Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starý Plzenec láká na památky i na zajímavé akce

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Starý Plzenec se pyšní mnoha krásnými památkami z dob počátků naší historie, které stojí za to vidět. Tak proč si sem neudělat výlet? Litovat rozhodně nebudete.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Starý Plzenec láká na památky i na zajímavé akce | foto: Město Starý Plzenec

Starý Plzenec neodmyslitelně patří k české historii. Dokonce k samotným počátkům našeho státu. Už v 10. století našeho letopočtu se totiž na nedalekém vrchu Hůrka tyčilo přemyslovské knížecí hradiště s hradem Plzeň, které se po Praze stalo největším správním centrem Čech.

"Do současné doby se dochovaly základy kostelů sv. Kříže a sv. Vavřince a historii si můžeme připomenout například prohlídkou předrománské rotundy sv. Petra a Pavla. Ta je jednou z nejstarších církevních staveb západních Čech a turistům je od května do září otevřena každou první sobotu v měsíci," začíná své povídání starostka Starého Plzence Vlasta Doláková. 

Starý Plzenec láká na památky i na zajímavé akce

Z vrchu Hůrka je navíc krásný pohled na celé město i na protější zříceninu hradu Radyně, která dominuje celému Plzeňsku. "Hrad byl založen českým králem a římským císařem Karlem IV. ve 2. polovině 14. století a stále láká mnoho turistů, kteří se nebojí a cestu vzhůru si pěkně vyšlápnou po svých, ale i ti méně zdatní se dostanou autem až na parkoviště u hradu," říká starostka.  

Radyně se letos poprvé turistům otevře v sobotu 5. dubna a kromě audiovizuální pohádkové a historické expozice a vyhlídky z hradní věže budou moci návštěvníci obdivovat zcela nový model hradu, který představuje jeho skutečnou podobu v polovině 15. století. 

Od května do září se tu uskuteční také několik oživených prohlídek se známým skřetem Radoušem. "Během letošní turistické sezóny bude pro návštěvníky na věžní vyhlídce hradu nově instalován pozorovací mincovní dalekohled, který nabídne překrásný výhled do blízkého i dalekého okolí. Při jasném počasí je možné zhlédnout jak vrcholky Šumavy, tak i panorama Alp," láká nás starostka Starého Plzence. 

Rotundou a Radyní ale výčet památek, které stojí ve Starém Plzenci za vidění, nekončí. Milovníci a obdivovatelé církevních památek jistě nevynechají kostel sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí a kostel Narození Panny Marie na Malé Straně. 

"A po návštěvě těchto památek si mohou turisté odpočinout v některé z restaurací nebo v nově otevřené cukrárně," dodává starostka Vlasta Doláková.  

Starý Plzenec láká na památky i na zajímavé akce

A ani dálkové turisty Starý Plzenec nezklame. Kolem něj totiž vede také turisticky značená deset kilometrů dlouhá naučná stezka s deseti zastávkami. Kromě již zmíněných historických památek projdeme kolem Černé stráně – chráněného geologického naleziště zkamenělin, přírodní rezervace Starý rybník a buližníkové skály Andrejšky. 

"Další zajímavostí je naučná stezka Stará Plzeň a kupci, dlouhá tři a půl kilometru, která je procházkou po raně středověké Plzni a seznamuje se soudobou podobou a organizací hradiště Hůrka. Zabývá se významem přemyslovského hradu Plzeň pro obchod raně středověkých Čech," vysvětluje starostka.  

Svoji návštěvu Starého Plzence můžete také spojit se zajímavými akcemi, které se tu uskuteční. "Od 4. do 8. června se přímo v centru města koná Řezbářské sympozium. Sochy, které v rámci něj vzniknou, budou zdobit krajinu v našem městě. Věřím, že ten kdo přijde, určitě nebude návštěvy litovat,“ zve nás starostka.  

Více informací o Starém Plzenci a jeho památkách i kulturních akcích najdete na stránkách www.staryplzenec.cz

Kulturní akce ve Starém Plzenci

Starý Plzenec láká na památky i na zajímavé akce

Starý Plzenec láká na památky i na zajímavé akce

  • 4.-8. června Řezbářské sympozium

- zajímavá akce s bohatým programem

  • 19. července Keltský den na Radyni

- ukázky života v keltské vesnici, ukázky sokolnictví

  • 23. srpna Radyně na laně

- netradiční sporty na vlastní kůži, vhodné pro děti i dospělé 

  • 20. září Radoušovy hry

- pestrý program s pověstmi o hradu

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Eurosoftware: vyvíjíme pokladní software budoucnosti

EUROSOFTWARE: vyvíjíme pokladní software budoucnosti

Eurosoftware se zabývá vývojem aplikací pro velké mezinárodní obchodní řetězce. Takový software umožňuje...

Dešťovka je kamarád

Pokus s hlínou ve zkumavkách

Na patnácti plzeňských mateřských školách se děti hravou formou seznamovaly s dešťovou vodou ve své zahradě....

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky

Jsme nejlepší, říká ředitel nemocnice, v níž se točil seriál Malé lásky.

Nový centrální příjem, chirurgický pavilon, psychiatrická klinika, obnova poloviny lůžkového fondu – to jsou některé z...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz