Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Španělsko nabízí také adrenalin, zdolejte Zubatou horu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Španělsko? Tam už jsem přeci byl. Řekne si možná mnohý z vás. Byli jste však na Zubaté hoře? Ne? Pak se prosím nechte na chvíli zlákat od dovádění ve vlnách Středozemního moře a ležení na rozpáleném písku a pojďte společně s námi zdolat Zubatou horu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

CK Kalousek - Španělsko a Montserrat neboli Zubatá hora | foto: CK Kalousek

Cca 50 km od Barcelony směrem do vnitrozemí se nachází vápencový horský masiv Montserrat. Název znamená v překladu Zubatá hora a pochází od vzhledu silně erodovaného masivu, který při pohledu z dálky připomíná zuby pily. 

Na vrchol vede z údolí hned několik cest. Nejjednodušší cesta je samozřejmě autem. Nekonečnými serpentinami se dá vyšplhat až k parkovišti u kláštera. Naopak nejnáročnější varianta výstupu je pěšky, pěkně po svých. Cesty pro pěší jsou značené a pěší nadšenci překonávají při cestě vzhůru převýšení cca 600 m.

Po cestě je však provází opojná vůně tymiánu a rozmarýny a překrásné výhledy do okolí. Pro ty méně zdatné jsou připraveny dvě lanovky, které skýtají celkem adrenalinový zážitek. Visutá kabinková lanovka (Aeri de Montserrat) dramaticky stoupá mezi skalami a 5 km dlouhá zubačka (Cremallera de Montserrat) překonává výškový rozdíl 550 m.

Od horní stanice pak vedou další dvě pozemní lanovky. Jedna lanovka vás vyveze na vrchol zdejších skal, odkud jsou uchvacující výhledy široko daleko. Jedná se o nejstrmější lanovku ve Španělsku (maximální sklon 65 %). Zážitek z jízdy umocňuje prosklená střecha vozu. Pozor zážitek vhodný pouze pro silné povahy.

Druhá lanovka pomáhá turistům sklesat ke skalnímu poutnímu místu Santa Cova. Na zubačku i visutou lanovku lze zakoupit jízdenku již v Barceloně. Lanovka i zubačka navazují na vlaky vedené z centra Barcelony a již samotná úzkokolejka vedoucí údolím řeky Llobregat je zážitek. Španělsko a horský masiv Montserrat nabízí spousty zajímavých zážitků.

Španělsko a poutní klášter Montserrat - zde se vám splní přání

Na skalní plošině stojí jedno z nejvýznamnějších poutních míst Katalánska - klášter Montserrat. Podle pověsti v roce 880, viděli pastýři sestupovat s nebe silné světlo, doprovázené líbeznou melodií. Příští sobotu se zjevení opakovalo.

CK Kalousek - Španělsko 2

Následující čtyři soboty pastýře doprovázel farář z Olesy de Montserrat, který měl zjevení potvrdit. Když se biskup dověděl o této události, zorganizoval návštěvu místa, během které byla objevena jeskyně, v níž byla nalezena Svatá socha. Biskup hodlal přenést sochu do Manresy, avšak při jejím vytahování z jeskyně socha tak ztěžkla, že s ní nebylo možno pohnout.

Biskup tento jev vyložil jako přání Svaté Panny zůstat na tomto místě a nařídil zde vybudovat kapli. Na úbočí masivu vznikl v 11. století světoznámý benediktinský klášter, zasvěcený Panně Marii Montserratské, jejíž socha - Černá Madona z Montserrat se zde nachází.

Davy turistů a poutníků přicházejí a stojí neuvěřitelné fronty před vstupem do kláštera. V klášteře se konají každodenní bohoslužby a vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania začíná vždy od 13 hodin. Escolania je i stejnomenná pěvecká škola, která propůjčuje klášteru pečeť dětské čistoty.

CK Kalousek - Španělsko 3

V zlaté komnatě je dřevěná soška Černé madony s jezulátkem. Pověst praví, že pokud pohladíte jablko, které svírá v ruce, a budete si něco přát, přání se vám splní. V klášteře je také zajímavé muzeum, kde jsou malby takových mistrů, jako jsou např. El Greco, Caravaggio a Picasso. Španělsko tedy nabízí i spousty zajímavých památek.

Skalní útvary Montserrat připomínají Prachovské skály

Při cestě vzhůru do samotných hor se neubráníte se dojmu, že tohle už jste někde viděli.  Skalní útvary vzdáleně připomínají naše Prachovské skály. Téměř svislé stěny jsou erozí vysoustruhované do bizardních tvarů a skály jsou pojmenované dle zvířat, nebo osob, které připomínají.

V horách je několik značených okruhů pro pěší výletníky. Po stezce poustevníků Camí de les Ermites lze vystoupat k horní stanici lanovky. Na vyhlídkové plošině sto metrů nad klášterem, lze odbočit ke kapličce Sant Joan, kde je několik malých jeskyní přístupných po úzké skalní římse, nebo se po chodníčku vtesaném do skály masivu Santa Magdalena dostat na hřeben Serra de Bellavista, po kterém dojdete až ke kapličce Ermita de Sant Jeroni.

CK Kalousek - Španělsko 4

Na hřebeni, jak jeho název napovídá, je několik krásných vyhlídkových míst. Od poustevny svatého Jerona začíná stoupání na stejnojmennou nejvyšší horu celého pohoří. Ve vrcholových skalních partiích přispívají k jistému kroku betonové schody a zábradlí. Vyznavači adrenalinových sportů určitě ocení feratu vedoucí na vrchol z druhé strany po výrazně strmějším hřebenu. 

Na vrcholu hory Sant Jeroni ve výšce 1236 m budete odměněni za svoji námahu výhledem do všech světových stran a místo opředené pověstmi Vám bude ležet u nohou.  Nezapomeňte navštívit Španělsko a jeho přírodní krásy s CK Kalousek.

Pokud na dovolené neradi lenošíte a rádi by jste viděli Zubatou horu, pak navštivte www.ckkalousek.cz. Můžete si vybrat ubytování na Costa Brava nebo Costa del Maresme a podnikat podobné výlety. Montserrat lze navštívit také v rámci organizovaného výletu.

Autor článku: Romana Diblíková

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Vydejte se do vinařství CHÂTEAU VALTICE poznat taje Vinařské stodoly

Vydejte se do vinařství CHÂTEAU VALTICE poznat taje Vinařské stodoly

Architektonická stavba ve stylu selského stavení skýtá nejen rozsáhlou vinotéku CHÂTEAU VALTICE, ale také unikátní...

Muzeum jízdních kol na zámku Boskovštejn startuje svoji čtvrtou sezonu

Muzeum jízdních kol na zámku Boskovštejn

Při svém výletu na Jižní Moravu neopomeňte navštívit malebnou vísku Boskovštejn. Zdejší expozici věnovanou historii...

RegioJet už prodává jízdenky se 75 % slevou pro studenty a seniory

RegioJet už prodává jízdenky se 75% slevou pro studenty a seniory.

Studenti mohou rezervovat jízdenky na spoje RegioJet pro cesty z prázdnin a do školy, senioři si mohou naplánovat...

Najdete na iDNES.cz