Střepy přináší štěstí! Z vytříděných do kontejneru se raduje i příroda

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Sklenice od majonéz, kečupů, marinád, lahve od vína, nepotřebné nebo rozbité zavařovačky… V každé domácnosti se jich určitě nashromáždí docela dost - zvlášť teď, kdy vrcholí grilovací a zavařovací sezóna. Pro některé najdeme ještě použití, ty ostatní pak vytřídíme. Samosebou do zeleného kontejneru.

Střepy přináší štěstí! Z vytříděných do kontejneru se raduje i příroda! | foto: EKOKOM

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Průměrná česká domácnost vytřídila loni do zeleného kontejneru zhruba 29 kilogramů skla. To není vůbec málo, ale přesto zdaleka nevytřídíme všechno. Někdy je na vině přílišná opatrnost, někdy lhostejnost či pohodlnost – díky tomu tak zbytečně končí ve směsném odpadu sklenice od kompotů, rozbité lahve od vína, či skleničky znečištěné od hořčice nebo přesnídávky. Jenže sklo do koše nepatří!

Střepy přináší štěstí! Z vytříděných do kontejneru se raduje i příroda!

Vyhozením do směsného odpadu pošleme sklo na skládku, kde se nikdy nerozloží. To je přece škoda! Stačí přece tak málo - vytřídit sklo do zeleného kontejneru - a dáme mu druhou šanci. Sklo je totiž materiál, který lze velmi dobře recyklovat, a to prakticky donekonečna. A zásadně tím šetříme přírodu, protože pokud ve sklárně použijí při výrobě nového skla sklo vytříděné, mohou ušetřit až
90 % energie a až 65 % přírodních surovin. Díky třídění skla můžeme také dýchat čistší vzduch - recyklací 1 tuny vytříděného skla snížíme exhalace oxidu uhličitého až o 400 kilogramů. A to se vyplatí!

Na sklo jen sofistikovaně

Úprava a dotřídění skleněného odpadu je poměrně složitá a specifická – na zpracování skla se v ČR specializuje jen šest moderních třídicích linek. Vezměme to ale od začátku. Ze zeleného a bílého kontejneru míří vytříděné sklo nejprve na tzv. střepiště. Teprve odtud se sklo sváží na třídicí linky, kde je tzv. předčištěno a ručně dotříděno – pracovníci z něj odstraní zbytky komunálního odpadu a nežádoucí příměsi.

Střepy přináší štěstí! Z vytříděných do kontejneru se raduje i příroda!

V další fázi je sklo nadrceno na skleněné střepy a na jeho další úpravu dbají tzv. separátory. V tuto chvíli prochází střepy několikafázovým procesem, kdy jsou za pomoci magnetů, laserových paprsků a vzduchových trysek zbaveny kovů, keramiky, kameniny, porcelánu, olovnatého a netavitelného skla. Následně separátory oddělí bílé sklo od barevného a v poslední fázi rozdělí sklo zelené a hnědé. Každá třídička odpadního skla je v úzkém kontaktu s konkrétními sklárnami, aby co nejlépe vyhověla jejich požadavkům na kvalitu této druhotné suroviny.

Druhotná surovina – skleněný granulát – je skladována v silech, z nichž se pak rozváží k finálnímu zpracování do sklářských hutí. Ty přidávají granulát do sklářského kmene při výrobě nových produktů. Ušetří se tak primární zdroje surovin a velké množství energie. Je tedy jasné, že třídit odpad, a to nejen ten skleněný, má rozhodně smysl!

Více informací o třídění a recyklaci odpadu najde na www.jaktridit.cz nebo www.samosebou.cz.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Právě vychází nová povídka z edice Backend Stories, 700 EXABYTŮ NESMRTELNOSTI od Julie Novákové. Za vědeckofantastickou...

Vítězové ankety Český výrobek roku 2018 převzali své ceny

Vítězové ankety Český výrobek roku 2018 převzali své ceny

Dvacátého sedmého října byl Den českých výrobků. Při této příležitosti a na počest 100. výročí založení republiky byly...

Další z rubriky

Oprava praskliny na čelním skle vás nemusí stát ani korunu

Oprava praskliny na čelním skle vás nemusí stát ani korunu

Vletěl vám na dálnici kamínek do předního autoskla? Nebojte se, třeba nebude nutná jeho nákladná výměna. A pokud máte...

Za patnáct let se podíl třídičů odpadu v ČR zvýšil o deset procent

Za 15 let se podíl třídičů odpadu v ČR zvýšil o 10 procentních bodů! Třídí už...

Komunální odpad třídí již 73 % obyvatel ČR. Od roku 2003 se tak podíl třídičů zvýšil o celých 10 procent! Nejvíce se o...

Podlahy RIGID nabízejí ještě lepší vlastnosti než vinyl

Podlahy RIGID nabízejí ještě lepší vlastnosti než vinyl

Plánujete pořízení vinylové podlahy? Představujeme vám vinyl nové generace – podlahy RIGID, které jsou nejen krásné,...

Najdete na iDNES.cz