Jak obléct dítě na svah? Podobně jako sebe

Jak obléct dítě na svah? Podobně jako sebe | foto: Happy Ski Sport

9 2019
Chystáte se hory, abyste mohli s dítětem lyžovat, stavět sněhuláky, zkrátka užili si sněhu. Jenže nevíte, jaké oblečení zabalit do kufru sobě, natož jemu. Připadáte si jako generál zvažující strategii rozhodující bitvy, ale nebojte se, zas tak obtížné to není. Tak tedy - jak obléct dítě na svah?
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Koukat se na bílé nadělení jen z okna, to vážně nechcete. Stojíte tedy u otevřené skříně, v ruce telefon s předpovědí počasí na týden dopředu a váháte: Vážně bude teplota okolo nuly? Ale co když přijdou velké mrazy? Nebude dítěti v tomhle zima a v tamtom vedro? Máte mu vzít kalhoty a bundu, nebo raději kombinézu? Kolik čepic byste měli zabalit?

Jak obléct dítě na svah? Pomůžeme vám oddělit zrno od plev a prozradíme vám nejrozšířenější mýty.

Jak obléct dítě na svah? Podobně jako sebe

Děti potřebují být oblečené víc než dospělí. Jak je to ve skutečnosti?

Není to pravda. U dítěte (stejně jako u sebe) použijte princip cibule, respektive oblečte mu ráno několik vrstev, které později budete podle potřeby ubírat nebo opět přidávat. Dbejte na správnou velikost oděvu, protože v malém oblečení se dítě nemůže pořádně hýbat, příliš velké ho zas nechrání před chladem a větrem, protože se vyhrnuje a zalézá pod něho sníh.

Základní jsou tři vrstvy:

  1. Termoprádlo
    Bavlněná tílka a klasické punčocháče vezměte prckovi na hraní do hotelu či penzionu, na sníh mu raději pořiďte funkční prádlo. Bavlna je sice příjemná na dotyk a saje pot, jenže ho nedokáže odfiltrovat do další vrstvy, takže dítě snadno prochladne. Naopak syntetické materiály umí skvěle vlhkost absorbovat a odvést pryč. V termoprádle v podobě trika s dlouhým rukávem a spodků, ideálně bez jakýchkoliv švů, které by mohly škrábat či tlačit, zůstane mrňous v suchu a v teple, i když se okolo budou čerti ženit.
  2. Flísová mikina
    Potomek dostal od babičky tlustý svetr s jelenem na hrudi? Dárek je to jistě krásný, ale na hory absolutně nevhodný. Lepší než vlněný svetr je mikina z měkkého a příjemného flísu, který dobře plní termoizolační funkci, neprofoukne a umí udržovat tělesnou teplotu.
  3. Kalhoty a bunda
    Úkolem třetí vrstvy je ochrana před vlivy počasí, musí být tedy nepromokavá a poradit si s větrem. Dobrým řešením je kombinéza, protože dítěti v ní netáhne na záda a nenahrne si pod bundu sníh. Je však poněkud nepraktická ve chvílích, kdy si mrně potřebuje odskočit na záchod nebo čeká v bufetu na čaj, a buď se potí, nebo rukávy svlečené bundy vytírá mokrou, špinavou podlahu. Kombinéza se tedy hodí především pro nejmenší děti, které si chtějí dovádět ve sněhu, ale nezůstanou venku dlouhé hodiny. Pro větší dítě je určitě lepší pořídit bundu a kalhoty, které zamezí navlhnutí či dokonce promočení dvou spodních vrstev.

Kalhoty by měly sahat minimálně do pasu, ale raději ještě o kousek výš, měly by mít šle s možností nastavení délky, protisněhovou manžetu na nohavicích, ideálně výztuže z pevnější, voděodolné látky na kolenou a na zadku. A pozor na dostatečnou šířku nohavic ve spodní části, aby dítě bylo schopné si kalhoty přetáhnout přes lyžařské boty. U bundy pohlídejte, aby měla kapuci, bederní pás proti sněhu, kapsy na zip a dala se zapnout až ke krku. Užitečné je větrání na rukávech v podpaží a na stehnech. Je dobré, pokud je oblečení vybaveno reflexními nášivkami, to kvůli pohybu na zalidněné sjezdovce, v mlze nebo potmě.

Jak obléct dítě na svah? Podobně jako sebe

U oblečení dejte pozor nejen na odpovídající velikost, ale také na vhodný střih – není smutnějšího pohledu než na dítě, které je tak zmožené natahováním těsného či nepružného oblečení, že už ani nemá sílu obout lyže nebo uplácat sněhovou kouli. Takže zipy, suché zipy, šňůrky, všechny „pomůcky“, které pomohou kus oblečení snáz navléct, jsou vítány.

Nepromokavé a prodyšné, to přece nejde dohromady. Jak je to ve skutečnosti?

Není to pravda. Děti na rozdíl od dospělých častěji padají a válejí se ve sněhu, ať už záměrně nebo neplánovaně. I když nutnosti rezervního oblečení se nezbavíte, potřebujete potomka vybavit takovou svrchní vrstvou, která odolá útoku zimního počasí (déšť, sníh, mráz) i tomu zevnitř (teplo, pot).

Ale jak by mohlo oblečení „dýchat“ a zároveň být nepropustné? Samozřejmě jste už slyšeli o technologiích, které údajně dodají sportovnímu oblečení tyto kouzelné schopnosti, ale pokud nesportujete, možná to považujete za marketingový trik, jehož smyslem je navýšit prodejní cenu. Máte pravdu, že bundy a kalhoty z kvalitních a odolných materiálů jsou dražší, ale také déle vydrží. A vězte, že fungují! O nepromokavost a prodyšnost se stará zátěr, tedy jedno- nebo několikavrstvý film nanesený na tkaninu. O něco dražší, ale účinnější je membrána, tenká vrstva polymerního materiálu.

Jak obléct dítě na svah? Podobně jako sebe

Chce to pořádnou čepici. Jak je to ve skutečnosti?

Jak kdy. Na hraní venku teplá čepice vyhovuje, ale na lyžování se nehodí. Pod lyžařskou helmu, bez které by žádný příčetný dospělý neměl dítě na svah pustit, se nevejde (ta s bambulí už vůbec ne), ba přímo brání přilbě ve výkonu hlavní funkce chránit hlavu před zraněním.

Pod přilbu se nejlépe hodí kukla, která udržuje v teple uši a zčásti i obličej. Přesto mějte v batohu také čepici, která se bude hodit, až vyhlásíte lyžovací pauzu.

Jak obléct dítě na svah? Na ruce stačí palčáky. Jak je to ve skutečnosti?

Ano, to je pravda. Prstové rukavice jsou pohodlnější pro manipulaci s hůlkami, se skipasem nebo s drobnými, ale nic z toho malé dítě nepotřebuje. Navíc pokud na svahu zaslechnete nějakou stížnost na chlad z úst dětí, je to nejčastěji v souvislosti se zkřehlými až promrzlými prsty. A těm se mnohem lépe daří v palčácích, nehledě na to, že tento typ rukavic se prckovi podstatně lépe nasazuje.

Kupte raději dva až tři páry, abyste je stihli do druhého dne usušit, z kvalitního materiálu (aby aspoň sezónu vydržely) a o číslo větší (ne však o víc), ať v nich může potomek hýbat prsty. Jestliže mrzne, až praští, můžete mu pod ně natáhnout ještě jedny tenké rukavice. Vyberte model, který mrňousovi sahá do poloviny lokte a je zakončený gumou, aby se nedostal dovnitř sníh. 

A pokud nejsou rukavice opatřeny šňůrkou či gumou, aby je bylo možné sundat a nechat viset na zápěstí, rozhodně k nim tuhle „pomůcku“ přišijte. Anebo palčáky připevněte na prádlovou gumu a protáhněte rukávy. Vyhnete se rozčilování a neustálému vyhlašování pátrání po ztracených rukavicích.

A ještě něco. Jedete-li na hory na jaře, kdy sluníčko hřeje jako divé, přibalte do kufru jedny tenčí rukavice, ale nikdy dítěti nedovolte lyžovat bez nich, protože ve hře stále zůstává ochrana rukou před zraněním, kterou ty pletené zajistit nedokážou.

Šála na krk je nepraktická. Jak je to ve skutečnosti?

Ano, to je pravda. Šála se dítěti neustále rozmotává, takže ji vláčí za sebou. Také mu nedovolí pořádně zapnout bundu až ke krku. A pokud už má mrňous šálu vzorně omotanou a utaženou, zas nemůže pořádně otočit hlavou, což je na lyžích nebezpečné. A ještě horší je riziko, že se vlající šála zaplete do zařízení vleku.

Nahraďte ji proto raději flísovým límcem přes hlavu nebo se zapínáním vzadu, eventuálně oblékněte prckovi rolák.

Do lyžařských bot potřebuje dvoje ponožky. Jak je to ve skutečnosti?

Ne, není to pravda. Dřív to tak bylo a obouvali jsme si do přezkáčů jedny tenké a jedny vlněné fusekle. Dnes jsou na trhu k mání speciální lyžařské ponožky a nemusíte se bát, že by v nich malému byla zima.

Pokud snad potřebujete ponožkami vyplnit prázdné místo v botách, pak jste dítěti vybrali příliš velké číslo lyžáků. Boty musí malému lyžaři velikostně přesně sedět a odpovídat jeho aktuálnímu číslu nohy, jinak by měl problém ovládat lyže. Netroufáte-li si přezkáče sami vybrat, rádi vám poradí v prodejně sportovních potřeb nebo v jakékoliv velké, profesionálně vedené půjčovně, jako je například síť prodejen a půjčoven Happy Sport. Koneckonců boty i lyže pro dítě bývá skoro vždy výhodnější půjčit, nejen kvůli finanční úspoře.

Bez chrániče páteře je lyžování nebezpečné. Jak je to ve skutečnosti?

Jak kdy. Pokud se váš potomek lyžovat teprve učí a zatím neopustil cvičnou louku, páteřák nepotřebuje. Jestliže už dokáže sjet sjezdovku, neuděláte chybu, když mu chránič páteře pořídíte.

A ať už máte doma lyžaře či milovníka sněhuláků nebo koulovaček, než vyrazíte ven, nezapomeňte přibalit do batůžku láhev s teplým čajem, malou svačinku, náhradní rukavice, čepici, opalovací krém a jelení lůj na rty. Pak už vám nic nebrání užít si zimních radovánek do sytosti.

Nejčtenější

Bydlení ve Vochově   - venkovský klid a Plzeň na dosah
Bydlení ve Vochově - venkovský klid a Plzeň na dosah

Plzeň jako čtvrté největší město republiky přináší spoustu pracovních příležitostí a patří k sídlům, která nabízejí široké možnosti služeb, vzdělávání a...  celý článek

Bezpečnostní dveře jsou jako airbag v autě
Bezpečnostní dveře jsou jako airbag v autě

Kdo by se netěšil na dovolenou? Na váš prázdný domov ale číhá nebezpečí. Může lákat zloděje, kteří vám na váš návrat mohou přichystat nemilé překvapení. Jak...  celý článek

Technics OTTAVA™ S SC-C50: špičkový bezdrátový audiosystém
Technics OTTAVA™ S SC-C50: špičkový bezdrátový audiosystém

Hledáte elegantní řešení, jak kvalitně ozvučit obývací pokoj nebo jakoukoli jinou místnost vaší domácnosti? Bezdrátový audiosystém Technics OTTAVA™ S SC-C50...  celý článek

Eppi je známé také díky netradičnímu showroomu přímo ve věži paláce Ligna
České klenotnictví proniká do světa filmu i sportu

Když v roce 2011 Matej, Eva a Kiril spustili online klenotnictví, netušili, že udělají díru do světa. Nyní jejich šperky najdete na oblecích českých hokejistů,...  celý článek

První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude uvedena v srpnu
První intuitivní Click&Touch klávesnice na světě bude uvedena v srpnu

Startup Clevetura LLC dokončil vývoj systému intuitivní klávesnice, která kombinuje klávesnici, touchpad a myš. Senzory integrované v klávesách umožňují...  celý článek

Další z rubriky

Získají Češi švédský skalp? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Získají Češi švédský skalp? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Je to tady. Čeští hokejisté v pátek odstartují světový šampionát na Slovensku! Soupeř? Tradičně nadupaní Švédové. Jinak řečeno, Voráčka a spol. čeká pořádná...  celý článek

Naladí se Češi na čtvrtfinále výhrou? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Naladí se Češi na čtvrtfinále výhrou? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Základní část hokejového mistrovství světa na Slovensku míří do finiše. Česká reprezentace se ve svém posledním utkání béčkové skupiny postaví Švýcarsku....  celý článek

Kdo bude slavit? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!
Kdo bude slavit? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Světový šampionát v hokeji dospěl do finiše. Na Slovensku jsou na pořadu dne bitvy o medaile. Již po čtvrtfinálových mačích bylo jasné, že na zlatý hattrick...  celý článek

Najdete na iDNES.cz