Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stali jste se obětí stalkingu? Máte nárok na zákonnou ochranu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Stali jste se obětí stalkera? Advokát JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LL.M., zakladatel pražské advokátní kanceláře MATZNER et al, radí, na jakou ochranu máte dle zákona v této svízelné životní situaci nárok.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Stali jste se obětí stalkingu? Máte nárok na zákonnou ochranu | foto: Advokátní kancelář Matzner et al

Trestný čin nebezpečného pronásledování, tak jak jej chápe trestní zákoník v § 354, známý spíše jako stalking, je jedním z těch, jehož obětí se může stát prakticky každý. Obzvláště v době internetu a mobilních komunikací podobných útoků přibývá a je pro pachatele stále snazší tento trestný čin spáchat. Co však dělat, pokud se do role oběti skutečně dostaneme?

Trestní řád umožní uložit pachateli zákaz styku

Jedním z prostředků, který je šitý prakticky přímo na míru trestnému činu nebezpečného pronásledování, je předběžné opatření zákazu styku s určitými osobami. Institut předběžného opatření je přitom v trestním řádu relativní novinkou. 

Ustanovení § 88b a následující se do českého práva dostala teprve v rámci novelizace ze srpna 2013 a byla inspirována předběžnými opatřeními tak, jak je zná soudní řízení občanskoprávní. A právě u stalkingu se toto opatření zdá být ideální formou, jak pachateli v pokračování jeho jednání zabránit.

Předběžné opatření zákazu styku s určitými osobami je v trestním řádu upraveno v § 88d a spočívá v nepřípustnosti jakéhokoli kontaktování nebo vyhledávání poškozeného, osob mu blízkých nebo jiných osob, zejména svědků, a to i prostřednictvím sítě elektronických komunikací nebo jiných obdobných prostředků. Je tedy zřejmé, že má sloužit nejen jako ochrana pro poškozené, ale též jako nástroj pro zajištění řádného průběhu řízení bez ovlivňování svědků. 

Setkání pachatele s obětí je pak povoleno pouze z důležitých důvodů jako například projednání dohody o náhradě škody, dohody o vině a trestu nebo prosté omluvy. Takovéto setkání proběhne vždy za přítomnosti orgánu činného v trestním řízení a bude ukončeno okamžitě, objeví-li se v jeho průběhu okolnosti, které brání jeho pokračování, zejména vyvolá-li obviněný v poškozeném, osobě mu blízké nebo jiné osobě důvodnou obavu z dokonání činu nebo se pokusí ovlivnit jejich výpověď

Předběžné opatření ukládá státní zástupce, děje se tak bohužel zřídka

Obecně o předběžném opatření, tedy i o zákazu styku s určitými osobami, rozhoduje soudce, nebo státní zástupce. U stalkingu to ve valné většině případů bude státní zástupce ve fázi přípravného řízení. Opatření může pak uložit jen obviněnému, tedy osobě, proti níž je již vedeno trestní stíhání, a musí se jevit jako důvodné. Stejně tak důvodná musí být obava, že obviněný trestný čin dokoná či v něm bude pokračovat. Uložení opatření musí vyžadovat potřeba ochrany života, zdraví, svobody a důstojnosti poškozeného nebo osob mu blízkých.

O předběžných opatřeních státní zástupce rozhoduje z úřední povinnosti, poškozený může pouze dát podnět k jeho uložení. Ten by měl být projednán bez zbytečného odkladu. O jeho uložení se rozhoduje usnesením, proti němuž je případným opravným prostředkem stížnost. Předběžné opatření v mnoha případech bude nahrazovat s podobnými účinky vazbu. Na rozdíl od ní není omezeno ani co do trestných činů, za které se může uložit, ani co do maximální délky jeho trvání. 

V případě nedodržení podmínek hrozí pachateli uložení pořádkové pokuty, jiného předběžného opatření a dle zákonných podmínek i vzetí do vazby. V krajním případě lze uvažovat i o naplnění skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí. Faktem bohužel zůstává, že ač se předběžné opatření zákazu styku jeví pro danou oblast jako ideální, k jeho ukládání dochází ze strany státních zástupců spíše výjimečně.

Advokát vám pomůže ohlídat vaše práva

Situace, v níž se oběť stalkingu ocitá, bývá psychicky velmi náročná. I bez stresu, který s sebou postavení oběti trestného činu nese, může být pro většinu osob trestní řízení nepřehledné a matoucí. Proto je již od počátku vhodné konzultovat záležitost s odborníky a docílit tak maximální možné ochrany práv.

Stali jste se obětí stalkingu? Máte nárok na zákonnou ochranu

JUDr. Jiří Matzner, Ph.D, LLM., zakladatel advokátní kanceláře MATZNER et al.

V pražské advokátní kanceláři MATZNER et al je více než deset let standardem poskytovat klientům tu nejvyšší možnou odbornost při řešení jejich problémů. Profesionální tým advokátů v čele s JUDr. Jiřím Matznerem, Ph.D., LL.M., zaručí kvalitní servis a vyřízení nároků svých klientů.

Zkušenosti má advokátní tým nejen v trestněprávní oblasti, ale rovněž z oborů práva obchodního, občanského, pracovního i autorského a zastupování klientů před soudy a správními orgány na základě práva českého i práva EU. Více informací o advokátní kanceláři a jejích osobnostech naleznete na www.matzner.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní coworking? Jak na tyto změny musí...

Jak zvýšit energetickou soběstačnost rodinných domů?

Jak zvýšit energetickou soběstačnost rodinných domů?

Malá solární elektrárna na střeše rodinných domů je jedním z nejsilnějších trendů poslední doby. Díky změně podmínek...

Najdete na iDNES.cz