Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy obchází pětidenní lhůtu pro zápis do obchodního rejstříku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Díky tomu, že soudy šikovně obchází zákon, trvá zápis do obchodního rejstříku mnohem déle než by měl, a to i více než měsíc. Z časových důvodů je tak výhodnější pořízení ready-made společnosti než zakládání vlastními silami.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Soudy obchází pětidenní lhůtu pro zápis do obchodního rejstříku | foto: EUROSPOLEČNOSTI a.s.

Novela obchodního zákoníku z roku 2005 zavedla mimo jiné povinnost soudu rozhodnout do pěti dnů o návrhu na zápis či změny v obchodním rejstříku. Tato lhůta vešla ve všeobecnou známost a její plnění je mezi veřejností považováno za samozřejmé. Bohužel neprávem.

Soudy měly s jejím dodržováním problémy a tak objevily kličku. A tou je 30(!) denní obecná lhůta na přepis rozhodnutí (§158 odst. 4 OSŘ). Ta je sice zavedena především pro běžné rozsudky (které mívají i desítky či stovky stran), ale tak trochu mimochodem se vztahuje i na přepis jedné typizované "áčtverky" se změnou jednatele.

Dochází tak k paradoxní situaci, že o zápisu se skutečně (tedy až na vyjímky) za 5 dnů rozhodne, ale na "přeťukání" tohoto rozhodnutí čekáte týdny. A pokud je doba dovolených nebo zapisovatelka onemocní tak klidně přes měsíc.

Z praxe profesionálů

Ze statistiky firmy zabývající se zakládáním společností (www.eurospolecnosti.cz) vychází, že dlouhodobý průměr zápisu nové společnosti do obchodního rejstříku jsou dva týdny. To by ještě samo o sobě nebylo tak hrozné, kdyby tento průměr do značné míry nevylepšovaly zápisy trvající jen den nebo dva. Z čehož plyne, že většina zápisů trvá okolo tří týdnů.

Zajímalo nás jestli specializované firmy nemívají na soudě své prošlapané cestičky, aby vše běželo jako na drátkách. Přece jen jejich služby něco stojí což může svádět k dojmu, že by v tom mohly být zahrnuty i úplatky za rychlost. "Asi budeme vypadat jako idealisté, ale žádné zvláštní vztahy tohoto typu na soudech nemáme ani se nepokoušíme vytvářet," vysvětluje Petr Bajer z firmy EUROSPOLEČNOSTI a.s.

„S úředníky jsme sice v častějším styku než běžný občan, ale to je asi tak vše. Zastáváme názor, že při enormních (nedávno zvýšených) poplatcích za zápis (s.r.o. 6 000 Kč, a.s. - 12 000 Kč) by bylo "připlácení" za rychlost nejenom nelegální, ale i vysloveně absurdní.“

Je smutným paradoxem, že právě rejstříková agenda je pro soudy výhodný byznys, kdy jeden úředník s průměrný platem vydělá na poplatcích měsíčně klidně i čtvrt milionu. Místo zkvalitnění rejstříkových služeb však tyto peníze plynou do velkoryse luxusních budov či předražených cingrlátek na Ministerstvu spravedlnosti. Kdo nevěří může navštívit nový Justiční areál v Brně, kde si teprve uvědomí jak bohatá jsme země.

Ready - Made společnost jako částečné řešení

Uvedené průtahy jsou dalším z mnoha důvodu proč je pořízení ready-made společnosti (www.eurospolecnosti.cz) výhodnější alternativou než zakládání vlastními silami.

Zápis změn bývá totiž rychlejší než prvozápis při zakládání a za ready-made společnost lze jednat okamžitě po převodu, i když změny ještě nejsou vidět v rejstříku. Ceny ready-made společností navíc v poslední době výrazně klesly na úroveň, která už se příliš neliší od vlastního založení.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás to vyjít draho

Prodáváte auto nebo máte doma nepojízdný vrak? Když si nedáte pozor, může vás...

Od nového roku zaplatíte příspěvek do garančního fondu, pokud máte auto zapsané v registru vozidel a nemáte ho...

Pět rad, jak vypadat mladší. Vyhněte se chemii a vyhlaste válku stresu

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Jak vypadat mladší? To je otázka, ke které dříve nebo později dojde každá žena. Je to jednodušší, než si myslíte. Stačí...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Korejských investic do Česka dále přibývá

Korejských investic do Česka dále přibývá

Zájem korejských firem o investice do České republiky se stále zvyšuje. Největší potenciál je nyní v jaderném průmyslu....

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Proč teambuilding? Protože pilířem každé firmy je fungující tým

Proč teambuilding? Protože pilířem každé firmy je fungující tým

Každý majitel společnosti, dobrý manažer či personální dávno pochopil, že za úspěšnými projekty a bohatstvím firem...

Najdete na iDNES.cz