Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
O státní hypotéky nebyl takový zájem, se kterým se počítalo. Před prvním dnem podání žádostí se někteří nezdráhali nocovat před pobočkami Státního fondu rozvoje bydlení, ještě po týdnu ale byla k dispozici jedna třetina z 650 milionů korun. Proč státní půjčky pro mladé pohořely a jaká bude budoucnost?

Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem. | foto: ČTK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Velké nadšení ze státních hypoték naznačovalo, že kdo zaváhá, ten si levně od státu nepůjčí. Předpoklad byl jasný, do týdne už žádné peníze nezbudou, i proto se někteří rozhodli noc před 15. srpnem strávit ve frontě před pražskou či olomouckou pobočku Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB).

Ano, první den byl o půjčky pro mladé opravdu velký zájem, ten ale každým dnem slábnul a slábnul. Po týdnu tak bylo požádáno o dvě třetiny z 650 milionů korun. SFRB přijal 368 žádostí v celkovém objemu 425,11 milionů korun. I po deseti dnech byly stále státní peníze k dispozici. Nyní probíhá kontrola všech žádostí, není proto vyloučeno, že se kvůli nedodržení podmínek nějaké peníze ještě uvolní.

Limity státních půjček pro mladé jsou zbytečně omezující

Státní hypotéka nadchla i mnohé vládní politiky. Původně předpokládaný extrémní zájem pozitivně okomentoval například premiér Andrej Babiš na svých sociálních sítích. Ještě před spuštěním půjček pro mladé ale padlo několik kritik, a to především na nízkou cenu. Expertům se nelíbilo, že stát nabízí jen půjčky do 2 milionů korun, což je částka, která neodpovídá dnešní ceně bydlení.

Drobné kritice se nevyhnula ani omezení v podobě věku. Co ale naopak odborníci chápou a kvitují, jsou limity týkající se velikosti bydlení. Ty jsou dle jejich slov logické a pro mladou rodinu dostačující.

Vlastní bydlení za 2 miliony korun v Praze nepořídíte

Nízká půjčovaná suma bude především ve větších městech jako Praha, Brno, Plzeň nebo Liberec nahrávat klasickým hypotékám. Bankovní úvěr lze totiž získat s mnohem vyšší půjčenou sumou. A právě v těchto městech dům ani byt za zhruba 2 miliony korun nepořídíte.

Ministryně Klára Dostálová ale upozorňuje, že státní půjčky jsou určeny především pro mladé rodiny v regionech. S nastavením hypoték je spokojena a v příštím roce plánuje rozpočet navýšit na 1 miliardu korun.

Na bydlení si můžete půjčit od státu i od banky

Nízký půjčený limit je možné navýšit klasickou hypotékou od banky, avšak zkombinovat dva úvěry na bydlení není vůbec lehké. Banka i stát vyžadují nemovitost k zástavě a obě instituce chtějí mít přednostní zástavní právo, proto se žadatelé bez dvou nemovitostí neobjedou.

K tomu je navíc zapotřebí dobře propočítat, zda zvládnete splácet dvě půjčky. S tím vám může pomoci internetová kalkulačka, která vám spočítá výši splátky, úroku i půjčovanou sumu.

Nejčtenější

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Právě vychází nová povídka z edice Backend Stories, 700 EXABYTŮ NESMRTELNOSTI od Julie Novákové. Za vědeckofantastickou...

Vítězové ankety Český výrobek roku 2018 převzali své ceny

Vítězové ankety Český výrobek roku 2018 převzali své ceny

Dvacátého sedmého října byl Den českých výrobků. Při této příležitosti a na počest 100. výročí založení republiky byly...

Další z rubriky

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Tiskárnu dnes najdete snad v každé kanceláři a v mnohých domácnostech. Je sice hezké, že můžeme mít většinu dokumentů...

Značka Q přitahuje klienty

Značka Q přitahuje klienty

Q je rozdíl. Cítit se dobře a vrátit se. Nebo ještě lépe: cítit se dobře, vrátit se a doporučit. To je důležité.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně už zná jméno svého budoucího rektora

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně už zná jméno svého budoucího rektora

Akademický senát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) zvolil v tajné volbě kandidátem na jmenování rektorem prof. Ing....

Najdete na iDNES.cz