Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soudní spor. Jak zvýšit naše šance na výhru?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
„Větší šance má žalovaný než žalobce,“ říká Jakub Svoboda. Advokát specializující se na soudní spory v rozhovoru poodkrývá tajemství úspěchu před soudem a popisuje postupy, jež vedou k vítězstvím bezmála v 90 % případů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Advokátní kancelář ARZINGER & PARTNERS dosahuje bezmála 90% úspěšnosti v soudních sporech. (Ilustrační snímek)

Advokátní kancelář ARZINGER & PARTNERS dosahuje bezmála 90% úspěšnosti v soudních sporech. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Ačkoliv se většina z nás snaží soudům vyhýbat a pokouší se řešit případné spory, dluhy a jiné nepříjemnosti dohodou nebo třeba i mávnutím ruky, nelze se soudnímu řízení vyhnout vždy. Najednou jsme v pozici žalobce či žalovaného a jsme nuceni před soudem bránit svá práva.

Soudní spor. Jak zvýšit naše šance na výhru u soudu?

O tom, co nás v takových případech čeká a jak zvýšit naše šance u soudu, jsme vedli rozhovor s JUDr. Jakubem Svobodou, Ph.D., advokátem z advokátní kanceláře ARZINGER & PARTNERS specializující se na vedení soudních sporů, jejímž krédem je: Neradi prohráváme.

Lepší je být žalovaným

Z odpovědí Dr. Svobody vyplynulo, že nejlepší způsob, jak se soudit, je dostat se do situace, kdy druhá strana musí žalovat vás. 

„Rozhodně budete v lepší situaci, pokud bude žaloba podána proti vám. Žalovaný se pouze brání již vytvořenému a definovanému útoku. Každá chyba žalobce se přičítá ku prospěchu žalovaného. V soudním sporu, na rozdíl od sportu, žalobce nemá výhodu překvapivého útoku, neboť soud o podané žalobě musí žalovaného vyrozumět a zjistit jeho stanovisko,“ řekl advokát.  

Žalobu podává ten, komu něco chybí

Podávat žalobu musí ten, komu něco chybí. Dr. Svoboda nám již přiblížil, jakou snahu při přípravě smluv věnují tomu, aby klientům jejich advokátní kanceláře v průběhu plnění smlouvy „nic nechybělo“, jejich majetkové poměry v konkrétním smluvním vztahu zůstávaly v rovnováze a nebyli tak nuceni se soudit. 

„Při přípravě smluv je důležité se věnovat situacím, při nichž obvykle ke sporům dochází. Naprosto převažují spory o kvalitu nepeněžitého plnění. Peníze jsou vždy bezvadné, ale zboží či služby zpravidla vady vykazují,“ podotkl Svoboda.

Důkladná analýza

Důkladně provedená analýza významně šetří náklady na samotné vedení sporu. Jejím cílem je stanovit směr postupu a předvídat obranu soupeře. „Pro soudce je rovněž jednotná strategie bez následných změn v průběhu soudního sporu daleko čitelnější a často i důvěryhodnější. Nepůsobí totiž dobře, pokud v průběhu sporu měníte svá tvrzení,“  uvedl Dr. Svoboda.

Kvalitu svých závěrů advokátní kancelář ARZINGER & PARTNERS  ověřuje i modelováním postupu soupeře. „Pracovně otočíme zadání a z dostupných podkladů uvažujeme, jaká tvrzení bude protistrana používat a jaké důkazy bude navrhovat. To nám ukáže cestu, jak zvýšit šance na úspěch naší strategie,“ řekl Svoboda. 

Jak tedy zvítězit?

„Úspěch klienta vždy závisí na právní situaci, v níž se klient nachází. Hrajeme tak s kartami, které nám klient dá. Našimi postupy však můžeme vždy výrazně zvýšit šance na jeho úspěch ve sporu,“ přiblížil advokát.

Tato slova dokládá výsledky statistiky, kterou si advokátní kancelář ARZINGER & PARTNERS o vedení soudních sporů vede. Z ní vyplývá, že pod vedením Dr. Svobody a jeho kolegů dosahují bezmála 90% úspěšnosti. „Podstata možného úspěchu se skrývá ve vytvoření situace, v níž soudu nezbude, než vydat rozhodnutí, které pro našeho klienta představuje úspěch,“ uzavřel Dr. Svoboda.

Arzinger & Partneři, s.r.o.

 Celý rozhovor naleznete na http://www.arzinger.cz/cs/newsletter/show/19.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Kolektivní vyjednávání v automobilce TPCA na Kolínsku je v plném proudu

Kolektivní vyjednávání v automobilce TPCA na Kolínsku je v plném proudu

Vyjednávání v TPCA intenzívně probíhá již od října. Ke shodě zatím ve většině požadavků odborů nedošlo. Stávající...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz