Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudy obchází pětidenní lhůtu pro zápis do obchodního rejstříku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Díky tomu, že soudy šikovně obchází zákon, trvá zápis do obchodního rejstříku mnohem déle než by měl, a to i více než měsíc. Z časových důvodů je tak výhodnější pořízení ready-made společnosti než zakládání vlastními silami.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Soudy obchází pětidenní lhůtu pro zápis do obchodního rejstříku | foto: EUROSPOLEČNOSTI a.s.

Novela obchodního zákoníku z roku 2005 zavedla mimo jiné povinnost soudu rozhodnout do pěti dnů o návrhu na zápis či změny v obchodním rejstříku. Tato lhůta vešla ve všeobecnou známost a její plnění je mezi veřejností považováno za samozřejmé. Bohužel neprávem.

Soudy měly s jejím dodržováním problémy a tak objevily kličku. A tou je 30(!) denní obecná lhůta na přepis rozhodnutí (§158 odst. 4 OSŘ). Ta je sice zavedena především pro běžné rozsudky (které mívají i desítky či stovky stran), ale tak trochu mimochodem se vztahuje i na přepis jedné typizované "áčtverky" se změnou jednatele.

Dochází tak k paradoxní situaci, že o zápisu se skutečně (tedy až na vyjímky) za 5 dnů rozhodne, ale na "přeťukání" tohoto rozhodnutí čekáte týdny. A pokud je doba dovolených nebo zapisovatelka onemocní tak klidně přes měsíc.

Z praxe profesionálů

Ze statistiky firmy zabývající se zakládáním společností (www.eurospolecnosti.cz) vychází, že dlouhodobý průměr zápisu nové společnosti do obchodního rejstříku jsou dva týdny. To by ještě samo o sobě nebylo tak hrozné, kdyby tento průměr do značné míry nevylepšovaly zápisy trvající jen den nebo dva. Z čehož plyne, že většina zápisů trvá okolo tří týdnů.

Zajímalo nás jestli specializované firmy nemívají na soudě své prošlapané cestičky, aby vše běželo jako na drátkách. Přece jen jejich služby něco stojí což může svádět k dojmu, že by v tom mohly být zahrnuty i úplatky za rychlost. "Asi budeme vypadat jako idealisté, ale žádné zvláštní vztahy tohoto typu na soudech nemáme ani se nepokoušíme vytvářet," vysvětluje Petr Bajer z firmy EUROSPOLEČNOSTI a.s.

„S úředníky jsme sice v častějším styku než běžný občan, ale to je asi tak vše. Zastáváme názor, že při enormních (nedávno zvýšených) poplatcích za zápis (s.r.o. 6 000 Kč, a.s. - 12 000 Kč) by bylo "připlácení" za rychlost nejenom nelegální, ale i vysloveně absurdní.“

Je smutným paradoxem, že právě rejstříková agenda je pro soudy výhodný byznys, kdy jeden úředník s průměrný platem vydělá na poplatcích měsíčně klidně i čtvrt milionu. Místo zkvalitnění rejstříkových služeb však tyto peníze plynou do velkoryse luxusních budov či předražených cingrlátek na Ministerstvu spravedlnosti. Kdo nevěří může navštívit nový Justiční areál v Brně, kde si teprve uvědomí jak bohatá jsme země.

Ready - Made společnost jako částečné řešení

Uvedené průtahy jsou dalším z mnoha důvodu proč je pořízení ready-made společnosti (www.eurospolecnosti.cz) výhodnější alternativou než zakládání vlastními silami.

Zápis změn bývá totiž rychlejší než prvozápis při zakládání a za ready-made společnost lze jednat okamžitě po převodu, i když změny ještě nejsou vidět v rejstříku. Ceny ready-made společností navíc v poslední době výrazně klesly na úroveň, která už se příliš neliší od vlastního založení.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Na VŠO se můžete hlásit do konce září.
Na VŠO se můžete hlásit do konce září

I když začátek akademického roku pomalu klepe na dveře, stále ještě najdete školy, které přijímají nové studenty. Na Vysoké škole obchodní v Praze (VŠO) můžete...  celý článek

Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu
Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu

On-line platby jsou každým rokem populárnější, protože jsou pohodlnější, levnější a ve svém důsledku i bezpečnější než například platba na dobírku. Jen je...  celý článek

Vybíráte výtah? Pozvěte si mobilní showroom Schindler.
Vybíráte výtah? Pozvěte si mobilní showroom Schindler

Výtah je v domě užitečným pomocníkem, který si můžete podle vlastních potřeb vyladit do naprostých detailů. Jejich výběr usnadní nový mobilní showroom...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.