Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Správná hnojiva zajistí vitalitu a zdraví rostlin

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Chloubou všech zahrad je určitě pěkný trávník, konifery či jiné stálozelené rostliny a dřeviny. V domácnosti jsou to pak především okrasné rostliny. Aby tomu tak bylo, je potřeba, aby jim byla zajišťována kompletní péče, zejména kvalitní hnojiva.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Správná hnojiva zajistí vitalitu a zdraví rostlin | foto: AgroBio Opava, s.r.o.

Kvalitní výživa pro rostliny je stejně důležitá jako kvalitní strava pro lidi. Proto bychom měli rostlinám dodávat takovou výživu, jakou každá rostlina v danou chvíli potřebuje. Hnojiva rozdělujeme podle jejich formy a také podle doby jejich použití v průběhu roku.

Podle formy, jsou to hnojiva krystalická, pevná (granulovaná), kapalná nebo tyčinková. Hnojiva se pak mohou dále dělit na hnojiva organická a minerální podle toho, zda jsou vyrobena z organických (přírodních) surovin nebo ze surovin minerálních (chemických).

Hnojiva jarně-letní a podzimní

Podle doby jejich použití v průběhu roku se jedná o jarně-letní hnojiva a podzimní hnojiva. Jarně-letní hnojiva obsahují zpravidla vyšší obsah dusíku (N), který podporuje růst rostlin, tvorbu zelené hmoty, dále dostatečné množství fosforu (P) a draslíku (K). Tyto dva prvky podporují tvorbu květu, nakvétání a udržují bohaté kvetení rostlin.

Podzimní hnojiva obsahují nízký obsah dusíku (N), naopak vyšší obsah fosforu (P) a draslíku (K). Na podzim již není žádoucí růst rostlin (nízký obsah dusíku), ale potřebujeme, aby rostliny dobře vyzrály před zimou. Tím se zajistí dobré přezimování a dobrá odolnost vůči zimním mrazům. Důležitý je rovněž hořčík (Mg), který by měl být v hnojivech v dostatečné míře také zastoupen.

Vždy máme na výběr…

Pro výživu okrasných trávníků jsou zcela určitě dobrou volbou organická (přírodní) hnojiva, nejlépe ve formě mikrogranulí nebo kapalná hnojiva. Organická (přírodní) hnojiva, např. Trumf progreen Park&Fairway působí dlouhodobě, tzn. až 3 měsíce a vyniká také rychlým nástupem účinku (již od prvního týdne po aplikaci). Hnojivo aplikujeme pomocí rozmetadla, a to pouze 2x ročně, ideálně v dubnu a v červenci. Druhou možností je kapalné hnojivo určené pro výživu trávníku FANTAZIE Trávník s PROFI efektem.

Hnojivo vyniká vysokou regenerací trav. Je zdrojem rychle působícího hořčíku pro sytě zelené vybarvení trávníku. Zvyšuje odolnost trav proti stresovým faktorům a podporuje vitalitu trav. Aplikuje se 1x za měsíc zálivkou nebo postřikem. Výhodou tohoto hnojiva je možnost balení 900 ml s aplikátorem, který zajistí okamžitou a rychlou aplikaci hnojiva. Toto balení s aplikátorem umožňuje opakované používání (náhradní náplň 500 ml). Balení 900 ml s aplikátorem je určeno na 200 - 500 m2.

Od měsíce září až října již používáme na trávnících výhradně podzimní hnojiva. Mezi velmi kvalitní podzimní hnojiva patří organické (přírodní) hnojivo ve formě mikrogranulí TRUMF progreen Podzim, a to v jedné aplikaci v září, nebo kapalné podzimní hnojivo FANTAZIE Trávník Podzim s PROFI efektem celkem ve dvou aplikacích v průběhu září a října.

Správná hnojiva zajistí vitalitu a zdraví rostlin2

Pro bohaté a dlouhodobé kvetení balkónových rostlin je pravidelná výživa velmi důležitá. Dobrou volbou mohou být Krystalická hnojiva AgroBio plus Plod a květ, kapalná česká hnojiva FANTAZIE Muškáty a jiné balkónové rostliny nebo kapalna hnojiva POKON Terasa a balkon. Všechna tato hnojiva jsou určena pro pravidelnou zálivku. Obsahují vysoký podíl fosforu, draslíku a optimální množství dusíku pro dobrý růst, vysoké nasazování květů a pro sytě zabarvené květy rostlin. Hnojiva FANTAZIE Muškáty a jiné balkónové rostliny obsahují navíc antistresové látky ve formě mořských řas a huminových kyselin. Tato kombinace působí na posílení rostliny a výrazně podporuje zdraví, krásu a vitalitu balkónových rostlin.

Pokojové rostliny vyžadují téměř celoroční péči. Pří výživě těchto rostlin jsou velmi oblíbená krystalická nebo kapalná hnojiva. Tato hnojiva jsou obecně rozdělena na hnojiva pro kvetoucí rostliny, které obsahují vysoký podíl fosforu a draslíku pro vysoké nasazování květů (např. Krystalické hnojivo AgroBio Plus plod a květ nebo kapalné hnojivo FANTAZIE Kvetoucí pokojové rostliny) a na hnojiva pro rostliny s okrasným listem (tzv. stálozelené).

Ty potřebují vyšší podíl dusíku a optimální množství fosforu a draslíku. Obsah hořčíku v hnojivu je určitě pro krásnou svěží barvu rostlin velmi žádoucí. Typickým hnojivem pro stálozelené rostliny je například Krystalické hnojivo AgroBio Plus Start nebo kapalné hnojivo FANTAZIE Zelené rostliny.

Hnojiva pro exotické rostliny

Správná hnojiva zajistí vitalitu a zdraví rostlin1

V poslední době jsou velmi oblíbené také exotické druhy rostlin jako například kaktusy, bonsaje, citrusovníky nebo dnes nejvíce rozšířené orchideje. Velmi oblíbeným hnojivem pro orchideje se stalo kapalné hnojivo POKON Orchideje. Díky složení živin, které jsou tzn. "šité na míru", tak orchideje vysoce nakvétají, mají syté barevné květy, které kvetou po velmi dlouhou dobu. Pro optimální výživu je vhodné tato hnojiva aplikovat zálivkou 1x týdně.

Kromě pravidelného hnojení provádíme také pravidelné rosení, a to pomocí POKON Kondicionéru pro orchideje. Svým složením nezalepuje listy (je založen na vodní bázi), podporuje příjem živin z dodávaného hnojiva a hlavně dochází k udržení optimální vlhkosti na listech. Po aplikaci kondicionéru zůstávají kapky na listech, nestékají, a podle potřeby si tak rostlina může čerpat potřebnou vlhkost.

Hnojiva, poradenství k výživě nebo k ochraně rostlin, včetně praktických reportáží a rad z TV Receptáře prima nápadů naleznete na poradenském portálu virtuální zahrady www.zahradavkapse.cz nebo na odborném webu www.agrobio.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte 2 vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Milujete koně? Účastníte se různých parkurových klání? Ať už je vaše odpověď kladná na první či druhou otázku, případně...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Najdete na iDNES.cz