Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy obchází pětidenní lhůtu pro zápis do obchodního rejstříku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Díky tomu, že soudy šikovně obchází zákon, trvá zápis do obchodního rejstříku mnohem déle než by měl, a to i více než měsíc. Z časových důvodů je tak výhodnější pořízení ready-made společnosti než zakládání vlastními silami.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Soudy obchází pětidenní lhůtu pro zápis do obchodního rejstříku | foto: EUROSPOLEČNOSTI a.s.

Novela obchodního zákoníku z roku 2005 zavedla mimo jiné povinnost soudu rozhodnout do pěti dnů o návrhu na zápis či změny v obchodním rejstříku. Tato lhůta vešla ve všeobecnou známost a její plnění je mezi veřejností považováno za samozřejmé. Bohužel neprávem.

Soudy měly s jejím dodržováním problémy a tak objevily kličku. A tou je 30(!) denní obecná lhůta na přepis rozhodnutí (§158 odst. 4 OSŘ). Ta je sice zavedena především pro běžné rozsudky (které mívají i desítky či stovky stran), ale tak trochu mimochodem se vztahuje i na přepis jedné typizované "áčtverky" se změnou jednatele.

Dochází tak k paradoxní situaci, že o zápisu se skutečně (tedy až na vyjímky) za 5 dnů rozhodne, ale na "přeťukání" tohoto rozhodnutí čekáte týdny. A pokud je doba dovolených nebo zapisovatelka onemocní tak klidně přes měsíc.

Z praxe profesionálů

Ze statistiky firmy zabývající se zakládáním společností (www.eurospolecnosti.cz) vychází, že dlouhodobý průměr zápisu nové společnosti do obchodního rejstříku jsou dva týdny. To by ještě samo o sobě nebylo tak hrozné, kdyby tento průměr do značné míry nevylepšovaly zápisy trvající jen den nebo dva. Z čehož plyne, že většina zápisů trvá okolo tří týdnů.

Zajímalo nás jestli specializované firmy nemívají na soudě své prošlapané cestičky, aby vše běželo jako na drátkách. Přece jen jejich služby něco stojí což může svádět k dojmu, že by v tom mohly být zahrnuty i úplatky za rychlost. "Asi budeme vypadat jako idealisté, ale žádné zvláštní vztahy tohoto typu na soudech nemáme ani se nepokoušíme vytvářet," vysvětluje Petr Bajer z firmy EUROSPOLEČNOSTI a.s.

„S úředníky jsme sice v častějším styku než běžný občan, ale to je asi tak vše. Zastáváme názor, že při enormních (nedávno zvýšených) poplatcích za zápis (s.r.o. 6 000 Kč, a.s. - 12 000 Kč) by bylo "připlácení" za rychlost nejenom nelegální, ale i vysloveně absurdní.“

Je smutným paradoxem, že právě rejstříková agenda je pro soudy výhodný byznys, kdy jeden úředník s průměrný platem vydělá na poplatcích měsíčně klidně i čtvrt milionu. Místo zkvalitnění rejstříkových služeb však tyto peníze plynou do velkoryse luxusních budov či předražených cingrlátek na Ministerstvu spravedlnosti. Kdo nevěří může navštívit nový Justiční areál v Brně, kde si teprve uvědomí jak bohatá jsme země.

Ready - Made společnost jako částečné řešení

Uvedené průtahy jsou dalším z mnoha důvodu proč je pořízení ready-made společnosti (www.eurospolecnosti.cz) výhodnější alternativou než zakládání vlastními silami.

Zápis změn bývá totiž rychlejší než prvozápis při zakládání a za ready-made společnost lze jednat okamžitě po převodu, i když změny ještě nejsou vidět v rejstříku. Ceny ready-made společností navíc v poslední době výrazně klesly na úroveň, která už se příliš neliší od vlastního založení.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie

Soutěžte s Patrií a užijte si zápas fotbalového Juventusu nebo Borrusie!

Akcie fotbalových klubů Juventus Turín nebo Borussia Dortmund můžete spolu s dalšími atraktivními zahraničními akciemi...

Jak Hana Vagnerová studovala v USA

Hana Vagnerová

Herečka Hana Vagnerová se právě vrátila z jazykového pobytu v USA, kde pilovala angličtinu. Jak pobyt v USA hodnotí?...

Najdete na iDNES.cz