Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Speciální transformátory ochrání přenosovou soustavu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Dopravní značení, světelná signalizace nebo jízdní řád - nic z toho elektřinu nezastaví ani nezpomalí. A přece je třeba ji regulovat. Tranzitní charakter naší přenosové soustavy a vzájemná propojenost evropských sítí přinášejí jak možnost vzájemné výpomoci, tak riziko přetížení jednotlivých prvků.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Speciální transformátory ochrání přenosovou soustavu | foto: ČEPS, a.s.

Dlouhodobě bezpečný provoz naší soustavy zajistí transformátory s řízeným posuvem fáze (PST transformátory čili Phase Shifting Transformers).

Představíme-li si přenosovou soustavu jako rybník s mnoha výpustěmi, funguje PST jako stavidlo, nebo naopak čerpadlo, které omezí, resp. zvýší průtok danou výpustí. V důsledku toho se změní průtoky vody uvnitř rybníka a všemi ostatními výpustěmi, které nejsou regulované. Omezení toku na jedné větvi oproti ostatním paralelním větvím sítě způsobí přerozdělení toků. Protože elektřina proudí cestou nejmenšího odporu, část toků se přesune na okolní, méně zatížená vedení.

Společnost ČEPS staví tyto ochranné transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. Právě na propojení s Německem totiž vzniká nejvíc neočekávaných  přetoků elektrické energie. Jednou z jejich hlavních a nejčastějších příčin je vysoká výroba ve větrných parcích u Baltského moře. Prudký rozvoj obnovitelných zdrojů vede v energetice v posledních letech k tomu, že primární už není poptávka po elektřině, ale její výroba podle přírodních podmínek. 

Pokud by se však takové přetoky neregulovaly, mohly by přetížit některé části soustavy a v důsledku toho by mohlo dojít i k rozsáhlým výpadkům (blackoutům). PST transformátory jsou vhodným nástrojem k regulaci takových toků, ale pomohou zajistit také bezpečný provoz v době dlouhodobě vypnutých linek z důvodu údržby, rekonstrukcí nebo modernizací, které českou přenosovou soustavu v následujících letech nevyhnutelně čekají.

První a zatím jediné plánované zařízení tohoto druhu v České republice uvede společnost ČEPS do provozu na konci roku 2016. Celkové investiční náklady na stavbu nepřesáhnou dvě miliardy korun. Transformátory jsou sice drahé, ale jejich životnost je odhadována až na 40 let. Kdyby došlo k jakémukoliv výpadku, tak ztráty by byly daleko větší, než jsou náklady na stavbu PST transformátorů. 

Nezávislé studie, které předcházely rozhodnutí o této investici, označily tyto stroje jako vhodné opatření pro zajištění stability české přenosové soustavy při nadměrných tranzitních tocích elektřiny v regionu střední a východní Evropy. Společnost ČEPS je proto přesvědčena, že se jí tato investice vyplatí. 

Stavba PST je zařazena do Desetiletého plánu rozvoje sítí Asociace evropských provozovatelů přenosových soustav a je rovněž součástí Plánu rozvoje přenosové soustavy ČR v letech 2015-2024, který byl schválen ministerstvem průmyslu a obchodu a Energetickým regulačním úřadem.

PST transformátor, který bude umístěn v rozvodně v Hradci, je zařízení skládající se z osmi jednotek. Každá přitom váží zhruba 400 tun. Složitá tak bude i přeprava strojů z oblasti italského Milána až na sever Čech. Zařízení proto poplují po vodě a teprve závěrečnou část cesty na území naší republiky absolvují po silnici. Usazeny budou nakonec do nově vybudované části rozvodny o rozloze dva hektary.

Instalace transformátorů s řízeným posuvem fáze samozřejmě nenahradí rozvoj infrastruktury přenosové soustavy. Koordinované provozování našich PST transformátorů s obdobnými na německo-polské hranici ale pomůže stabilizovat a vymezit tranzitní toky. Cílem výstavby není zabránit tomu, aby elektřina proudila. Platí, že ČEPS chce přenášet maximální množství elektřiny, ale bezpečně. A to právě tento speciální typ transformátoru umožní.

 

Autor:

Nejčtenější

Stoly s centrální nohou jsou zajímavé i praktické

Stoly s centrální nohou jsou zajímavé i praktické

Stůl se čtyřmi nohami najdeme v každém domě. Buďte hraví a originální! Představujeme vám stoly s centrální nohou, které...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Značka Strongbow osvěží město Brno

Značka Strongbow osvěží město Brno

V rámci kampaně značky Strongbow „Osvěž město jablky“ bylo možné hlasovat pro město, ve kterém bude uspořádána cider...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Další z rubriky

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupony jsou obchodním nástrojem, který je populární u obou stran. Jak mezi obchodníky, tak i u jejich...

Nové fototiskárny HP jedou za vámi. Představí se vám pomocí roadshow

Nové fototiskárny HP jedou za vámi. Představí se vám pomocí roadshow

Máte práce nad hlavu a nemáte čas objíždět obchody s fotoplotry? Nechte si je naživo ukázat třeba před svou kanceláří!...

Firma Copy General uspořádala v NN pojišťovně tzv. digitální rallye

Nové fototiskárny HP jedou za vámi. Představí se vám pomocí roadshow

Služby Copy General pro NN pojišťovnu se dočkaly významného rozšíření. Koncem roku 2017 firma spustila službu...

Najdete na iDNES.cz