Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švandovo divadlo ovládne Misantrop, komedie o lásce a přizpůsobivosti

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00
Talentovaný slovenský režisér Lukáš Brutovský nastudoval pro Švandovo divadlo veršovanou komedii o lásce, pohrdání a přizpůsobivosti – Misantrop od Molièra. Těšit se můžete na výborné obsazení, jak je na smíchovské scéně zvykem, i na překvapivou současnou interpretaci.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Švandovo divadlo ovládne Misantrop, komedie o lásce a přizpůsobivosti. Filip Čapka, Eva Josefíková | foto: Ivo Dvořák

V sobotu 30. května ve Velkém sále Švandova divadla proběhne premiéra komedie s hořkým jádrem Misantrop, která patří mezi nejznámější a nejvýznamnější díla francouzského spisovatele vystupujícího pod pseudonymem Molière. Napsal ji v roce 1666, když mu král Ludvík XIV. zmařil uvádění předchozích dvou her, Tartuffe a Don Juan.

„Misantropem navazujeme na Hamleta, kterého u nás v roce 2013 zdařile inscenoval Daniel Špinar, a zároveň jím pokračujeme v dramaturgické linii nesoucí název Příběh muže/Příběh světa,“ říká umělecký šéf Švandova divadla Dodo Gombár. V příští sezóně na ni hodlá smíchovská scéna navázat hrou Baal, divadelní prvotinou Bertolta Brechta, a posléze i Shakespearovým Králem Learem.

Nadčasové téma, které bude vždy aktuální

V téměř 350 let staré komedii Misantrop popsal autor své vlastní dilema, které je aktuální i v současnosti. Zda má nadále zůstat v centru únavných intrik a přetvářky, ovšem se slušným postavením a po boku milované ženy, nebo všechnu světskou slávu opustit a odejít do ústraní. Hlavní postava Alcest patří k vysoké společnosti královského dvora, kde se má skutečně dobře, ale nedokáže přehlížet zdejší pokrytectví, neupřímnost, závist a nevěry.

Režisér Lukáš Brutovský s Mirem Dachem, spoluautorem úpravy Molièrova textu, pojali hru o idealistovi, který se ostře a občas i dost nepříjemně vymezuje vůči společenskému pokrytectví, jako ryze současný příběh. Oprostili hru od prostředí královského dvora, zásadní témata, motivy a veršovanou strukturu psanou v alexandrínu však zachovali. Prvotřídní překlad Vladimíra Mikeše se místy přibližuje hovorové češtině, a přitom důsledně pracuje s jemnými významy slov.

Bohdana Pavlíková a Eva Josefíková  ve Švandově divadle/ foto: Ivo Dvořák

Bohdana Pavlíková, Eva Josefíková / foto: Ivo Dvořák

Misantrop vystihuje i složitý vztah muže a ženy

Režiséra Lukáše Brutovského, jehož inscenace Maryša v brněnském HaDivadle byla nedávno v anketě Divadelních novin vyhlášena jako nejlepší inscenace roku, zaujalo na Molièrově textu mimo jiné i brilantní vylíčení složitého vztahu muže a ženy, který se ve světě „high society“ hroutí pod tlakem intrik a vyčerpávající soutěže o dokonalou image.

„Někdy jen těžko najdeme hranici mezi Alcestovým upřímným rozčarováním nad stavem společnosti a jeho rolí, kterou musí hrát před ostatními stůj co stůj až do konce,“ upozorňuje režisér na zajímavý moment, kdy se i Alcest coby nejpřísnější strážce pravdy a upřímnosti, zamotávádo osidel cizích očekávání a vlastních póz.

Filip Čapka, Eva Josefíková / foto: Ivo Dvořák

Filip Čapka, Eva Josefíková / foto: Ivo Dvořák

Švandovo divadlo plné hvězd

V roli Alcesta zazáří stálice smíchovského souboru Filip Čapka a do role krásné, bystré, ale i pletichářské Celimeny obsadil režisér hostující vycházející hvězdu Evu Josefíkovou. Alcestova přítele a přemýšlivého rádce Filinta hraje David Punčochář. Silné herecké obsazení doplňuje Martina Krátká (Elianta, sestřenice Celimeny) a Bohdana Pavlíková (Arsinoe, přítelkyně Celimeny). Trojici Celimeniných obdivovatelů a přátel ztvární Marek Pospíchal (Oront), Tomáš Červinek (Akast) a Michal Sedláček (Klitandr), jejího sluhu Baska hraje Jiří Weiner.

„Záměrem našeho pojetí je zobrazit vykloubenost společnosti. Každý říká něco jiného, než si myslí. Jedna skupinka pomlouvá druhou skupinku a potom jeden člověk přejde jinam - a pomlouvá zase ty ostatní. Tohle dneska funguje bezvýhradně, a nejen v politice… I scéna a kostýmy tomu odpovídají, a já říkám, že je to představení punkové,“ říká Filip Čapka.

„Celimeně rozumím v její touze po společnosti, potřebě bavit ostatní a být jimi bavena. Užívá si zájem o svou osobu, komu by to nebylo příjemné? Zároveň ale v určité přízni zachází dál, než bych šla já,“ prozradila Eva Josefíková.

Eva Josefíková, Tomáš Červinek, Michal Sedláček / foto: Ivo Dvořák

Tomáš Červinek, Eva Josefíková, Michal Sedláček / foto: Ivo Dvořák

Více informací o inscenaci Misantrop najdete na internetových stránkách Švandova divadla http://www.svandovodivadlo.cz/inscenace/303/misantrop.

 

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Dirigent Chuhei Iwasaki povede i říjnový koncert filmové hudby v Rudolfinu.
Pražské Rudolfinum představí melodie nejslavnějších SCI-FI filmů

Filmová hudba rozezní 14. října 2017 pražské Rudolfinum. Nabitý program přinese divákům hudbu z nejslavnějších sci-fi filmů. Známá díla světových skladatelů,...  celý článek

GAP vernisáž Roman Brichcín
Jazz jako inspirace pro obrazy Romana Brichcína

Galerie ART Praha vystavuje až do 16. října výběr obrazů Romana Brichcína. V prostorách na Staroměstském náměstí využil autor expozice téměř každého volného...  celý článek

Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem
Audioknížky z Radiotéky potěší každého, třeba i pod stromečkem

Před dvěma lety nově otevřený e-shop Českého rozhlasu poprvé nabídl zájemcům a posluchačům vybrané tituly mluveného slova. Nenechte si ani vy ujít audioknížky...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.