Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Španělsko nabízí také adrenalin, zdolejte Zubatou horu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Španělsko? Tam už jsem přeci byl. Řekne si možná mnohý z vás. Byli jste však na Zubaté hoře? Ne? Pak se prosím nechte na chvíli zlákat od dovádění ve vlnách Středozemního moře a ležení na rozpáleném písku a pojďte společně s námi zdolat Zubatou horu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

CK Kalousek - Španělsko a Montserrat neboli Zubatá hora | foto: CK Kalousek

Cca 50 km od Barcelony směrem do vnitrozemí se nachází vápencový horský masiv Montserrat. Název znamená v překladu Zubatá hora a pochází od vzhledu silně erodovaného masivu, který při pohledu z dálky připomíná zuby pily. 

Na vrchol vede z údolí hned několik cest. Nejjednodušší cesta je samozřejmě autem. Nekonečnými serpentinami se dá vyšplhat až k parkovišti u kláštera. Naopak nejnáročnější varianta výstupu je pěšky, pěkně po svých. Cesty pro pěší jsou značené a pěší nadšenci překonávají při cestě vzhůru převýšení cca 600 m.

Po cestě je však provází opojná vůně tymiánu a rozmarýny a překrásné výhledy do okolí. Pro ty méně zdatné jsou připraveny dvě lanovky, které skýtají celkem adrenalinový zážitek. Visutá kabinková lanovka (Aeri de Montserrat) dramaticky stoupá mezi skalami a 5 km dlouhá zubačka (Cremallera de Montserrat) překonává výškový rozdíl 550 m.

Od horní stanice pak vedou další dvě pozemní lanovky. Jedna lanovka vás vyveze na vrchol zdejších skal, odkud jsou uchvacující výhledy široko daleko. Jedná se o nejstrmější lanovku ve Španělsku (maximální sklon 65 %). Zážitek z jízdy umocňuje prosklená střecha vozu. Pozor zážitek vhodný pouze pro silné povahy.

Druhá lanovka pomáhá turistům sklesat ke skalnímu poutnímu místu Santa Cova. Na zubačku i visutou lanovku lze zakoupit jízdenku již v Barceloně. Lanovka i zubačka navazují na vlaky vedené z centra Barcelony a již samotná úzkokolejka vedoucí údolím řeky Llobregat je zážitek. Španělsko a horský masiv Montserrat nabízí spousty zajímavých zážitků.

Španělsko a poutní klášter Montserrat - zde se vám splní přání

Na skalní plošině stojí jedno z nejvýznamnějších poutních míst Katalánska - klášter Montserrat. Podle pověsti v roce 880, viděli pastýři sestupovat s nebe silné světlo, doprovázené líbeznou melodií. Příští sobotu se zjevení opakovalo.

CK Kalousek - Španělsko 2

Následující čtyři soboty pastýře doprovázel farář z Olesy de Montserrat, který měl zjevení potvrdit. Když se biskup dověděl o této události, zorganizoval návštěvu místa, během které byla objevena jeskyně, v níž byla nalezena Svatá socha. Biskup hodlal přenést sochu do Manresy, avšak při jejím vytahování z jeskyně socha tak ztěžkla, že s ní nebylo možno pohnout.

Biskup tento jev vyložil jako přání Svaté Panny zůstat na tomto místě a nařídil zde vybudovat kapli. Na úbočí masivu vznikl v 11. století světoznámý benediktinský klášter, zasvěcený Panně Marii Montserratské, jejíž socha - Černá Madona z Montserrat se zde nachází.

Davy turistů a poutníků přicházejí a stojí neuvěřitelné fronty před vstupem do kláštera. V klášteře se konají každodenní bohoslužby a vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania začíná vždy od 13 hodin. Escolania je i stejnomenná pěvecká škola, která propůjčuje klášteru pečeť dětské čistoty.

CK Kalousek - Španělsko 3

V zlaté komnatě je dřevěná soška Černé madony s jezulátkem. Pověst praví, že pokud pohladíte jablko, které svírá v ruce, a budete si něco přát, přání se vám splní. V klášteře je také zajímavé muzeum, kde jsou malby takových mistrů, jako jsou např. El Greco, Caravaggio a Picasso. Španělsko tedy nabízí i spousty zajímavých památek.

Skalní útvary Montserrat připomínají Prachovské skály

Při cestě vzhůru do samotných hor se neubráníte se dojmu, že tohle už jste někde viděli.  Skalní útvary vzdáleně připomínají naše Prachovské skály. Téměř svislé stěny jsou erozí vysoustruhované do bizardních tvarů a skály jsou pojmenované dle zvířat, nebo osob, které připomínají.

V horách je několik značených okruhů pro pěší výletníky. Po stezce poustevníků Camí de les Ermites lze vystoupat k horní stanici lanovky. Na vyhlídkové plošině sto metrů nad klášterem, lze odbočit ke kapličce Sant Joan, kde je několik malých jeskyní přístupných po úzké skalní římse, nebo se po chodníčku vtesaném do skály masivu Santa Magdalena dostat na hřeben Serra de Bellavista, po kterém dojdete až ke kapličce Ermita de Sant Jeroni.

CK Kalousek - Španělsko 4

Na hřebeni, jak jeho název napovídá, je několik krásných vyhlídkových míst. Od poustevny svatého Jerona začíná stoupání na stejnojmennou nejvyšší horu celého pohoří. Ve vrcholových skalních partiích přispívají k jistému kroku betonové schody a zábradlí. Vyznavači adrenalinových sportů určitě ocení feratu vedoucí na vrchol z druhé strany po výrazně strmějším hřebenu. 

Na vrcholu hory Sant Jeroni ve výšce 1236 m budete odměněni za svoji námahu výhledem do všech světových stran a místo opředené pověstmi Vám bude ležet u nohou.  Nezapomeňte navštívit Španělsko a jeho přírodní krásy s CK Kalousek.

Pokud na dovolené neradi lenošíte a rádi by jste viděli Zubatou horu, pak navštivte www.ckkalousek.cz. Můžete si vybrat ubytování na Costa Brava nebo Costa del Maresme a podnikat podobné výlety. Montserrat lze navštívit také v rámci organizovaného výletu.

Autor článku: Romana Diblíková

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Nenechte si zkazit dovolenou. Kvalitu hotelu odhalí nezávislé recenze

Nenechte si zkazit dovolenou. Kvalitu hotelu odhalí nezávislé recenze

Pokoj vypadal na fotkách dvakrát tak velký, wi-fi prakticky nefungovala, kvalita kuchyně byla otřesná a personál...

Liberecký kraj hlásá: u nás začne jezdit na běžkách každý

Liberecký kraj hlásá: U nás začne jezdit na běžkách každý

Kvalita, dostupná cena a pestrost zimních sportů. To je důvod, proč se řadí Liberecký kraj na přední místa zimních...

Český turismus a rok 2017. Jak jsme na tom?

Český turismus a rok 2017. Jak jsme na tom?

Češi jsou vděční ale také celkem specifičtí cestovatelé. I když se oblíbené destinace neustále točí a mění, jedna...

Najdete na iDNES.cz