Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stánkový prodej na trzích v zemích EU: jaké jsou jeho podmínky?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Rádi byste nabízeli své produkty ve stáncích v zahraničí? Podmínky pro stánkový prodej na území EU vám vysvětlí pracovníci Jednotného kontaktního místa pro Středočeský kraj.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stánkový prodej na trzích v zemích EU – jaké jsou jeho podmínky? | foto: Město Černošice

Prodej nejrůznějšího zboží na trzích je stále populární a tak narůstá zájem českých prodejců rozšířit pole své působnosti i do zahraničí. Obracejí se na Jednotné kontaktní místo pro Středočeský kraj (JKM) s dotazy, zda a za jakých podmínek mohou vyjet na prodejní trhy zejména do příhraničních oblastí sousedních zemí.

Od podnikatele se pracovníci JKM nejdříve potřebují dozvědět, do jaké země chce směřovat své aktivity, jaké zboží bude nabízet, jak často bude do ciziny vyjíždět a také má-li pro tuto činnost živnostenské oprávnění vydané v ČR, což je podmínkou realizace přeshraničního podnikání.

Stánkový prodej na trzích v zemích EU můžete vykonávat jako přeshraniční poskytnutí služby

Na základě informací získaných od podnikatele doporučí pracovníci JKM klientovi vhodnou formu podnikání v zahraničí, a to buď přeshraniční poskytnutí služby, které předpokládá jednorázovost a nepravidelnost poskytnuté služby a zároveň nepřerušené podnikání v domovské zemi při zachování příslušnosti k stávajícímu sociálnímu, zdravotnímu a daňovému systému, nebo mu doporučí v dané zemi se tzv. usadit, což znamená stát se zahraničním podnikatelem se všemi povinnostmi a náležitostmi platnými v dané zemi. K této problematice podává JKM základní informace týkající se evropského přenosného formuláře A1 a Evropského průkazu zdravotního pojištění včetně kontaktů na příslušné úřady.

Prodej zboží na evropském trhu v rámci živnosti znamená být vlastníkem živnostenského oprávnění s názvem Velkoobchod, maloobchod. Tato činnost v ČR stejně jako v ostatních evropských zemích není regulovanou živností, to znamená, že podnikatel toto oprávnění získá na základě pouhého ohlášení bez dalšího dokládání kvalifikace.

Stánkový prodej na trzích v zemích EU – jaké jsou jeho podmínky?

Stánkový prodej na trzích v zemích EU – jaké jsou jeho podmínky?

Podmínky a povinnosti podnikatele

Povinností podnikatele je informovat se na místní radnici, kde a za jakých podmínek může být stánek umístěn. Většinou bývá prodej ve stánku spojen s pronajmutím prodejního místa a zaplacením poplatku.

Podnikateli je zároveň doporučeno mít u sebe smlouvu, na jejímž základě je služba vykonávána (nejlépe v jazyce země, kde služba probíhá) a také překlad Výpisu ze živnostenského rejstříku ze země původu, který by neměl být starší 3 měsíců.

V rámci Evropské unie není pro občany členské země třeba žádného vstupního povolení ani povolení k pobytu. Pouze v případě pobytu delšího než 3 měsíce je většinou požadováno nahlášení se na cizinecké policii.

Jednotné kontaktní místo pro Středočeský kraj dále poskytne podnikateli poměrně širokou škálu internetových odkazů týkajících se popisované problematiky. Pokud vás tedy zajímá stánkový prodej na trzích v zemích EU nebo podmínky jiného podnikání v sousedních zemích, najdete zde mnoho zajímavých informací.

Jednotné kontaktní místo Černošice

Jednotné kontaktní místo Černošice

Více najdete na www.mestocernosice.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

ZAT zakládal automatizaci v Česku, teď je jeho know-how žádané ve světě.
ZAT zakládal automatizaci v Česku, teď je jeho know-how žádané ve světě

ZAT je jednou z mála českých firem, které ve světě prorazily s vlastním řešením řízení jaderných a klasických elektráren. České řídicí systémy a know-how tak...  celý článek

Bydlení v pražské Libni? Klidné, pohodlné a luxusní.
Bydlení v pražské Libni? Klidné, pohodlné a luxusní

Libeň patří do velmi dynamicky se rozvíjející Prahy 9. Městská část mezi Vysočany a Karlínem se těší ze snadné dostupnosti do centra Prahy díky skvělé...  celý článek

Studenti VOŠ Michael zvou na Čtení ve vlaku.
Studenti VOŠ Michael zvou na Čtení ve vlaku

Již čtvrtým rokem zpestří kulturní život Pražanů i obyvatel středních Čech originální akce Čtení ve vlaku. Od 18. do 21. září budou hvězdy českého literárního...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.