Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starý transformátor vás stojí 4 % ceny elektřiny ročně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Tento článek je určený každému, kdo vlastní a provozuje vysokonapěťový transformátor a má měření na straně NN (běžně do výkonu 630 kVA).

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Transformátory od Elpro Energo | foto: Elpro - Energo s.r.o.

Víte, že všichni distributoři elektřiny Vám automaticky připočítají maximální přípustnou ztrátu transformátoru ve výši 4 % z naměřeného odběru? Že na každé faktuře je spotřeba elektřiny automaticky povýšena o 4 %, aniž si toho všimnete? Skutečná ztráta, kterou má nový transformátor SGB, se přitom pohybuje mezi 1 až 1,5 % dle typu transformátoru.

Transformátor SGB ušetří až 3 % za elektřinu

Pokud odběratel věrohodným způsobem prokáže nižší skutečnou hodnotu ztrát, je distributor povinen při vyúčtování spotřeby elektřiny uplatnit nižší ztráty. Pokud tedy máte nový transformátor SGB, ušetříte i 3 % za elektřinu.

Rozhodli jsme se, že pro Vás vybereme několik reálných příkladů z praxe. Aby studie byla věrohodná, spojili jsme síly s poradenskou a konzultační firmou Euro Energie CZ, s.r.o., která pro tento účel vyvinula matematický model RealLossCalc.

Prostřednictvím tohoto nástroje umí stanovit skutečné ztráty pro konkrétní transformátor. Protokol, který provozovateli transformátoru vystaví, distributoři elektřiny plně akceptují. Po jeho předložení účtují, namísto původních 4 % ztrát, ztráty skutečné, tedy podstatně nižší. Ověřit si, kolik můžete ušetřit snížením ztrát právě u vámi provozovaného transformátoru je tak zcela prosté (viz www.euroenergie.cz)

A - Průmyslový odběr

Průmyslový odběr

Zákazník zabývající se strojírenskou výrobou ve dvousměnném provozu má dnes v areálu nainstalovaný starý transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 332 kW by mu jednoznačně dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Tento zákazník dnes zaplatí za elektřinu cca. 3,07 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 1,31%, ušetří 79 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 2,7 let. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak ušetří 85 tis. Kč ročně a investice se mu zaplatí do 1,9 roku.

B - Nepřetržitý provoz

Nepřetržitý provoz (vodárna)

Zákazník má dnes opět nainstalovaný starý transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 355 kW by mu dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Za elektřinu dnes zaplatí 6,5 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 1,01%, ušetří 189 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 1,2 roku. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak se mu investice vrátí do 1 roku.

C - Administrativní budova

Administrativní budova

Zákazník má dnes nainstalovaný starý transformátor o výkonu 400 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 208 kW by mu dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 250 kVA. Za elektřinu dnes zaplatí 1,6 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB  400 kVA s úrovní ztrát 0,98%, ušetří 48 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 4,2 let. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 250 kVA, tak se mu investice vrátí do 3 let.

D - Elektrické přímé vytápění

Elektrické přímé vytápění

Zákazník má dnes nainstalovaný starý transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního odebíraného maxima 289 kW by mu dnešní potřebu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Za elektřinu dnes zaplatí 1,6 mil. Kč ročně.

Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 0,97%, ušetří 47 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 5 let. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak se mu investice vrátí do 3,5 let.

E - Fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaická elektrárna

Zákazník má dnes nainstalovaný transformátor o výkonu 630 kVA. Dle ročního výrobního maxima 377 kW by mu dnešní výrobu pokryl transformátor o výkonu 400 kVA. Za elektřinu dnes dostane zaplaceno 1,6 mil. Kč ročně. Pokud by si nechal nainstalovat nový transformátor SGB 630 kVA s úrovní ztrát 1,48 %, vydělá navíc 156 tis. Kč ročně a investice se mu vrátí za 1,6 roku. Pokud by výkon transformátoru zoptimalizoval na 400 kVA, tak se mu investice vrátí do 1,3 roku.

Z uvedených obrázků je patrné, že každý odběratel má jinou odběrovou křivku a na základě této odběrové křivky zákazníkovi navrhneme nejvhodnější transformátor. Zákazník si dnes může vybrat z 5 základních typů transformátorů. Standardní typ DOTN je našim nejlevnějším typem a je určen zákazníkovi, který kouká hlavně na cenu a ztráty nijak nehodnotí.

Pro ekonomy, kteří jsou ochotni si připlatit s tím, že se jim investice za vymezený čas vrátí, máme další typy.  DOTEL má snížené ztráty naprázdno. Tyto ztráty platí zákazník stále stejné, bez ohledu na odběr. DOTEL -30 má tyto ztráty snížené ještě o 30%. DOTUL-30 má snížené i ztráty nakrátko. Jejich hodnota se mění v závislosti na velikosti odebírané elektřiny.

Snížení ztrát nakrátko se nejvíce projeví u zákazníků typu č. 2 - Nepřetržitý provoz a č. 5 - Elektrické přímé vytápění. Pro zákazníky, vlastnící fotovoltaickou elektrárnu, jsme na konci roku 2009 vyvinuli řadu DOTXL. Tato řada má nejnižší sériově vyráběné ztráty na trhu.

Čím více za elektřinu platíte, tím rychleji se investice za nový transformátor vrátí

Z uvedených příkladů je vidět, že čím více platí zákazník za elektřinu, tím rychlejší je návratnost dané investice za nový transformátor. Transformátor SGB je bezúdržbový. Jeho životnost je min. 40 let. Firma SGB těchto typů transformátorů vyrobila od roku 1993, v novém výrobním závodě, již 150 tis. kusů.

Na snížených ztrátách SGB transformátorů mohou ušetřit i zákazníci s primárním měřením. Např. samotnou náhradou starého olejového transformátoru 1000 kVA transformátorem SGB se sníženými ztrátami nám při průměrném zatížení transformátorů 50% vychází návratnost do 3,5 roku.

V tomto případě je nutné porovnat ztráty transformátoru starého s novým, určit průměrné roční vytížení transformátoru a stanovit průměrnou cenu elektrické energie pro kalkulaci.

Pokud budete mít v souvislosti s tímto článkem jakýkoliv dotaz, napište nám prosím na info@elpro-energo.cz nebo zavolejte 558 999 331.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Imitace betonu® přináší jedinečný, moderně nadčasový vzhled

Imitace betonu v showroomu společnosti Lionstone

Moderní minimalistické stěrky imitující betonovou plochu se již delší dobu drží na pomyslném Olympu oblíbenosti povrchů...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se ubránit?

Dluhová smyčka se může utáhnout i nad vámi. Jak se škrcení ubránit?

Odborné průzkumy, které jsou prováděny pravidelně a napříč celým sociologickým spektrem v České republice, bohužel...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete i produkty Abbkine

Na českém trhu nabízí produkty Abbkine společnost BIOGEN Praha, která je zde pro vás už 22. rokem. Co vše v portfoliu...

Najdete na iDNES.cz