Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit, půjčovny lyží se vyplatí

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí | foto: Happy Ski Sport

23 2018
Jezdíte na hory dvakrát za sezónu, takže koupě vlastních lyží se vám nevyplatí. Proč tedy nevyužít trendu sdílení věcí a nepůjčit si lyže od souseda nebo z půjčovny? Je fakt, že půjčovny lyží mají větší výběr. Zájem o tuto službu každoročně narůstá a i letos pravděpodobně pokoří dosavadní rekord.
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Žijeme v době, kdy syslit si něco jen pro sebe je out. Není to společensky odpovědné, protože když si každý pořídí vlastní sekačku na trávu, stan nebo profi kuchyňský robot, zbytečně zvyšuje spotřebu a dává tedy přírodě na frak. Nehledě na to, že takhle si neužije žádnou srandu. 

Naproti tomu, když si sousedka přijde půjčit mlýnek na mák, vždycky si fajn pokecáte. A jako bonus vám ten mlýnek ještě umyje. „Lidé už nechtějí věci vlastnit, starat se o ně, prodávat, kupovat, servisovat nebo skladovat. Raději si je půjčí, aby nemuseli nic řešit,“ říká ze zkušenosti Petr Křivánek ze sítě prodejen a půjčoven Happy Sport.

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí

Světem hýbe móda tzv. „sharing economy“, tedy ekonomiky sdílení, která kromě sousedské výpomoci zahrnuje také řadu podnikatelských projektů, založených na kolektivním používání bicyklů, aut, bytů, kanceláří, sportovního nebo třeba hobby vybavení. Co se týče půjček lyží, ty minimálněv Happy Sportu několik posledních let narůstají meziročně o 10 až 15 procent a stejný vývoj firma předpokládá i pro letošní sezónu. A stejný růst dozajista čeká celé toto odvětví.

Půjčovny lyží jsou jako ušité pro rodiny s dětmi

Nejčastějšími návštěvníky půjčoven jsou rodiče menších dětí, které rychle rostou, takže pokud by pro ně měli máma s tátou každoročně pořizovat novou výbavu, nohy by si při běhání po obchodech a bazarech ušoupali a ještě by přitom prodělali kalhoty. Takhle zajdou na začátku sezóny pro vybavení a po jejím skončení ho zase vrátí, aniž by se museli starat o cokoliv dalšího. A když ratolesti během zimy skokově vyroste noha, mají jistotu, že jim v půjčovně boty i lyže obratem vymění za větší.

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí

Co si budeme namlouvat, důležitým motorem, popohánějícím trend sdílení, je vidina finanční úspory. A profesionálně vedené půjčovny lyží už dnes samozřejmě mají v nabídce top produkty, žádné ojetiny, takže se nemusíte bát, že „dostanete slevu zadarmo“ a odnesete si domů lyže jako z filmu pro pamětníky.

Kolik lyžařů, tolik důvodů

Půjčovnu samozřejmě nejvíc využijí lidé, kterým se nevyplatí kupovat vlastní prkýnka, protože jezdí na hory jen minimálně a nepotřebují tedy nejnovější vybavení. Ale potkáte tam i klienty, jaké byste nečekali.

Jsou i tací – i když jich není mnoho, co vyrážejí na svah každý víkend a lyže si půjčují z toho prostého důvodu, že chtějí vyzkoušet různé top modely, aby se přesvědčili, co která lyže umí (a případně aby pak podle výsledku „testu“ nakoupili). Nebo během sezóny užijí různé typy lyží, protože v lednu se chystají do Francie na freeride, v únoru pobudou na českých horách, kde budou potřebovat lyže hlavně, aby naučili jezdit svoje děti, a na závěr sezóny si střihnou týden na alpském ledovci, kde si chtějí užít pořádné jízdy na obřačkách. 

Než mít jedny vlastní lyže, je pro ně mnohem výhodnější zamluvit si na těch pár dnů model, který nejlépe odpovídá danému prostředí. Třeba i skialpové lyže.

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí

„Skialpinismus je nový trend a lidé si ho díky výpůjčce mohou nezávazně vyzkoušet a rozhodnout se, zda jim stojí za to pořizovat si vlastní lyže,“ říká Křivánek. Zdá se, že přibývá jedinců, kteří nechtějí být odkázáni na lanovky a upravené sjezdovky a chtějí si užít svobodného pohybu po zasněžených pláních. Se skialpovými lyžemi, které jsou lehké a mají úchyty pro stoupací pásy, snadno vyšplhají na jakýkoliv kopec, a to i v hlubším sněhu. Odměnou je pak sjezd v čerstvém prašanu.

Co na to výrobci lyží?

Kromě víkendových či týdenních výpůjček roste zájem o ty celoroční a zákazníci si také čím dál častěji chodí pro vybavení už před odjezdem na hory. Nejen proto, že v městské půjčovně zaplatí za tutéž službu méně než na horách, ale i z toho důvodu, že se nemusí bát, že by na místě už ty správné lyže nesehnali.

Možná vás napadá, co na tento trend říkají výrobci lyží? Ze zemí Evropské unie se podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat vyvezlo loni přes sedm milionů párů lyží a snowboardů. Největším exportérem (s třetinovým podílem) je Rakousko, Česká republika je šestým největším vývozcem v EU. Za hranice putovalo přes půl milionu lyží, zejména sjezdových a snowboardů. Mluvčí obchodu Mall.cz Jan Řezáč ani Martina Kudláčková, ředitelka nákupu a marketingu ze společnosti Sportisimo, v loňském rozhovoru pro Radiožurnál nižší prodeje lyží nepotvrdili.

Jak uvedla česká firma Sporten, jejich výroba sjezdovek vlastní značky i pro velké světové brandy výrazně klesla – o třetinu v porovnání se situací před pěti lety. Kromě půjčoven prý koupěchtivost ovlivňuje také počasí, protože ladovské zimy už jsou zkrátka vzácné. Každopádně kdo netráví na lyžích každou volnou chvíli, nemá na ně dost místa ve sklepě či v garáži ani chuť se o ně starat, pro toho je návštěva půjčovny lyží sázka na jistotu, která mu nevydrancuje pokladničku.

Půjčovna, kde parkují sáňky v létě

Neradi stojíte ve frontě? Pak by se vám v této půjčovně lyžařského vybavení mohlo líbit, protože narváno tu rozhodně nemají. Měli byste však vědět, že podnik už třicet let provozuje nigerijský podnikatel uprostřed rozpálené, písčité Sahary. V policích se vrší lyže, lyžařské boty, snowboardy i helmy, ale lyžaři nepřicházejí. Přitom původně nešlo o žádný šílený nápad, jak by se mohlo zdát. Majitel vodil četné zájemce z Evropy i Austrálie lyžovat do písečných dun v poušti. Jenže Niger nemá v posledních letech zrovna nejlepší pověst z hlediska bezpečnosti, takže turisté sem přestali jezdit. Dokud se situace nezlepší, zdejší půjčovna zřejmě bude i nadále zet prázdnotou.

Nejčtenější

Kdo bude slavit? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Kdo bude slavit? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Světový šampionát v hokeji dospěl do finiše. Na Slovensku jsou na pořadu dne bitvy o medaile. Již po čtvrtfinálových mačích bylo jasné, že na zlatý hattrick...  celý článek

Vybíráte PowerBank? Jakou a kde koupit?
Vybíráte powerbanku? Poradíme, jakou a kde koupit

Chystáte se na dlouhou cestu nebo dovolenou? Pak jistě oceníte takovou užitečnou věc, jakou je powerbank. Víte, podle čeho byste se měli při jejím výběru...  celý článek

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Začínají klíčové chvíle hokejového mistrovství světa. Osm nejlepších týmů se srovnalo do pavouka pro play-off a zabojuje o titul. Český tým poslalo vítězství...  celý článek

Konkurence je veliká, klienti náročnější
Konkurence je veliká, klienti náročnější

Jaké používáte zbraně a jaké máte výhody proti konkurenci? Jak vysvětlujete klientovi, že jím požadovaná cena je zcela mimo realitu a jak pracujete s...  celý článek

Podnikání - jak si zařídit vlastní obchod?
Podnikání - jak si zařídit vlastní obchod

Přemýšlíte už delší dobu, že byste se rádi postavili na vlastní nohy? Pohráváte si s myšlenkou mít vlastní obchod? Než se pustíte do zařizování, zamyslete se...  celý článek

Další z rubriky

Získají Češi švédský skalp? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Smeteme Nory? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma

Druhým soupeřem české reprezentace bude na světovém šampionátu v hokeji Norsko. Výběr trenéra Miloše Říhy jde do zápasu v roli jasného favorita.  celý článek

Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Hrrr na Rakušany! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Česká reprezentace za sebou na světovém šampionátu na Slovensku už má pět zápasů. Nyní čeká tým trenéra Miloše Říhy duel s Rakouskem, které jsme na loňském...  celý článek

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém šampionátu na Slovensku. Po parádní výhře nad...  celý článek

Najdete na iDNES.cz