mimo jiné i brilantní vylíčení složitého vztahu muže a ženy, který se ve světě „high society“ hroutí pod tlakem intrik a vyčerpávající soutěže o dokonalou image.

„Někdy jen těžko najdeme hranici mezi Alcestovým upřímným rozčarováním nad stavem společnosti a jeho rolí, kterou musí hrát před ostatními stůj co stůj až do konce,“ upozorňuje režisér na zajímavý moment, kdy se i Alcest coby nejpřísnější strážce pravdy a upřímnosti, zamotávádo osidel cizích očekávání a vlastních póz.

Filip Čapka, Eva Josefíková / foto: Ivo Dvořák

Filip Čapka, Eva Josefíková / foto: Ivo Dvořák

Švandovo divadlo plné hvězd

V roli Alcesta zazáří stálice smíchovského souboru Filip Čapka a do role krásné, bystré, ale i pletichářské Celimeny obsadil režisér hostující vycházející hvězdu Evu Josefíkovou. Alcestova přítele a přemýšlivého rádce Filinta hraje David Punčochář. Silné herecké obsazení doplňuje Martina Krátká (Elianta, sestřenice Celimeny) a Bohdana Pavlíková (Arsinoe, přítelkyně Celimeny). Trojici Celimeniných obdivovatelů a přátel ztvární Marek Pospíchal (Oront), Tomáš Červinek (Akast) a Michal Sedláček (Klitandr), jejího sluhu Baska hraje Jiří Weiner.

„Záměrem našeho pojetí je zobrazit vykloubenost společnosti. Každý říká něco jiného, než si myslí. Jedna skupinka pomlouvá druhou skupinku a potom jeden člověk přejde jinam - a pomlouvá zase ty ostatní. Tohle dneska funguje bezvýhradně, a nejen v politice… I scéna a kostýmy tomu odpovídají, a já říkám, že je to představení punkové,“ říká Filip Čapka.

„Celimeně rozumím v její touze po společnosti, potřebě bavit ostatní a být jimi bavena. Užívá si zájem o svou osobu, komu by to nebylo příjemné? Zároveň ale v určité přízni zachází dál, než bych šla já,“ prozradila Eva Josefíková.

Eva Josefíková, Tomáš Červinek, Michal Sedláček / foto: Ivo Dvořák

Tomáš Červinek, Eva Josefíková, Michal Sedláček / foto: Ivo Dvořák

Více informací o inscenaci Misantrop najdete na internetových stránkách Švandova divadla http://www.svandovodivadlo.cz/inscenace/303/misantrop.

 

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Další z rubriky

Kytarista Luboš Andršt oslaví sedmdesátku koncertem s mnoha hosty

Luboš Andršt

Skladatel, pedagog a nejuznávanější český jazzový a bluesový kytarista Luboš Andršt oslaví své 70. narozeniny 26. září...

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.

V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a...

Najdete na iDNES.cz