Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální transformátory ochrání přenosovou soustavu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Dopravní značení, světelná signalizace nebo jízdní řád - nic z toho elektřinu nezastaví ani nezpomalí. A přece je třeba ji regulovat. Tranzitní charakter naší přenosové soustavy a vzájemná propojenost evropských sítí přinášejí jak možnost vzájemné výpomoci, tak riziko přetížení jednotlivých prvků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Speciální transformátory ochrání přenosovou soustavu | foto: ČEPS, a.s.

Dlouhodobě bezpečný provoz naší soustavy zajistí transformátory s řízeným posuvem fáze (PST transformátory čili Phase Shifting Transformers).

Představíme-li si přenosovou soustavu jako rybník s mnoha výpustěmi, funguje PST jako stavidlo, nebo naopak čerpadlo, které omezí, resp. zvýší průtok danou výpustí. V důsledku toho se změní průtoky vody uvnitř rybníka a všemi ostatními výpustěmi, které nejsou regulované. Omezení toku na jedné větvi oproti ostatním paralelním větvím sítě způsobí přerozdělení toků. Protože elektřina proudí cestou nejmenšího odporu, část toků se přesune na okolní, méně zatížená vedení.

Společnost ČEPS staví tyto ochranné transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. Právě na propojení s Německem totiž vzniká nejvíc neočekávaných  přetoků elektrické energie. Jednou z jejich hlavních a nejčastějších příčin je vysoká výroba ve větrných parcích u Baltského moře. Prudký rozvoj obnovitelných zdrojů vede v energetice v posledních letech k tomu, že primární už není poptávka po elektřině, ale její výroba podle přírodních podmínek. 

Pokud by se však takové přetoky neregulovaly, mohly by přetížit některé části soustavy a v důsledku toho by mohlo dojít i k rozsáhlým výpadkům (blackoutům). PST transformátory jsou vhodným nástrojem k regulaci takových toků, ale pomohou zajistit také bezpečný provoz v době dlouhodobě vypnutých linek z důvodu údržby, rekonstrukcí nebo modernizací, které českou přenosovou soustavu v následujících letech nevyhnutelně čekají.

První a zatím jediné plánované zařízení tohoto druhu v České republice uvede společnost ČEPS do provozu na konci roku 2016. Celkové investiční náklady na stavbu nepřesáhnou dvě miliardy korun. Transformátory jsou sice drahé, ale jejich životnost je odhadována až na 40 let. Kdyby došlo k jakémukoliv výpadku, tak ztráty by byly daleko větší, než jsou náklady na stavbu PST transformátorů. 

Nezávislé studie, které předcházely rozhodnutí o této investici, označily tyto stroje jako vhodné opatření pro zajištění stability české přenosové soustavy při nadměrných tranzitních tocích elektřiny v regionu střední a východní Evropy. Společnost ČEPS je proto přesvědčena, že se jí tato investice vyplatí. 

Stavba PST je zařazena do Desetiletého plánu rozvoje sítí Asociace evropských provozovatelů přenosových soustav a je rovněž součástí Plánu rozvoje přenosové soustavy ČR v letech 2015-2024, který byl schválen ministerstvem průmyslu a obchodu a Energetickým regulačním úřadem.

PST transformátor, který bude umístěn v rozvodně v Hradci, je zařízení skládající se z osmi jednotek. Každá přitom váží zhruba 400 tun. Složitá tak bude i přeprava strojů z oblasti italského Milána až na sever Čech. Zařízení proto poplují po vodě a teprve závěrečnou část cesty na území naší republiky absolvují po silnici. Usazeny budou nakonec do nově vybudované části rozvodny o rozloze dva hektary.

Instalace transformátorů s řízeným posuvem fáze samozřejmě nenahradí rozvoj infrastruktury přenosové soustavy. Koordinované provozování našich PST transformátorů s obdobnými na německo-polské hranici ale pomůže stabilizovat a vymezit tranzitní toky. Cílem výstavby není zabránit tomu, aby elektřina proudila. Platí, že ČEPS chce přenášet maximální množství elektřiny, ale bezpečně. A to právě tento speciální typ transformátoru umožní.

 

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

INPAP radí: Jak správně zabalit balík
INPAP radí: Jak správně zabalit balík

Provozujete e-shop a potýkáte se s neustálými reklamacemi ohledně špatně zabalených zásilek? Anebo zkrátka častěji posíláte balíky a nechcete, aby se obsah...  celý článek

Děti pomalu usedají zpět do lavic a výdaje rostou.
Děti pomalu usedají zpět do lavic a výdaje rostou

Období konce prázdnin a návratu do školních lavic je stresující nejen pro děti, které se musejí vrátit zpět do módu „a teď se musím učit“, ale i pro rodiče,...  celý článek

Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?
Poskytnutí virtuálního sídla firmy je snadné. Jak na to?

Toužíte po prestižní adrese pro svou firmu? Kvůli dobré vizitce a prestiži nemusíte celou svou společnost stěhovat. Poskytnutí virtuálního sídla firmy vám...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.