Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stánkový prodej na trzích v zemích EU: jaké jsou jeho podmínky?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Rádi byste nabízeli své produkty ve stáncích v zahraničí? Podmínky pro stánkový prodej na území EU vám vysvětlí pracovníci Jednotného kontaktního místa pro Středočeský kraj.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stánkový prodej na trzích v zemích EU – jaké jsou jeho podmínky? | foto: Město Černošice

Prodej nejrůznějšího zboží na trzích je stále populární a tak narůstá zájem českých prodejců rozšířit pole své působnosti i do zahraničí. Obracejí se na Jednotné kontaktní místo pro Středočeský kraj (JKM) s dotazy, zda a za jakých podmínek mohou vyjet na prodejní trhy zejména do příhraničních oblastí sousedních zemí.

Od podnikatele se pracovníci JKM nejdříve potřebují dozvědět, do jaké země chce směřovat své aktivity, jaké zboží bude nabízet, jak často bude do ciziny vyjíždět a také má-li pro tuto činnost živnostenské oprávnění vydané v ČR, což je podmínkou realizace přeshraničního podnikání.

Stánkový prodej na trzích v zemích EU můžete vykonávat jako přeshraniční poskytnutí služby

Na základě informací získaných od podnikatele doporučí pracovníci JKM klientovi vhodnou formu podnikání v zahraničí, a to buď přeshraniční poskytnutí služby, které předpokládá jednorázovost a nepravidelnost poskytnuté služby a zároveň nepřerušené podnikání v domovské zemi při zachování příslušnosti k stávajícímu sociálnímu, zdravotnímu a daňovému systému, nebo mu doporučí v dané zemi se tzv. usadit, což znamená stát se zahraničním podnikatelem se všemi povinnostmi a náležitostmi platnými v dané zemi. K této problematice podává JKM základní informace týkající se evropského přenosného formuláře A1 a Evropského průkazu zdravotního pojištění včetně kontaktů na příslušné úřady.

Prodej zboží na evropském trhu v rámci živnosti znamená být vlastníkem živnostenského oprávnění s názvem Velkoobchod, maloobchod. Tato činnost v ČR stejně jako v ostatních evropských zemích není regulovanou živností, to znamená, že podnikatel toto oprávnění získá na základě pouhého ohlášení bez dalšího dokládání kvalifikace.

Stánkový prodej na trzích v zemích EU – jaké jsou jeho podmínky?

Stánkový prodej na trzích v zemích EU – jaké jsou jeho podmínky?

Podmínky a povinnosti podnikatele

Povinností podnikatele je informovat se na místní radnici, kde a za jakých podmínek může být stánek umístěn. Většinou bývá prodej ve stánku spojen s pronajmutím prodejního místa a zaplacením poplatku.

Podnikateli je zároveň doporučeno mít u sebe smlouvu, na jejímž základě je služba vykonávána (nejlépe v jazyce země, kde služba probíhá) a také překlad Výpisu ze živnostenského rejstříku ze země původu, který by neměl být starší 3 měsíců.

V rámci Evropské unie není pro občany členské země třeba žádného vstupního povolení ani povolení k pobytu. Pouze v případě pobytu delšího než 3 měsíce je většinou požadováno nahlášení se na cizinecké policii.

Jednotné kontaktní místo pro Středočeský kraj dále poskytne podnikateli poměrně širokou škálu internetových odkazů týkajících se popisované problematiky. Pokud vás tedy zajímá stánkový prodej na trzích v zemích EU nebo podmínky jiného podnikání v sousedních zemích, najdete zde mnoho zajímavých informací.

Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice

Více najdete na www.mestocernosice.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Češi mohou i letos třídit své odpady také na tuzemských sjezdovkách

Na Dolní Moravě a v dalších 4 vybraných areálech mohou lidé třídit své odpady...

Třídění odpadů mají Češi v krvi. Díky tomu se v této disciplíně stále zlepšují – rok od roku třídí víc, lépe a...

Landal Marina Lipno nabízí úžasné slevy na silvestrovské pobyty

Landal Marina Lipno nabízí úžasné slevy na silvestrovské pobyty

Užijte si závěr roku 2017 a přivítejte rok 2018 tak, jako ještě nikdy! Odjeďte ze šedivého města k lipenské přehradě a...

Hledáte prostory pro firemní skladování? Máme pro vás efektivní řešení

Hledáte prostory pro firemní skladování? Máme pro vás efektivní řešení

Každá firma musí ze zákona povinně archivovat některé dokumenty, výrobci a distributoři navíc potřebují více místa také...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz