Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studium na vysoké škole: co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Řekněte mi, co se lidem nejvíc vyplatí? Tak zněla první otázka mladého krále rybářovi a mlynáři, když chtěl rozsoudit jejich spor v pohádce Jana Wericha Královna Koloběžka První. V následujícím článku se budeme ptát, jaké studium VŠ se lidem vyplatí studovat.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat? | foto: Petra Hajská, VŠCHT Praha

"Řekněte mi, jaké studium VŠ se lidem vyplatí nejvíce?", tak se možná ptá mnohý nastávající maturant nebo již dřívější absolvent střední školy a za dobrou radu by možná i upsal duši čertu.

Ten, kdo nemá silně a jednoznačně vyhraněný zájem o určitý obor a je ochoten i schopen studovat vcelku cokoli, se při volbě vysoké školy a studijního oboru nachází v nelehké situaci.

Studijní nabídka veřejných, státních a soukromých vysokých škol, kterých je v naší zemi dohromady několik desítek, je tak pestrá a pro nepoučené i nepřehledná, že odpovědět si na výše položenou otázku není vůbec triviální záležitostí. Záleží i na tom, co si kdo představuje za slovy „vyplatí se mi“.

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Pro toho, kdo si za nimi představuje především vysoký výdělek po absolvování studia, je volba oboru studia vcelku jasná, protože obory s vysokými výdělky absolventů jsou veřejnosti a tedy i zájemcům o studium na vysoké škole dobře známy.

Musí se samozřejmě smířit s tím, že naděje na úspěch v přijímacím řízení je nízká až nepatrná, protože kapacita těchto oborů je limitována a konkurence ostrá, i s tím, že takové studium VŠ není lehké.

Zkuste si položit i otázku: Jaké studium VŠ se lidem nevyplatí?

Ostatní, kteří ale za slovy "vyplatí se mi" vidí spíše otázku naplnění a uspokojení svých vnitřních potřeb, ambicí, možností a očekávání, kteří volbu oboru studia nevidí vůbec jako snadnou, si problém zjednoduší, když položenou otázku otočí: "Jaké studium VŠ se lidem nevyplatí?".

Nevyplatí se studovat obory, které nabízí vysoký počet škol, protože početně zastoupené obory produkují vysoký počet absolventů a konkurence na trhu práce je nemilosrdná. Jedná se především o mnohé humanitní a společensko-vědní obory, jejichž popularita je neúměrná jejich možnostem.

Nevyplatí se studovat obory, které na studenty nekladou nejvyšší nároky, protože pak si student neosvojí pracovní návyky - vytrvalost, soustavnost, schopnost pracovat pod tlakem a další, které současní zaměstnavatelé vyžadují. Kdo se nenaučí tvrdě pracovat již jako student, těžko se to doučuje v životě.

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Studium VŠ - Co se lidem nejvíc vyplatí studovat?

Vyplatí se studium VŠ s technickým a přírodovědným oborem

Nevyplatí se studovat obory bez jasné budoucnosti, bez zřetelných perspektiv. Nemůže být horší počátek životní cesty, než ustoupit od nároků na sebe sama, vyhnout se výzvám a nárokům, nemůže být horšího pocitu pro absolventa vysoké školy, než cítit rozpaky nad svojí studijní minulostí.

Co se vyplatí, to je studium VŠ s technickým a přírodovědným oborem, nebo s kombinací těchto oborů, jak je ve svých studijních programech jedinečně nabízí VŠCHT Praha, jejíž absolventi nemají problémy s nezaměstnaností a mají nadprůměrné příjmy.

Již z antických dob je znám výrok "Sine labore nihil est felix" (Bez práce není žádného štěstí). I toho by si měl být vědom ten, kdo se rozhoduje o svém studijním oboru, tedy ten, kdo volí, určuje a zakotvuje svoji budoucí životní cestu, svůj pocit životního naplnění.

Rádi byste se dozvěděli, co se lidem nejvíc vyplatí studovat při studium VŠ ? Více informací naleznete na stránkách www.vscht.cz.

Autor: Prof. Ing. Pavel Hasal, CSc, prorektor VŠCHT Praha

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen.
První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen

Zájemci se mohou začít registrovat do prvního globálního ročníku prestižní soutěže společnosti Procter & Gamble – P&G CEO CHALLENGE. Soutěž CEO CHALLENGE...  celý článek

Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci.
Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci

Občané České republiky a soukromí lékaři v celé ČR s podporou České lékařské komory v těchto dnech protestují proti ministerstvu zdravotnictví.   celý článek

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.