Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studium na vysoké škole: co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Řekněte mi, co se lidem nejvíc vyplatí? Tak zněla první otázka mladého krále rybářovi a mlynáři, když chtěl rozsoudit jejich spor v pohádce Jana Wericha Královna Koloběžka První. V následujícím článku se budeme ptát, jaké studium VŠ se lidem vyplatí studovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat? | foto: Petra Hajská, VŠCHT Praha

"Řekněte mi, jaké studium VŠ se lidem vyplatí nejvíce?", tak se možná ptá mnohý nastávající maturant nebo již dřívější absolvent střední školy a za dobrou radu by možná i upsal duši čertu.

Ten, kdo nemá silně a jednoznačně vyhraněný zájem o určitý obor a je ochoten i schopen studovat vcelku cokoli, se při volbě vysoké školy a studijního oboru nachází v nelehké situaci.

Studijní nabídka veřejných, státních a soukromých vysokých škol, kterých je v naší zemi dohromady několik desítek, je tak pestrá a pro nepoučené i nepřehledná, že odpovědět si na výše položenou otázku není vůbec triviální záležitostí. Záleží i na tom, co si kdo představuje za slovy „vyplatí se mi“.

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Pro toho, kdo si za nimi představuje především vysoký výdělek po absolvování studia, je volba oboru studia vcelku jasná, protože obory s vysokými výdělky absolventů jsou veřejnosti a tedy i zájemcům o studium na vysoké škole dobře známy.

Musí se samozřejmě smířit s tím, že naděje na úspěch v přijímacím řízení je nízká až nepatrná, protože kapacita těchto oborů je limitována a konkurence ostrá, i s tím, že takové studium VŠ není lehké.

Zkuste si položit i otázku: Jaké studium VŠ se lidem nevyplatí?

Ostatní, kteří ale za slovy "vyplatí se mi" vidí spíše otázku naplnění a uspokojení svých vnitřních potřeb, ambicí, možností a očekávání, kteří volbu oboru studia nevidí vůbec jako snadnou, si problém zjednoduší, když položenou otázku otočí: "Jaké studium VŠ se lidem nevyplatí?".

Nevyplatí se studovat obory, které nabízí vysoký počet škol, protože početně zastoupené obory produkují vysoký počet absolventů a konkurence na trhu práce je nemilosrdná. Jedná se především o mnohé humanitní a společensko-vědní obory, jejichž popularita je neúměrná jejich možnostem.

Nevyplatí se studovat obory, které na studenty nekladou nejvyšší nároky, protože pak si student neosvojí pracovní návyky - vytrvalost, soustavnost, schopnost pracovat pod tlakem a další, které současní zaměstnavatelé vyžadují. Kdo se nenaučí tvrdě pracovat již jako student, těžko se to doučuje v životě.

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Vyplatí se studium VŠ s technickým a přírodovědným oborem

Nevyplatí se studovat obory bez jasné budoucnosti, bez zřetelných perspektiv. Nemůže být horší počátek životní cesty, než ustoupit od nároků na sebe sama, vyhnout se výzvám a nárokům, nemůže být horšího pocitu pro absolventa vysoké školy, než cítit rozpaky nad svojí studijní minulostí.

Co se vyplatí, to je studium VŠ s technickým a přírodovědným oborem, nebo s kombinací těchto oborů, jak je ve svých studijních programech jedinečně nabízí VŠCHT Praha, jejíž absolventi nemají problémy s nezaměstnaností a mají nadprůměrné příjmy.

Již z antických dob je znám výrok "Sine labore nihil est felix" (Bez práce není žádného štěstí). I toho by si měl být vědom ten, kdo se rozhoduje o svém studijním oboru, tedy ten, kdo volí, určuje a zakotvuje svoji budoucí životní cestu, svůj pocit životního naplnění.

Rádi byste se dozvěděli, co se lidem nejvíc vyplatí studovat při studium VŠ ? Více informací naleznete na stránkách www.vscht.cz.

Autor: Prof. Ing. Pavel Hasal, CSc, prorektor VŠCHT Praha

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Jak topit klimatizací? Ušetříte peníze i životní prostředí

Jak topit klimatizací? Ušetříte peníze i životní prostředí

Právě teď je nejlepší doba pro pořízení klimatizace. Zní vám to nesmyslně? Zima je ale často obdobím slev a ppředevším...

Remek očekával, že bude mít české následovníky

Remek očekával, že bude mít české následovníky

První československý kosmonaut Vladimír Remek, od jehož startu uplynulo 2. března přesně 40 let, předpokládal, že dříve...

Najdete na iDNES.cz