Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souběh funkcí v obchodní společnosti od 1. ledna 2014

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Zrušením obchodního zákoníku ke dni 31. 12. 2013 zaniklo jeho ustanovení § 66d, podle něhož statutární orgán společnosti mohl pověřit obchodním vedením společnosti zcela nebo zčásti jiného.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Advokátní kancelář Kříž a partneři s.r.o.

Obchodní vedení tak mohlo být vykonáváno též v pracovněprávním vztahu dle zákoníku práce zaměstnancem společnosti, přičemž tento zaměstnanec mohl být současně statutárním orgánem společnosti nebo jeho členem.

Nová právní úprava

Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) podobné ustanovení neobsahuje. Stávající úprava tak v podstatě odpovídá stavu před datem 1. ledna 2012, kdy souběhy v zásadě možné nebyly nebo jen omezeně. Doposud nejsou zcela sjednocené názory odborné právní veřejnosti na otázku, zda souběh funkcí je s účinností od 1. ledna 2014 možný či nikoliv. Problematika souběhů je tedy zatím ve stadiu různých výkladů od možnosti v souběhu pokračovat, protože nebyl nikdy zakázán a není tedy třeba jej nijak upravovat, neboť jde o vnitřní vztahy ve společnosti, přes možnost existence pouze jediné smlouvy na obchodní vedení pro člena orgánu (dokonce i pracovní ), až po nemožnost existence souběhů po 1. lednu 2014.

Podle našeho názoru je ohledně souběhů namístě opatrnost, neboť z období před novelou obchodního zákoníku, která zakotvila ustanovení § 66d, existuje poměrně konstantní judikatura Nejvyššího soudu ČR, která jednoznačně jakýkoli souběh zakazovala a nesouhlasila ani s dělením obchodního vedení do dvou právních vztahů. Lze tedy i případně očekávat, že soudy po 1. lednu 2014 na tuto judikaturu naváží. Na druhou stranu se lze setkat i s názory některých soudců, že v případě, pokud bude z obsahu pracovní smlouvy dostatečně zřejmé, jaká část obchodního vedení je v rámci pracovního poměru vykonávána, 

________________________
¹ S tímto názorem podle našeho názoru nelze souhlasit, vztah statutárního orgánu a společnosti není vztahem nadřízenosti a podřízenosti, což je předpoklad pracovněprávního vztahu.
² EPRAVOCZ – Doc. JUDr. Bohumil Havel PhD., publikace dne 27.9.2013.

nelze apriori dovozovat neplatnost pracovní smlouvy v takovém případě. Zásadní je, že obchodní vedení nemůže být předmětem pracovního poměru v plném rozsahu.  

Doporučení dalšího postupu 

Do doby, než k uvedené problematice vznikne judikatura, lze doporučit obezřetnost. Podle našeho názoru od 1. ledna 2014 souběh funkcí již není možný, tzn., že člen statutárního orgánu nemůže vykonávat současně nějaký úsek obchodního vedení v pracovním poměru (např. jako ředitel společnosti, obchodní ředitel, finanční ředitel). Pokud by se nepodařilo náplň činnosti v pracovním poměru zcela odlišit od obchodního vedení, což je podle našeho názoru značně problematické, lze doporučit, aby pracovní smlouvy s těmito členy, pokud jsou již souběžně uzavřeny, byly co nejdříve ukončeny a nahrazeny novými smlouvami o výkonu funkce, v nichž je možné sjednat v zásadě všechny benefity obvyklé v pracovním poměru. 

V této souvislosti závěrem upozorňujeme na to, že ve smlouvě o výkonu funkce člena statutárního orgánu musí mít člen statutárního orgánu uvedeny všechny odměny a další požitky a smlouva musí být schválena valnou hromadou společnosti.

Advokátní kancelář Kříž a partneři s.r.o.

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Kolektivní vyjednávání v automobilce TPCA na Kolínsku je v plném proudu

Kolektivní vyjednávání v automobilce TPCA na Kolínsku je v plném proudu

Vyjednávání v TPCA intenzívně probíhá již od října. Ke shodě zatím ve většině požadavků odborů nedošlo. Stávající...

Výletní plavby lodí vyčarují spousty zážitků v každé fázi života

Výletní plavby lodí vyčarují spousty zážitků v každé fázi života

Myslíte si, že plavby lodí jsou jen pro seniory a mladí by se na nich unudili k smrti? Nebo snad máte pocit, že kromě...

Soutěž: Montované domy se perfektně vyjímají na vesnici i ve městě

Soutěž: Montované domy se perfektně vyjímají na vesnici i ve městě

Co vás láká více? Preferujete bydlení ve městě nebo na vesnici? Ať už jste pro komfort a ruch velkoměsta, nebo toužíte...

Najdete na iDNES.cz