Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit, půjčovny lyží se vyplatí

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí | foto: Happy Ski Sport

23 2018
Jezdíte na hory dvakrát za sezónu, takže koupě vlastních lyží se vám nevyplatí. Proč tedy nevyužít trendu sdílení věcí a nepůjčit si lyže od souseda nebo z půjčovny? Je fakt, že půjčovny lyží mají větší výběr. Zájem o tuto službu každoročně narůstá a i letos pravděpodobně pokoří dosavadní rekord.
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Žijeme v době, kdy syslit si něco jen pro sebe je out. Není to společensky odpovědné, protože když si každý pořídí vlastní sekačku na trávu, stan nebo profi kuchyňský robot, zbytečně zvyšuje spotřebu a dává tedy přírodě na frak. Nehledě na to, že takhle si neužije žádnou srandu. 

Naproti tomu, když si sousedka přijde půjčit mlýnek na mák, vždycky si fajn pokecáte. A jako bonus vám ten mlýnek ještě umyje. „Lidé už nechtějí věci vlastnit, starat se o ně, prodávat, kupovat, servisovat nebo skladovat. Raději si je půjčí, aby nemuseli nic řešit,“ říká ze zkušenosti Petr Křivánek ze sítě prodejen a půjčoven Happy Sport.

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí

Světem hýbe móda tzv. „sharing economy“, tedy ekonomiky sdílení, která kromě sousedské výpomoci zahrnuje také řadu podnikatelských projektů, založených na kolektivním používání bicyklů, aut, bytů, kanceláří, sportovního nebo třeba hobby vybavení. Co se týče půjček lyží, ty minimálněv Happy Sportu několik posledních let narůstají meziročně o 10 až 15 procent a stejný vývoj firma předpokládá i pro letošní sezónu. A stejný růst dozajista čeká celé toto odvětví.

Půjčovny lyží jsou jako ušité pro rodiny s dětmi

Nejčastějšími návštěvníky půjčoven jsou rodiče menších dětí, které rychle rostou, takže pokud by pro ně měli máma s tátou každoročně pořizovat novou výbavu, nohy by si při běhání po obchodech a bazarech ušoupali a ještě by přitom prodělali kalhoty. Takhle zajdou na začátku sezóny pro vybavení a po jejím skončení ho zase vrátí, aniž by se museli starat o cokoliv dalšího. A když ratolesti během zimy skokově vyroste noha, mají jistotu, že jim v půjčovně boty i lyže obratem vymění za větší.

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí

Co si budeme namlouvat, důležitým motorem, popohánějícím trend sdílení, je vidina finanční úspory. A profesionálně vedené půjčovny lyží už dnes samozřejmě mají v nabídce top produkty, žádné ojetiny, takže se nemusíte bát, že „dostanete slevu zadarmo“ a odnesete si domů lyže jako z filmu pro pamětníky.

Kolik lyžařů, tolik důvodů

Půjčovnu samozřejmě nejvíc využijí lidé, kterým se nevyplatí kupovat vlastní prkýnka, protože jezdí na hory jen minimálně a nepotřebují tedy nejnovější vybavení. Ale potkáte tam i klienty, jaké byste nečekali.

Jsou i tací – i když jich není mnoho, co vyrážejí na svah každý víkend a lyže si půjčují z toho prostého důvodu, že chtějí vyzkoušet různé top modely, aby se přesvědčili, co která lyže umí (a případně aby pak podle výsledku „testu“ nakoupili). Nebo během sezóny užijí různé typy lyží, protože v lednu se chystají do Francie na freeride, v únoru pobudou na českých horách, kde budou potřebovat lyže hlavně, aby naučili jezdit svoje děti, a na závěr sezóny si střihnou týden na alpském ledovci, kde si chtějí užít pořádné jízdy na obřačkách. 

Než mít jedny vlastní lyže, je pro ně mnohem výhodnější zamluvit si na těch pár dnů model, který nejlépe odpovídá danému prostředí. Třeba i skialpové lyže.

Proč utrácet za lyže? Můžete si je půjčit. Půjčovny lyží se vyplatí

„Skialpinismus je nový trend a lidé si ho díky výpůjčce mohou nezávazně vyzkoušet a rozhodnout se, zda jim stojí za to pořizovat si vlastní lyže,“ říká Křivánek. Zdá se, že přibývá jedinců, kteří nechtějí být odkázáni na lanovky a upravené sjezdovky a chtějí si užít svobodného pohybu po zasněžených pláních. Se skialpovými lyžemi, které jsou lehké a mají úchyty pro stoupací pásy, snadno vyšplhají na jakýkoliv kopec, a to i v hlubším sněhu. Odměnou je pak sjezd v čerstvém prašanu.

Co na to výrobci lyží?

Kromě víkendových či týdenních výpůjček roste zájem o ty celoroční a zákazníci si také čím dál častěji chodí pro vybavení už před odjezdem na hory. Nejen proto, že v městské půjčovně zaplatí za tutéž službu méně než na horách, ale i z toho důvodu, že se nemusí bát, že by na místě už ty správné lyže nesehnali.

Možná vás napadá, co na tento trend říkají výrobci lyží? Ze zemí Evropské unie se podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat vyvezlo loni přes sedm milionů párů lyží a snowboardů. Největším exportérem (s třetinovým podílem) je Rakousko, Česká republika je šestým největším vývozcem v EU. Za hranice putovalo přes půl milionu lyží, zejména sjezdových a snowboardů. Mluvčí obchodu Mall.cz Jan Řezáč ani Martina Kudláčková, ředitelka nákupu a marketingu ze společnosti Sportisimo, v loňském rozhovoru pro Radiožurnál nižší prodeje lyží nepotvrdili.

Jak uvedla česká firma Sporten, jejich výroba sjezdovek vlastní značky i pro velké světové brandy výrazně klesla – o třetinu v porovnání se situací před pěti lety. Kromě půjčoven prý koupěchtivost ovlivňuje také počasí, protože ladovské zimy už jsou zkrátka vzácné. Každopádně kdo netráví na lyžích každou volnou chvíli, nemá na ně dost místa ve sklepě či v garáži ani chuť se o ně starat, pro toho je návštěva půjčovny lyží sázka na jistotu, která mu nevydrancuje pokladničku.

Půjčovna, kde parkují sáňky v létě

Neradi stojíte ve frontě? Pak by se vám v této půjčovně lyžařského vybavení mohlo líbit, protože narváno tu rozhodně nemají. Měli byste však vědět, že podnik už třicet let provozuje nigerijský podnikatel uprostřed rozpálené, písčité Sahary. V policích se vrší lyže, lyžařské boty, snowboardy i helmy, ale lyžaři nepřicházejí. Přitom původně nešlo o žádný šílený nápad, jak by se mohlo zdát. Majitel vodil četné zájemce z Evropy i Austrálie lyžovat do písečných dun v poušti. Jenže Niger nemá v posledních letech zrovna nejlepší pověst z hlediska bezpečnosti, takže turisté sem přestali jezdit. Dokud se situace nezlepší, zdejší půjčovna zřejmě bude i nadále zet prázdnotou.

Nejčtenější

První ročník soutěže Realiťák roku je za námi. Zjistěte kdo vyhrál!
První ročník soutěže Realiťák roku je za námi. Zjistěte kdo vyhrál!

Soutěž Realiťák roku se zrodil s myšlenkou a snahou o povznesení realitní profese a motivaci realitních makléřů k dalšímu vzdělávání a zvyšování jejich...  celý článek

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky
Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Ještě jste o nich neslyšeli? Tyto grafické kartičky umí posloužit jako dokonalá dekorace důležitých fotografií s naším dítětem už od jeho narození, ale i jako...  celý článek

Laserová sezóna je v plném proudu! Co vše nám umí lasery vylepšit?
Laserová sezóna je v plném proudu. Co vše nám umí lasery vylepšit?

O rozšířených pórech se říká, že jsou novodobými vráskami, povadlé kontury často zbytečně čekají, než dozrají na plastiku, pigmentace a rozšířené žilky jsou...  celý článek

Hi Promotion a Edox reality spojí v roce 2019 své síly
Hi Promotion a Edox reality spojí v roce 2019 své síly

Jeden z největších hráčů na poli realit společnost Edox reality si vybrala úspěšnou reklamní agenturu Hi Promotion jako svého marketingového partnera pro celý...  celý článek

Pět tipů pro nejkrásnější valentýnské dárky pro ženu
Pět tipů pro nejkrásnější valentýnské dárky pro ženu

Den svatého Valentýna, svátek všech zamilovaných, se nezadržitelně blíží a to je ideální čas poohlédnout se po vhodném dárku pro svou drahou. Pokud stále...  celý článek

Další z rubriky

Plzeňské překvapení? Ne! Tipéři to vidí na druhou výhru Realu
Plzeňské překvapení? Ne! Tipéři to vidí na druhou výhru Realu

Druhá prohra s Realem, nebo plzeňské překvapení? Největší komunita sázkařů žene za druhou výhrou Real.  celý článek

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.
Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním závodě kategorie U23. Jakub Danačík...  celý článek

Vsaďte si na Plzeň proti AS Řím a získejte 150 Kč zdarma
Vsaďte si na Plzeň proti AS Řím a získejte 150 Kč zdarma

Plzeň se chystá na své poslední vystoupení v Lize mistrů, a i když není proti AS Řím favoritem, tak sázkaři jí úplně nezatracují.   celý článek

Najdete na iDNES.cz