Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spláchnutím do záchodu to nekončí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jednou ze základních potřeb lidstva je přístup k čisté, zdravotně nezávadné vodě. Po jejím použití se pak stává vodou odpadní, která vyžaduje zvláštní zacházení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zkušební Laboratoř vodohospodářských zařízení ve VÚV TGM, v.v.i. | foto: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i.

Až do konce 19. století byl prakticky jediný způsob nakládání s odpadní vodou její vypouštění do vodních toků. S rozvojem průmyslu, nárůstu počtu obyvatel, jakož i zvyšování životní úrovně a zdraví obyvatel se ukázalo, že tento způsob nakládání s odpadní vodou je nadále neudržitelný. Sice byly známy procesy samočištění v řekách, které jsou schopné částečně redukovat vypouštěné znečištění, ovšem už v tehdejší době byl takovýto způsob čištění odpadních vod naprosto nedostatečný. 

První pokusy s čištěním odpadních vod proběhly v Anglii na začátku 20. století. Během experimentů s odpadní vodou pánové E. Ardern a W.T. Lockett zjistili, že provzdušňováním odpadních vod se vytváří sediment, po jehož odstranění je odpadní voda výrazně čistší. Tento sediment pak pojmenovali jako aktivovaný kal. Dnešní moderní mechanicko-biologické čistírny odpadních vod (ČOV) jsou založeny převážně na procesu provzdušňování směsi odpadních vod s mikrobiologickou kulturou a následnou separací vyčištěné odpadní vody od aktivovaného kalu. Procesy, které probíhají na moderní čistírně odpadních vod při biologickém čištění, jsou stejné, jako procesy samočištění v řekách, jen daleko intenzivnější.

V České Republice je v současné době napojeno na veřejnou kanalizaci více než 80 % obyvatel. Ne ve všech případech lze realizovat výstavbu kanalizace svedenou na centrální ČOV. Jsou to především případy obcí s rozptýlenou zástavbou, nejrůznější horské provozovny či samoty. Jako vhodné řešení, především pro trvale obývané objekty, se jeví využití domovních čistíren odpadních vod. Novela vodního zákona pak zjednodušuje možnost povolování a provozování těchto zařízení, když umožňuje povolit tyto stavby nejen jako vodní dílo, ale i tzv. na ohlášku. Při ohlášení čistírny se nemusí provádět rozbory odpadních vod prokazující plnění předepsaných limitů. Možnost ohlášení lze použít jen pro ty čistírny, které byly testovány podle normy a na základě toho mají vystavenou značku CE.

Zkoušení účinnosti čištění domovních ČOV se provádí mimo jiné ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka v Praze. Během testování se zjišťuje dlouhodobý chod čistírny, reakce na výpadek elektrického proudu, vyšší i nižší zatížení, simulace vypouštění vany a také 14 dní bez odpadní vody, tedy jak se bude chovat čistírna v době rodinné dovolené.

Povinností vlastníka, který má čistírnu na ohlášku, je objednat si jednou za dva roky provedení revize čistírny odborně způsobilou osobou. Revize domovních ČOV provádí i pracovníci Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Pokud má domovní čistírna odpadních vod dobře fungovat, je nutné brát zřetel na to, co všechno se splachuje do záchodu. Čistírny pracují na principu biologického čištění, takže časté používání desinfekčních prostředků ve velkém množství čistírně neprospívá. Taktéž do záchoda nepatří biologicky nerozložitelné předměty např. dětské plenky.

Domovní ČOV jsou schopny zajistit při správném provozování kvalitní čištění odpadních vod.

VÚV TGM, v.v.i.

VÚV TGM, v.v.i.

VÚV TGM, v.v.i.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny...

Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2018

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami...

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami souvisí, včetně nejnovějších trendů v...

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace,...

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Další z rubriky

El Clásico na vlastní oči. Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

El Clásico na vlastní oči: Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

Zhlédnout ta nejkvalitnější fotbalová utkání je snem nejen mnohých mužů. V minulosti to byl problém, jelikož nebylo...

Jak se české maminky připravují na příchod miminka

Jak se české maminky připravují na příchod miminka

Čtyřicet týdnů plných emocí, nových situací a také zařizování před narozením miminka. Začíná zcela nová etapa v životě...

Podpora růstu vlasů? Skvělé výsledky nabízí aplikace krevní plazmy

Podpora růstu vlasů? Skvělé výsledky nabízí aplikace krevní plazmy

Ošetření krevní plazmou je jedním z mála skutečně účinných, trvalých a cenově dostupných zákroků na podporu růstu...

Najdete na iDNES.cz