Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starý transformátor vás stojí 4 % ceny elektřiny ročně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tento článek je určený každému, kdo vlastní a provozuje vysokonapěťový transformátor a má měření na straně NN (běžně do výkonu 630 kVA).

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Transformátory od Elpro Energo | foto: Elpro - Energo s.r.o.

Víte, že všichni distributoři elektřiny Vám automaticky připočítají maximální přípustnou ztrátu transformátoru ve výši 4 % z naměřeného odběru? Že na každé faktuře je spotřeba elektřiny automaticky povýšena o 4 %, aniž si toho všimnete? Skutečná ztráta, kterou má nový transformátor SGB, se přitom pohybuje mezi 1 až 1,5 % dle typu transformátoru.

Transformátor SGB ušetří až 3 % za elektřinu

Pokud odběratel věrohodným způsobem prokáže nižší skutečnou hodnotu ztrát, je distributor povinen při vyúčtování spotřeby elektřiny uplatnit nižší ztráty. Pokud tedy máte nový transformátor SGB, ušetříte i 3 % za elektřinu.

Rozhodli jsme se, že pro Vás vybereme několik reálných příkladů z praxe. Aby studie byla věrohodná, spojili jsme síly s poradenskou a konzultační firmou Euro Energie CZ, s.r.o., která pro tento účel vyvinula matematický model RealLossCalc.

Prostřednictvím tohoto nástroje umí stanovit skutečné ztráty pro konkrétní transformátor. Protokol, který provozovateli transformátoru vystaví, distributoři elektřiny plně akceptují. Po jeho předložení účtují, namísto původních 4 % ztrát, ztráty skutečné, tedy podstatně nižší. Ověřit si, kolik můžete ušetřit snížením ztrát právě u vámi provozovaného transformátoru je tak zcela prosté (viz www.euroenergie.cz)

A - Průmyslový odběr

Průmyslový odběr

Zákazník zabývající se strojírenskou výrobou ve dvousměnném provozu má dnes v areálu nainstalovaný starý transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 332 kW by mu jednoznačně dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Tento zákazník dnes zaplatí za elektřinu cca. 3,07 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 1,31%, ušetří 79 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 2,7 let. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak ušetří 85 tis. Kč ročně a investice se mu zaplatí do 1,9 roku.

B - Nepřetržitý provoz

Nepřetržitý provoz (vodárna)

Zákazník má dnes opět nainstalovaný starý transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 355 kW by mu dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Za elektřinu dnes zaplatí 6,5 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 1,01%, ušetří 189 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 1,2 roku. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak se mu investice vrátí do 1 roku.

C - Administrativní budova

Administrativní budova

Zákazník má dnes nainstalovaný starý transformátor o výkonu 400 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 208 kW by mu dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 250 kVA. Za elektřinu dnes zaplatí 1,6 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB  400 kVA s úrovní ztrát 0,98%, ušetří 48 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 4,2 let. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 250 kVA, tak se mu investice vrátí do 3 let.

D - Elektrické přímé vytápění

Elektrické přímé vytápění

Zákazník má dnes nainstalovaný starý transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 289 kW by mu dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Za elektřinu dnes zaplatí 1,6 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 0,97%, ušetří 47 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 5 let. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak se mu investice vrátí do 3,5 let.

E - Fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaická elektrárna

Zákazník má dnes nainstalovaný transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního výrobního maxima 377 kW by mu dnešní výrobu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Za elektřinu dnes dostane zaplaceno 1,6 mil. Kč ročně. Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 1,48 %, vydělá navíc 156 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 1,6 roku. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak se mu investice vrátí do 1,3 roku.

Z uvedených obrázků je patrné, že každý odběratel má jinou odběrovou křivku a na základě této odběrové křivky zákazníkovi navrhneme nejvhodnější transformátor. Zákazník si dnes může vybrat z 5 základních typů transformátorů. Standardní typ DOTN je našim nejlevnějším typem a je určen zákazníkovi, který kouká hlavně na cenu a ztráty nijak nehodnotí.

Pro ekonomy, kteří jsou ochotni si připlatit s tím, že se jim investice za vymezený čas vrátí, máme další typy.  DOTEL má snížené ztráty naprázdno. Tyto ztráty platí zákazník stále stejné, bez ohledu na odběr. DOTEL -30 má tyto ztráty snížené ještě o 30%. DOTUL-30 má snížené i ztráty nakrátko. Jejich hodnota se mění v závislosti na velikosti odebírané elektřiny.

Snížení ztrát nakrátko se nejvíce projeví u zákazníků typu č. 2 - Nepřetržitý provoz a č. 5 - Elektrické přímé vytápění. Pro zákazníky, vlastnící fotovoltaickou elektrárnu, jsme na konci roku 2009 vyvinuli řadu DOTXL. Tato řada má nejnižší sériově vyráběné ztráty na trhu.

Čím více za elektřinu platíte, tím rychleji se investice za nový transformátor vrátí

Z uvedených příkladů je vidět, že čím více platí zákazník za elektřinu, tím rychlejší je návratnost dané investice za nový transformátor. Transformátor SGB je bezúdržbový. Jeho životnost je min. 40 let. Firma SGB těchto typů transformátorů vyrobila od roku 1993, v novém výrobním závodě, již 150 tis. kusů.

Na snížených ztrátách SGB transformátorů mohou ušetřit i zákazníci s primárním měřením. Např. samotnou náhradou starého olejového transformátoru 1000 kVA transformátorem SGB se sníženými ztrátami nám při průměrném zatížení transformátorů 50% vychází návratnost do 3,5 roku.

V tomto případě je nutné porovnat ztráty transformátoru starého s novým, určit průměrné roční vytížení transformátoru a stanovit průměrnou cenu elektrické energie pro kalkulaci.

Pokud budete mít v souvislosti s tímto článkem jakýkoliv dotaz, napište nám prosím na info@elpro-energo.cz nebo zavolejte 558 999 331.

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výrobci tvoří až polovinu vystavovatelů STYL a KABO

Výrobci tvoří až polovinu vystavovatelů STYL a KABO

Džíny s “chytrou” kapsou na mobil, která ochrání spermie před teplem a elektromagnetickým zářením, znovuzrozené...

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Jak Hana Vagnerová studovala v USA

Hana Vagnerová

Herečka Hana Vagnerová se právě vrátila z jazykového pobytu v USA, kde pilovala angličtinu. Jak pobyt v USA hodnotí?...

Najdete na iDNES.cz