Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správa bytů, to není jen roční vyúčtování

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
První jarní měsíce jsou dobou, kdy lidé v domácnostech, kteří bydlí v bytových domech, dostávají od svých správců každoroční vyúčtování zálohových plateb za služby spojené s užíváním svého bytu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Správa bytů - to není jen roční vyúčtování | foto: Stavební bytové družstvo SEVER

Správa bytů  - to není jen roční vyúčtování

Správa bytů - to není jen roční vyúčtování

Ačkoliv je vyhotovení takového vyúčtování jen malým zlomkem práce kvalitního správce domu, mnoho nájemníků nebo vlastníků bytů si práci správce spojuje právě s vyúčtováním a svou spokojenost či nespokojenost vyjadřují někdy jen podle toho, mají li na svém vyúčtování přeplatek nebo nedoplatek.

To potvrzuje také Ing. Mgr. Petr Černý, ředitel Stavebního bytového družstva Sever, které je nejen největším správcem bytového fondu v našem regionu, ale jehož služby v oblasti správy patří zároveň k nejkompletnějším. 

"Je pravdou, že mnoho lidí si naší práci spojuje jen s každoročním vyúčtováním záloh na služby, aniž by si uvědomili celkový rozsah služeb, které v souvislosti s jejich byty poskytujeme. Ten rozsah je přitom obrovský. Například právě vyúčtováním můžeme výčet našich služeb začít. K tomu, abychom jej mohli řádně zhotovit, potřebujeme mít zpracované kompletní účetnictví každého domu, zhotovenou účetní závěrku a daňové přiznání, jde li například o společenství vlastníků jednotek. Účetnictví je vedeno na každý byt zvlášť, účtována je každá položka předpisu zálohových plateb, veškeré zaplacené zálohy, každá platba domu je rozúčtována podle předem daného klíče na jednotlivé byty. Abychom toto mohli udělat, musíme mít vedenu přesnou evidenci všech bytů i nebytových prostor v každém domě a evidovat veškeré změny nájemníků nebo vlastníků.“

Kromě účetnictví domu a jednotlivých bytů zajišťuje SBD Sever také další služby ekonomického a finančního charakteru. 

"Součástí našich služeb je také evidence eventuálních pohledávek, včetně zasílání upomínek a případného soudního vymáhání. Pro naše klienty z řad společenství nebo bytových družstev můžeme také zajistit kompletní obsluhu běžného účtu, možnost úhrad přes SIPO a podobně. V případě nutnosti financování oprav domů prostřednictvím bankovních úvěrů, jsme díky svému silnému postavení na trhu schopni zajistit sjednání výhodných úrokových sazeb u spolupracujících bankovních ústavů a zároveň po celou dobu splatnosti těchto úvěrů tyto splátky evidujeme, účtujeme, a to včetně dotací, které se k těmto úvěrům váží, například programu Panel,“ doplňuje ředitel Černý.

Kompletní správa bytového fondu ale nepředstavuje jen účetnictví a finance, ale také kompletní technický servis, který je kvalitní správce rovněž schopen zajistit. V případě bytového družstva Sever se jedná o kompletní zajišťování veškerých revizí všech technických zařízení, které se v domě nacházejí, ať už se jedná o elektřinu, plyn, komíny, hromosvody, hasicí zařízení nebo výtahy. Správce hlídá veškeré zákonné lhůty, ve kterých mají být příslušné revize provedeny, a po dohodě s klientem objednává jejich provedení včetně odstranění případných závad. Součástí služeb je také zajištění uzavření veškerých smluv a komunikace s dodavateli energií a služeb do jednotlivých domů, například s teplárnou, dodavatelem elektrické energie, plynu nebo vody.  Samozřejmostí je zajišťování údržby a drobných oprav. K technické správě domu ředitel SBD Sever Černý dodává: 

"Pro naše klienty jsme schopni zajistit nejen drobné opravy, ale i opravy většího rozsahu, včetně modernizací a rekonstrukcí. A to prakticky od zadání projektové dokumentace, přes organizaci výběrového řízení na zhotovitele, zajištění stavebního povolení, zajištění stavebního dozoru, zajištění již zmíněného financování akce až po kompletní vyřízení dotačních žádostí, existuje li možnost dotaci například na zateplení nebo jinou rekonstrukci získat. V minulosti naši klienti úspěšně čerpali dotace z programů Zelená úsporám, Panel nebo IPRM.“

Do kompletního výčtu chybí služby v oblasti právní a organizační.  K tomu Petr Černý dodává: "Pro naše klienty připravujeme či připomínkujeme veškeré smlouvy se zhotoviteli a to tak, aby nebyly jednostranně výhodné právě pro zhotovitele. V případě potřeby řešíme veškeré právní vztahy mezi členy společenství a společenstvím. Samozřejmostí je pořádání různých seminářů pro zástupce společenství a družstev v případě častých legislativních změn i individuální právní poradenství v této oblasti. Podílíme se na přípravě změn stanov našich klientů. Jsme schopni pomoci s organizací shromáždění, včetně vedení těchto schůzí v souladu se zákonem. V případě zájmu můžeme vykonávat funkci předsedy společenství.“

Stavební bytové družstvo Sever svým klientům nabízí také další výhody. Jednou z hlavních výhod je zajištění kvalitního pojištění spravované nemovitosti rámcovou pojistnou smlouvou, kde díky výhodné ceně pojištění ušetří každý byt až sto korun měsíčně oproti běžné ceně srovnatelného pojištění. Navíc své služby poskytuje SBD Sever vzhledem k rozsahu za rozumné ceny. 

"Kompletní správu domu jsme schopni zajistit za cenu nižší než 150 Kč měsíčně na byt, a to včetně DPH. Občas se někdo vynoří s nabídkou správy za nižší ceny, ale vždycky se nakonec ukáže, že to je cena za daleko menší rozsah služeb a spousta věcí se připlácí. Naše ceny zůstávají již sedm let nezměněny, bohužel se za tu dobu několikrát měnila sazba DPH. Začínali jsme na snížené sazbě 5 %, dnes jsme na základní sazbě 21 %. Zatímco my jsme své ceny nezměnili, stát zvýšil DPH o 16 %,“ posteskl si v závěru našeho povídání ředitel SBD Sever Petr Černý.

Správa bytů  - to není jen roční vyúčtování

Správa bytů - to není jen roční vyúčtování

Stavební bytové družstvo Sever v současnosti spravuje přes 8 250 bytů a 1 500 nebytových jednotek a je tak největším správcem bytů na Liberecku.
www.sbdsever.cz

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Rezidence Park Masarykova: blízko za sportem a do přírody

Aktuální nabídka prodeje druhé a třetí etapy zahrnuje téměř sto bytových...

Mluvíme-li o bydlení v horách nebo bydlení v přírodě, většina z nás si stále ještě představí horskou chalupu, kde jsme...

U nás nezáleží na vzdálenosti od ústředny – internet od CERBEROSu

Bezpečný internet bez starostí

Neomezená data, wifi-router s doživotní zárukou a k tomu televize nebo zabezpečení PC i mobilu. To vše naleznete v...

Výměna čelního skla ještě ten den a zdarma?

Výměna čelního skla ještě ten den a zdarma?

Pokud jezdíte s prasklinou na čelním skle, hrozí vám pokuta. Prasklina ve stírané ploše totiž může způsobit, že vaše...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.