Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Středočeský kraj opravuje zámek Buštěhrad i Jezuitskou kolej

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Středočeský kraj se může pochlubit mnoha významnými místy. Mezi ně jistě patří zámek Buštěhrad či Galerie Středočeského kraje, která sídlí v historické Jezuitské koleji v Kutné Hoře. V obou těchto významných kulturních památkách probíhají nyní zásadní rekonstrukce.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kraj opravuje památky a staví parky. V areálech zámku Buštěhrad a Jezuitské koleje | foto: Středočeský kraj

V polovině září byla slavnostně zahájena další fáze renovace zahrad a budov v areálu Jezuitské koleje. Vzniknout by tak mělo nové relaxační místo uvnitř památkové zóny, která je zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.

"Věřím, že rekonstrukce zahrad nepozdrží neočekávané události, a že se zde za rok touto dobou sejdeme u slavnostního otevření renovovaných zahrad pro veřejnost. Zaslouží si to jak návštěvníci Kutné Hory, tak samotná památka," sdělil hejtman MUDr. David Rath.

V minulosti byl prostor zahrad znehodnocen stavbou různých objektů a sloužil také jako parkoviště. Kutnohorští tak konečně budou mít svůj nový, veřejně přístupný park.
Hlavní podstatou zahrad bude volnost návštěvníků. V parku se počítá s volným pohybem lidí po trávníkových plochách tak, jak je to obvyklé v zahraničních veřejných parcích.

Návštěvníci se mohou těšit na originální vodní prvky, přírodní amfiteátr, plochy zeleně včetně vinice. "Vysadíme zde mimo jiné Tramín bílý, odrůdu našich pra pra pradědů, tato odrůda je dnes již téměř zapomenuta," prozradil architekt zahrad Ing. Jiří Krejčík.

Kraj opravuje památky a staví parky. V areálech zámku Buštěhrad a Jezuitské

V plánu je také vytvoření vyhlídky směrem k chrámu svaté Barbory. Může to být místo magického působení a vnímání krásy. 

Renovace zámku Buštěhrad. Na řadu přijde i rekonstrukce zahrad

Rekonstrukce zahrad se dočká také buštěhradský zámek, který projde celkovou renovací. Zámek Buštěhrad totiž už několik chátrá a město, kterému patřil, si s ním nevědělo rady.

Na opravy nemělo dostatek peněz a  se zchátralým zámkem nemohlo nic dělat. Proto se Středočeský kraj rozhodl městu pomoci a  na podzim loňského roku buštěhradský zámek převzal s tím, že mu vrátí jeho původní slávu. 

Středočeský kraj má jasno, co se zámkem Buštěhrad

Středočeský kraj už má nyní jasnou představu, co se zámkem Buštěhrad udělá. Již nyní probíhá úprava zahrad. Kladensku ale chybí reprezentativní společenský sál s odpovídajícím zázemím. Proto se v prostorách samotné budovy plánuje vytvoření reprezentačních a společenských prostor kraje.

Historicky významná památka bude skýtat prostory pro různé plesy, koncerty, konference, školení i výstavy. Připravuje se také vytvoření ubytovacích kapacit, restaurace či muzeum Oty Pavla.

Díky převodu buštěhradskému zámku z města na Středočeský kraj značně poškozená památka získá znovu prestiž a zájem návštěvníků. Buštěhradský zámek byl vybudován v barokním slohu na přelomu 16. a 17.

Od druhé poloviny 18. století přestal být  užíván jako šlechtické sídlo a prostory se proměnily ve vojenskou nemocnici nebo útočiště vojáků. Se záchranou památky pomohou kraji i fondy Evropské Unie (Regionální operační program Středočeského kraje).

Autor:

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Po Lize mistrů i o postup do play off zahrají i tři české týmy v Evropské lize. Plzni a Slavii tipéři věří, naopak Zlín...

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jen málokdo v ČR nemá na Štědrý den ozdobený stromeček. Většina lidí a určitě všechny rodiny s dětmi pak chtějí vánoční...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery

Miliardová sbírka současného umění vystavena v Hauch Gallery.

Nenechte si ujít výstavu jedné z největších českých sbírek současného zahraničního a českého umění, která je výsledkem...

Cizinka potřetí a Mořeplavec

Hrdinové, které děli propast staletí, se opět vydají na hodně divokou vodu.

Zapomenuté dějiny a láska, která překoná propast staletí, tak by se dal charakterizovat fenomenální příběh zdravotní...

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.

V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a...

Najdete na iDNES.cz