Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Souběh funkcí v obchodní společnosti od 1. ledna 2014

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Zrušením obchodního zákoníku ke dni 31. 12. 2013 zaniklo jeho ustanovení § 66d, podle něhož statutární orgán společnosti mohl pověřit obchodním vedením společnosti zcela nebo zčásti jiného.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Advokátní kancelář Kříž a partneři s.r.o.

Obchodní vedení tak mohlo být vykonáváno též v pracovněprávním vztahu dle zákoníku práce zaměstnancem společnosti, přičemž tento zaměstnanec mohl být současně statutárním orgánem společnosti nebo jeho členem.

Nová právní úprava

Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) podobné ustanovení neobsahuje. Stávající úprava tak v podstatě odpovídá stavu před datem 1. ledna 2012, kdy souběhy v zásadě možné nebyly nebo jen omezeně. Doposud nejsou zcela sjednocené názory odborné právní veřejnosti na otázku, zda souběh funkcí je s účinností od 1. ledna 2014 možný či nikoliv. Problematika souběhů je tedy zatím ve stadiu různých výkladů od možnosti v souběhu pokračovat, protože nebyl nikdy zakázán a není tedy třeba jej nijak upravovat, neboť jde o vnitřní vztahy ve společnosti, přes možnost existence pouze jediné smlouvy na obchodní vedení pro člena orgánu (dokonce i pracovní ), až po nemožnost existence souběhů po 1. lednu 2014.

Podle našeho názoru je ohledně souběhů namístě opatrnost, neboť z období před novelou obchodního zákoníku, která zakotvila ustanovení § 66d, existuje poměrně konstantní judikatura Nejvyššího soudu ČR, která jednoznačně jakýkoli souběh zakazovala a nesouhlasila ani s dělením obchodního vedení do dvou právních vztahů. Lze tedy i případně očekávat, že soudy po 1. lednu 2014 na tuto judikaturu naváží. Na druhou stranu se lze setkat i s názory některých soudců, že v případě, pokud bude z obsahu pracovní smlouvy dostatečně zřejmé, jaká část obchodního vedení je v rámci pracovního poměru vykonávána, 

________________________
¹ S tímto názorem podle našeho názoru nelze souhlasit, vztah statutárního orgánu a společnosti není vztahem nadřízenosti a podřízenosti, což je předpoklad pracovněprávního vztahu.
² EPRAVOCZ – Doc. JUDr. Bohumil Havel PhD., publikace dne 27.9.2013.

nelze apriori dovozovat neplatnost pracovní smlouvy v takovém případě. Zásadní je, že obchodní vedení nemůže být předmětem pracovního poměru v plném rozsahu.  

Doporučení dalšího postupu 

Do doby, než k uvedené problematice vznikne judikatura, lze doporučit obezřetnost. Podle našeho názoru od 1. ledna 2014 souběh funkcí již není možný, tzn., že člen statutárního orgánu nemůže vykonávat současně nějaký úsek obchodního vedení v pracovním poměru (např. jako ředitel společnosti, obchodní ředitel, finanční ředitel). Pokud by se nepodařilo náplň činnosti v pracovním poměru zcela odlišit od obchodního vedení, což je podle našeho názoru značně problematické, lze doporučit, aby pracovní smlouvy s těmito členy, pokud jsou již souběžně uzavřeny, byly co nejdříve ukončeny a nahrazeny novými smlouvami o výkonu funkce, v nichž je možné sjednat v zásadě všechny benefity obvyklé v pracovním poměru. 

V této souvislosti závěrem upozorňujeme na to, že ve smlouvě o výkonu funkce člena statutárního orgánu musí mít člen statutárního orgánu uvedeny všechny odměny a další požitky a smlouva musí být schválena valnou hromadou společnosti.

Advokátní kancelář Kříž a partneři s.r.o.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč si pořídit repasovaný počítač

Čtyři důvody, proč si pořídit repasovaný počítač.

Sháníte výkonný desktop, na němž byste mohli pracovat, nebo spolehlivý notebook pro studenta, ale máte hluboko do...

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE.

16. ročník soutěže Stavba roku Karlovarského kraje zveřejnil své výsledky. Průmyslová hala WITTE získala čestné uznání...

Aukce European Arts nabídne vrcholný obraz Jindřicha Štyrského

UTONULÁ / ŠTYRSKÝ Jindřich

V neděli 19. listopadu 2017 jde do aukce společnosti European Arts vrcholný artificielistický obraz Jindřicha Štyrského...

S čím si hrají děti z královské rodiny?
S čím si hrají děti z královské rodiny?

Kate přesně ví, čemu se vyhnout.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.